Detektor CO2 a jeho umístění

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 29. 5. 2020 20:59

Zdravím,

hloubám, jak je to s umisťováním detektoru CO2. Co se dočítám, tak detektor CO2 má být umístěn:

– ve výšce dýchání
– tak, aby byl varovný zvuk slyšet všude a dostatečně hlasitě
– v blízkosti zdroje oxidu uhelnatého (např. kotel, krb), ale alespoň 1-3 metry od něj, ne blíže
– pokud na zeď, pak musí být výše, než je horní okraj okna a dveří, ale minimálně 15 cm pod stropem.
– pokud na stropě, pak musí být od každé zdi ve vzdálenosti nejméně 30 cm
– pokud je strop šikmý, pak zařízení umístěte ve vyšší části místnosti

CO2 je těžší než vzduch. Takže při jeho koncentraci se kumuluje na zemi, u nohou. Automaticky jsem tak předpokládal, že když ho umístím ony 1-3 metry od plynového kotle, tak někam k zemi. První to tzv. "odprdí" zviřátka a dětičky, přeci ne? i tak je lepší řešit kumulující se oxid dříve, než dosáhne "výšky dýchání".

Nebo jsem selským rozumem vydedukoval naprostý nesmysl? Opravte mě, holt nemám tu Vysokou školu života, no :)

Martin

PS: Chybí mi tu někde sekce "Domácnost a bydlení", můj dotaz mi úplně nepasuje do žádných z dostupných sekcí Super Fora :)
anonymni

Odeslat příspěvekod Stoura 1 3. 6. 2020 14:18

Píšete o CO2 (oxidu uhličitém) ale zároveň o oxidu ulelnatém (CO). Který z těch dvou plynů Váš detektor hlídá? Vhodné umístění se liší. CO je relativně lehký (prakticky stejně jako vzduch), CO2 je těžký ale méně nebezpečný. Proto detektor CO někde nahoře či ve výšce dýchání, zatímco CO2 spíš dole.
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 6. 2020 16:06

@Stoura 1: Díky, až je mi blbé, že jsem si to neověřil dřív. Jde mi o CO, takže to dává smysl a můžu jen věřit, že tenhle dotaz pomůže i nějaké další trubce, jako já, až si to vyhledá.

Díky, nějak jsem automaticky bral CO za CO2 :)

Martin
anonymni


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků