Pracovni smlouva na dobu urcitou - jak to bude?

Podmínky pro práci, vztahy se zaměstnavateli, platy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod m3kubik 11. 7. 2011 18:16

Chtel bych Vas poprosit o nazor na nasledujici situaci, snad to vysvetlim dobre :-)

Zamestnanec "A" ma pracovni smlouvu na dobu neurcitou, ktery je nyni na MD/RD.
Zamestnanec "B" ma pracovni smlouvu na dobu urcitou, po dobu MD/RD zamestnance "A".
Zamestnanec "B" take odesel na MD/RD, tudiz zamestnanec "C" dostane pracovni smlouvu na dobu urcitou po dobu MD/RD zamestnance "B".

Pokud se zamestnanec "A" po MD/RD nevrati a ukonci tedy pracovni pomer, komu nalezi jeho doba neurcita? Zamestnavatel si sam urci, zda ji da zamestnanci "B" nebo "C" anebo to jde automaciky na "B" jelikoz ten mel smlouvu po dobu MD/RD zamestnance "A" ??
m3kubik
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 7. 2011 08:20

Napiš to spíše na Finexpert, tam se pohybuje osoba se jménem ROP. Jestli někdo dokáže tenhle spletenec rozšifrovat, je to on :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 13. 7. 2011 10:48

Můj názor je ten, že zaměstnavatel nemá povinnost někomu přenechávat dobu neurčitou. A ani zaměstnanec nic takového po nikom "nedědí".
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 13. 7. 2011 15:27

Smlouva je uzavřena výhradně mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Nikdo žádné smlouvy na dobu neurčitou nemůže dědit, ale pokud zaměstnanec A nenastoupí po MD/RD, tak se zaměstnavatel může rozhodnout mezi B, C, zrušením pracovního místa nebo třeba vypsáním výběrového řízení.

Pokud zaměstnavatel jedná racionálně, bude uvažovavat o tom, kdo z B či C je lepší a zda má pro ně vůbec práci. Mírně lepší pozici bude mít asi C, protože svými výkony může ovlivňovat mínění zaměstnavatele.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m3kubik 18. 7. 2011 19:54

diky za nazory...ale v pripade "B" tak jeho pracovni pomer skonci jedine v pripade,ze se po MD/RD "A" vrati - protoze jeho smlouva je po dobu MD/RD, a pokud se "A" nevrati tak preci "B" nemuze skoncit,protoze pro neho nenastane situace,ze se "A" vratilo z MD/RD,naopak nevratilo... ;-)
m3kubik
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 4. 8. 2011 21:53

4honza to IMHO napsal správně - žádná doba neurčitá se „nedědí“. Něco takového by muselo být nadstandardně upraveno v příslušné pracovní smlouvě. Jinak předpoklady v takovýchto případech jsou dosti „meteorologické“. Nikdo netuší (jen sám zaměstnavatel ... a ten někdy taky ne úplně), jak vše dopadne. Možností má vždy několik a některé sice mohou být na hraně zákona (někdy i za ní), ale jsou tu.

Jinak se poměrně často do takovýchto pracovních smluv píše ... pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou, NEJDÉLE do data návratu paní Novákové - sekretářky ředitele z rodičovské dovolené. Myslím, že vše by bylo jasnější, pokud by byl zveřejněn text pracovní smlouvy, což může odporovat vnitřnímu ujednání, tudíž Tě k tomu nenabádám.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m3kubik 11. 8. 2011 12:38

smlouva je uzavrena po dobu MD/RD pani Novakove. Pani Novakova nenastoupi,co potom? Kdyz zamestnanec "B" ktery ma smlouvu po dobu MD/RD Novakove je sam na MD/RD,prijde mi jako blbost,ze by skoncil pracovni pomer,protoze situace pro skonceni pracovniho pomeru nenastane, ta nastane jenom pouze v pripade,kdyby se pani Novakova vratila zpet do prace.
m3kubik
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 11. 8. 2011 13:39

Pokud je sjednána doba určitá v pracovní smlouvě po dobu MD/RD pro B - tak je to vcelku jasné. RD je maximálně 4 roky. Pokud paní Nováková již nečerpá RD, např. pracuje u jiného zaměstnavatele, oznámila, že do zaměstnání již nenastoupí (podání výpovědi), tak je podmínka ve smlouvě také splněna. Ale důležité budou i formulace ve smlouvě.

Pokud má C sjednanou pracovní smlouvu po dobu MD/RD B, tak je podle litery smlouvy práce na dobu určitou ukončena. Může být samozřejmě prodloužena zaměstnavatelem na delší dobu určitou, či dokonce dobu neurčitou a B může dostat výpověď z důvodu nadbytečnosti (a B pak náleží odstupné dle zákona). To je na rozhodnutí zaměstnavatele, ale nikoliv na vůli B či C.

Nevím jak je to u tohoto zaměstnavatele, ale většinou se volí přístup, že náhrada za A dostane smlouvu na dobu určitou na 1-2 roky a pak je mu případně prodloužena.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků