Princip nekonečna

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Howard 3. 6. 2005 11:05

Napadlo vas nekdy, ze slunecni soustava a atom s elektrony jsou veci dost podobne? Akorad v jinych meritkach, dokonce i cas plyne jinak.

Vite, ze atom neni elementarni castice hmoty. Jsou i mensi castice a jak to tak vypada, neni jich malo, atom je mnohem slozitejsi struktura, nez si myslime. Stejne jako nase slunecni soustava (ekvivalent - kazda planeta je elektron) je mnohem slozitejsi.

Vesmir, ktery je tvoren atomy, ktere my vnimame jako slunecni soustavy a vetsi celky, jako treba kus hmoty, ktery mi vnimame jako galaxie, bych nazval nadvesmirem.

I cas tam plyne jinak. Vemte si to. My vidime obehnout nase planety za nekolik let, treba pluto asi za 70, zeme za 1, atd... ale kdyz se podivate na libovolny atom v nasem svete, tak vidite, jak tam ty elektrony litaji rychle.... "lide" v nadvesmiru vidi pohyb nasich elektronu/planet taky velmi rychle, stejne tak jako my, lidi z tohoto sveta, vidime litat rychle nase atomy.

A jak to vnimaji "lide" v podvesmiru? Vemte si treba rohlik. Kolik asi tak obsahuje atomu a molekul? Pro lidi z podvesmiru je rohlik nekolik miliard galaxii a jeste vic slunecnich soustav.

Tim se dostavame k principu nekonecna.

Jak asi lidi z podvesmiru vnimaji svoje atomy a molekuly? Taky jako prtavy "elementy" hmoty, ktere litaji hrozne rychle.
Lide z nadvesmiru vidi take kolem sebe galaxie. A lidi z nadnadvesmiru taky, a tak dal...neumim si ani predstavit, jestli to nekde konci.

Mozna se vam to zda uhozeny, ale nakou logiku to ma.
Have you tried to turn it off and on again?
Windows je ... nikoliv Windows jsou (Windows is ...)
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ES0 3. 6. 2005 11:19

no, ta podobnost mě napadla několikrát, ale myslím, že to je jen kvůli nejnižším energetickým nárokům daného uspořádání, takže to spolu přímo nijak nesouvisí, tedy jsou atomy, jsou lidé a jsou planety, nic víc a nic míň...a ještě alieni :wink:
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fido+ 3. 6. 2005 11:22

Clovece tahle podoba me zaujala uz davno a presne tahle myslenka me napadla. Predstava, ze cely nas vesmir je napr. v rohliku z nejakeho vetsiho sveta je zajimava.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod honzis 3. 6. 2005 11:32

Tato teorie má ale jeden drobný problém - od planetárních modelů atomu se již dávno upustilo.
honzis

Odeslat příspěvekod Mývalice 3. 6. 2005 12:16

V dětství jsem si představovala, že náš vesmír je v nějaké bedně a ta bedna je na nějaké planetě v nějakém vesmíru a ten vesmír je v bedně... a tak stále do nekonečna , ale časem mě to přešlo.

Zajímavější bylo něco docela jiného. Moje další představa byla taková, že nežijeme na povrchu Země, ale v jejím dutém nitru. Spolu s námi je v ní uzavřen vesmír, který vidíme a naše Země, spolu s námi uvnitř, je umístěna ve vnějším vesmíru. Moje sestra měla jako malá naprosto stejnou představu a před nedávnem jsem se dozvěděla, že s tímto nápadem vyrukoval i Hitler.
Selhaly-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod.
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod S-Tony 3. 6. 2005 12:23

Myvalice píše:Zajímavější bylo něco docela jiného. Moje další představa byla taková, že nežijeme na povrchu Země, ale v jejím dutém nitru. .d/quote]

Tady někdo četl knihu "Neználek na měsíci". :wink:
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mývalice 3. 6. 2005 12:35

S-Tony píše:Tady někdo četl knihu "Neználek na měsíci". :wink::/quote]

Neználka sice znám, ale ani jednu knihu jsem o něm nečetla. A mylíš si, že v době, kdy žil Hitler, již byla kniha o Neználkovi na světě?
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod ES0 3. 6. 2005 12:43

Myvalice, ja sem tu tvoji predstavu nepochopil :hm
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník

Odeslat příspěvekod S-Tony 3. 6. 2005 12:55

Hitler byl cvok.........
No to ja jsem si spíš myslel, že je celý vesmír jen jedna malá buňka nějakého tvora.
Stejně jako uvnitř nás žije mnoho forem organizmu, tak stejně i my jsme jen nějaká forma organizmu uvnitř jiného tvora.
:hm
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod Mývalice 3. 6. 2005 13:17

ES0 píše:Myvalice, ja sem tu tvoji predstavu nepochopil :hm

A kterou, já popisuju dvě.
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod ES0 3. 6. 2005 13:19

tu druhou
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník

Odeslat příspěvekod Howard 3. 6. 2005 13:22

No tak lidicky, drzme se tematu :-(. Zajimaji me vase nazory na teorii nekonecna.
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Fido+ 3. 6. 2005 13:48

Myvalice píše: Moje další představa byla taková, že nežijeme na povrchu Země, ale v jejím dutém nitru.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Mývalice 3. 6. 2005 15:13

ES0 píše:tu druhou

Takže pro méně chápavé, jako je přeba ESO, jsem pro názornost vyrobila tento nákres:

Obrázek
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod bigdoc 3. 6. 2005 15:41

No, jsou to sice zajímavé představy, ale narážejí na docela dobře dokázané fyzikální zákony, a to na zákony tzv. kvantové mechaniky. Z těch (velmi zjednodušeně a mimo jiné) vyplývá, že to, že by molekula byla planetou, na které někdo sedí a jí rohlík, není možná.

To, že se planetární (galaktický) systém jaksi podobá uspořádání atomu, vychází pak jednoduše z jiných fyzikálních zákonů. Divit se tomu je jako divit se, že Země je koule, slunce je taky koule a to, co se kutálí na kulečníku, je ejhle taky koule.
bigdoc
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Lemur 3. 6. 2005 17:20

honzis píše:Tato teorie má ale jeden drobný problém - od planetárních modelů atomu se již dávno upustilo.
u/quote]

bigdoc píše:To, že se planetární (galaktický) systém jaksi podobá uspořádání atomu, vychází pak jednoduše z jiných fyzikálních zákonů.
l/quote]

Zruba receno, narozdil od planet obihajicich hvezdu si elektron nemuze obihat kde se mu zachce, ale muze jen po drahach, ktere jsou celociselnym nasobkem jeho vlnove delky (respektive: elektron muze obihat vsude mozne, ale na drahach, ktere nejsou celociselnym nasobkem vlnove delky se sam se sebou vyrusi a pravdepodobnost jeho vyskytu se tam blizi nule), a k tomu jsou jeste dalsi omezeni (ostatni elektrony, Pauliho vylucovaci pricip atd.). Jinak by elektron za vyzarovani fotonu spadl do jadra, kde by se za vyzareni neutrina spojil s nejakym protonem do neutronu.
Lemur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Howard 3. 6. 2005 17:30

Ale planety taky neobihaji, kde se jim zachce.
Elektrony obihaji na sve draze a planety taky.
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ES0 3. 6. 2005 17:37

Myvalice píše:
ES0 píše:tu druhou

Takže pro méně chápavé, jako je přeba ESO, jsem pro názornost vyrobila tento nákres:

RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník

Odeslat příspěvekod ES0 3. 6. 2005 17:39

Howard píše:Ale planety taky neobihaji, kde se jim zachce.
Elektrony obihaji na sve draze a planety taky.

myslím, že obíhají, stačí je trochu postrčit a hned si najdou jinou dráhu, kdežto u elektronu souhlasím s tím co napsal Lemur...
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník

Odeslat příspěvekod Howard 3. 6. 2005 17:56

Otazka je, co to postrceni znamena v nasem meritku a co to znamena v "mikromeritku". Elektron muzete postrcit na jinou drahu zmenou energie. To samy s planetou.
Elektron muze zaniknout, ale planeta take. Jenom se to deje v ruznych casovych meritkach, takze planetu muzete podrobne sledovat, jak treba za 100 let spadne do Slunce, nebo ja nevim co jineho, u elektronu se to deje tak strasne rychle, dokazete rict, co se s nim presne deje? :-)
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Mývalice 3. 6. 2005 17:59

ES0 píše:abych řekl pravdu, tak toto by mě nikdy nenapadlo, ba co víc, stále si to nedokáži představit v reálu...e/quote]

Musíš vzít v úvahu, že mi tenkrát byly stěží 4 roky a jednalo se čistě o výplod mojí fantazie. Nehledej v tom logiku.
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod S-Tony 3. 6. 2005 21:44

Myvalice píše:Musíš vzít v úvahu, že mi tenkrát byly stěží 4 roky a jednalo se čistě o výplod mojí fantazie. Nehledej v tom logiku.v/quote]

Máš pravdu :shock:

A) Jiné zakřivení
Dalo by se připustit že je to možné pokud by naše vnímání zákřivení prostoru a vzdáleností bylo skreslené.
A pravděpodobně taky je. Jsem shopni vnímat jen 3D a předpokládá se že těch rozměrů je v více než 3.
Takže vlastně zemský porvch může být uvnitř a mi o tom nemusímě vědět.
B) Nekonečnost vesmíru.
Kdybych se řidil tvým plánem a vystartoval ze země do vesmíru, pak letěl pořád rovně, doletěl by sem na druhou stranu zeměkoule.
To by vysvětlovalo teorii o konečnosti vesmíru. I Einstain si myslí že přesně tohle by se stalo, kdyby někdo chtěl doletět na druhý konec vesmíru.
Takže tvá teorie není zase tak špatná. Stačilo by přečíst pár knih o Kvantové mechanice a teorii superstrun, vytvořit teoretický základ a možná by se dala celá tato teroie brát važně :wink:
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 3. 6. 2005 21:46

A verite na nekonecne?
celkem by me zajimalo co muze byt nekonecne v dnesnim svete :)
mozna tak korupce:D
Thomas Alva Edison je chlap kvůli kterému musíme dělat na tři směny.
IcemanCZ
Přeborník

Odeslat příspěvekod Lemur 4. 6. 2005 20:39

IcemanCZ píše:celkem by me zajimalo co muze byt nekonecne v dnesnim svete :)

Matematikove tohle dost mohutne resili (hlavne Georg Cantor), a prisli na to, ze je vice nekonecen - vsechna jsou sice nekonecna, ale kazde ma jinou mohutnost. Kuprikladu nekoneca, nicmene spocetna mnozina vsech prirozenych cisel je sice nekonecna, ale stejne nekonecna vsech mnozina realnych cisel ma mnohem vyssi mohutnost (kardinalitu), uz proto, ze mezi kazdou dvojic prirozenych cisel se da vlozit nekonecne mnoho realnych cisel ... Pokud to nekoho bude zajimat, doporucuju nejako ucebnice vysokoskolske matematiky z oblasti teorie mnozin, nebo googlit slova jako Cardinal number a Aleph number. Ale moc to neprezente, jinak z toho zmagorite jako chudak Georg Cantor.
Lemur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 4. 6. 2005 20:50

jezisi jsem se obaval ze dostanu nejakou podobnou odpoved :))
ale me cisla moc v tomhle nezajimaji spis neco hmotneho proste neco typu vesmir nebo tak rozumis ne :)
IcemanCZ
Přeborník

Odeslat příspěvekod Lemur 5. 6. 2005 22:35

IcemanCZ píše:jezisi jsem se obaval ze dostanu nejakou podobnou odpoved :))

Kdyz sec probiraji nekonecna, tak se stejne driv nebo pozdeji skonci u matematiky, astrofyziky nebo filosofie ...

IcemanCZ píše:ale me cisla moc v tomhle nezajimaji spis neco hmotneho proste neco typu vesmir nebo tak rozumis ne :)

"Hmotna" nekonecna nejsou, jsou jenom jejich aproximace. Napriklad takovy Vesmir a jeho "nekonecnost":

Vesmir je velky tak, jak je velky prostor, ve kterem "neco je", tj. jak daleko se dostalo cokoliv hmotneho (vcetne castic s klidovou nulovoh hmotnozsti, jako fotony a (asi i) neutrina). Matematik by tvar vesmiru popsal jako konvexni obalku vsech hmotnych castic, ale jeji tvar bude vzhledem k deformaci casoprostoru asi mnohem slozitejsi (mozna dokonce ani neexistuje a Vesmir je zhrouceny do sebe a chova se jako trojrozmerna verze povrchu koule - muzete jit porad jednim smerem, ale nakonec stejne dojdete to vychoziho bodu).

Takze kdyby nekdo nasedl do kosmnicke lodi s nadsvetelnym pohonem a letel nejakym smerem porat dal a dal, tak nakonec dorazi do oblasti, kde uz nebude detekovat vubec zadne castice (mimo virtualnich a tech, co vyzaruje sama jeho lod). Ale to nebude hranice Vesmiru, protoze Vesmir je vsude tam, kde je nejaka hmota ci energie, a to onen pozorovatel a jeho lod nepochybne je. Takze i kdyby letel dal, porad bude hranice Vesmiru porad pred nim.

Proste prakticke nekonecno neni klasicke nekonecno, ale stav, kdy ke kazdemu cislu N existuje i cislo N+1.
Lemur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mývalice 5. 6. 2005 22:52

Lemur píše:Vesmir je vsude tam, kde je nejaka hmota ci energie

Já považuju za vesmír i ten prázdný prostor za.
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod Howard 5. 6. 2005 22:59

Jestli je to vubec prostor, ci co. Buh vi, co tam je a jak to nazvat, protoze....

Ja si totiz myslim, ze vesmir je "kulaty".
Zkuste si to predstavit.
Zeme je kulata - pro cloveka, ktery se plavi po oceanu se jevi jako plocha, neboli 2D, ale ve skutecnosti je Zeme 3D
Vesmir je taky kulaty, ale 4D-kulaty - pro cloveka, ktery poleti furt pryc se jevi vesmir jako 3D, ale casem prileti na to same misto, ve skutecnosti je 4D, jen to nevidime.

Vsechno je kulate, atomy, planety, tak proc ne vesmir :-)
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Fido+ 5. 6. 2005 23:04

No kulatost vesmiru asi jen tak snadno neoverime. Zatim neni v silach lidstva postavit ani automatickou sondu, ktera by dokazala proletet vsechny galaxie v rozumnem case.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Mývalice 5. 6. 2005 23:05

Howard píše:Ja si totiz myslim, ze vesmir je "kulaty".

Jsi sveden představou, že je vesmír kulatý, protože koule je základní tvar - kapka letící vzduchem se formuje do koule, bublina z bublifuku, kruhy na hladině - ty jsou 2D, protože hladina (jen ten povrch vody) je dvojrozměrný...
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod S-Tony 5. 6. 2005 23:08

Howard píše:Vsechno je kulate, atomy, planety, tak proc ne vesmir :-)

To máš asi pravdu. Vesmír je ta nejkulaťoulinkatější věc na světě :D
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 5. 6. 2005 23:21

na tom nasem kulatem :D
IcemanCZ
Přeborník

Odeslat příspěvekod Howard 6. 6. 2005 07:52

Fšecqo je qulatý :-)
jenom asi budeme mít maličko problém tu 4D-kouli zahlédnout :-)
zajímalo by mě, jak jí opustit. To si neumím představit. Umím si představit, jak raketa odletí z naší planety, ale jak opustí náš kulatý 3D vesmír, to moc ne.
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ES0 6. 6. 2005 08:24

:hm , myslim, ze na opusteni 4D prostoru ani raketa netreba,
napr. kdyby nekdo zil V 2D prostoru na papiru a ja bych ten papir stocil do rulicky a ten nekdo by to obesel po obvodu, tak presto by si myslel, ze se ze sveho prostoru nehnul, ale ja jako obyvatel 3D bych vedel, ze udelal pohyb ve 3D... 8)

takze si myslim, ze se soucasne pohybujeme ve vsech prostorech, jen o tom nevime, tj. staci zmenit zpusob mysleni...
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník

Odeslat příspěvekod Howard 6. 6. 2005 08:43

pohybujeme...jen to nevidime, my vnimame 3D, vic si nedokazeme predstavit
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod miho 6. 6. 2005 11:46

Howard píše:pohybujeme...jen to nevidime, my vnimame 3D, vic si nedokazeme predstavit

Nedokazeme si to predstavit ale zakriveni vesmiru dokazeme merit (napr. soucet uhlu na zakrivene plose nemusi byt 180 stupnu).

Dle poslednich vyzkumu pokud nejake zakriveni vesmiru v dimenzich ktere nevnimame je, pak je velmi male.

Jinak i cela tato predstava nekonecna je do znacne miry afyzikalni (alespon v techto meritcich atom = slunecni soustava). Tvuj "nadvesmir" , vesmir, a "podvesmir" tvori napr. uplne jine struktury. Atomova jadra nezari, jak prevest do podvesmiru cerne diry atd. A jaky je ekvivalent mesicu v mikrosvete? Drahy planet lze spojite menit (dokonce se to deje v meritelnem meritku) coz u elektronu nelze. Funkce psi, ktera popisuje pravdepodobnost vyskytu elektronu dava jen v nejprimitivnejsich pripadech jako vysledek kulovou plochu (mnohem casteji tam jsou jakoby presypaci hodiny). A takto by se dalo pokracovat jeste hodne, hodne dlouho. Jak napr. prenest kvantove jevy do naseho vesmiru. Nemyslitelne.

Jako namet k zamysleni hezke ale pri konfrontaci s fyzikalni realitou to pada :-(
miho
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod Asspenn 6. 6. 2005 18:44

Vždycky mě fascinovaly rovnoběžky protínající se v nekonečnu....
Prý je chytré učit se z vlastních chyb. Přijde mi chytřejší učit se z chyb jiných, nejlíp pak z chyb těch chytrých, a vlastní radši nedělat.
Asspenn
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ES0 6. 6. 2005 18:52

ot,
no, kdyz jsme u te geometrie, tak me zase fascinuji nozky sbihajici se v jistem bode...
/ot
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 6. 6. 2005 21:44

Ted myslis jake nozky? :))))
i ty rimmere :D
IcemanCZ
Přeborník

Odeslat příspěvekod TheFlyingman 7. 6. 2005 20:19

Myvalice píše:Jsi sveden představou, že je vesmír kulatý, protože koule je základní tvar - kapka letící vzduchem se formuje do koule, bublina z bublifuku...l/quote]

až na to, že kapka letící vzduchem se neformuje do tavru koule, ale do takový, no prostě tělesa kapkovitého tvaru (zhruba kužel, kterej má místo pdstavy kulovou úseč) se součinitelem odporu C=0,03, zatímco koule má součinitel odporu C=0,48
Když je nepřítel na kolenou.....musíte ho dorazit.
zastánce teorie pohlcovačů tmy
TheFlyingman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mývalice 7. 6. 2005 20:34

TheFlyingman píše:... až na to, že kapka letící vzduchem se neformuje do tavru koule, ale do takový, no prostě tělesa kapkovitého tvaru (zhruba kužel, kterej má místo pdstavy kulovou úseč) ...u/quote]

Jasně. Kapka padající k zemi nebude zcela kulatá, protože ji deformuje odpor vzduchu, působí na ni gravitace. Kapka v mraku nebo mlze určitě bude kulatější a nejblíže tvaru koule bude kapka ve stavu beztíže. Ale určitě bez ohledu, kde se kapka nachází a jaké síly na ni působí, bude se "snažit" získat tvar koule.
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod Fido+ 7. 6. 2005 20:40

Jeste lip je to videt na kapce rtuti. Zvlast kdyz je mala a tolik ji nedeformuje gravitace, je skoro idealne kulata.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod a 7. 6. 2005 20:46

Fido+ píše:Jeste lip je to videt na kapce rtuti. Zvlast kdyz je mala a tolik ji nedeformuje gravitace, je skoro idealne kulata.

to zavisi od povrchoveho napatie ktore sa znazi dosiahnut co najmensi povrch. to ci sa mu to podari zavisi od dalsich posobiacich sil (gravitacia, prud vzduchu)

najviac ma na tomto svete fascinuje ze silou vole sa (nepriamo) da ovplyvnovat (skoro) vsetko okolo nas.
a
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ES0 7. 6. 2005 21:31

ovsem, ze je to povrchovym napetim, ani netusite kde se toho vsude vyuziva, treba v pracich prascich, tj. to ze mate ciste pradlo neni diky tem smradlavym vonavkam co tam davaji(potom se v tom tak potite) ale je to drsna vedatorska chemie...
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník

Odeslat příspěvekod gofry 19. 6. 2005 09:55

4D priestor si nie je take tazke predstavit. Za stvrtu suradnicu si dajte cas. Potom mozete svoju suradnicu v casopriestore definovat ako [x, y, z, t] a to je krasny 4D vektorovy priestor nad telesom realnych cisel. Samozrejme si treba zvolit nejaky pociatocny bod, od ktoreho sa to bude merat, nakolko absolutne miesto a cas neexistuju.
gofry
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iwigirl 19. 6. 2005 09:59

gofry píše:4D priestor si nie je take tazke predstavit. Za stvrtu suradnicu si dajte cas. Potom mozete svoju suradnicu v casopriestore definovat ako [x, y, z, t] a to je krasny 4D vektorovy priestor nad telesom realnych cisel. Samozrejme si treba zvolit nejaky pociatocny bod, od ktoreho sa to bude merat, nakolko absolutne miesto a cas neexistuju.

Neni si to tezke predstavit pote,co ti to nekdo srozumitelne vysvetli...Me to trvalo 2 prednasky,nez jsem to trochu zacala chapat..Zas tak jednoduche to neni.
iwigirl
VIP uživatelka

Odeslat příspěvekod Paul_Wayne 19. 6. 2005 10:19

No,4D prostor bych snad i pochopil,ale v televizi mluvili o tom,ze kdysi mohl byt az 7D prostor,nekecam...To si mam pak predstavit jak ?Jo a obcas me napadlo,jak to asi vypada na konci neceho,kde zacina nic-hrozna predstava,ze prostor je zarucene nekonecny.
Lepší houby v hrsti jak auto na střeše...
Paul_Wayne
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Paul_Wayne 19. 6. 2005 10:24

A jeste k tomu ta moznost "kmitajicich strun"-totiz,ze prostor muze byt jakasi hmota,ktera vibruje v nekolika osach a tim stejnou merou ovlivnuje nekolik dimenzi : moc dobre to zrejme nevysvetlim,ale ten casopis o tom mam snad jeste doma.
Lepší houby v hrsti jak auto na střeše...
Paul_Wayne
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gofry 19. 6. 2005 11:14

Priestor s lubovolnou dimenziou je vcelku jednoduchy na pochopenie. Najdolezitejsie je zabudnut, ze existuje 3D priestor, v ktorom zijeme my. Treba zabudnut na to, ze rozmer znamena, ze v danom smere sa mozes pohybovat alebo cosi podobne.

Napr. 5 rozmerny priestor si mozes predstavit ako suradnicu [x, y, z, t, f], kde "x", "y", "z", su klasicke 3D rozmery ako ich pozname zo zivota, "t" je cas, ako som uz spominal a "f" je farba objektu, ktory sa nachadza v danom mieste a danom case.

Kazdy vektor typu [x1, x2, ..., xn], co je n-rozmerny priestor ti iba jednoznacne urcuje nejaky objekt v nejakom systeme. Na takyto vektor sa mozes pozerat ako na meno nejakeho objektu.

Zober si napriklad adresu zapisanu v tvare
x1 - cislo paralelneho vesmiru :)
x2 - cislo kvadrantu v danom vesmire :)
x3 - cislo galaxie v danom kvadrante
x4 - cislo slnecnej sustavy v danej galaxii
x5 - cislo planety v danej slnecnej sustave
x6 - nazov kontinentu na planete
x7 - stat na danom kontinente
x8 - mesto v danom state
x9 - mestska stvrt v danom meste
x10 - ulica v danej stvrti
x11 - cislo domu v danej ulici
x12 - cislo poschodia v danom dome
x13 - cislo bytu na danom poschodi

Mas teda 13 rozmerny priestor :) To je samozrejme iba na predstavu, ako si predstavit nejaky n-rozmerny priestor. Treba sa proste odosobnit od toho, ze vsetky rozmery priestoru su vzdialenosti.
gofry
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lemur 19. 6. 2005 22:44

Paul_Wayne píše:No,4D prostor bych snad i pochopil,ale v televizi mluvili o tom,ze kdysi mohl byt az 7D prostor, nekecam...

Kdyby jen sedm, nektere exoticke teorie supersymetrie maji rozmeru devet, jedenact nebo rovnou dvacet ctyri.
Lemur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Howard 20. 6. 2005 08:34

2 gofry:
To je moc pekne. Takhle me to nenapadlo.

Jinak, vite proc je vesmir nekonecny? Protoze i cisla muzete pocitat do nekonecna. Neexistuje maximalni cislo. Souvisi to spolu, zkuste se nad tim zamyslet.
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod gofry 20. 6. 2005 09:23

Howard píše:Jinak, vite proc je vesmir nekonecny? Protoze i cisla muzete pocitat do nekonecna. Neexistuje maximalni cislo. Souvisi to spolu, zkuste se nad tim zamyslet.

No, ono to nemusi byt az tak uplne pravda, pretoze napr. v matematike existuju postupnosti s nekonecnym poctom prvkov ale ich suma je konecne cislo.

Inac, maximalane cislo existuje (v mnozine R* = R U { -oo, oo}), a je nim prave cislo oo - cize nekonecno :). V obycajnej mnozine R, do ktorej -oo ani oo nepatri, samozrejme ziadne maximum nie je. Ono tam dokonca nie je ani supremum ;)

Len tak pre zaujimavost - existuje viac nekonecien. Napriklad mnozina N Prirodzenych cisel, N={1, 2, 3, ...} je nekonecna, ale je ovela "mensia" ako mnozina R Realnych Cisel. Ak si vyberies nejake dve rozne cisla z N, tak medzi nimi najdes iba konecny pocet cisel z N, kdezto nech si vezmes lubovolne dve rozne cisla z R, tak medzi nimi najdes nekonecne vela cisel z R.
Naposledy upravil gofry dne 22. 7. 2005 14:49, celkově upraveno 1
gofry
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miho 20. 6. 2005 10:29

Howard píše:Protoze i cisla muzete pocitat do nekonecna. Neexistuje maximalni cislo. Souvisi to spolu, zkuste se nad tim zamyslet.

Ja teda zadnou souvislost nevidim :-( Cisla jsou abstraktnim nejakym vyjadrenim a to navic jen takovym, ktere si vymysleli lide. Celou matematiku realnych cisel se da prevest (a obcas se to tak delava kdyz se s tim lepe pocita) tak, aby se pocitalo jen v intervalu od -1 do 1 (nebo dokonce od 0 do 1) (slovy matematika- existuje surjektivni a injektivni zobrazeni mezi R(-oo,oo) a R(-1,1)).

Oproti tomu vesmir je vysledkem nejakych realnych fyzikalnich deju.

IMO dve neslucitelne veci.
miho
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod big.alda (novy) 28. 6. 2005 21:34

http://sweb.cz/dutazeme/
Dutá Země

Elektrony nelítají. Ty tam prostě jsou.
To jenom k předchozím stranám.
To boldly go where no man has gone before.
big.alda (novy)
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jaroslav Linhart 6. 9. 2005 19:21

Mnoho učených hlav se zabývá tím,o čem se těžko přesvědčí,
jenže pravda bývá často jednoduchá. :oboze Představte si naše
zděšení,když jsme po pár přesně zaměřených lahvinkách
zjistili,že nekonečno je 3 x větší, než se doposud myslelo.No
a vůbec je lepší představit si nekonečno, než nějaký konečník.
Jaroslav Linhart
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kubakod 6. 9. 2005 23:01

Pripomeli ste mi moc zajimavy clanek o teorii relativity a FTL letani, na vyzadani zaslu na mejl.
(FTL znamena faster then light)
kubakod
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davpe 7. 9. 2005 15:41

ja si myslim ze zadna konkretni vec nemuze byt nekonecna protoze by na sve vytvoreni potrebovala nekonecno let

uvedu priklad
mame kouli o prumeru 1m ktera se za rok zvetsuje o 1m.za 2 roky bude mit 2 metry,za 3 roky 3 metry,za miliard let bude mit miliard metru.i kdyby se zvetsovala jakoukoli rychlosti bude porad nekde koncit.a proto si myslim ze vesmir neni nekonecny, protoze by na sve vytvoreni potreboval nekonecno let.
Davpe
Návštěvník