Změna příjmení

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Deleted user 22. 10. 2011 15:32

Napadla mě dnes taková věc: O jak moc složitou operaci by se jednalo, kdybych si nechal z příjmení odstranit čárku nad "a"? Vycházím z předpokladu, že písmena s háčkem jsou samostatnými znaky abecedy, písmena s čárkou však nikoliv. Kdybych tedy nechal dát čárku pryč, kde všude bych potom musel ten údaj měnit?

Odeslat příspěvekod jannnn 22. 10. 2011 18:37

dnes si měl moc pěknou fotku v Reflexu
jannnn
Přeborník

Odeslat příspěvekod MgX 22. 10. 2011 18:49

No, nevím jak moc složitá, ale myslím, že placená, ne? Musel by Ti být vydán nový RL, OP a další doklady...

-- 22. 10. 2011 19:50 --

jannnn kde byla fotka Majklíka? :shock:
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod Deleted user 22. 10. 2011 22:28

Dokladů moc nejni. Máme občanku, máme pas (možná, ten ani nevím, kde mám), oddací list ještě ne... Mně tedy spíš šlo o to, jestli by dělaly obštrukce třetí strany. Jako třeba nějaké pojišťovny, mobilní operátoři, pošta, fankluby, praktický lékař, osobní psychiatr...

Odeslat příspěvekod 4honza 23. 10. 2011 13:16

Ty ses už ptal na úřadě, že vypuštění čárky nebudou považovat za změnu jména či příjmení?

Tipnu si, že téměř jistě ano, protože tvé jméno a příjmení je zapsáno v rodném listě, a knize narození na matrice. No a změna jména/příjmení je možná jen na základě písemné žádosti v případě, že je máš hanlivé nebo jiný vážný důvod ke změně (jež samozřejmě posoudí sám úřad) - např. při změně pohlaví. Změnu jména a příjmení řeší totiž přímo zákon o matrikách, jménu a příjmení, konkrétně § 72, zákona 301/2000 Sb.
4honza
Datel roku 2009

Odeslat příspěvekod Deleted user 23. 10. 2011 16:47

Chápu, že asi bude jednodušší ji prostě nepoužívat vyjma případů, kde bude bezpodmínečně nutná. :-]

Odeslat příspěvekod trent 23. 10. 2011 16:51

Tak budeš mít umělecké jméno...
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter

Odeslat příspěvekod roxor 23. 10. 2011 18:22

Majkl píše:... z příjmení odstranit čárku nad "a"?

Ja by som zasa čiarku do priezviska prijal. Neurobíme čenč?
Neberme život príliš vážne ... aj tak to nikto neprežije.
roxor
Nadšenec

Odeslat příspěvekod 4honza 23. 10. 2011 18:43

Jen tak na okraj - v čem ti vadí čárka ve jméně/příjmení? Já ji tam mám také a musím říci, že je to snad to jediné, co by někomu vadilo :-) Moje příjmení dokáže na první pokus správně napsat cca každý pátý člověk, který umí česky. Naprostá většina korespondence mi chodí se zkomoleným příjmením (pokud to není ze systému, kam se dostala díky mému zadání). Mám moravské příjmení (tedy žádný přepis cizího jména) a píše se normálně foneticky.

No a cizinci se jej raději nepokouší ani vyslovit (víceméně se jim nedivím) :-)
4honza
Datel roku 2009

Odeslat příspěvekod Deleted user 23. 10. 2011 21:38

roxor píše:Ja by som zasa čiarku do priezviska prijal. Neurobíme čenč?

Klidně, je-li to mezinárodně přenosné.

-- ned 23. říj 2011 22:41:27 --

4honza píše:Jen tak na okraj - v čem ti vadí čárka ve jméně/příjmení?

Protože ji stejně nepoužívám. Cizinci ji v korespondenci tak jako tak ignorují, proto ji i já na místech mezinárodního užití vypouštím - aby se mi pak někde místo "á" neobjevil otazník nebo jiný nonsens. Tak ale tím pádem vznikají dvě varianty jednoho jména. A já bych rád měl jen jedno. :oops:

Škoda že nepíšeme cyrilicí nebo něčím... bych neměl tyhle starosti s nepřevodnou diakritikou. :D

Odeslat příspěvekod trent 23. 10. 2011 22:36

Já nevím... Máme nějakou národnost a nějaký jazyk a podle toho se jmenujeme. Proto mi připadá opravdu divné si měnit příjmení, protože by to v cizině nedejbože nepobral font.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter

Odeslat příspěvekod MarkFX 24. 10. 2011 07:56

jedna čárka nad a se ještě dá, já bych to s dvouma háčkama a čárkou měl horší.. :D
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod 4honza 24. 10. 2011 08:14

Majkl píše:aby se mi pak někde místo "á" neobjevil otazník nebo jiný nonsens

Zrovna dlouhé (malé) á je relativně bezproblémový znak, protože je obsažený jak v 8859-1, tak i v 8859-15, které pokrývají většinu západoevropských jazyků, taktéž samozřejmě ISO-8859-2 (pokrývající středo- a východoevropské jazyky). V obou sadách dokonce na stejném místě.

UTF-8 samozřejmě bez problémů. S nabodeníčky je trápení daleko více :-)
4honza
Datel roku 2009

Odeslat příspěvekod Deleted user 24. 10. 2011 08:18

trent píše:Já nevím... Máme nějakou národnost a nějaký jazyk a podle toho se jmenujeme. Proto mi připadá opravdu divné si měnit příjmení, protože by to v cizině nedejbože nepobral font.

Jo. To je systém, který se aktuálně neosvědčuje, proto má spousta lidi vedle svého jména ještě jednu globálně čitelnou variantu. Toho jsem se chtěl vyvarovat eliminací jednoho nadbytečného, žádnou funkci neplnícího znaku. Jakýkoli diakritický znak by měl být funkční, jinak nemá jeho existence smysl.

Odeslat příspěvekod Kirkwood 24. 10. 2011 09:26

Já mám přehlásku a čárku v příjmení a když jsem pracovala, tak jsem se musela smát, jak mi zkomolovaly externí pracovnice příjmení a i s výslovností měly problém :D
Kirkwood
Přeborník

Další stránka