Cesta přes pozemek - vlastnické právo SV starosta

Tady můžete řešit otázky týkající se dědění, diskriminace a další.

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod robik 30. 8. 2010 09:09

Vlastním pozemek č.779 v malé obci, přes který vede cesta (vyježděná zkratka). Našel jsem si geodeta s tím že mi vytýčil pozemek a pak jsem tam měl starostu. Potřeboval jsem se dohodnout na kácení stromu, když viděl mezníky v zemi, tak na mě "To nemyslíte vážně ... že pozemek vlastním pouze krátce a ta cesta je obcí udržovaná atd. ... NIC VÁM NEPOVOLÍM!". Od starousedlíků vím, že cestu si udržují sami od obce nejde na údržbu ani koruna. Naštěstí jsem geodetovi ještě nezaplatil a domluvil jsem se s ním na oficiálním předání hranic pozemku, kam se starosta také dostavil a měl jen nějakou výhradu k šíři cesty. Ta cesta je vedena v katastru mimo můj pozemek a snad má i PKčko. Nerad bych volil drsnou metodu a zavezl tu část pozemku na křižovatce. Starostovi jsem i říkal, že se nebráním rozumné domluvě. Prostě asi pro něj neexistuji a on je "vůdce" :-| . Poraďte jak správně postupovat vzhledem k obci, aby napravili cestu? Dát tam nějaké cedule? Začít vybírat mítné :shock: ?

Nevím si rady, jak postupovat dál a rozumně vyřešit cestu kolem pozemku se starostou, tak aby vedla dle katastru? Problém je přejezd přes potůček a starostu to netrápí.

Obrázek
- žlutou jsou hranice z náhledu katastru
- žlutou jsou hranice z náhledu katastru, kde jsem sesouhlasil mapový podklad s budovami

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil robik dne 30. 8. 2010 15:16, celkově upraveno 2
robik
Čtenář

Odeslat příspěvekod Pytlík 30. 8. 2010 10:10

No, a co čekáš od nás? Snad si nemyslíš, že se to tady jenom hemží právníky...
(mimochodem: když někdo zatvrzele píše "přez" namísto "přes", tak si v případném sporu vedeném písemně připisuje záporné body - vzbuzuje dojem nevzdělance)
Pytlík
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 30. 8. 2010 14:35

Proti každému rozhodnutí je možné vést spor. Tyhle odchylky měření jsou běžné, nezapomínejte, kdy se dělalo první měření.
Doporučuji http://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/, chodí tam lidé se zkušenostmi s úřadů. V rámci superfora se právní dotazy odkazují na pauzu.
Není mi jasné, co je předmětem dotazu. Strom, zúžení vozovky? Navíc je vidět, že je sypaná štěrkem, takže někdo se o ní stará.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dodo677 30. 8. 2010 16:28

No... viz. kejki3...já už popřeju jen pevný nervy....páč bojovat proti obci stojí za to.....a bohužel pak to o co bojuješ ztratí smysl protože se můžeš tak akorát odstěhovat... bohužel obec má hodně navrh v jakýmkoliv sporu + zatím co ty proti nim bojuješ "zvlastní kapsy" ... obec si najme pravníka za obecní (tedy v podstatě za naše peníze)
...narážky nVidiotů na ATi a fanATiků na nVidii není potřeba komentovat...
Dodo677
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 30. 8. 2010 21:04

Přesunuto do lepší sekce.
Naposledy upravil myšpulín dne 31. 8. 2010 07:17, celkově upraveno 1
Důvod: informace: přesunuto z fóra živě
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 30. 8. 2010 21:29

Především nevím co je předmětem sporu? O co jde? Že jde přes Váš pozemek cesta, která není zapsaná v katastru?
Jinak abych uvedl na pravou míru to vytyčení... Problém je ten, že teoreticky vzato co geodet, to jiné vytyčení. Každý měřič může vyjít z jiných identických bodů, které samozřejmě s největší pravděpodobností nesedí vůči sobě(mapa vs. realita). Zvlášť když se vychází z map 1:2880 a jejich derivací... Tím ovšem nezpochybňuji výsledky vytyčení, protože budou pravděpodobně dobře.
Pokud se starostou není řeč a postavil se automaticky proti Vám je trochu problém. V případném sporu by se mohl ohánět možností věcného břemena s tím, že se obec v dobré víře o onu cestu starala po dobu min. 10 let...
Poprosil bych diskutéra Pytlíka, aby si laskavě odpustil své ironické poznámky. Obzvlášť když nepřispěje ani trochu k tématu.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod robik 31. 8. 2010 07:04

Předmětem sporu je ta cesta:
- vede přes můj pozemek vyježděná zkratka (stáří neznám). Řekl bych, že věcné břemeno nemůže být uplatněno, jelikož je cesta zanešena jak v katastru, tak územním plánu mimo můj pozemek viz. první obrázek (na pozemku žádné není psané!).
- původní vlastník si nechal také v minulosti vytýčit pozemek jiným geodetem a dokonce jsme našli červený kolík a nevím jestli se před cca 7-8 roky měřilo se stejnou přesností/přístroji, ale bylo to +- stejné
- jsem nový vlastník cca 3 roky a o dobrou víru řekl bych nemohlo jít, starosta taky zmínil jak byl v eufórii, že měl ústní nebo písemnou dohodu s původním vlastníkem "Pokud nechá cestu jak je povolí oplotit"

1. nechal jsem vytýčit pozemek s officiálním předáním hranic pozemku, takže jsou všichni seznámeni včetně starosty (ví, že cesta vede jinudy)
- mám poslat na radnici dopis s žádostí o uvedení cesty do stavu dle katastru?
- mám dát cedule k mezníkům "Soukromý pozemek"?
- nebo mám rovnou na svůj pozemek navézt cokoli?
robik
Čtenář

Odeslat příspěvekod trent 31. 8. 2010 09:10

S vyježděnými cestami je poměrně potíž s tím, že obvykle nevedou na místech, kde jdou na mapě.
No vzhledem k tomu, že je na cesta na mapě zanesená a tudíž je jinde, můžeš si s pozemkem dělat co chceš(v rámci zákonů). Jenže pak je na zvážení co dál... Možné sou všechny tebou uvedené varianty. Já bych ovšem nejprve volil cestu domluvy. Ovšem nepočítej s tím, že obec bude cestu překládat. ;-)
Asi bych se poradil s právníkem a se starostou a následně sepsal s obcí nějakou smlouvu.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků