Mozem dat vypoved v skusobnej dobe vzdy ?

Podmínky pro práci, vztahy se zaměstnavateli, platy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod jasooon 22. 7. 2009 01:08

Zakon hovori , ze existuje 3-mesacna skusobna doba, ktora moze byt aj kratsia ked sa obe strany na tom dohodnu....
Dajme tomu, ze budem mat tu klasicku 3-mesacnu.
Mozem kedykolvek pocas tych 3 mesiacov dat vypoved bez udania dovodu?
Alebo existuju nejake obmedzenia?
jasooon
Čtenář

Odeslat příspěvekod Anmara 22. 7. 2009 07:45

ve zkušební době lze odejít kdykoliv a bez udání důvodu (a nejedná se o výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době)... více lze nalézt v odpovídajícím zákoně:
§ 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
(2) Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru podle odstavce 1 má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Anmara
Čtenář

Odeslat příspěvekod MgX 22. 7. 2009 10:43

jasooon zřejmě to bude stejné i u Vás v SR, ale přesto by bylo dobré se mrknout :-)

Jinak ... zkušební doba je právě pro získání TÉ zkušenosti ... zda zaměstnavatel/zaměstnanec budou dále spolupracovat, či nikoliv. Myslím, že je to velmi rozumné. Člověk nikdy nemůže vědět, co a jak se bude dít --- co mu nebude, a to zásadním způsobem, vyhovovat.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků