Opravdu zajímavý pravopis

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Asspenn 6. 7. 2005 18:00

Jestli je tu někdo zhulenej tak kdokoliv, kdo si o tom pravopisu myslí, že to není recese.
Prý je chytré učit se z vlastních chyb. Přijde mi chytřejší učit se z chyb jiných, nejlíp pak z chyb těch chytrých, a vlastní radši nedělat.
Asspenn
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S-Tony 6. 7. 2005 18:21

Já to chápu. Někomu příjde psaní podle pravopisu na neoficiálních webech a v diksuzích jak ten největší opruz na světě.
Nevídím jediný důvod proč by se na netu měli všichni tvářit jak učitelé čestiny.
Dodržování pravopisu za každou cenu vždy a všude mi přijde jako vrchol anglické suchopádnosti (asi vliv globalizace) a ta největší zhovadilost. Je to absolutní zapření vlastní lidskosti a zazdění jazyka své rodné vísky. U nás třeba spisovně nemluví nidko, tak nevím proč by měli takoví lidé být spisovní na netu. To si má jako každý vytvořit dvě osobnosti sama sebe.
Psaní pravopisem je nuda a je fajn že se to tady někdo snaží trochu okořenit. Člověk je člověkem, protože se jeden od druhého liší. Ten kdo chce všechny sjednotit a nutit je psát stejným pravopisem i když to není nutné je ******* ******.
:-)
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod big.alda (novy) 6. 7. 2005 18:42

To ale zase ne.
Nejsem ani učitel češtiny, ani šprt, ale když někde, nejen na netu, vidím, co za zvěrstva tam různí lidé páchají, nejen pravopisně, ale i typograficky (zvlášť mezery za tečkami, nebo čárkami, ale nemluvím o překlepech, na ty má každý právo), vstávají mi vlasy na hlavě. Nemám nic proti tomu, když někdo píše jak mluví (nářečím, hovorově), sám tak někdy píšu, ale odliší se v řeči i a y? Ne. Doufám, že se nedožiji toho, že bude uzákoněna rovnoprávnost íček, nebo snad zrušeny háčky a čárky.
To, jak kdo píše je jeho vizitka, to, co na první pohled ostatní uvidí. Každý má právo na jedinečnost, ale pravopis imho patří do těch oblastí, kde by měla vládnout totalita.
Inteligentní člověk sice z jakékoliv slátaniny pozná, co tím chtěl básník říct, ale první dojem je to, podle čeho pak usuzujeme o druhém.
To boldly go where no man has gone before.
big.alda (novy)
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JendaLinda 6. 7. 2005 18:47

Když se na lidových webech píše nespisovně (tedy hovorově), tak je to OK. Když někomu sem tam ulítne í/ý apod., tak to se stane - nobody perfect. Ale tenhle případ, to je fakt extrém :( Ikdyž je možné, že ten člověk chce jenom upoutat pozornost, ale vzal to za nesprávný konec :)
Co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří.
JendaLinda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 6. 7. 2005 18:56

teda ty odkazy musej bejt recese, takovy hovado snad ani nemuze existovat....
iwigirl
VIP uživatelka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asspenn 6. 7. 2005 20:53

S-Tony:

já bych hlavně rozlišoval mezi spisovností a pravopisem čili gramatikou. Je spousta důvodů, kdy se hodí napsat něco nespisovně, ale přesto je nutný, aby to bylo gramaticky správně. Vidíš, teď jsem sám napsal nutný místo nutné, protože mi to sem líp sedí, ale to nic nemění na tom, že se snažím mít správně čárky, o i/y ani nemluvě.

Ovšem uplatnění pravidla "piš jak slyšíš" je nářez, to teda jo ... ;-)
Prý je chytré učit se z vlastních chyb. Přijde mi chytřejší učit se z chyb jiných, nejlíp pak z chyb těch chytrých, a vlastní radši nedělat.
Asspenn
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků