Otázky o životě v Praze pro cizince

Podmínky pro práci, vztahy se zaměstnavateli, platy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod JankoHu 3. 5. 2022 13:27

Ahoj,

jsem z Německa a pracuji pro konzultační společnost SAP s jednou kanceláří v Praze. Dostal jsem nabídku na povýšení a vedení týmu v Praze, ale zatím trochu váhám a sbírám informace o životě v Praze. Mám několik otázek:
1. Jak snadno se žije v Praze cizinci, který mluví pouze anglicky a německy?
2. Jak snadné je zvládnout papírování na úřadech a každodenní život bez znalosti jazyka?
3. Jak funguje daňový systém? Může někdo doporučit platovou kalkulačku, která má podrobný popis a rozpis hrubého-čistého platu podobně jako tato německá kalkulačka čistého platu. Jsem 36letý ženatý a mám 5letou dceru a nepatřím k žádné církvi, pokud to má význam při výpočtu daní.
4. Jak snadno najít 3pokojový appartement v Praze v okolí této čtvrti. Doporučili byste toto místo s okruhem 1km k bydlení?
5. Jaký je nejlepší způsob, jak najít pronájem aparthotelu? Google.com? Místní noviny?
6. Našla jsem pár německých školekale jsou daleko od výše uvedeného okresu. Jak dobrá je v Praze veřejná doprava nebo cyklostezky?
7. Existují něco jako dvojjazyčné školky? Třeba anglicko-německé nebo česko-německé?

K překladu výše uvedené zprávy jsem použil deepl, snad jsou všechny srozumitelné.

Předem děkujeme za vaši zpětnou vazbu a pomoc
JankoHu
Čtenář

Odeslat příspěvekod Stoura 1 3. 5. 2022 19:33

1. V Praze se pohybuje mnoho turistů, takže služby jsou na cizince připravené. S personálem obchodů se lze obvykle anglicky domluvit bez problémů, s běžnými lidmi sice hůř, ale není to nepřekonatelný problém. Mnoho lidí umí i německy.
2. Tohle je různé. Papírování neodhadnu, ale běžný život se dá s angličtinou a němčinou zvládnout. Česká slovíčka samozřejmě pomohou.
3. Jednoduchou kalkulačku najdete zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/vypoce ... -mzdy#mzda .
Náboženství v daních zahrnuto není, ale máte tam zahrnuto i základní zdravotní pojištění.
4., 5. neporadím.
6. Veřejná doprava funguje velmi dobře (dá se dokonce používat i v noci). Cyklostezky existují, ale automobilová doprava je velmi hustá. Praha je kopcovitá a má často hrubé dláždění. Čtvrť, kterou poptáváte, je podle mne pro kolo s dítětem nevhodná.
Doporučil bych spíš najít bydlení podle školek a dopravovat se samostatně do zaměstnání.
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polda 3. 5. 2022 22:50

1. V Praze funguje spousta lidí ,kteří umí pouze anglicky.
2. Pro úřady bude lepší mít sebou překladatele.
4. Nemyslím,že toto je čtvrt pro nečeské bydlící. Ti jsou spíše ve čtvrtích Praha 6,Praha 5,Praha 4.
5. Jakýkoliv
6. Doprava patří k lepšímu. Cyklostezky okolo řeky a údolí.
polda
Nadšenec
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků