Pravidla českého pravopisu a často psané chyby

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod adams 1. 8. 2005 15:15

Jelikož něco snesu, ale co je moc, to je moc a nenapadá mě, co jiného s tím dělat, zakládám si tento dred, do kterého chci lepit často psané hrubky a jiné gramatické vychytávky.

Předně, důležité linky:

:arrow: Proč mladí lidé neumí psát – příbuzný thread na pauze, případné nářky a volnou debatu prosím realizujte tam.
:arrow: http://www.pravidla.cz – jednoduchý a rychlý vyhledávač v pravidlech pravopisu.
:arrow: interval.cz: Hříchy pro šíleného korektora – výborný seriál zabývající se častými chybami (taky si to přečtu, až bude čas :mrgreen:).
:arrow: ÚJČ – FAQ – Ústav pro jazyk český AV ČR – na co se často ptáte.
:arrow: vyjmenovaná slova
:arrow: předložky a předpony s a z
:arrow: Pravopisné chyby na webových stránkách
:arrow: Základní typografická pravidla – aneb jak nepsát jako čuně.
:arrow: bbCode – aneb jak formátovat text v příspěvcích do fóra
:arrow: FAQ – funkce a možnosti tohoto fóra

časem bude následovat seznam slov, červeně označena chyba, vedle správný tvar:
  • hold – holt - ve významu „inu"; neznamená to vzdávat někomu hold, ale lurl=http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/holt-halt]holt[/url]
  • chvíllcolor=#CC0000]y[/color] – chvíli, ii]1. p. j. č. /i]chvíle

/*:m]
  • ozvy se – ozvi se, ,i]inf. ozvat se
  • rozumněl – rozuměl,
Naposledy upravil adams dne 8. 10. 2005 00:58, celkově upraveno 10
adams
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mickaelb 1. 8. 2005 16:05

Hodne casto je vYdet.
mickaelb
Nadšenec

Odeslat příspěvekod big.alda (novy) 1. 8. 2005 17:16

Shoda podmětu s přísudkem :).

Muži jellcolor=red]y[/color] a ženy šl
To boldly go where no man has gone before.
big.alda (novy)
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mickaelb 1. 8. 2005 17:38

To vIpada divne....
mickaelb
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Master74 1. 8. 2005 17:42

aaaa adams se rozhodl vzit cestinarsky zakon do svych rukou :)
Směj se, svět se bude smát s tebou.Plač a budeš plakat sám.
Laugh and the world Laughs with you.Weep and you weep alone.
Useora, onsesangi neowa hamkke useul keosida.Ureora, neo honja ul keosida.
Master74
Nadšenec

Odeslat příspěvekod big.alda (novy) 1. 8. 2005 17:47

mickaelb píše:To vIpada divne....

Já vým :).

Smajlík není interpunkční znaménko...
big.alda (novy)
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod adams 1. 8. 2005 18:15

FAQ na adamse aneb motivace ke vzniku tohoto threadu.

Jelikož by se tu zřejmě objevovaly nežádoucí příspěvky, uvedu vše na pravou míru. Pokud by měl někdo další dotaz, pošlete jej přes SZ a připíši jej na seznam.

janurpo: Ty jsi jeden z těch lidí (je jich velmi mnoho), co při sebemenší chybě ihned vypění a z hrůzou se zapotácí pod stůl, mezi své pravopisné slovníky, které si každodenně předčítají na dobrou noc.
Přiznávám, chyby v pravopisu mě zvedají ze židle. Spekulaci o předčítání slovníků musím vyloučit, můj poslední kontakt s českou gramatikou a pravidly češtiny byl před osmi lety při maturitní zkoušce z češtiny. Od té doby se můj pravopis i znalosti rapidně zhoršily. A třeba psaní velkých písmen mi dělá problémy již osmnáct let.

janurpo: Důležitý je pro mě obsah, schopnost vyjadřování, barevnost slov
Souhlasím. Avšak tento argument s oblibou používají lidé, jejichž písemný projev patří k těm horším.

janurpo: Když někdo napíše něco smyslplného, nekoukám na to, kolik v tom textu je chyb.
Já si bohužel nemohu pomoct, já je vidím a mrzí mě to. Ale v 99 % případů se ovládnu, ignoruji to a zbytečně neprudím. Kdybych to dělal, realizoval jsem se na místě, které mě k tomuto počinu motivovalo a nezakládám nové téma.

janurpo: Co jsi tím chtěl vlastně říci? Když neovládáš svůj mateřský jazyk, tak jsi automaticky nevzdělanec? Nebo, že se vůbec nemůžeš považovat za občana toho státu?
Nikde jsem nic takového netvrdil, ani nenaznačoval. K založení tohoto tématu mě vedla snaha zlepšit úroveň psaného projevu zejména mladých lidí, kteří již nemají tolik času číst knihy, ve kterých by mohli získat správný návyk. Osobně se řídím při psaní pouze svým citem a tím, jak mám pravopis načten právě z knih. Problém je, že když budete číst víc a víc nesprávně napsaných slov, o tento cit přijdete.
Dalším důvodem je to, že nesprávně napsaný text je daleko hůře čitelný, obzvláště pokud v něm chybi diakritika, interpunkce či nerespektuje jiné zásady (z toho důvodu jsem uvedl i link na typografická pravidla, která vznikla především za účelem zlepšení čitelnosti textu). Předpokládám, že pokud něco píši, píši to především pro ostatní a snažím se usnadnit nepohodlné "počítačové čtení" jak je to jen možné.
Jak bychom s benevolentním přístupem k výše uvedenému jevu mohli skončit, na to se podívejte sem.

janurpo: Možná že to nevíš, ale existuje spousta poruch psaní-čtení textu (disleksie, disgrafie). Takový lidé chyby píšou ale ani o tom nevědí.
Dyslexii ani dysgrafii rozhodně nezlehčuji. Jen mi přijde nepravděpodobné, že by se s nastupující generací tak rapidně zvýšil počet lidí s touto poruchou.

janurpo: Nic proti tobě. Rozhodně to neber jako "osobní urážku".
Je to spíše jen malý podmět, k zamyšlení se sám nad sebou.

Pokusím se nebrat to osobně. Co se zamýšlení nad sebou samým týče, mohu tě ujistit, že se tím zabývám až nezdravě moc.
-
adams
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Mývalice 1. 8. 2005 19:23

:tleskani Přidávám ještě jeden důvod, proč psát bez chyb. Vyhledávání.
Selhaly-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod.
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod paveld 1. 8. 2005 20:00

ono zase kdyz se tam nejaka ta chyba vyskytne (nemyslim tim ze bych je psal umyslne, ale mohl bych) tak ten text vic bije do oci a pak si to precte mnohem vetsi procento lidi.
BMW E30 316i -> BMW E36 320i :-)
paveld
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janurpo 1. 8. 2005 20:13

paveld píše:ono zase kdyz se tam nejaka ta chyba vyskytne (nemyslim tim ze bych je psal umyslne, ale mohl bych) tak ten text vic bije do oci a pak si to precte mnohem vetsi procento lidi.

Samozdřejmě. Také mnohem více lidí zareaguje, pokud bude někde v článku více chyb.

To samé platí "špatná reklama je také reklama"

//již je tady tolik OT, že tento můj snad nevadí//
janurpo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AndrewJ 2. 8. 2005 08:58

Já souhlasím s adamsem... docela si toho všímám, a mě to bije do očí...

ale zase na druhou stranu, mým nešvarem jsou zase překlepy. Holt se učím psát všemi deseti.
AndrewJ
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fido+ 2. 8. 2005 14:16

Taky dokazu obcas napsat peknou blbost. Vetsinou to jsou preklepy nebo spis nedoklepy (vynechana pismenka - trosku zlobi klavesnice). Ovsem to, co tu nekteri dokazi napsat je fakt hruza. Casto si nevsimam ani hrubek ale nekdy takovy projev pripomina doslova sifrovanou zpravu. Meli byste si uvedomit, ze pravopis ma nejaky vyznam. Neni to jen zbytecny opruz. On se tim totiz casto uplne meni vyznam vety. Pak da docela praci pochopit, co tim dotycny vlastne myslel.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Patrix 2. 8. 2005 15:48

Proto mam radsi anglictinu, nemusim jak pako sklonovat a vymyslet jake I/Y kde dam. Kdyz jsem zaneprazdneny a ke vsemu si pisu s hodne lidma na IM, tak opravdu nemam myslenky na psani diakritiky nebo premysleni nad vyjmen. slovy. Chyby jako spousta lidi delam, a muzu rict podle svych zkusenosti ze ti co pisou hacky, carky, dlouhe smajliky, snazi se psat kdovi jak korektne a za vetou delaji miliardy vykricniku a otazniku jsou na 80% zacatecnici u pc.
Patrix
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mývalice 2. 8. 2005 16:04

Píšu háčky, čárky, snažím se psát korektně ... i na velká písmena si dávám pozor ... no, zkrátka, jsem puntičkář. Ale rozhodně ne začátečník u PC. :lol:
Selhaly-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod.
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod big.alda (novy) 2. 8. 2005 16:07

Už jenom tři vykřičníky za větou jsou známka šílenství :). Nemyslím, si, že ti, co se snaží psát správně, jsou začátečníci...
Ale zpátky k tématu, hoši ;).

Občas se vyskytnou "chyby" jako: gdo, widlička, ale tohle je spíš projev "image" jedince...
big.alda (novy)
VIP uživatel

Další stránka