Neplatná výpověď?

Podmínky pro práci, vztahy se zaměstnavateli, platy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Anik 18. 2. 2011 19:29

Zdravím, ráda bych slyšela Váš názor na níže uvedenou výpověď. Dle mého názoru není platná, jelikož o hrubém porušení kázně zmiňovaný ve výpovědi § 52 g) nevypovídá, z výpovědi není také znát, že výpovědní doba je 2 měsíce a také není splněn bod v tomto § a to, že byl zaměstnanec 6 měsíců předem písemně upozorněn na možnost výpovědi. Jen pro info, zaměstnanec se dne 11.2. dostavil do práce,ale byl z ní vykázan, že není pro něho práce, 12.a13. byl víkend, takže zam. se nedostavil do práce "jen" 14. a 15. a 16. byla tato výpověď podepsána, tj. nebyly splněny ani 3 dny absence pro kterou je možnost výpověď podat. Je možnost tuto výpověď "přebít" § 56 b)pokud nevyplatí do 15dní část výplaty? Děkuji za Vaše reakce.


VÝPOVĚĎ ZAMĚSTNAVATELE Z DUVODU ZVLÁŠŤ HRUBÉHO PORUŠENÍ
PRACOVNÍ KÁZNĚ dle § 52 písmo g) zákoníku práce

Jméno, příjmení a titul zaměstnance: xxxxxxxxxx
Adresa: xxxxxxxxx
Narozen: xxxxxxxx


Vážený pane,
dne 11.2.2011 jste nenastoupil do práce, na mojí výzvu jste nereagoval a jakýmkolív
způsobem jste neomluvil absenci ve dnech 11.2.2011 - 15.2.2011. Tímto jste naplnil
důvod k podání výpovědi zaměstnavatelem dle §52 písmo g) zákoníku práce.
Výpověď z pracovního poměru je platná nejdříve k 16.2.2011 a nejpozději dnem
doručení této výpovědi.
Samsung Galaxy S10
Anik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 18. 2. 2011 22:49

Zaměstnavatel má podle uvedeného odstavce možnost zaměstnance propustit, pokud ho opravdu v předchozích 6 měsících na porušení prac. povinností upozornil. Tady zaměstnavatel pochybil v odkazu na zákoník práce.

Zaměstnanec ovšem může být okamžitě propuštěn podle § 55, odstavec 1 - Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem v zákoníku práce:

1. Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy
a) ...
b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Pro samotné posouzení, zda se jedná o "porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem" by bylo rozhodující až samotné rozhodnutí soudu, viz. např. toto rozhodnutí NS:

http://www.epravo.cz/top/clanky/neomluv ... i-436.html
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 18. 2. 2011 23:11

Anik jestliže se zaměstnanec svévolně nedostavil do pracovního procesu bez řádné omluvy, a to ještě po více dnů, přičemž ani nebyl upoután na lůžko ... třeba po nějaké náhlé nevolnosti, úrazu atp. - myslím, že rozhodnutí zaměstnavatele je oprávněné a soud by zde IMHO neshledal jeho pochybení.

Druhou věcí je případná špatná formulace, nebo odkaz na špatný paragraf, který se objevil.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků