Som nešportovec, ale už s tým chcem niečo robiť

Vlastní aktivita, soutěže, různá mistrovství, rady a tipy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod hal_sk 21. 9. 2008 18:56

Zdravím.
Nikdy som nejak zvlášť nevyvíjal pravidelný pohyb. Ani mi to nevadilo. Ale teraz keď som zmenil montérky za kancel, to na sebe cítim. Za dva mesiace čo robím v kancli som pribral 9 Kg.
Takže som sa rozhodol vyvinúť nejaký pravidelný pohyb.
Dnes som si skúsil niečo zbehnúť, a po 300m som nemohol. Ale aj tak sa mi beh asi najviac pozdáva.
Vlastne ani neviem čo sa Vás pýtať, len snáď keby ste mali nejaké odporúčanie na rozloženie, naplánovanie behania...
Vďaka.
hal_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MgX 21. 9. 2008 20:05

Nejsem správným člověkem pro radu v oblasti pohybu. Jen nevím, zda zpočátku je běh zrovna ideální. V každém případě nedoporučuji běhat po městě plném aut. Z druhé strany je dobré koupit si nějakou vhodnou (pokud možno odpruženou) obuv.

Ze sportů bych raději pro začátek zvolil plavání. Možná i jízda na rotopedu není nejhorší. Po úbytku kil a vylepšení kondice bych nasadil onen běh.

BTW: ono někdy nejde jen o běhání, ale i procházka - dostatečně dlouhá a extrémněji pojatá, může plodit kýžené ovoce.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod mareq0 21. 9. 2008 20:34

Cokoliv je ideální, pokud nejsou nějaké závažné zdravotní problémy. Hlavně tě to musí aspoň trošku bavit. Pokud bys to měl dělat s nechutí, tak bys toho stejně dřív nebo později nechal.

Rozložení je na tobě ;-) Kdykoliv když budeš mít čas a chuť. Nejlépe aspoň 3x týdně cíleně vyvíjet nějakou aktivitu (nemusí být jenom běh). Hlavně nechodit běhat hned po jídle, raději po cca 2h od posledního jídla. S plným žaludkem to je hrozné peklo :twisted:

Asi s tím zrovna začínáš, takže rada zní hlavně pomalu. Snažit se vydržet běžet v kuse aspoň pár minut, pak si za chůze vydechnout a zase znovu. Časem si můžeš dávat nějaké časové intervaly a postupně je mírně zvyšovat...

Jak psal MgX - chce to běžeckou obuv. Jinak tě budou trápit kotníky (mě teda zatraceně) a kolena. Taky je lepší běhat po měkkém (tráva, hlína) než po asfaltkách.
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník

Odeslat příspěvekod -vasek- 21. 9. 2008 20:46

tak tak. Obuv je základ. Zpočátku by možná stačila i rychlá chůze. Někdo tvrdí že je to dokonce lepší než běh. Pravda je že přitom tolik netrpí klouby atd. Začal bych tím. Když budeš cítit že se to zlepšuje zkusil bych takzvaný indiánský běh. Chvíli běžíš, chvíli jdeš. No a potom už se může klidně přejít na běh. I na trenincích jsme to takto praktikovali po období volna...
-vasek-
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S-Tony 21. 9. 2008 23:37

Pravidelný pohyb? A vysávání si už zkoušel?
Běh je fajn, ale ne v případě že je venku 8 stupňů a prší. To bych pak doporučil asi ten rotoped. Když si co dva dny na něm půl hoďky pořádně mákneš (na těžký převod) tak pupek zmizí a zformuje se ti postava. Ale je otázka jak máš silnou vůli. Většina lidi si to koupí a to je tak všechno .-)
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 22. 9. 2008 10:13

Tony ma pravdu, beh neni v tomhle case idealni. Ja osobne bych doporucoval plavani, pohyb ve vode te zpevni a zbavi tuku, procvicuje cele telo rovnomerne, netrpi klouby. pripadne, pokud si tam nebudes pripadat jako blb, aquaaerobic.
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník

Odeslat příspěvekod mareq0 22. 9. 2008 13:57

Vy jste měkoty :-P Pokud nemrzne, tak mi teplota nevadí. Spíš mi víc vadí horko než zima. Déšť je v pohodě, jenom to trošku čvachtá :D Já bych zase chcípl při šlapání na rotopedu zavřený někde doma. Potřebuju vnímat krajinu, mít čerstvý vzduch. Plavání taky jedině v přírodě.
Každému jeho nebe ;-)
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník

Odeslat příspěvekod suk 22. 9. 2008 15:30

No, bud muzes jezdit na kole - to je nenarocna cinnost, ted je jeste pouzitelny pocasi na jizdu na kole, v zime to bude horsi. Behani je taky dobra vec.

Jinak at ubehnes/ujedes jakkoliv dlouhou trasu (1km nebo 20km), prestan kdyz nemuzes. Do treningu patri i odpocinek, takze nic jako se denne udrit ;)

Casem se vykonnost bude zlepsovat (ale podle toho jak jsi stavenej - byly doby kdy jsem trenoval jak vul a stejne jsem se nejak extremne nezlepsoval a kamos co nikdy nic nedelal by me stejne predbihal) tak ubehnes vic i za kratsi trasu.

Kdyz se das do behani tak je jasny ze to chce vhodnou obuv a idealne i vhodny misto na behani. Mesto neni moc dobry, tam je smrad a hospody takze by to mohlo lakat :D.
Co do obuvi - jina bude na asfalt, jina bude do lesa (coz ostatne plati i pro gumy na kole - se silnickou asi nepojedes do lesa, i kdyz na horaku se po asfaltce valit da). Na asfalt to chce urcite nejaky mekky lehky boty, do lesa klidne i tvrdsi (ja v lese beham v botech dokonce i s kovovejma hrotama :) ).

Osobne si myslim ze rotopedy budou vazne nuda, fakt to chce kolo nebo aspon ten beh.
Hlavne se nepretrenovat, kdyz neco zacne bolet tak se to nesnazit nasilim rozhejbavat.

No, to by bylo trosku chaoticky vse, co si o tom myslim ;) (beham asi 10 let orientacni beh + k tomu jezdim pro srandu na kole).

Btw - kolo a beh udajne nejdou prilis dobre dohromady
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod hal_sk 22. 9. 2008 16:37

Tak najprv vďaka za odpovede.
Čo sa týka plávania, z môjho bydliska je plaváreň menej dostupná (škoda). Kolo - bicykel mám, ale myslím si, že výsledky na sebe zbadám rýchlejšie po aplikovaní behania. Lebo ak by som začal s niečim menej náročným (kolo, chôdza), výsledky by sa dostavovali pomalšie a hrozilo by e ma to znechutí :lol: . Skúsim to s tým behom, a keď to pôjde, tak investujem do obuvi, a možno skúsim aj iné aktivity. No... som zvedavý :-) .
hal_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 22. 9. 2008 17:22

mareq: tak jo, prijd si popovidat za 20 let, az budes mit odoperovane obe kolena ;-)
Bobroněnko
Přeborník

Odeslat příspěvekod mareq0 22. 9. 2008 20:18

Já toho zase tolik nenaběhám, ale poslední dobou mě to nějak chytlo. Nic se nemá přehánět. Ono se říká, že běhání příliš zatěžuje klouby, ale už se moc neříká, že díky tomu zatěžování také dochází k lepší funkčnosti kloubu (posiluje vazivo, svalstvo atd.). Odpůrci budou tvrdit to první a zastánci běhání to druhé. Tak si vyber :D
Naposledy upravil mareq0 dne 22. 9. 2008 20:24, celkově upraveno 1
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 22. 9. 2008 20:23

zatezovat kloub se da mnoha zpusoby, z nichz beh je jeden z nejhorsich, zvlast pri nadvaze :-))
Bobroněnko
Přeborník

Odeslat příspěvekod mareq0 22. 9. 2008 20:27

Jasně. Ale víš jak to je, to bys pak nesměl dělat vůbec nic. Na kole tě může srazit auto nebo si aspoň dodrbeš záda. Při plavání se můžeš utopit nebo aspoň pochytáš nějaké choroby z bazénu atd. Život je takovej a jinej nebude ;-)
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 22. 9. 2008 20:29

zada si dodrbes spis ze sezeni pred PC. :-D ale jako jo, je to fakt. coz nic nemeni na skutecnosti, ze behani v zime = nic moc.
Bobroněnko
Přeborník

Odeslat příspěvekod -vasek- 22. 9. 2008 20:33

Hlavn si najdi takovou aktivitu, která tě bude bavit. Při běhu se mi třeba osvědčil mp3 přehrávač. Ale pak musíš běhat tam kde ti nehrozí že něco přeslechceš..
-vasek-
Návštěvník

Další stránka