Prace prescas

Podmínky pro práci, vztahy se zaměstnavateli, platy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Mimonik 8. 2. 2012 00:12

Ahoj,
jak je to v soucasne dobe s praci prescas? Pracovni smlouvu mam sjednanou jeste podle zakoniku c. 262/2006 sb., tedy v pracovni smlouve (kolektivni smlouva neni) nemam dohodnuto jine platove ohodnoceni za praci prescas, tak jak tomu muze byt podle noveho zakoniku prace.
Mam tedy za jakoukoli praci prescas narok na nahradni volno ci priplatek 25%?

Dale by me pak jeste zajimalo, co se tyce vyse odstupneho, zda-li je toto aplikovano podle noveho zakoniku prace, kdyz ve smlouve mam primo uvedeno, ze ".... dalsi povinnosti a prava se ridi ustanovenim zakoniku prace (262/2006 sb.) ..."

Diky za odpovedi.
Mimonik
Čtenář

Odeslat příspěvekod 4honza 8. 2. 2012 09:47

Ano, pokud není sjednáno dle nového zákoníku práce a a tedy není ve smlouvě sjednána mzda s přihlédnutím k práci přesčas v rozsahu až 150 hodin za kalendářní rok, tak náleží zaměstnanci odměna za práci přesčas, stejně jako doposud.

Odstupné se bude řídit aktuálním zněním zákoníku práce, tj. v závislosti na délce trvání pracovního poměru ke dni skončení. Týká se samozřejmě pouze situace při rozvázání pracovního poměru zaměstnavatelem z důvodů organizačních změn.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mimonik 8. 2. 2012 14:26

A bude tomu tak i v pripade, kdy je ve smlouve uvedeno presne cislo daneho (stareho) zakoniku?
Jak je vubec mozne, aby politici takto menili pravidla za chodu?
Mimonik
Čtenář

Odeslat příspěvekod 4honza 8. 2. 2012 15:58

Bude. Tahle věta ve smlouvě je víceméně informativní, nikoliv deklarativní. Aktuální zákoník práce se vždy vztahuje na pracovní smlouvu a pokud by to chtěl zákonodárce ošetřit jinak, k příslušnému zákonu se přidají přechodná opatření.

Samozřejmě, pokud by v pracovní či kolektivní smlouvě bylo odstupné vyšší, pak ti náleží. V tomto případě ti garantuje ZP minimum toho, co zaměstnavatel musí poskytnout.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků