Mohu půjčovat peníze zaměstnancům?

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Elara 4. 2. 2015 16:10

(ptám se jménem svého kamaráda, nebude si zakládat účet kvůli jednomu dotazu)

Ahoj, mám elektromontážní firmu, a občas pujčuji zaměstnancům peníze... moji známí tvrdí, že na to musím mít koncesi a podobně, já na to říkám, že to nijak neorganizuji, a že jen bezúročně půjčuji.

Nejde tu o vztah zaměstnavatel - zaměstnanec, ale člověk s člověkem. Mají pravdu?

Prostě je mi líto, aby se lidi, které znám, zadlužovali a platili úroky a podobné nesmysly, když já mám peněz dost, a mohu jim pomoci.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icotech852 4. 2. 2015 16:17

myslim si,ze pokial im poziciava z osobneho uctu tak moze.Su to jeho sukromne financie (z platu) a je jedno ako s nimi nalozi.Je to moj nazor.
forsaken...
icotech852
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod velkyjarda 4. 2. 2015 18:55

Muj zamestnavatel take dava zamestnancum bezurocne pujcky a neni to fyzicka osoba.
velkyjarda
Čtenář

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 5. 2. 2015 19:50

Já tomu říkám záloha...
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malyjarda 7. 2. 2015 11:50

Zamestnavatel tomu rika bezurocna pujcka. Je to az 200 000 Kc.
malyjarda
Čtenář

Odeslat příspěvekod Slonik 9. 2. 2015 16:07

Jistě, že to možné je. Pokud poskytuje půjčky jako soukromá osoba a bezúročně, tak není žádný problém, pokud se nejedná o systematickou činnost.

Pokud je poskytuje jako zaměstnavatel a půjčky prochází firemním účetnictvím, tak je to trochu složitější:

Je-li půjčka bezúročná resp. je s nižším úrokem než je obvyklá výše, může být rozdíl v úrocích pro zaměstnance zdanitelným příjmem (vyplývá §6, odstavec 3 zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmu).

Pokud je úhrn jistin všech bezúročných (či zvýhodněných) půjček od jednoho zaměstnavatele do 300.000,-, tak je majetkový prospěch zaměstnance z titulu nižších úroků od daně rovněž osvobozen (§6, odstavec 9, písmeno v) zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmu).

V zákoně (konkrétně v tom §6, odst. 9) jsou ještě další případy, kdy se může výše jistin bezúročně poskytovaných půjček ještě zvýšit, aniž by to mělo pro příjemce daňové důsledky - například půjčka pro překlenutí mimořádně obtížných poměrů v důsledku živelní pohromy atp.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků