Nostalgická vzpomínka na dobrůtky z mládí ...

Pauzáci se představují

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod roxor 29. 1. 2011 08:21

Onehdá som bol v jednom obchoďáku (Hypernova) a tam majú oddelenie cukroviniek,dortíkov a zákuskov.V sortimente zákuskov mali všetky typy z môjho detstva ... laskonky, punčové rezy, dobošky, indiánky, veterníky, krémeše ... no proste na čo som si spomenul,všetko tam bolo :-P .Neskutočný pohľad - vrátil som sa o niekoľko desaťročí späť.
Tie zákusky vyzerali,že prešli bránou času :shock: ... napríklad veneček mal rozumné,reálne rozmery,nie ako tie,čo ponúkajú v kaviarňach za vytrínou.Tie sú veľké jak moja hlava a stoja 3-5 €.
Predtým sme jedli akosi rozumnejšie.Veď len z mraziarenských sladkostí bola najväčšia zmzlinová torta (mala hádam 300g) a rozdelili sme si ju štyria.Dnes nie je problém kúpiť zmzlinový kýbeľ obsahu 3l (slovom tri litre :oboze ).Pamätám sa ešte na ovocné drene v takých papierových škatuliach (tie mi príliš nechutili),na nanuky samozrejme a eskima.Eskimo bol taký mini nanuk :lol: .Stál 0,50 Kčs a bol vynikajúci hlavne v sparnom letnom dni.
Vy si spomínate na svoje detské pamlsky? Napíšte :idea:
Neberme život príliš vážne ... aj tak to nikto neprežije.
roxor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 29. 1. 2011 08:51

Já si zase vzpomínám na sisinky, lékorky a karamelky.
Prosím moderátory o oddělení tohoto do vlasního jiného vlákna.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hobitt 29. 1. 2011 09:07

V dětství mi nejvíc chutnaly lékorky a marshmallow :) a ze zákusků dodnes špička, naopak třeba punčový řez mi nechutná.
2010 Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi
2017 Dacia Dokker 1.6 LPG
hobitt
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 30. 1. 2011 08:59

Na Rakve z cukrárny Vrchlabí, nemělo nic vousy! Jo konina Ta byla v Palacké ulici za 3 kačky do klapačky, to bylo salámu + 2 housky, teď je to jen slavičí salám, he 1 kůoň na 100 krav. STarec Marcel od Zvonu.
Marcel Kudlvasr
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquarkko 30. 1. 2011 12:06

bezkonkurenčně ruský vejce a míša, ten tvaroh nahoře s čokoládovou polevou nebo co to bylo
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 30. 1. 2011 12:42

Koninu jsem nikdy neměl. Děda si jí občas kupoval.
Když jsme tak u těch uzenin, nechci říkat, jak bylo všechno dřív lepší, protože si to možná nějak idealizuji, vzpomínám si že mi dříve chutnal gothaj. Zdá se mi to, nebo postupem doby nějak záhadně zoranžověl a chutná fakt divně. Vlastně ani nechutná.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarkFX 30. 1. 2011 16:49

Jestli je lékorka to co si myslim, tak to sem byl nedávno u sestry a měla tam misku, tak sem ju skoro celou děckám vyžral.. To už sem neměl pár let :D
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 30. 1. 2011 18:27

Trent: Nojo, taky co čekat - za bolšána stál Gothaj 30 korun kilo (se započtením záporné daně ve výši asi 50% - tedy defacto státní dotace na potraviny); nyní stojí včetně 10% DPH nějakých 60 korun. Za dvacet let náklady na výrobu poněkud vzrostly a cena výsledného produktu se nezměnila (s ohledem na dnes již neposkytovanou dotaci), tak pokud platí zákon zachování hmoty, je někde něco špatně - a to ve stávající variantě gothaje. Dá se koupit i nešizený (a ten je opravdu super), ale stojí na farmářském trhu okolo 120 - 130 korun.

