Komu patří alimenty??

Tady můžete řešit otázky týkající se dědění, diskriminace a další.

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod DarkLady 28. 4. 2008 15:25

děkuji všem, Iwi i Aboxovi :-)

ale nějak mi to neladí dohromady... Jestliže patři do ruky přímo vyživované osobě, jak napsal Jony a jak to Iwi potvrdila, pak nechápu, proč si musel Abox opatřit ten souhlas - zvláště pokud by dávky posílal dál, jen ne matce, ale přímo dítěti, jak se později ukázalo.
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iwigirl 28. 4. 2008 15:36

Jestliže se dítě, pro něž je placeno výživné, stane zletilým, mělo by výživné být poukazováno přímo k rukám dítěte a nikoliv již k rukám druhého rodiče. Druhý rodič totiž okamžikem zletilosti dítěte přestává být jeho zákonným zástupcem a není tedy již důvod, aby peníze byly předávány do jeho rukou. Soud o této záležitosti rozhodovat nemusí. Ve většině případů samozřejmě je výživné placeno i nadále do rukou rodiče, je to ale jen otázka dohody mezi rodiči a zletilým dítětem.

zdroj:
http://rodinausoudu.mujblog.info/otazky ... povinnosti
iwigirl
VIP uživatelka

Odeslat příspěvekod DarkLady 28. 4. 2008 15:40

děkuji ;)
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maty.Lara 28. 4. 2008 15:41

Neznam presne zakony, ktere toto ustanovuji, ale
pokud diteti je vice jak 18 a je stale nezaopatrene (tedy) studuje, patri alimenty primo diteti a rodic, ktery plati alimenty, nepotrebuje zadny souhlas druheho rodice, ze je bude posilat na ucet ditete ... mam s tim vlastni zkusenost, tata posila penize primo me na ucet ... mamka mi zas dava o to mene na studium...

jina situace by byla, kdyby diteti jeste nebylo 18, tam by ten souhlas asi potreboval, nebot zakonny zastupce ditete je druhy rodic

Jeste je pak jedna otazka a to zda ma dite alimenty jako "kapesne" a druhy rodic ho zivy ze sve a nebo zda si dite z tech alimentu take prispiva na sve zivobyti...
Muze-li se neco pokazit, tak se to taky pokazi.
Maty.Lara
Nadšenec

Odeslat příspěvekod iwigirl 28. 4. 2008 15:47

DarkLady píše:děkuji ;)

nemáš zač :-)
minulý týden jsem přesně tuhle otázku řešila, tak jsem už věděla, kam jít pro odpověď a odkaz :)
iwigirl
VIP uživatelka

Odeslat příspěvekod DarkLady 28. 4. 2008 15:50

výživným se rozumí uspokojování všech životních potřeb dítěte, tedy i kulturních, sportovních, a nelze je omezovat pouze na zajištění stravy a ošacení či bydlení.

zdroj: základy práva pro střední a vyšší odborné školy, Šíma / Suk, 7., doplněné vydání, C.H.Beck
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maty.Lara 28. 4. 2008 16:12

ovsem ty kulturni a sportovni a jine potreby by mely byt v urovni rodice... tzn
ze pokud zivotni uroven rodice, ktery plati alimenty, je nizka, nemuze dite pozadovat finance na vysoky standart zivota
Muze-li se neco pokazit, tak se to taky pokazi.
Maty.Lara
Nadšenec

Odeslat příspěvekod DarkLady 28. 4. 2008 16:21

to je logické. Kde nic není, není ani co brát.
+ 23.6.2007
DarkLady
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iwigirl 28. 4. 2008 16:23

Výživné je přímo závislé na příjmech rodiče, je jasné, že pokud otec pracuje jako dělník, nemůže po něm zletilý syn požadovat měsíčně 15.000, aby měl na fitko, permici na fotbal + trenéra na tenis. Případnou výši alimentů určí soud.
iwigirl
VIP uživatelka

Odeslat příspěvekod Jony 28. 4. 2008 17:28

Abox píše:Uz jsem to nasel, jak to tehdy dopadlo, kdyz jsem to resil:

Znama ze soc. uradu mi sdelila, ze jelikoz jsou alimenty soudni rozhodnuti, takze bud:

a: musi souhlasit byvala s tim, ze se to bude posilat mlademu
b: mlady musi napsat zadost, o zmene soudniho rozhodnuti
c: mlady musi chtit ty alimenty po byvale.

Jinym slovem, pokud ja ji je prestanu posilat, tak bude po mne pozadovan nedoplatek.

Takze se to muselo vyresit tim souhlasem...

pokud je rozsudek o výživné pro nezletilé dítě, tak dnem zletilosti dítěte tento rozsudek přestává být platný...
"Keď Ťa život omrzí, keď Ti už nič nejde,
sadni si na diaľnicu, ono Ťa to prejde."
Jony
Sherlock Nožička 2010

Odeslat příspěvekod Bungo 29. 5. 2008 00:16

prosim neplest pojmy nezletile a nezaopatrene dite... je v tom dost rozdil...
Excuse me, is this the Society for Asking Stupid Questions ?
Bungo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zbreiten 30. 5. 2008 09:53

Mám trvalé bydliště ve svém městském bytě. Můj zletilý studující syn nebydlí ani u matky ani u mne, nýbrž má trvalé bydliště v mém domku na venkově. Předtím bydlel u své matky a výživné jsem posílal na její účet.
Z diskuze je zřejmé, že nyní už nemusím posílat výživné jeho matce, ale nevím, jestli mám výživné v té samé výši posílat na synův účet, nebo se situace chápe tak, že bydlí u mne a výživné dostává tím, že mu zajišťuji (v přiměřené výši) uspokojování všech jeho potřeb.
Osvětlí mi to někdo zasvěcený? Díky...
zbreiten
Čtenář

Odeslat příspěvekod MgX 30. 5. 2008 10:26

zbreiten dle mého laického názoru.

Pokud výživné bylo placeno na dítě (ne na matku - soudně určené výživné pro partnera), tak nyní (když syn bydlí de facto u Vás) mu výživné, jako takové platit nemusíte. Možná by bylo vhodné, z důvodů budoucích možných neshod, celou tuto věc sepsat.

Ještě je třeba si uvědomit, že zajištění bydlení není - zajištěním všech jeho potřeb (v přiměřené výši)

Paradoxně zde může nastat situace, že - dítě je v péči otce - tudíž výživné platí matka.
Protože je dítě zletilé, výživné by mělo být placeno tam, kam si toto dítě určí (účet, složenkou na adresu atp.)

Vzhledem k tomu, že nemám právnické vzdělání - doporučuji Vám, počkat si i na názor ostatních.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Předchozí stránka