Pravomoce revizora

Tady můžete řešit otázky týkající se dědění, diskriminace a další.

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Wolfenzi 7. 4. 2008 16:43

Napadlo mě to hlavně kvuli mému extrémnímu neštěstí na revizory (např jel jsem stovky jízd metrem, z toho asi 4x bez jízdenky- 2x jsem potkal revizory v metru - oba případy když jsem jí neměl... :-D )
Někdo mi řikal že můžu revizorovi říct že prostě jdu pryč a on kdyby na mě šáhnul a držel mě tak ihned porušuje osobní svobodu (a já dement ho jednou dokonce poslechl že nesmim vystoupit v tramvaji dokud to nedořešíme a přejel jsem o 3 zastávky) což si může dovolit jenom policista. Takže když nebude chodit s policajtem ve dvojici tak má smůlu. Asi ale budu myslet jenom tramvaje a busy, protože v metru prý je v každém výstupu pobočka policajtů a odejít z metra moc nepozorovaně nejde :-\ . Dneska jsem si četl v autobuse nějaké přepravní podmínky a psalo se tam že když cestující nemůže zaplatit a odmítne sdělit osobní údaje, tak je POVINEN počkat na příjezd policie. Žádná zmínka o tom co když to dotyčný prostě nechce ^^ . A ještě jsem před chvílí četl tady na fóru od někoho že je nějaká novinka že revizoři už mají možnost zadržet dotyčného do příjezdu policie. Tak mi řekněte jak to je.Kdyby někdo napsal třeba nějaký čísla zákonů který jde na revizora vypálit aby mě nechal napokoji, to by bylo úžasné 8-)
Wolfenzi
Čtenář

Odeslat příspěvekod jannnn 7. 4. 2008 16:49

a) revizor te nesmi omezit na osobni svobode, tedy ti aktivne branit v odchodu. sporne je, kdyz se ti stavi do cesty nebo v tramvaji si stoupne tak, ze se nemuzes zvednout

b) na nikoho cekat nemusis, je sice pekne, ze to maji v podminkach, ale jaksi jsou tu zakony a ustava

c) policie te ma pravo legitimovat, ale tady uz by mohlo byt sporne, zda-li ma pravo predat tve osobni udaje treti osobe - tedy revizorovi...

d) tak ze by stal pred kazdym vychodem z metra hloucek policistu se teda nedeje

- ano, mozna ted prijde treba Bungo a opravi me, ze to neni presne, ale v kostce to takto je.
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 7. 4. 2008 18:26

a) Revizor tě nemůže omezovat ani bránit v pohybu. Tím že si stoupne tak, abys nemohl odejít, toto porušuje. Nejlépe je si pak ztěžovat, člověk tím už nic neztratí.

c) K soudu tohle, pokud vím, ještě nikdo nedotáhl. Těžko říct, jak by rozhodl. Výhoda by byla, kdyby to byl MP, ten se dá pošlapat snadněji.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wolfenzi 7. 4. 2008 19:58

Takže v případě že bych chtěl jít pryč a on mě v tom silou zabrání a jen díky tomu že on zakročil tak se dostanu na policejní stanici (nebo stačí že mě nepustí a počká pár minut až dorazej policajti). Tak by se to dalo řešit jako že on mě omezuje a na to že jsem neměl jízdenku by se naprosto zapomenulo stejně jako se nepočítají důkazy které jsou pořízené neprávem (nepovolené vniknutí do domu) ???
Neví někdo buď přímo ty zákony nebo stránky kde by to šlo nějak rozumně najít, nějaký to číslo zákonu / .... bla bla co bych mu třeba mohl říct že to znamená omezování osobní svobody ? :D

edit: ani žádný soud nepředpokládám, vycházim z toho že revizor nechá napokoji člověka kterej začne řvát že porušuje jeho základní práva a že ho zažaluje :hmm: Spíš jak mám v té první otázce, by mě zajímalo jestli musim zaplatit pokutu když se dostanu do konfliktu s policistou jen kvuli tomu že mě ten revizor minutu pozdrží v tramvaji navíc... Nebo jestli bych dokonce neměl problém z toho že jsem odmítnul poslechnout revizora, ale IMHO by to mělo být opravdu podobné jako u neprávem získaných důkazů, takže by se to nemělo počítat :-)
Wolfenzi
Čtenář

Odeslat příspěvekod jannnn 7. 4. 2008 20:10

revizoři moc dobře vědí, že tě nesmí omezovat, takže s tim, že by tě chyt a nepustil se nesetkáš :-))

na jízdenku by se nezapomnělo, ale jelikož ty bys pouze porušil smluvní podmínky s dopravcem, zatímco on by mohl být obžalován z trestního činu Omezování osobní svobody podle §231 Trestního zákona, tak je ten "poměr" trestů značně v jeho nevýhodu a tak ví proč do toho nejít :-)

Jinak:
§231 píše: (1) Kdo jinému bez oprávnění brání užívat osobní svobody, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

K § 231

Osobní svobodou se rozumí zejména svoboda volného pohybu. Bráněním je přechodné omezení této svobody. V podnikatelské praxi se vyskytují trestné činy tohoto typu v souvislosti zejména s vymáháním pohledávek, pokud nejde o činy přísněji trestné.
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Předseda 7. 4. 2008 20:12

Garáž má odpověd na všechny vaše otázky..
http://garaz.autorevue.cz/viewtopic.php ... 9#p3903618
I shock the angel in you...
Is that what devils do?

I need to know now - can you love me again?
Předseda
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarkFX 7. 4. 2008 20:23

myslim že revizoři jsou na nějaké křičení o porušování práv zvyklí..
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bungo 7. 4. 2008 21:39

Damy a panove, krasne si notujete, ale situace není tak růžová jak se mnozí domníváte...

Pokud revizorovi neprokazete sve osobni udaje DOBROVOLNE mate POVINNOST ho nasledovat, nebo setrvat na miste kvuli zjisteni vasi totoznosti. Pokud toto odmitnete a revizor vas zadrzi do prijezdu policie (napriklad vas na 5 minut chyti za kabat) nejedna se v ZADNEM PRIPADE o trestny cin. (Neberme v potaz krajni pripady kdyby vas treba revizor zamkl na pet hodin na sluzebne...)

Dle novely zakona o silicni doprave 111/1994 § 18a (2) ...je dopravce prostřednictvím osoby pověřené statutárním orgánem oprávněn vyžadovat doplnění, popřípadě, upřesnění zjištěných osobních údajů...

Osobně si myslím, že by měli mít revizoři více pravomocí...

Pokud cestujete načerno, nemůžete počítat s tím, že se vám nemůže nic stát... V tomhle pomáhat nebudu... BTW - dneska me na florenci v metru kontrolovali...
Excuse me, is this the Society for Asking Stupid Questions ?
Bungo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jannnn 7. 4. 2008 21:42

Bungo píše:Pokud revizorovi neprokazete sve osobni udaje DOBROVOLNE mate POVINNOST ho nasledovat, nebo setrvat na miste kvuli zjisteni vasi totoznosti. Pokud toto odmitnete a revizor vas zadrzi do prijezdu policie (napriklad vas na 5 minut chyti za kabat) nejedna se v ZADNEM PRIPADE o trestny cin. (Neberme v potaz krajni pripady kdyby vas treba revizor zamkl na pet hodin na sluzebne...)

A kde bere tyto pravomoce?
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bungo 7. 4. 2008 21:49

Zákon o drahách 266/1994 Sb., v platném znění a zakon o silicni doprave 111/1994 Sb., v platném znění. Samozrejme musis vychazet i z prepravniho radu dopravce, obcanskeho zakoniku...
Excuse me, is this the Society for Asking Stupid Questions ?
Bungo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jannnn 7. 4. 2008 21:58

V případě kontroly cestujících v dopravě se dané oblasti týká § 760 a násl. občanského zákoníku, upravující smlouvu o přepravě osob. Otázku kontroly však neupravuje, z logiky věci však lze dovodit, že dopravce má právo kontrolu platby jízdného provádět. Další obecně závazné právní předpisy, týkající se dopravy jsou zákon č. 266/1994 Sb. o dráhách a zákon č. 111/1994 Sb. o silniční dopravě. Nicméně ani ty práva a povinnosti přepravní kontroly neupravují a odkazují na přepravní řády. Oprávnění revizora tedy může vyplývat pouze z přepravních řádů, tzn. tedy z fakticky smluvního ujednání mezi dopravcem a cestujícím. Pokud pak dopravce provádí kontrolu jízdného a cestující nepředloží doklad o zaplacení jízdného a následně není ochoten prokázat svoji totožnost, revizor nemá žádná zvláštní oprávnění, která by mu umožňovala cestujícího zadržet, a popřípadě za použití násilí legitimovat. V obecné rovině by snad bylo možné dovozovat oprávnění revizora cestujícího zadržet z ustanovení § 6 občanského zákoníku, upravující svépomoc a podle kterého „jestliže hrozí neoprávněný zásah do práva bezprostředně, může ten, kdo je tak ohrožen, přiměřeným způsobem zásah sám odvrátit“. Otázku úspěšnosti takové argumentace však v případě konkrétního případu nelze odhadnout.


http://www.epravo.cz/v01/index.php3?s1= ... typ=clanky

Tento vztah se řídí především vyhláškou Ministerstva dopravy a spojů č. 175/2000 Sb. o přepravním řádu. Obecně máte samozřejmě povinnost předložit platnou jízdenku, pokud tak neučiníte, legitimovat se revizorovi - lapidárně řečeno ukázat občanku. To jsou sice Vaše zákonné povinnosti, ovšem jádro celého problému je v tom, že revizor Vás ke splnění této povinnosti nemůže nijak právně donutit. V žádném případě Vás nemůže násilím nebo bezprávnými výhružkami nutit, abyste mu občanku, či jen lístek ukázali. Nesmí vás držet, omezovat, bránit v pohybu ani nutit, abyste s ním šli na policii nebo na ni s ním čekali. Pokud mu neukážete lístek nebo občanku, chováte se protiprávně, ovšem on nemá nejmenší šanci, jak Vám v tom právně zabránit.

&nbspJiná situace je v případě, že s sebou má příslušníky policie. Pak samozřejmě tyto donucovací pravomoci za Váš přestupek mají oni v blokovém řízení, mohou Vás legitimovat, případně postoupí protokol ke správníku řízení.


http://www.pravnik.cz/a/63/jake-pravomo ... vizor.html

Žádný obecně závazný právní předpis neopravňuje revizora při hromadné přepravě osob cestující legitimovat či dokonce zadržet. Proto revizor může předložení dokladu totožnosti pouze požadovat s tím, že je na cestujícím, zda revizorovi doklad totožnosti dobrovolně vydá. Pokud tak neučiní, k požadování legitimace je oprávněn pouze policista. Revizor přitom není oprávněn cestujícího v žádném případě zadržovat (bránit mu ve vystoupení z vozidla, zadržovat jej na zastávce apod.) a takové jednání by mělo být posuzováno jako trestný čin omezování osobní svobody. V praxi proto má revizor jedinou možnost: být vždy přítomen s policistou.


http://www.qmagazin.cz/poradna/pravo-re ... movat.html---at hledam jak chci, najdu pouze tyto vyklady, jedine Bungo tvrdi neco jineho :-). Navíc jsem prostudoval ten zákon a přesně to z toho vychází i mně. Jediné, co se tam řeší, je, když cestující při odmítnutí ohrozí osobu pověřenou.
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wolfenzi 7. 4. 2008 22:48

Napadá mě... Revizor mi má dát nějakou přesnou pokutu že ? Co když mu řeknu že mám jen o stovku míň a on na to přistoupí... já pak vytáhnu mobil s diktafonem a řeknu mu že tam mám důkaz že nechtěl plnou výši pokuty což znamená že si to chtěl nechat pro sebe (přece nebude doplácet kilo ze svího). :-\
Wolfenzi
Čtenář

Odeslat příspěvekod jannnn 7. 4. 2008 22:56

pokud ti dá ten doklad o zaplacení smluvní přirážky (nebo jak se to přesně jmenuje), tak je vše ok...
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 8. 4. 2008 09:32

CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 8. 4. 2008 11:11

Bungo píše:Pokud revizorovi neprokazete sve osobni udaje DOBROVOLNE mate POVINNOST ho nasledovat, nebo setrvat na miste kvuli zjisteni vasi totoznosti.


Opravdu? A kde je uvedena sankce, za poruseni teto povinnosti? :mrgreen:

Ad absurdum, pokud me nekdo bude omezovat na osobni svobode, upozornim ho, at to zanecha, nebo vyuziji vsech zakonnych moznosti vcetne piripadneho ustanoveni paragrafu 13 Tr.zak. o nutne obrane k cemuz mam k dispozici kratkou palnou zbran. Byl bych sam zvedav, ktery revizor do toho "pujde" :mrgreen:

BTW: ac vyuzivam predevsim sveho vozidla, sem tam "sockou" jedu a nikdy ne nacerno.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků