prevzeti pokladny po jinem pracovnikovi

Tady můžete řešit otázky týkající se dědění, diskriminace a další.

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod milanmilanmilan 10. 7. 2009 11:01

Dobry den,

zkousel jsem hledat, ale nenasel. Proto zakladam tema zde.

Mejme skutecnou situaci, kdy obchod v nakupnim centru otevira v 10:00. Na tuto hodinu prijde prvni pokladnik, ktery dostane pokladnu. Jeho povinnosti je prepocitat, zda v pokladne je 5 tisic, ktere ma jako zaklad pro dany den. Zda to udela nebo neudela, to tezko rici, v podstate ho k tomu nic nenuti podle dalsiho textu. Ve 12:00 prijde druhy pokladnik, ktery nastupi misto toho od 10:00. Neprepocitava si pokladnu, protoze na to neni podle vedouciho cas.

Prvni pokladnik jiz ma podepsanou hmotnou odpovednost, druhy pracuje tyden a stale se podnik neracil mu dat k podpisu smlouvu. Stejne tak zatim neni podepsana hmotna odpovednost, ani se nevi co presne bude ve smlouve a za jakych podminek plati ta hmotna odpovednost.

Pokladnu vecer uzavira druhy pokladnik, ktery prisel ve 12:00. Tento pokladnik zjisti zaporny rozdil, to jest v pokladne chybi penize.

Na pokladnu vidi kamera, ktera dle vseho vidi jen do pokladny, ale uz ne na misto, kam se poklada hotovost vracena zakaznikum.

Jak se postupuje dale ze strany pokladnika v souladu se zakonem? Jak by mel postupovat podnik v souladu se zakonem? Mate nekdo zkusenost, jak opravdu postupuji podniky, byt to muze byt proti zakonu? Jde mi jen a ciste o to, ze neni prokazatalene, kdo skodu zavinil, protoze prvni pokladnik mohl vzit penize umyslne a druhy to zjisti az vecer pri uzavirani pokladny.

Dekuji, Milan
milanmilanmilan
Čtenář

Odeslat příspěvekod Michal P 10. 7. 2009 12:03

Tak moje žena je pokladní, dělá to už asi 15 let a pokud měla hmotnou zodpovědnost tak si pokladnu vždy přepočítávala. Taky to na ni zkoušeli, ale prostě řekla ne, přepočítat se to musí. Pokud mám za něco ručit tak to bez toho nejde. Teď dělá od března na jednom místě a nejdříve hmotnou odpovědnost nepodepsala s tím že to udělá až po inventuře, ale nakonec ji vzhledem k poměrům v prodejně nepodepsala ani potom. To raději půjde jinam. Je teda pravda, že vedoucího zná z dřívějšího působení pod jinou firmou.
V téhle situaci je těžké radit co s tím, asi bych se hájil že mi ze strany vedoucího bylo znemožněno přepočítat si pokladnu a tudíž za ni nemohu nést odpovědnost.

Jinak právní stránku tu snad vysvětlí někdo další, v tom se já nevyznám.
...
Michal P
Přeborník

Odeslat příspěvekod milanmilanmilan 10. 7. 2009 13:47

Obavam se, ze pokud pokladnik odmitne podepsat hmotnou odpovednost, bude s nim ukoncen pracovni pomer. Takze toto bude na zvazeni az predlozi podnik tyto dokumenty k podpisu a bude znam jejich obsah.

Argumentovat tim, ze pokladnikovi je znemozneno prepocitat prebiranou hotovost, je asi jedine co me take napadlo. Nicmene nevim jak by to v pripade nastale situace obstalo. Nemyslim ted pred vedoucim dne nebo podnikem, ale pokud by doslo ke sporu o uhradu skody.

Kazdopadne dekuji za odpoved. Milan
milanmilanmilan
Čtenář

Odeslat příspěvekod MgX 10. 7. 2009 16:49

Zvláště pak, když člověk podepíše nějakou hmotnou zodpovědnost, měl by mít na mysli, že hotovost si MUSÍ přepočítat. Firma mu k tomu musí dát možnost ... je, dle mého názoru, její věcí, jak to zařídí. Není přeci možné, případné pochybení jednoho člověka, rozdělovat na dva, kteří pokladnu v rámci dne obsluhují.

V některých obchodech je to tak, že každý pokladník má svoji schránku, kterou si nese na pokladnu ... z ní vyskládá peníze a po směně do ní všechnu hotovost atp. zase naskládá. Pak si schránku odnese do zázemí, hotovost přepočítá a předá.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Negat 10. 7. 2009 17:42

A nemohla by zvláště v těchto případech škodu zatáhnout pojistka proti škodě způsobené zaměstnavateli(pokud ji zaměstnanec má) nebo se to na tyto případy nevztahuje??
---------------------------------------------------------------------------------------
Už se těším až zas budu chlastat v Praze
Negat
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 10. 7. 2009 19:30

Negat bude záležet na znění pojistné smlouvy.

U některých je vychytrale uvedeno, že k plnění dojde pouze tehdy, pokud nebyl zanedbán nějaký předpis, pracovní povinnost atp. ... což tady je, neboť nedojde k přepočítání hotovosti při předání pokladny mezi pracovníky různých směn.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 11. 7. 2009 06:12

Negat: nevím o pojistce, která by kryla "schodek na svěřených hodnotách" a to jsem v pojišťovně pracoval. Pokud byste někdo o nějaké takové věděli, dejte vědět, myslím, že jsem schopen pojišťovně přihrát pár tisíc pojištěnců :D

Pojistka odpovědnosti zaměstnavateli kryje různé poškození, rozbití, pokuty v důsledku nečinnosti nebo chybné činnost, ale určitě ne schodek na hodnotách, na které měl pojištěný podepsanou hmotnou zodpovědnost.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milanmilanmilan 11. 7. 2009 10:06

Dobry den, dekuji za odpovedi.

Zacatkem tydne by snad uz mela byt hotova pracovni smlouva a dohoda o hmotne odpovednosti. Takze se uvidi podle toho, co tam bude psane.

Pojistka kryt takovouto skodu nemuze uz z principu. Nechal bych se takto pojistit, nekde zamestnat a vykradal tam pokladny pravidelne.

Bude snaha donutit vedeni k tomu, aby si pokladnik mohl prepocitat prebiranou hotovost.

Nicmene stale by me zajimalo, jak se postupuje v pripade, ze je takto zpusobena skoda a to je nasledne zjisteno.

Milan
milanmilanmilan
Čtenář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 11. 7. 2009 10:16

Pokud máš podepsanou hmotnou zodpovědnost, je tvoje odpovědnost objektivní - tedy zaměstnavatel nemusí dokazovat, že za chybu můžeš ty, naopak ty musíš dokázat, že jsi ji nezpůsobil.
Takže pokud pokladnu nepřepočítáš, je to tvůj problém :(.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 12. 7. 2009 10:37

PatrikChrz nevím zda se nemýlím (a taky, zda si to dobře vybavuji). Známý měl kdysi pojistku, která kryla i problém se ztrátou peněz. Omezení bylo ve směru množství náhrady a také maximálně jednou za X let. Navíc se nesmělo jednat o trestný čin v šetření Policie ČR, následně prokazaný. Jinak, samozřejmě, pojistka kryla takové ty „běžné“ havárie ... zakopnu o prodlužku spadne monitor atd.

No možná už mluvím z hladu ... oběd se blíží :-D
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 7. 2009 10:43

Určitě se to týkalo i věcí na kterou měl pojištěný sjednanou hmotnou zodpovědnost? To by byla naprostá bomba. Zkus zjistit, co to bylo za pojišťovnu. Udělám si vedlejšák a budu objíždět všechny super/hypermarkety v ČR a tuhle pojistku nabízet. Do roka je ze mě milionář :D

Ne fakt, nevěřím, že by nějaká pojišťovna něco takového nabízela, určitě tam bude v pojistných podmínkách nějaký háček.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 12. 7. 2009 11:10

PatrikChrz detaily nevím a zřejmě už nezjistím .. je to hodně let nazpět ... někdy po revoluci. Ale zeptám se. V každém případě pojistné krytí na hotovost tam bylo ... s jakým omezením netuším.
A ano, myslím, že tam nějaký háček být musel.

Vzhledem k tomu, že nejsem pojišťovák, tak nynější smlouvy pro tento typ škody nemám v malíku. Tudíž, přesnou aktuální situaci neznám - ale vždy záleží na znění smlouvy, že? :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků