Komu patří alimenty??

Tady můžete řešit otázky týkající se dědění, diskriminace a další.

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod DarkLady 28. 4. 2008 10:10

Mám takový dotaz. Rodiče jsou rozvedení, dítě nedávno dosáhlo 18ti let věku. Stále studuje, takže vyživovací povinnost trvá. Chci se ale zeptat, komu vlastně ty alimenty patří? Otec je platil na účet exmanželky, ta si zvykla a jak to tak bývá, považuje je za své peníze. Já mám ale takový nejistý pocit, že peníze patří přímo dítěti, takže kdyby je otec začal platit jemu na účet, pak by matka sice prskala, ale to je asi tak všechno, co by mohla dělat. Mám pravdu? Nebo je to jinak? Patří alimenty dítěti nebo matce? Mohla bych prosit o případné doložení odpovědi příslušnými paragrafy? Děkuji předem :-)
Naposledy upravil DarkLady dne 28. 4. 2008 12:13, celkově upraveno 1
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MarkFX 28. 4. 2008 11:18

Stím ti já neporadím, ale chtěl bych se zeptat jestli ty alimenty vždycky musí platit otec?? Nebo když je dítě u otce tak zase platí matka?
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod DarkLady 28. 4. 2008 11:34

na dítě musí přispívat oba. Protože oba mají vyživovací povinnost. Je-li dítě stále u otce, pak je matka povinna přispívat stejně jako otec. Že žijí odděleně, to na tom nic nemění
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MarkFX 28. 4. 2008 11:48

takže jaks uváděla v tom příkladu tak i když dítě žije u matky a otec samozřejmě platí "na dálku" tak i matka něco platí?

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod DarkLady 28. 4. 2008 11:53

ano, klasicky - nejedná se o klasické alimenty, a také neplatí dítěti na ruku. Platí mu vlastně byt a stravu. Studium, kulturu a podobně. Prostě plní běžnou vyživovací povinnost A protože toho je dost, tak otec přispívá na dálku - tomu se říká platit výživné. Kdyby to bylo otočené, tak zase matka platí na dálku a otec klasicky ze svého - asi jako rodiče-manželé. Dítě o tom ani neví a přesto se o něj rodiče starají po finanční stránce.
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MarkFX 28. 4. 2008 11:58

Joo, už to chápu díks.. :-)

Nevím jestli to nějak závisí, ale když sme tak ve třídě na střední probírali čí rodiče jsou rozvedení tak to plus minus vyšlo že ti kdo jsou z města tak rodiče jsou rozvedení, ti z vesnic jsou rodiče spolu.. :hm

Ale pokud vím tak počet rozvodů rok od roku stoupá takže asi je jasné jak by to dopadlo ted po nějaké době :-|

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod DarkLady 28. 4. 2008 12:09

To já když jsem pracovala v PP T-Mobile, tak jsem zažívala až s udivující frekvencí situace, kdy si novomanželé po třech měsících zažádali o rozvod a na prodejnu šli řešit závazky za manželství vzniklé...

Na psí knížku se dá žít asi nejlíp. Problém nastává v případě úmrtí - dědictví a také v některých jiných právních situacích. Ale i to se dá zařídit, pokud na to partneři myslí předem.

A já doufám, že se tu brzy objeví někdo z cechu právníků, aby mi odpověděl na můj dotaz :-))
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jony 28. 4. 2008 13:11

Výživné na zletilé dítě náleží rukám vyživované osoby.
Tato problematika je mi bohuzel docela blízká, takže mohu poradit i dále.
"Keď Ťa život omrzí, keď Ti už nič nejde,
sadni si na diaľnicu, ono Ťa to prejde."
Jony
Sherlock Nožička 2010

Odeslat příspěvekod DarkLady 28. 4. 2008 13:19

Dííky, jsi zlatíčko. Takže pokud bude otec platit na účet dítěte, nemůže matka namítat nic. Lepe řečeno namítat může, ale nic jí to platné nebude. Je to tak? :-) A pokud ano, příslušný paragraf najdu v zákoně o rodině?
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jony 28. 4. 2008 13:25

Předpokládám, že vyživované zletilé dítě žije s matkou ve společné domácnosti, měli by tedy hospodařit společně... výživné se totiž zletilému dítěti počítá do příjmů!
"Keď Ťa život omrzí, keď Ti už nič nejde,
sadni si na diaľnicu, ono Ťa to prejde."
Jony
Sherlock Nožička 2010

Odeslat příspěvekod DarkLady 28. 4. 2008 13:38

Tak já už nevím :D to je nějaké zamotané. Potřebuju vědět, zda otec může alimenty platit přímo dítěti, nebo jestli to bude problém. A nemyslím tím stížnosti matky, která si z toho udělala zdroj svých příjmů
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Abox 28. 4. 2008 14:21

Mel jsem stejny problem - kluk bydli ted u mne, ale alimenty chodily celou dobu ji i kdyz mel 18. Tak sel k ni se domluvit, dala mi papir, ze souhlasi s tim, ze je bude dostavat on. A ted je dostava na ucet kluk.

Jinak by je mel dostavat ten, kdo je ma v peci...?
Abox
Nadšenec

Odeslat příspěvekod DarkLady 28. 4. 2008 14:31

jenže s touhle osobou moc domluva asi nebude... Proto potřebuju natvrdo zjistit, komu patří. Jestli jemu, pak je otec bude posílat na účet syna a matka ať si škubne.
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iwigirl 28. 4. 2008 14:31

Ve chvíli, kdy dítě dosáhne zletilosti, přestává jeho matka být jeho zákonným zástupcem a dávky patří do ruky přímo vyživované osobě.
iwigirl
VIP uživatelka

Odeslat příspěvekod Abox 28. 4. 2008 15:02

Uz jsem to nasel, jak to tehdy dopadlo, kdyz jsem to resil:

Znama ze soc. uradu mi sdelila, ze jelikoz jsou alimenty soudni rozhodnuti, takze bud:

a: musi souhlasit byvala s tim, ze se to bude posilat mlademu
b: mlady musi napsat zadost, o zmene soudniho rozhodnuti
c: mlady musi chtit ty alimenty po byvale.

Jinym slovem, pokud ja ji je prestanu posilat, tak bude po mne pozadovan nedoplatek.

Takze se to muselo vyresit tim souhlasem...
Abox
Nadšenec

Další stránka