permutacie, kombinacie, variacie..kto sa ma v tom vyznat? :)

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod suah 31. 1. 2007 13:06

Caute. Nenasiel som vhodnu kategoriu na tuto otazku, tak to radsej necham na smetisku.
Mam problem s kombinaciami...ako uz nadpis vypoveda. Konkretny priklad, klasickych stastnych 10 (pre slovakov keno 10). V osudi je 80 cisel, taha sa z nich 20. Clovek si moze tipnut od jedneho po desat cisel.
Predpokladajme, ze clovek si tipne 10 cisel. Dokazem si vypocitat, aka je pravdepodobnost, ze uhadne 0 cisel, 1 cislo, 2 ... az 10 cisel. Je to podla vzorca (v tomto pripade, ze uhadne 3 cisla, zatvorky su chapane ako napriklad desat nad tromi - klasicke kombinacie):
Kód: Vybrat vše
(10 3) x (70 17) / (80 20)


A teraz nastava moja otazka. Ak si clovek tipne vsetkych 80 cisel (po 10 na kazdy tiket), zmeni to nejako pravdepodobnosti? Pribudne tam nejaka velicina? Alebo to vsetko zostane "po starom"?
suah
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarkFX 31. 1. 2007 22:09

no myslím žes to mohl hodit do školství, bo mě to připadne jako matika, kterou opravdu nemám rád, tudíž ti neporadím... promin
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r.polasek 31. 1. 2007 23:21

Když si tipneš všech 80 po deseti, tak se ti pravděpodobnost zosminásobí, ne snad?
Nemám rád blbce, primitivy, socany a lidi, kteří nerozlišují I a Y.
r.polasek
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suah 1. 2. 2007 09:39

to MarkFX: Skolstvo malo podtitulku:
Kód: Vybrat vše
Názory na současné školství & srovnání se zahraničím[/code]

co mi moc pribuzne neprislo...
Ale suhlasim, je v tom nebezpecne vela matematiky, takze do toho tiez moc nevidim...

to r.polasek: Takze pravdepodobnosti vsetkych tiketov zostanu rovnake, sanca sa zvacsi len ich poctom?
suah
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blino 1. 2. 2007 10:34

to suah: vypocet pravdepodobnosti pre skoro vsetky hry spolocnosti TIPOS je :arrow: TU
R.I.P. Baky *16.3.1984 - +25.12.2007

i5 2500K, Noctua NH-U9B SE2, Asus Maximus IV GENE-Z, Asus HD5770 1GB, 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, Crucial M4 128GB, 850W Enermax Revolution 87+ , Fractal Core 1000
blino
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suah 1. 2. 2007 13:22

Avsak nie je tam povedane o nic viac ako v mojom prvom prispevku. Je to klasicka stredoskolska matematika, ktoru v potrebnom case zvladne velke percento studentov.
Mne sa jedna o ten doplnok. Ci a respektive ako moze situaciu zmenit pokrytie vsetkych cisel...
suah
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r.polasek 1. 2. 2007 13:46

No přece když si vsadíš 10 tiketů s rozdílnými čísly, tak pravědpodobnost musí být 8x větší. Logika.
Nemám rád blbce, primitivy, socany a lidi, kteří nerozlišují I a Y.
r.polasek
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lexx 1. 2. 2007 13:52

Náhodu zosminásobíš, když vsadíš 8 tiketů - na každém náhodných 10 čísel z 80.

Ale jaká bude pravděpodobnost, když vsadíš 8 tiketů, na každém 10 čísel, ale čísla se neopakují (každé číslo bude jen jednou - číslo se neopakuje na žádném jiném tiketu)?? :hm
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r.polasek 1. 2. 2007 13:56

Podle mě se pravděpodobnost zosminásobí. Je to prostě jen vsaděných dalších 7 tiketů, je jedno jaká na nich budou čísla.
Nemám rád blbce, primitivy, socany a lidi, kteří nerozlišují I a Y.
r.polasek
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lexx 1. 2. 2007 14:09

To jo, jenže u druhého tiketu vybíráš 10 čísel ze 70, u třetího 10 čísel ze 60... Třeba to má nějaký význam, ale bohužel si na tuhle matiku z gymplu už příliš nevzpomínám :-)
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r.polasek 1. 2. 2007 14:13

No ale já sem to podle zadání pochopil jinak. Navíc losuje se z 80, takže ta tvá teorie moc nesedí...
Nemám rád blbce, primitivy, socany a lidi, kteří nerozlišují I a Y.
r.polasek
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suah 1. 2. 2007 14:32

JJ...Lexx sa ubera spravnym smerom. Presne o tom hovorim. Tie tikety nie su nezavisle. Kazde cislo je na nich pouzite prave raz (preto ten pocet 80). Sorry, ze som to v zadani trochu skomolil.
Lenze na stredoskolsku matematiku su to uz prilis vysoke naroky a na vyske som sa uz s (takouto) matematikou nestretaval... Preto hladam niekoho, kto by mi to vedel nejako objasnit.
suah
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lexx 1. 2. 2007 14:32

Jo, my se nechápem... :-)

Mám v košíku 80 čísel a všechny je chci použít na 8 tiketů. Na první tiket si tipnu 10 čísel... V košíku jich zbyde 70. Na druhý tiket dám dalších 10 čísel (vybírám z těch 70) a v košíku jich zbyde 60. Na třetí tiket vyberu dalších 10 čísel a v košíku jich zbyde 50... Až naplním těch 8 tiketů 80 čísly.

A teď nastává otázka, jestli je pravděpodobnost u takto vyplněných tiketů stejná nebo jiná než u tiketů, které vyplním tak, že na každý tiket napíšu 10 čísel z 80 (na každý tiket vybírám 10 náhodných čísel z 80).
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r.polasek 1. 2. 2007 15:02

No pořád je to 8 možností z těch několika milionů :D
Nemám rád blbce, primitivy, socany a lidi, kteří nerozlišují I a Y.
r.polasek
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suah 13. 2. 2007 15:36

Vidim, ze na pauze som matematikov hladal marne :lol:
suah
Čtenář
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků