Odvykani koureni

A také další zlozvyky; povolit nebo zakázat

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Mr.Hitman 28. 7. 2007 12:50

mal som na mysli reklamy vseobecne. Nie len tie na vyrobky tabakoveho priemyslu.
"Michael Jordan plays basketball. Charles Manson kills people. I talk. Everyone has a talent." - Nick Naylor
Mr.Hitman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Chemist 28. 7. 2007 13:13

Mr.Hitman - jak říkám, mně to je jedno, na telku se nedívám a reklamu na netu ignoruju. Toť vše.

MarkFX: To, co máme v plicích, není to, co máme v popelníku ;)
"Dovedeš jezdit bez sedla, pane?"
"Dnes v noci třeba i bez koně..."
Chemist
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aquarkko 28. 7. 2007 13:14

Mr.Hitman píše:to aquarkko: Reklama ovplyvnuje kazdeho. Tvoj mozog podvedome prijma reklamu a potom ta znovu podvedome ovplyvnuje pri rozhodovani.

Já se na ňu zaprvý nedívám a za druhý, stejně si koupím oblíbenou věc ať je reklama jakákoliv a neoblíbenou nekoupím. Takže samotná reklama můj názor nezmění. Velice se snažím, aby mě ovlivňovala co nejmíň.
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod MarkFX 28. 7. 2007 13:31

Chemist píše:MarkFX: To, co máme v plicích, není to, co máme v popelníku ;))/quote]

to je jedno, stejnak je to hnus... :potichu
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod Chemist 28. 7. 2007 13:56

MarkFX píše:
Chemist píše:MarkFX: To, co máme v plicích, není to, co máme v popelníku ;))/quote]
to je jedno, stejnak je to hnus... :potichu

Ano, to je, proto se tu snažíme dát dohromady stoprocentní teorii, jak přestat kouřit ;) :D
"Dovedeš jezdit bez sedla, pane?"
"Dnes v noci třeba i bez koně..."
Chemist
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 28. 7. 2007 17:41

aquarkko píše:
Slonik píše:reklama na cigarety tuším nesměla být v televizi nikdy, ... ./quote]
Jak, nesměla??? Vysílala se přece odjakživa! ... /quote]

Částečně máš pravdu, nicméně si to dovolím probrat poněkud šířeji a komplexněji a stvořit níže takovou malou historii regulace tabákové reklamy od roku 1989 až do teď.

Do roku 1992 byla u nás tabáková reklama "regulována" pouze zákonem České národní rady 37/1989 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. Zde se jakémusi náznaku regulace reklamy věnoval jeden odstaveček, konkrétně §4, odstavec g), který zakazoval propagovat požívání alkoholických nápojů, užívání jiných návykových látek a kouření v tisku a v ostatních hromadných informačních prostředcích , tedy nikoli propagovat výrobek samotný. Mimochodem, tenhle zákon legalizoval prodej tabáku osobám od 16 let.

V roce 1991 byl navíc přijat zákon 468/1991, o provozování rozhlasového a televizního vysílání, který v §6 vyjmenovával, které reklamy se nesmí vysílat. Tabákové výrobky v něm zařazeny nebyly a tím pádem se de facto jednalo o povolení reklamy na tabák v televizi a rozhlase.

Jakýmsi zoufalým výkřikem napravit tento stav byl jeden z posledních zákonů přijatých Federálním shromážděním a to zákon 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, který v §20, odst. 2 stanovil striktně Reklama tabákových výrobků se zakazuje. Bohužel nikdy nebyly ustanoveny orgány dohledu nad dodržováním tohoto ustanovení (dle §23 tohoto zákona ustanovení příslušelo ČNR a SNR, které je měly stanovit zákonem, což se ovšem nikdy nestalo).

Průlomem měl být až zákon 303/1993 Sb., o zrušení státního tabákového monopolu a o opatřeních s tím souvisejících, který v §6 ustanovil, že "Reklama tabákových výrobků není povolena ve sdělovacích prostředcích, na plakátovacích plochách či jiných reklamních zařízeních, v kinech a na veřejných dopravních prostředcích.". V přechodných a závěrečných ustanoveních je uvedeno, že platnost smluv na reklamu uzavřených před účinností tohoto zákona vyprší dne 28. února 1994.

Tady trochu tápu, co se dělo mezi 1.3. 1994 a 1.4. 1995, kdy vstoupil v účinnost zákon 40/1995 Sb., o regulaci reklamy a o změně a doplnění zákona č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon v poměrně rozsáhlém §3 reklamu na tabákové výrobky sice zakázal, ale zároveň ustanovil docela dost výjimek z tohoto zákazu.

Zákon 40/1995 Sb. vydržel až do roku 2002, kdy byla přijata jeho novela (zákon 138/2002 Sb.). Ta v § 3 značně liberalizovala tabákovou reklamu, zakázány byly v podstatě jen billboardy ve vzdálenost do 300 m od škol a dětských hřišť. Ustanovení o tom, že se nesmí propagovat kouření, že reklama nesmí cílit na mladší 18 let a podobně, naštěstí zůstala.

Další novela zákona 40/1995 (zákon 132/2003 Sb.) přinesla v §3 opět větší restrikce tabákové reklamy, když jí s výjimkou míst prodeje a publikací pro profesionály (obchodníky) zakázala. Tato novela platí od 1.7. 2004 s tím, že od 1.1. 2007 vypršela výjimka na propagaci tabáku spojenou se sponzorováním motoristických soutěží.

Uff. Trochu jsem se opotil. Všem co neradi dlouhé a suché příspěvky se omlouvám. :nenapadne

Zdroje:
Zákon 37/1989 Sb. http://www.mvcr.cz/sbirka/1989/sb10-89.pdf
Zákon 468/1991 Sb. http://www.mvcr.cz/sbirka/1991/sb091-91.pdf
Zákon 634/1992 Sb. http://www.mvcr.cz/sbirka/1992/sb130-92.pdf
Zákon 303/1993 Sb. http://www.mvcr.cz/sbirka/1993/sb77-93.pdf
Zákon 40/1995 Sb. http://www.mvcr.cz/sbirka/1995/sb08-95.pdf
Zákon 138/2002 Sb. http://www.mvcr.cz/sbirka/2002/sb057-02.pdf
Zákon 132/2003 Sb. http://www.mvcr.cz/sbirka/2003/sb050-03.pdf

(odkaz je na soubory PDF, velikost cca. 200 kB až cca. 3 MB. Jedná se vždy o celou částku Sbírky zákonů, nikoli pouze zákon jeden, který v příspěvku cituji.)
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert

Odeslat příspěvekod xmms 6. 10. 2008 01:41

Pokoušel jsem se přestat kouřit třikrát v životě. Potřetí se povedlo. Namísto cigaret jsem koupil v lékárně nikotinové žvýkačky, které mi pomohly. Vždy při absťáku jsem si dal. Mají takovou divnou štiplavou příchuť asi jako když zkusíte žvýkat tabák z cigarety. Ale nedodají vám to podstatné - to nikotinové uspokojení jako z pravé cigarety. Jen vám dají takovou mizernou chuť. Nedostatek nikotinu musí člověk překonat sám, trvá to i měsíce.
Všem přeju úspěch, protože přestat kouřit se opravdu vyplatí a nejen finančně. Už nemám takový ten každodenní kuřácký kašel, zlepšil se mi čich, fyzická výkonnost a život bez cigaret je opravdu lepší. I v práci nemusím furt někam odskakovat na cigáro, nemusím už večer dojít pro cigára, kolega mě neotravuje o cígo apod. Nekouřím už tři roky a od té doby jsem si nezapálil.
Předtím jsem kouřil 10 let a to hodně - jednu až dvě krabičky denně. U počítače prakticky pořád zapálené cigáro, každou chvíli díra na koberci, v ubruse, v křesle, posteli, prostě všude. Je to jako cigaretové vězení.
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aquarkko 6. 10. 2008 13:15

není to vězení, když to u tebe takhle nechodí...
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod bombul 6. 10. 2008 21:25

xmms

Tak to ti gratulujem, bodaj by si si naozaj uz nikdy nezapalil. ;-] Prezrad co bolo tym zlomom, ked si si povedal tak a dost uz nefajcim...?
Admin na pauze
bombul
VIP uživatelka

Odeslat příspěvekod xmms 7. 10. 2008 00:13

aquarkko: no ale u mě to takhle chodilo
a ještě jsem zapomněl zmínit ten propálený kabel od myši...

bombul: Já si to povídal už víckrát, ale předtím jsem neměl tu vůli opravdu přestat. Vždycky bylo jednodušší dát pivko a cigárko. A také jsem předtím neměl žvýkačky. Ono to vše začalo tím, že nás přestěhovali na nekuřáckou ubytovnu, kde porušení zákazu by ihned všichni cítili. To by znamenalo najít jinou práci, jiné bydlení a víc komplikací. Musel jsem každou chvilku chodit ven před barák, což dost obtěžuje. A navíc po schodech bez jediného výtahu, kdy jsem po vypotácení se nahoru vyfuněl zásobu dehtu v plicích a za chvíli jsem musel znovu. Peněz také moc nebylo a cíga jdou furt nahoru. Kromě toho jsem záviděl nekuřákům, co nemají takové starosti.
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 7. 10. 2008 13:04

Hehe, před týdnem jsem oslavil 500 dní bez cigarety. Už mi to vůbec nechybí, jen jsem měl dvakrát chuť si zapálit. Ale nijak nepřekonatelnou. Stačila sklenice vody nebo panák navíc :D
Slonik
Expert

Odeslat příspěvekod Kirkwood 7. 10. 2008 13:16

Já měla dneska strašnou chuť si zapálit :-/ ještě, že nikdo z kurzu nekouří Startky :-D
Kirkwood
Přeborník

Odeslat příspěvekod Slonik 7. 10. 2008 13:17

bezfiltrový nebo filtrový? ;-)
Slonik
Expert

Odeslat příspěvekod cumel30 7. 10. 2008 13:39

Pri pive ma to láka si zapáliť tuberiho valec,ale moja vôľa je tak pevná ako oceľ,tu len tak ľahko nič nezlomí,jedine pekná cicatá cica. ;-)
Naposledy upravil cumel30 dne 7. 10. 2008 13:56, celkově upraveno 1
Je ťažké byť pako,konkurencia je veľká.
Nad alkoholom ešte nikto nevyhral,len ja som remizoval.
cumel30
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Kirkwood 7. 10. 2008 13:44

Slonik: filtrový ;-)
Kirkwood
Přeborník

Předchozí stránkaDalší stránka