Sociální fóbie

A také rodina, těhotenství, děti, dospívání

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod user312 27. 8. 2008 03:06

Přestože se jedná o poměrně častou "poruchu" (neurózu) mezi lidmi je málo známá. Je charakteristická strachem z kontaktu s lidmi a trpí ji cca. 3-13% populace (1-3% soustavně).

Více na informací na "oficiálních stránkách".

Na internetu se kromě pár definic nachází jen velice málo informací. Bohužel patřím k lidem, kteří sociální fobií trpí. Vzhledem k tomu, že pauza je poměrně navštěvované fórum, věřím, že je tady někdo, kdo je na tom stejně, případně se najdou lidé, kteří zjistí, že tím taky trpí. Např. já jsem si několik let myslel, že se jen stydím, teprve před rokem jsem zjistil, že to není jen o stydlivosti.

Nejvíce bych (a věřím, že nejen já) ocenil, kdyby zde někdo napsal zkušenosti s léčbou, ideálně i jméno psychologa/psychiatra. Podle toho, co jsem se dočetl na internetu, tak se lečí dvěma způsoby - pomocí terapie a léků. Asi jde i o to, v jakém stádiu u daného člověka sociální fóbie je, ale "dopovat" se prášky opravdu nechci.

Navíc mám i pár dalších otázek, pokud navštěvuju psychologa/psychiatra, může se to dočíst zaměstnavatel apod.? Je léčba nějak zpoplatněna?

edit: Zapomněl jsem dodat to nejdůležitější :-[

Pokud někdo má zkušenosti s psychology, prosím, ať to sem připíše. Já osobně hledém psychologa z okolí Ostravy
Naposledy upravil user312 dne 27. 8. 2008 20:29, celkově upraveno 1
user312
Čtenář

Odeslat příspěvekod zamis 27. 8. 2008 05:56

tady ti urcite nekdo poradi. je to tady samej socialni psychopat
Když spočítat znáš hromadu svých zisků a na jediný hod vše riskovat, zas po prohře se vracet k východisku a nezavzdychnout nad mořem svých ztrát, pak vítěz na širé jsi zemi.

Já jsem ten člověk, před kterým Vás rodiče varovali.
zamis
Legendární avatar Pauzy
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deli 27. 8. 2008 07:17

přesně tak, jenom se tu pořád řeší, kdo je větší a kdo menší psychopat :))

k dotazu ohledně zaměstanavatele - nemůže, psycholog je taky lékář, tj. musí dodržovat lékařské tajemnství... k placení, hádam, že to je tak, že pokud to neni akutní, tj. to životně nepotřebuješ (myšleno tak aby člověk mohl nějak fungovat), tak si to budeš platit... Pokud člověku někde je*ne, tak to má asi zadarmiko :))
- You’re disturbing my oboe practice.
- You don’t play the oboe.
- I could play the oboe.
8)
Deli
Avatar roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S-Tony 27. 8. 2008 09:03

Jak se to konkrétně projevuje? Bojíš se mluvit s cizíma lidma, oslovit někoho jen tak s dotazem na ulici, pociťuješ úzkost když musíš jít něco vyřídit na úřad, bojíš se více chlapů nebo ženských, máš strach telefonovat, máš deprese?
Nejdřív se jen stydíš, pak se lidí jen bojíš, další fáze je ta že je ti lezou na nervy a poslední fáze je že je nenávidíš.
Takže je otázka jestli to máš komplet, nebo jen něco.
Já jsem se naštěstí je styděl, vyřešila to ženská. Teď už mi nedělá problém oslovit kohokoli a kdekoli, ale stejně mi lidi pořád lezou na nervy :-)

Jsi zamilovaný, máš babu? Jestli ne, tak podle mně je hezký štastný vztah s někým základní kámen léčby. Sám na to člověk prostě nestačí. Chce to si jednoho dne říct, už mně to pěkně sere, sebrat odvahu a začít se jen tak bavit s lidmi. Zajít do baru a navazovat kontakty s cizími lidmi. Pro začátek není špatné se trochu posílit alkoholem na kuráž. Výborné je třeba si dát tak třicet rande přes internet. To člověk nemusí vlastně nikoho oslovit a i tak s ním někdo cizí přijde na schůzku. Pak je to snadnější.
Ono se všechno dneska řeší prášky, ale to bych nechtěl.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zamis 27. 8. 2008 09:28

ja se zase bojim psu, houstnouci tmy a holandanu.
Když spočítat znáš hromadu svých zisků a na jediný hod vše riskovat, zas po prohře se vracet k východisku a nezavzdychnout nad mořem svých ztrát, pak vítěz na širé jsi zemi.

Já jsem ten člověk, před kterým Vás rodiče varovali.
zamis
Legendární avatar Pauzy
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cumel30 27. 8. 2008 11:50

Ja som tiež neurotik,ale prášky odmietam brať.Prášky nežrať,škodia pečienke viac ako chlast a ešte k tomu majú aj vedľajšie účinky.Aj ja som si tiež myslel,že sa len hanbím,ale rokmi ma to prešlo a už som v pohode,síce sa občas ešte hanbím,hlavne pred ženskými,ale za päť minút je po strachu a už mi sedí na kolenách a o hodinku na..........Najlepšie je nechodiť ani ku psychiatrovi,niekedy aj on môže byť viac postihnutý ako ty.A čo sa týka zamestnávateľa,tak doktor to nesmie vyzradiť nikomu,mala by tam byť zachovaná mlčanlivosť.Skús chodiť viac medzi ľudí,hlavne nezabudni na hospody,tam sa určite vykecáš a zabudneš na problémy a možno pri vedľajšom stole bude sedieť doktorko psycho,tam si to môžte rovno vydiskutovať.
Je ťažké byť pako,konkurencia je veľká.
Nad alkoholom ešte nikto nevyhral,len ja som remizoval.
cumel30
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquarkko 27. 8. 2008 14:19

o poplatcích nevím, ale taky by mě to zajímalo. pokud si ale myslíš, že to půjde bez prášků, tak podle mě nepůjde
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Deleted user 27. 8. 2008 17:48

Tohle je nemoc? :shock: Tak to abych na to taky začal brát nějaký pilule... :hm
Deleted user

Odeslat příspěvekod mbing 27. 8. 2008 18:20

Asi jsem našel diagnózu. :hm
Nemám problémy s alkoholem, mám problémy bez něj.
mbing
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod user312 27. 8. 2008 19:32

Majkl vP., mbing: Mezi stydlivostí a soc. fóbií je rozdíl. Stydlivý člověk se časem na stresor (např. mluvení před třídou) adaptuje, ovšem člověk se sociální fóbií hledá výmluvy aby se mu vyhnul. A i v případě, že už se dostane do situace, kdy před třídou musí mluvit, nezvykne si na to, ale naopak, bude si říkat jak koktal, jak se na něj všichni dívali atd. A už při cestě do školy bude myslet na to, jak to zase zvoře. Nenapsali jste žádný příklad vašich a problému a já navíc nejsem žádný psycholog (přestože se o psychologii zajímám). Nevím, jestli jste si četli ten web v prvním postu, ale stydlivost je přirozená lidská vlastnost, kdežto u sociální fóbie může v extrémních případech dojít i k naprosté izolaci od okolí.

S-Tony: Podle výpovědí "postižených" co jsem četl na netu jsem na tom ještě relatitně dobře. Asi to pro "člověka z venku" bude znít divně, ale mám něco jako detektor na lidi. Přestože nejsem člověk, který by se řídil předsudky, s některýma lidma se můžu bez problému bavit a s některýma se cítím nepříjemně i v jedné místnosti (to je ale ovšem trošku nadnesené). A není to o tom, že bych si s nimi neměl co říct, nebo naopak. Asi úplně nejhorší je to při mluvení před třídou, na úřadech, nebo v ordinacích. Na druhou stranu když jdu rušnou ulicí, která je plná lidí cítím se ok.

Babu mám :) už přes dva roky, vztah máme určitě plnohodnotný, nemám problém s ní dělat cokoli, mluvit o čem chci. Snaží se mi pomáhat, bohužel, na to sama nestačí. Navíc, teď když se blíži škola, tak už se užírám jak to bude vypadat ve škole, a to je ta chyba. Jsem poměrně velký flegmatik, nemám problém hodit za hlavu i vážné problémy, ale na tohle tak nějak nestačím :(

Kámoše taky mám a pokud jsem s těma, se kterýma se cítím dobře, tak jsem fakt ok, vtipkujem, nemám problém před nima mluvit atd. Ale když jdem někam pařit, tak se většinou cítím nesvůj, sice stačí pár pivek a je to ok, jenže, tohle není řešení.

Za psychologem bych chtěl jít, jenže podle toho co jsem četl, existují i tací, kteří raději předepíšou antidepresiva ať mají klid. Určitě záleží, jak je fóbie u daného člověka rozvinutá, ale na druhou stranu, i psycholog je jen člověk a když např. nemá náladu, raději předepíše přášky a to já pravě nechci.
user312
Čtenář

Odeslat příspěvekod Lukino 27. 8. 2008 20:02

nekdo tady rikal, ze pochybuje, ze to lze lecit bez prasku, tak ja rikam - lze a to velmi dobre :-) Teda pokud nemas uz nejakou silnou formu. Obvykle se tohle leci terapii u psychiatra/psychologa a pokud mas smluvni pojistovnu, neplatis nic, ani 30,-
Lukino
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrew_R 27. 8. 2008 20:15

user312: Když to tak čtu, tak mám pocit, že sama skutečnost, že nechceš jít k psychologovi, je projevem té sociální fobie. Napsal jsi: "tak už se užírám jak to bude vypadat ve škole." Stejně tak se užíráš tím psychologem. Nechceš brát antidepresiva? Tak mu to řekni hned na začátku sezení. A když ti je předepíše, tak je spláchni do záchodu.
A ještě jedna věc, jaký je rozdíl mezi touto fobií a anxietou, neboli chorobnou úzkostí?
To say 'I love you' one must know first how to say the 'I.'
Andrew_R
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod user312 27. 8. 2008 20:27

Lukino: mluvíš s osobní zkušenosti? Docela jsi mně potěšil, asi nedokážu objektivně posoudit jak vážně na tom jsem, ale věřím, že prášky nepotřebuju :) Zapomněl jsem do 1. postu napsal, že hledám kvalitního psychologa z okolí Ostravy. Pokud o někom takovém víš, klidně se ozvi. ;)

Andrew_R: Nevím, kde sis přečetl, že nechci ji k psychologovi, naopak jsem zde několikrát napsal, že ho hledám. Jen jsem dodal, že hledám kvalitního, tj. ne takového které veškeré problémy řeší pomocí antidepresiv. A splachovat prášky do záchodu? Jaký smysl by pak měla ta léčba?

Sociální fóbie patří do úzkostných poruch. Do úzkostných poruch patří spousta dalších nemocí, např. strach z nákazy, (chorobný) strach ze smrti apod.
user312
Čtenář

Odeslat příspěvekod Lukino 27. 8. 2008 20:37

user312: Z Ostravy bohuzel nejsem, takze v tomhle ti neporadim, ale jinak ano, mluvim z osobni zkusenosti, taky jsem to resil... psycholog/iatr te vede smerem, ve kterem si sam uvedomis, ze svou mysl muzes v techto problematickych situacich zacit vyuzivat vice efektivneji a misto "neuzitecneho" mysleni typu "koukaji na me, co si asi o me mysli, cervenam se, atd" ji vyuzivat uplne jinak, vice efektivne. Je jasne, ze uspech to ma v pripade, kdyz sam chces tu zmenu ucinit, ale jakmile chces, jde to docela rychle, sam jsem byl prekvapen. Jestli se chces ptat na neco konkretniho, SZ :)
Lukino
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrew_R 27. 8. 2008 20:43

user312: To mi tak nějak vyplynulo z tvého příspěvku. Jak dlouho uvažuješ o tom psychologovi?
To say 'I love you' one must know first how to say the 'I.'
Andrew_R
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků