Jak naucit cecha slovenstine?

Diskuse na témata, která se nevejdou nikam jinam

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Gho$t 14. 12. 2008 21:15

Ahoj Holky a Kluci ;-)

Dneska sem dostal takovej cool napad. Chtel bych se naucit slovensky. Mam pul rodiny ze slovenska, takze porozumeni a znalost slovicek neni problem. Spis jak se naucit to pouzivat, tak jako normalne, proste prehodit si v mozku jazyk jako kdyz treba chci mluvit anglicky.

Nevite nekdo o nakym "navodu" ? :-D Jak to nejlip udelat?
Gho$t
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MgX 14. 12. 2008 21:42

Odjeď na letní prázdniny za rodinou do SR a zkus mluvit po jejich :D ;-)

Napadá mě, že Ti určitě poradí někdo ze Slováků, kteří přispívají a přitom píšou v naší mateřštině.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod Gho$t 14. 12. 2008 22:01

Ted sem zkousel psat na iCQ s kamosema slovensky.... neslo to tak zle, ale urcite delam naky chyby a pro rodilyho slovaka by to vypadalo jako nejakej patvar jejich reci :D
Gho$t
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cumel30 15. 12. 2008 11:08

Gho$t píše:Ahoj Holky a Kluci ;-)

Dneska sem dostal takovej cool napad. Chtel bych se naucit slovensky. Mam pul rodiny ze slovenska, takze porozumeni a znalost slovicek neni problem. Spis jak se naucit to pouzivat, tak jako normalne, proste prehodit si v mozku jazyk jako kdyz treba chci mluvit anglicky.

Dones stodvadsať pív,dva litre fernetu,dve baby,dva litre,naučím ťa perfektnú Slovenčinu a ako bonus všetky vulgariny.
Je ťažké byť pako,konkurencia je veľká.
Nad alkoholom ešte nikto nevyhral,len ja som remizoval.
cumel30
Poslední varování

Odeslat příspěvekod aquarkko 15. 12. 2008 16:45

psaní by mně taky nešlo :) důležitý je, aby to bylo přes dvacet, protože pak to máš aspoň trochu v krvi, čím víc, tím líp :lol: určitě ses jako malej díval na Slováky v TV, já se dívám doteď, je spousta filmů...no a potom se s nima co nejvíc stýkat, jak psal MgX, odjet tam nebo tak. taky se s nima hodně bavit aj v češtině (já mám napčíklad výhodu, že spousta spolužáků jsou Slováci). víc mě zatím nenapadá :) jo, možná ještě číst ve slovenčině (např. Eugen Oněgin ve slovenštině, jak já jsem četla, na českou verzi nemá ani zdaleka)
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod MarkFX 15. 12. 2008 18:19

moje maminka je taky ze slovenska a doma máme plnou bednu slovenských knížek (fakt klasiky alá Dostojevkij, Tolstoj, Hugo atd...)

Ale nevíme co stím, české antikvariáty je asi chtít nebudou, tak jedině vyhodit?? :hm
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod atizi 15. 12. 2008 20:23

Určitě s nima udržovat kontakt, bavit se snima... pak ti ty slovíčka budou naskakovat:) Jinak s četbou slovenských knih zkušenosti nemám, jen s poslechem :) a musím říct, že u mě to docela funguje.
atizi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 4honza 15. 12. 2008 20:37

My jsme od malicka koukali na spolecne vysilani, takze slovensky jsme rozumeli normalne a nepovazovali (a dodneska) nepovazujem ji ani za cizi jazyk (doufam, ze se nikdo neurazi ;-) ...)

Kazdopadne naucit se mluvit a psat slovensky chce asi vic nez jen pasivni prijimani, nejake knihy, treba si neco precist o slovenske gramatice, noviny, televize, filmy se slovenskym dabingem a pak hlavne sehnat nekoho s kym budes moct slovensky opravdu mluvit. Tady nefunguje uplne stejne jako kdyz odjedes do UK, kde musis mluvit anglicky, protoze Slovaci rozumi cesky docela dobre (a rekl bych, ze vic nez Cesi slovenstine).
4honza
Datel roku 2009

Odeslat příspěvekod nl 15. 12. 2008 20:47

cumel30: tvoj sposob skutocne funguje na akykolvek cudzi jazyk, problem je, ze na druhy den ho znova zabudnes :D

4honza: ja tiez cestinu nepovazujem za cudzi jazyk, aj ked hovorit cesky poriadne neviem
nl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukino 15. 12. 2008 21:15

cumel30 píše:

Dones stodvadsať pív,dva litre fernetu,dve baby,dva litre,naučím ťa perfektnú Slovenčinu a ako bonus všetky vulgariny.

Napriklad "ty kokot dreveny"? :D
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Player. 15. 12. 2008 23:27

Lukino píše:
cumel30 píše:

Napriklad "ty kokot dreveny"? :D

chrapúň, ogrgeľ, galgan, kapustný hlúb
Player.
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Lukino 15. 12. 2008 23:46

:D :tleskani :mrgreen:
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aquarkko 16. 12. 2008 01:14

MarkFX píše:moje maminka je taky ze slovenska a doma máme plnou bednu slovenských knížek (fakt klasiky alá Dostojevkij, Tolstoj, Hugo atd...)

Ale nevíme co stím, české antikvariáty je asi chtít nebudou, tak jedině vyhodit?? :hm

ty kokso, to mi ich radšej daj :lol: seš blázen, vyhodit knížku??? jako proč by je nechtěly? a i kdyby, to ti doma vadijou? já "mám" jednu knížku, kterou jsem v dětství četla u bábi a kterou asi už nikdy neuvidím a bych dala za to, kdybych ju dneska měla u sebe...
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod Abox 16. 12. 2008 08:11

Drive to bylo jednoduche - stacilo se dostat na vojnu na slovaky, a bylo vymalovano ;-)))

Po navratu se clovek zase ucil cesky (ale kazdy hned poznal, kde clovek byl)...
Abox
Nadšenec

Odeslat příspěvekod koblih.jr 2. 2. 2009 16:09

Počuvaj na televíziu Markýza alebo JOJku. ;)
Tady nic není. Výš koukej. :-)
koblih.jr
Návštěvník

Další stránka