Hypokratova přísaha

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Elara 1. 2. 2014 15:39

Ahoj, když vlastně v ní je stať, že doktor má povinnost pomáhat potřebným, znamená to, že musí léčit i zadarmo (?), ale něco mi říká, že se to nedodržuje.

A dále, je pravda že lékař v armádě nemusí (a nesmí dostat rozkaz) střílet? V sebeobraně je to jiné, ale slyšel jsem, že nemůže dostat příkaz pálit.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jack111 1. 2. 2014 16:30

Elara píše:Ahoj, když vlastně v ní je stať, že doktor má povinnost pomáhat potřebným, znamená to, že musí léčit i zadarmo (?), ale něco mi říká, že se to nedodržuje.

A dále, je pravda že lékař v armádě nemusí (a nesmí dostat rozkaz) střílet? V sebeobraně je to jiné, ale slyšel jsem, že nemůže dostat příkaz pálit.

Tak 1) je to nazvané podle Hippokratésa takže je to Hipippokratova přísaha.
2) Hippokratés žil před téměř 2500 lety.
3) Nic takového v ní není.
4) I kdyby to v ní bylo, proč by to mělo doktory zajímat? V zákoně to není...
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod Marty89 1. 2. 2014 18:03

Elara píše:Ahoj, když vlastně v ní je stať, že doktor má povinnost pomáhat potřebným, znamená to, že musí léčit i zadarmo (?), ale něco mi říká, že se to nedodržuje.

Řekl bych, že jde spíš o to, že doktor by tě měl nejdřív ošetřit a až potom se ptát na peníze, nikdy naopak. Není to přece jenom žádná charita (a nikdy nebyla).
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod icotech852 1. 2. 2014 19:58

treba chápať,že v pripade nehody alebo úrazu je našou morálnou povinnosťou pomoct jeden druhému.Ak je na blízku lekár,je táto pomoc i odborná.Jedna sa ale len o akútnu pomoc človeka človeku.

Žijeme v kapitalizme,aj lekár má hypoteku a musí z niečoho žiť a poskytovať starostlivosť,takže slová že lekár lieči zadarmo nie sú na mieste.Žijeme v takomto systeme a treba sa preto tomu prisposobit - poistením
forsaken...
icotech852
Přeborník

Odeslat příspěvekod Kniter 1. 2. 2014 20:44

Lekar nemusi liecit zadarmo. Ale musi poskytnut prvu odbornu lekarsku pomoc v aktutnom pripade v ohrozeni zivota aj ked vie ze pacient nebude mat na zaplatenie aj ked lekar bude musiet pouzit zo svojej tasky drahy liek, alebo pomocku. Proste vsetkymi dostupnymi prostriedkami zachranit zivot.
K♥N♥I♥T♥E♥R loves Galaxy S5 neo+32GB
T♥-Telekom
Zoznam aplikácií pre Nokiu :arrow: http://forum.mobilmania.cz/viewtopic.php?f=6&t=1093900
Kniter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 24. 2. 2014 21:23

Je to marný, je to marný, je to marný. Ve válečném stavu musí felčar selektovat na boje schopné a neschopné. Mrzáci mají smůlu. V míru je to opačně. Stát potřebuje nemocné, nezaměstnané, neschopné, nesvéprávné, nesamostatné, nevzdělané, atd. Ti jsou pro něj potřební. Potřební pak plodí další potřebné. Vznikají tak čím dál více potřebnější generace. Stát potřebných. Stád ovčanů.
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Elara 24. 2. 2014 22:17

Tak taky vznikl pojem "proletariát" - při sčítání lidu v Římě tak byli nazváni lidé, co byli pro stát užiteční pouze jako nekvalifikovaná síla a vychovatelé dětí.

Jak bylo řečeno v knize 1984: "Proléti nejsou lidi, jen pouhá zvířata, nebudou se nijak vyvíjet, prostě jen přetrvají ze staletí do staletí."
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Návštěvník