Z dobrůtek, na které rád vzpomínám:
- Veronský salám (nedávno jsem ho opět ke své radosti zahlédl v nabídce jednoho malého uzenářství a dost jsem si ho vychutnal)
- Podmáslí v lahvi - litrovka stála 0,80 Kčs a v létě bylo k lepenici (šťouchané brambory s cibulí) naprosto nepřekonatelné - to co se prodává nyní je úplně někde jinde
- Pompela - neperlivá ovocná limonáda s pomerančovou příchutí prodávaná v 200 ml kelímku jako jogurt - byla relativně nechemická a moc nám chutnala - kam se na ní hrabou různé fanty, schwepesy a podobně - byla dost drahá, ten kelímek stál asi korunu třicet. Pak se začal ještě dělat nějaký mandarinkový klon, ale ten mi vůbec nechutnal
- Limonáda Amazonia - produkt sklonku osmdesátých let - výrobek JZD Slušovice v tehdy nevídaných PET lahvích. Litr a půl za zběsilých 25,- (dva skromnější obědy v levnější restauraci nebo 10 piv). Obsahovala guaranu a fakt to byl dobrý nakopávač - nevím jestli jí vymysleli ve Slušovicích nebo to někde obšlehli, ale asi před deseti lety se podobný výrobek začal vyrábět v Brazílii jako místní alternativa Coca-coly
- Sauer vodka - lihovina s 32% alkoholu - vodka s citronovou šťávou. Vozili jsme si jí z východního Německa (3/4 litru vyšlo na fantastických 35 Kčs - 11,70 východní marky, což bylo ve srovnání s tuzemským rumem u nás polovička). Jako mládež jsme se toho něco napili :D

a spousta dalšího ;-)
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 31. 1. 2011 08:17

Já si matně vzpomínám na nějakou mrkvovou šťávu. Ve skleněný láhvi.
A pak si vzpomínám vyloženě na domácí pokrmy, které se doma dříve dělaly. Třeba škubánky. Já je neměl rád, na žádný způsob. Zase je fakt, že jsem je něměl přes dvacet let. Třeba by mi teď po letech chutnaly. Pak bramborové placky s medem co dělala prababička. To jsem byl o něco málo větší, než je můj syn. Je to k pláči, jak ten čas letí.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 31. 1. 2011 12:36

No jasně - Karotela (mrkev+jablko+pomeranč) :-) - asi jediná nechemická šťáva, která se dala koupit. Nebyla příliš ekonomická, protože se ředila daleko méně než různé jedovatě vyhlížející sirupy, ale to nějak nevadilo - rodiče jí kupovali, když došla domácí malinová šťáva.

Z domácích mňamek si se mi vybavují bramboráky potřené domácími povidly (výborné - dneska bych si je klidně dal taky, jen mám problém sehnat opravdu dobrá povidla) a dále pak oblíbený víkendový desert šodó (neplést prosím s vanilkovým krémem či řídkým pudingem - jednalo se o vinnou pěnu) no a samozřejmě babiččin štrůdl, který byl prostě nepřekonatelný.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 31. 1. 2011 12:49

Najdi si děvče z venkova. Od babiček pak určitě nejaký povidla seženeš. :-)
Ty vozo...malinovku jsme doma dělali taky. Šodó znam jen jako vanilkový krém. Ještě, že jsi mi to připomněl. Asi budu muset v létě zákeřně zneužít babičku, aby mi udělala buchtičky se sodó.Půjdu na to strategicky, že by si si je pravnouček určitě rád dal. :-)
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 31. 1. 2011 12:58

Vanilkový krém není šodó :-). Šodó je hustá pěna vyšlehaná z vína (zpravidla bílého), cukru a žloutků zatepla na vodní lázni :D
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 31. 1. 2011 13:33

No dobrá. Já to znám pod tímto názvem. Starýho psa novým kouskům nenaučíš.
Když tak vzpomínám, tak zjišťuji, že se u nás dříve dělala jídla a teď už je nikdo nedělá. To se mi nelíbí. Třeba takový lívance. Nakonec to dopadne jako s palačinkama. Nikdo mi je nechtěl dělat, tak jsem se je naučil sám.
Další vzpomínka ze samoobsluhy Pramen... do ruky drátěný košík(takovej zelenej) a hurá pro... pytlíkové mléko.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 31. 1. 2011 13:54

Tak pytlíkové mléko nebyla žádná velká dobrota ... Ale mlíčko ve skleněných lahvích s takovým alobalovým uzávěreme - to byla mňamka.

A další dobrůtka na kterou jsem si vzpomněl - Karlovarské lázeňské oplatky čerstvě "kompletované" a prodávané přímo na kolonádě. Tuším že byl kousek za korunu ;-). S těmi balenými si to nedalo srovnávat.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirkwood 31. 1. 2011 13:56

Slonik: přijeď do Chebu :-) na náměstí prodávají teplé oplatky ;-)
Kirkwood
Přeborník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků