Odvykani koureni

A také další zlozvyky; povolit nebo zakázat

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Kirkwood 26. 7. 2007 11:40

Slonik: ale víš co to je, hned po probuzení mám chuť na cigaretu, to jsem neměla ani dřív.. nevim, jestli je to tím že přítel kouří.. tak to zaženu pořádným turkem :D
Kirkwood
Přeborník

Odeslat příspěvekod Slonik 26. 7. 2007 11:50

kirkwood: "něco málo" o tom vím. první cigáro jsem si dával prakticky hned po probuzení. Turka bohužel nemůžu, dostal jsem doporučení kávu omezit, tak jsem jí omezil z cca. 3 litrů denně na 0. :-D
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert

Odeslat příspěvekod btw 26. 7. 2007 11:59

Slonik píše:Přeci jen po dvaceti letech, v poslední době 40-80 cigaret denně...
Употреблю ваш алкоголь, недорого.
btw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirkwood 26. 7. 2007 12:13

Slonik: doufám, že na 3litrech neskončim taky:D mě zatim stačí 2 hrnky denně..
btw: mě stačilo, když jsem jela s 15-ti letými do Itálie v autobuse, ty jejich nářky typu: kdy zastavíme, už si chci zakouřit, atd..
Kirkwood
Přeborník

Odeslat příspěvekod Slonik 26. 7. 2007 13:32

btw: to máš pravdu. docela zdají :-D V jejich případě jde v naprosté většině o psychickou závislost, která se dá zvládnout vůlí. Ale vysvětluj to patnáctiletýmu puberťákovi. Nebyl jsem jiný :-/
Slonik
Expert

Odeslat příspěvekod JohnDellinger 26. 7. 2007 15:11

jj, mlady ludia, ktory fajcia to zvacsa obhajuju tym, ze sa potrebuju "ukludnit" a cigareta im pomoze. A maju pravdu. Pomoze. Ale nie tak ako si myslia oni. Pomaha preto, ze nuti cloveka pravidelne dychat, a ked clovek pravidlene dycha, tak ho to ukludni. Je to podobne ako hyperventilacia pri panickom zachvate. Vzdy ked mi niekto povie, ze fajci pre ukludnenie, poviem mu, ze viac sa ukludni, ked si k ustam prilozi sacok a par krat sa nadychne a vydychne. Nuti to pravidelne dychat este lepsie ako cigareta a navyse zvysene percento oxidu uhliciteho uklidnenie zrychluje (metoda odporucana pri panickom zachvate alebo akomkolvek stresovom stave).

a este ohladom mladych: fajcenie z machroviny alebo len preto aby bol niekto IN, COOL alebo v sulade s kolektivom mi pripada nanajvis trapne a slaboske. (takze som prave asi urazil velke mnozstvo mladych fajciarov)
JohnDellinger
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Chemist 26. 7. 2007 16:03

lol :)

John: Tak ono to opravdu uklidňuje...a nejde jen o dýchání. Protože kolikrát vyloženě natahuju jak šílenej, to jsou někdy tři nátahy rychle za sebou bez výdechu a prostě a jednoduše, ten nikotin tě uklidní. Ale s tím dýcháním máš pravdu.

No a tak teď nevím, jestl jsem ve svém věku ještě mladý, je mi 19, ale mně jsi neurazil. Protože ani nevím, proč jsem začal kouřit...fakt ne. Možná za to může rodina, kde hulili všichni a všichni do jednoho přestali kouřit rok po tom, co jsem začal :D
Ale s tím "cool a in" možná pravdu nemáš, nevím, ale když se vždycky ptám mladých lidí, co si myslí o kouření, už dávno jsem zaregistroval, že to tak in a cool není ;) Myslím, že spousta z nich začíná, protože ve svém okolí mají někoho, kdo kouří, ať už jsou to rodiče jako v mém případě nebo parta...třeba.

Slonik píše:V jejich případě jde v naprosté většině o psychickou závislost, která se dá zvládnout vůlí. Ale vysvětluj to patnáctiletýmu puberťákovi. Nebyl jsem jiný :-/t/quote]

Já taky ne :-|
Ale kouření je psychická závislost, nebo ne? Copak to tělo přímo vyžaduje? Já nevím, fakt ne...
"Dovedeš jezdit bez sedla, pane?"
"Dnes v noci třeba i bez koně..."
Chemist
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 26. 7. 2007 16:46

Ze začátku je to převážně psychická závislost, nicméně po čase začneš být na nikotinu závislý i fyzicky. Abstinenční příznaky jsou sice ve srovnání s drogami typu heroin velmi mírné, ale i tak jsou dost nepříjemné - pocení, třes, nervozita, svíravý pocit kolem žaludku, ...
Podrobnosti například zde: http://www.dokurte.cz/?stranka=abstinen ... yp=sablony
Slonik
Expert

Odeslat příspěvekod MarkFX 26. 7. 2007 16:52

Kirkwood píše:hned po probuzení mám chuť na cigaretu, to jsem neměla ani dřív.. nevim, jestli je to tím že přítel kouří.. tak to zaženu pořádným turkem :D"/quote]

tyjoo, nevim proč já ve svých 20 letech nekouřím, nepiju kávu a takové ty vymoženosti dnešního modniho světa narozdíl od ostatních??

popište mi třeba jaky je ten pocit že si musíte zapálit cigaretu a co to svámi pak udělá, a co pocit po kávě nebo proč ju pijete?? :oops:
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod Chemist 26. 7. 2007 17:02

Sloník: :oops: Tak to jsem fakt netušil. Aha, že bych měl po 24 hodinách už abstinenční příznaky? Zpotil jsem se a svíravý pocit kolem žaludku taky mám...nebo že by to bylo něčím jiným? ;-)

MarkFX: to nejde popsat. Prostě...když si třeba po 6 hodinách v práci zapálím, je to lahoda. Jo, lahoda, to je to správné slovo. Nejde to prostě popsat...
"Dovedeš jezdit bez sedla, pane?"
"Dnes v noci třeba i bez koně..."
Chemist
Návštěvník

Odeslat příspěvekod btw 26. 7. 2007 20:54

Já bych to popsat dokázal, třeba po ránu, když jsem si potáhl tak jsem cítil jak mi nikotin začíná kolovat v žilách :D takový příjemný pocit. Řekl bych u takových prvních 3-4 cigaretách to člověk hodně pociťoval, pak se hladina nikotinu vyrovnala a ty pocity už tak intenzivní nebyly.

Pak jsem cigáro spojené s nějakou pohodovou situací - řízení auta, pokec někde v parku, hospoda, po jídle, nebo takové ty návštěvy "stav se na pokec, dáme cígo.. :D".. třeba ve stresu jsem si nikdy nezapálil, nebo třeba v nějaké vyplatější situaci.

S tím kafem nevím, normálně ho nepiju, sem tamsi ho dám, ale jen tak, na mě to nijak neúčinkuje :)
Употреблю ваш алкоголь, недорого.
btw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JohnDellinger 26. 7. 2007 21:18

to chemist - no, ked si bol dlhodobo v prostredi, kde bolo fajcenie pokladane za nieco normalne, tak by som povedal, ze s tym ze si zacal, tak celkom na vine asi nebudes len ty. (tym ale nikho neobvynujem - mozno spolocnost vseobecne). Clovek zvacsa prijma signaly (nemyslim priamo slovne) od spolocnosti v ktorej sa pohybuje. Ja som napr. vyrastal v takmer na 100% nefajciarskom prostredi a nefajcim (do istej miery asi vdaka vplyvu absencie fajciarov v spolocnosti). Takze sa dovolim opravit, ze netreba vsetkych skatulkovat, ked treba zohladnit taky siroky interval aspektov.

ohladom fyzickej / psychickej zavislosti som pocul, ze na zaklade novych vyskumov sa malo prist na to, ze u vacsiny ludi je zavislost takmer vyhradne psychicka. - netrufam si vsak spekulovat o doveryhodnosti tohto tvrdenia, kedze som sa o nom dozvedel z "druhej ruky".

EDIT: ohladom "cool" a "in" som mal asi povedat, ze som hovoril o dobach, ked som mal 15 rokov a v prvaku na strednej to este pre niektorych cool bolo. Aktualne informacie nemam, lebo s takto mladymi fajciarmi sa zvacsa nestretnem - ale zo sprav a navrhov novych zakonov v ramci unie aj statov samostatne to asi vela ludom uz tak cool nepride (ako si naznacoval). :wink:
JohnDellinger
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 26. 7. 2007 22:10

John: Pokud se nebavíme o těch nejtvrdších drogách (heroin, další opiáty), tak jde z počátku opravdu o závislost psychickou. Po určité době se ale vytvoří závislost fyzická.

MarkFX: s tím kafem nejsem schopen odpovědět. Kávu konzumuji od svých 13 let, ve větším množství pak od třeťáku střední školy (17). Závislost na kávě jsem si prvně uvědomil, když jsme byli asi před patnácti lety na vandru a celý den jsme nenarazili na hospodu (kde jsem si to kafe vždycky dal). Projevovalo se to únavou, bolestí hlavy, lehce rozostřeným viděním a nesoustředěností. Tyhle projevy zmizely krátce poté co jsem si dal v hospě kafčo. Po této zkušenosti jsem na sobě udělal několik experimentů, které mojí domněnku, že jde o závislost potvrdily.

Teď je to ale jinak. Kávy jsem se nedotknul už dva a půl měsíce.
Slonik
Expert

Odeslat příspěvekod MarkFX 26. 7. 2007 22:26

Slonik píše:JProjevovalo se to únavou, bolestí hlavy, lehce rozostřeným viděním a nesoustředěností. Tyhle projevy zmizely krátce poté co jsem si dal v hospě kafčo. Po této zkušenosti jsem na sobě udělal několik experimentů, které mojí domněnku, že jde o závislost potvrdily. /quote]

tyjo, ještě že ja nemam žadny problémy nebo prostě nepocituju že bych měl potřebu pít kafé protože by mi to asi nic nedalo tak naco dalši nápoj a ještě ktomu nezdravý dobrovolně...

Nevím jestli stím někdy vubec začnu... fakt mi to nechybí, žiju vklidu i bez kávy :wink:
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod Kirkwood 27. 7. 2007 07:59

MarkFX: no já cítim tu chuť cigaret(startky) cítim v puse a pak cítim to, že tělo si to žádá.. a kafe piju proto, že turek(neslazený) chutná taky jako startky :D a hlavně mě to probudí.
Kirkwood
Přeborník

Předchozí stránkaDalší stránka