Větrné elektrárny? Jste proti či snad pro?

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Anonymous 12. 8. 2007 12:28

Větrné elektrárny (nejen) na Vysočině, nechvalně proslulý fenomén dnešních dnů!

Již odpradávna byl vítr využíván k různým účelům - lodím umožňoval pohyb po vodní hladině, některým typům letadel plachtění vzdušným prostorem a větrným mlýnům roztáčel vrtule, jež poháněly důmyslná zařízení usnadňující lidem práci. V 21. století se opět vítr výrazněji dostává ke slovu, začíná se čím dál hojněji využívat na výrobu elektrické energie. Nebráníme takovému trendu, zásoby fosilních paliv (uhlí, plyn, ropa) a uranu jsou vyčerpatelné a je třeba myslet na budoucnost. Existují ale i jiné způsoby získávání energie z alternativních zdrojů, než tento, v našich podmínkách neefektivní způsob – tedy za pomoci síly větru. Kraj Vysočina je považován za jeden z nejkrásnějších v České republice, uvažme, zdali chceme dopustit jeho proměnu v jednu velkou větrnou farmu. Mnozí z vás jistě namítnou, že ve světě jsou tato „větrníková pole“ běžná, ostatně nemusíme ani chodit daleko, např. sousední Německo nebo o něco vzdálenější Dánsko (největší producent na světě) zásobuje zemi pomocí větrné energie. Málokdo však již ví, že se jmenované země potýkají s nerovnováhou v domácí elektrické síti a musí být napojeny na okolní státy, jenž pomáhají kolísání vyrovnávat. Chcete se i vy stát závislými na ostatních, i přestože máme v současné době energie nadbytek a nezanedbatelné procento dokonce vyvážíme? Zřejmě, ostatně i jako já, nikoliv! Odlišný názor na to však měli představitelé naší země - zavázali se Evropské unii, že naše země do roku 2010 vyprodukuje 8% elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Jako velmi dobrý podnikatelský záměr to vyhodnotily firmy, jež nyní doslova okupují území kraje Vysočina a snaží se vydělat na nás - nevinných lidech. Velmi pečlivě připravení firemní řečníci objíždí vesnici od vesnice a pomocí spousty mýtů, polopravd i lží prosazují své zájmy za vidinou tučných zisků. Zdárným příkladem budiž firma KV VENTI s.r.o., jenž podle zápisu v obchodním rejstříku vyvíjí činnost mimo svůj povolený předmět podnikání, pro neplnění závazků byla na její majetek opakovaně nařízena exekuce a její jediný jednatel v minulosti přivedl do likvidace již pět obdobných společností s ručením omezeným. V případě, že zůstaneme nečinní, či dokonce lhostejní vůči těmto praktikám, stane se náš kraj velkým lesem až 150 metrů vysokých železobetonových monster vrhajících svými kovovými vrtulemi do všech koutů našich domovů neblahé světlo. Ano, stavějme větrné elektrárny, získávejme energii z alternativních zdrojů, ale dělejme to tak, abychom co nejméně narušili přírodní ráz krajiny. Sloupy je přece možné vystavět daleko od zastavěné oblasti jako to dělají „větrné velmoci“ a ne 500 metrů od našich domovů!

autor: JR II.


Jaký na to máte názor vy? Rád vám odpovím na otázky (když budu znát odpověď) týkající se této problematiky, která se nás bezprostředně dotýká nebo dotýkat bude. Je totiž v plánu výstavba cca 1500 těchto sloupů, což se někde musí projevit. :wink: Pokud se již něco takového objevilo ve Vašem okolí a nesouhlasíte s tímto ekonomicky zdánlivě výhodným trendem, vyžeňte i vy tyto novodobé zlatokopy!
Anonymous

Odeslat příspěvekod Noovo 12. 8. 2007 16:18

fandim jim a podporuju je :)
A jednoho teplého červnového dne se narodila Noovo:))

Love is a Losing Game

VENUS=Noovo :)

BYLO TO SILNĚJŠÍ NEŽ JÁ...Valmont (a já to také ráda používám:))
Noovo
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Anonymous 12. 8. 2007 16:24

Čekal jsem, kdo první napíše něco podobného, od Tebe je to ale překvapení... :D
Anonymous

Odeslat příspěvekod Noovo 12. 8. 2007 16:26

pokud ten mlyn nemam nekdo u okna, ale je treba jako v Petrovicich dal od mesta, tak nic nemuzu namitat, jen smele do toho....
proc prekvapko?
A jednoho teplého červnového dne se narodila Noovo:))

Love is a Losing Game

VENUS=Noovo :)

BYLO TO SILNĚJŠÍ NEŽ JÁ...Valmont (a já to také ráda používám:))
Noovo
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Anonymous 12. 8. 2007 16:33

Právě, pokud není ten "mlýn" někde u okna, tak ať to klidně staví. Jenže, zrovna já bych jich měl "u okna" hned 5 :)
Anonymous

Odeslat příspěvekod MarkFX 12. 8. 2007 16:39

Jooo, já jsu pro...

Podle mého názoru je to energie "zadarmo", velice šetrná k přírodě a zas tak moc to nehlučí...

Horší problém už je jak zapadne taková veliká věž do okolí, moc se to v lese nehodí, ale zas tak hrozný to není, na vysílače na vrcholcích hor jsme si taky zvykli :wink:
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Calhoun 12. 8. 2007 16:51

Hnat je svinskym krokem parchanty :( . Cela komedie s vetrnyma elektrarnama je v podstate jenom velkej tunel. V podminkach CR nema smysl resit ziskavani energie z vetru nebo vody - zdroje teto energie jsou v CR natolik omezene ze se to dlouhodobe naprosto nevyplati. V soucasnosti ma stredni Evropa k dispozici jeden spolehlivy zdroj energie - atom, a pokud maji energeticke naroky nasi spolecnosti dale stoupat tak lidstvo spasi jedina vec - jaderna fuze. Vsechny dalsi zdroje jsou v meritku celkove spotreby bud bezvyznamne (voda, vitr, slunce) a nebo dlouhodobe neudrzitelne (ropa, zemni plyn, uhli). Kdokoliv kdo rika neco jineho tak je bud blbec nebo lhar :) .
Calhoun
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Anonymous 12. 8. 2007 16:53

Bohužel, se Marku pleteš. To je přesně ono, naprostá většina lidí jen ta zdánlivá pozitiva, bohužel ne již realitu.

Máš-li na mysli slyšitelný zvuk, tak opravdu ne. Uvádí se, že max. hranice je 40 dB, což ale také není zanedbatelné (při maximálním výkonu ale VE produkuje hluk cca 110 dB, což se blíží startujícímu proudovému letadlu!). Dalším problémem je však tzv. infrazvuk, což je uchem neslyšitelný zvuk (pod cca 16kHz), který může způsobit vážné zdravotní problémy (infarkt, deprese,...).

S tou šetrností k přírodě to také není úplně bílé, jak se zdá. Podstavec VE má totiž rozměry 20x20m a několik metrů do hloubky, je vyroben z betonu! Tzn, že nepřipadá v úvahu jeho pozdější odstranění. Prostě se zahrne a vše je "zase jako dřív" Nemluvě o tom, že VE plaší zvěř, zabíjí ptáky, mate netopýry.

Že je to energie zadarmo je také hloupost. Opravdu jsou zde na místě Tebou umístěné uvozovky.

Dovolím si citovat příspěvek z jednoho diskuzního fóra. Přispěvatel se "podepsal" jako Ing. Matěj Pácha.:

,,Větrné elektrárny nejsou ani o ekologii, ani o energii, ale o penězích. Je to prachsprostý obchod, na který přispívá jak EU (na stavbu ekologické elektrárny), tak i stát (na výrobu "zelené" energie). Přemluvte jednoho elektrotechnického inženýra, ať vám dělá odborného vedoucího (vyžaduje zákon), udělejte dobrou kampaň a po postavení větrné elektrárny máte do konce života vystaráno. To, že to hyzdí přírodu, nebo že to plaší ptáky a lesní zvěř, to vás trápit nemusí. A že je reálná střední roční účinnost elektrárny 10% ? Proč by to mělo vadit, když dostanete od státu nebo od EU finanční kompenzace (podobně jako zemědělci za mizernou úrodu). Obvykle sice budete muset starostům okolních vesnic platit provize (za jejich "pro-větrnou" kampaň), ale na vaše nové auto, na novou vilku na vysočině a na tři zahraniční dovolené ročně to bude pořád stačit.
Myslím, že každý by měl mít doma na zahradě svojí větrnou elektrárnu. Měla by to být stejná móda, jako například auta před domem. Kdo bude mít větší!?!
Větrné elektrárny u Pavlova pokryjí za dobrého větru např. jízdu rychlíku nebo výrobu menší továrny. Za dobrého větru! Za normálního počasí je výroba energie značně omezená.
A konečně, pokud chcete využívat tuto "zelenou" energii, měli byste se přihlásit a platit vyšší, "tzv. zelenou" sazbu za kW/h. To bude váš podíl na ekologii a na zahraničních dovolených provozovatelů těchto elektráren"
Anonymous

Odeslat příspěvekod Calhoun 12. 8. 2007 16:56

MarkFX píše:Podle mého názoru je to energie "zadarmo", velice šetrná k přírodě a zas tak moc to nehlučí...l/quote]


To jste chrapali na hodinach fyziky :? ? Vzdyt je to nesmysl. Vite kolik energie se vynalozi na stavbu takove elekrarny? Co energie stoji doprava? A montaz? A to ze se v nasich podminkach vetry dost otaceji takze se musi otacet i elektrarna coz stoji taky spoustu energie .... kdyz je perfektne zvladnuta technologie a dobre misto tak ta vec za dobu svoji zivotnosti vyrobi jen o malo vic energie nez se spotrebovalo na jeji vytvoreni :? .
Calhoun
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Anonymous 12. 8. 2007 17:03

Tak tak. Stavba jedné VE stojí 80-90mil. korun. Nemluvím o tom, že musí být v zemi uložena "trať pro elektřinu" a vystavěna také trafostanice. A problém je také s likvidací VE. Její životnost je +- 20 let. O její provoz a likvidaci se starají firmy jako výše zmiňovaná KV VENTI s.r.o., která bude v likvidaci dříve než VE! A kdo to potom zaplatí?
Anonymous

Odeslat příspěvekod christian 12. 8. 2007 18:03

hmm a to nam zase zdrazi elektrinu,kterou radsi vyvazeji pryc nez aby nam to tu zlevnili? :D
die('Hacking attempt');

Kdo se chce zapojit do alpha testu nové verze aplikace SuperFórum pro Android, napište mi soukromou zprávu.
christian
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Anonymous 12. 8. 2007 18:12

Ano, ve finále to povede k celkovému zdražení elektrické energie aneb sláva Kocourkovu! :D
Anonymous

Odeslat příspěvekod Charly_trutnov 12. 8. 2007 18:24

:hm hlavne kdyz nam to nepostavi u nas na zahrade :mrgreen: , to by tu pak byl porad vucak :nenapadne :?
Charly_trutnov
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jeffe 12. 8. 2007 18:29

danovy poplatnici? :D
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ES0 12. 8. 2007 19:10

Noovo píše:fandim jim a podporuju je :)


proc? nejake vypocty by nebyly? 8)
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků