Kam po střední? Prosím o Vaše názory.

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod milan.smart 17. 11. 2007 22:48

Zdravím..
Potřeboval bych si vybrat nějakou vejšku ale moc se nevyznám a nevim co si pod některymi nazvy oborů představit.
Když jsem v kvartě odcházel z 8mi letého gymnázia, měl jsem o budoucnosti jasnou představu, bavilo mě programování, projdu SPS Elektrotechnickou v Pardubicích potom někam na CVUT třeba a bude ze mě programátor. Prvák a druhák se dal, s prospěchem jsem byl mezi nejlepšimi a tak jsem byl spokojenej, ke konci druháku jsem ale začal cejtit, že ty znamky pomalu přastávají odpovídat tomu co umím.. zvykl jsem si bejt linej a trochu to tak flákat. Třeťák byl katastrofa a teď je to ještě horší - asi budu vubec rád když se mi podaří udělat maturitu.
Bohužel ona vize s CVUT me celkem opustila. Mám pocit, že mi matika vubec nejde, nevěřím si, a nedokážu se nic pořádně naučit. Jediný co mě baví a jde mi už je teď jen angličtina.

Co se teda týče VŠ mám představu o tom CVUT ale přijde mi že nic z toho co by se tam učilo mi nejde.
Vzhledem k tomu že mě baví ta angličtina napadla mě nějaká filosofická nebo pedagogická škola, ale nevím jestli je to moudré jít po elektroprůmce na takovej obor a nevím co by mě tam čekalo a ani jaké jsou tam obory a zaměření. Némám prostě moc představu.

Máte někdo nějaký tip, radu, doporučení, postřeh nebo cokoli co by mi mohlo trochu pomoci?
Předem kdyžtak dík :)
milan.smart
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jannnn 17. 11. 2007 23:25

Můžu mluvit o ČVUTu, konkrétně FEL, jelikož jsem tam v prvním ročníku.

V něm je hodně matiky. První semestr Matematika1 (limity, derivace, integrály, průběh funkce), spíše praktické počítání. Pak je tam Úvod do Algebry, což je teoretická matematika spíš (polynomy, zobrazení, vektory,...). To jsou asi dva nejtěžší předměty. Asi by tě zajímala Algoritmizace (programování). V prvním semestru se učíš v Javě (můžes si vybrat skupinu začátečník/pokročilý) a je to vcelku zábavné a lehké. V druhém semestru pak už můžeš vybírat i z Céčka a ještě něčeho. Dalším důležitým předmětem jsou Elektrické Obvody 1 - kirhófovy zákony, počítání proudů, napětí, děliče napětí, atd. No a pak jsou tam předměty jako Úvod do elektrotech materiálů (teorie na našrocení, měla by být pohoda), ekonomika, technické kreslení, angličtina. Ty jsou bezproblémové.

No snad jsem ti pomohl alespoň co se týká té jedné možné školy...kdyby něco, klidně se ptej..
jannnn
Přeborník

Odeslat příspěvekod milan.smart 17. 11. 2007 23:33

limity, derivace, integrály, průběh funkce.. to děláme teď.. máme dost náročnýho učitele si myslim a tak mam 4 a mam dojem že to neumim, ale na druhou stranu si myslím že je to jen dojem a asi je lepší že to umím aspoň trochu než bejvala trida na gymplu, ktery tohle vubec nedělaj. Kdyby ta matika šla, tak elektrický obvody (kirhof atd..) byl prvák to jsem měl 1 s dobrym učitelem, kterej pak odešel a od ty doby nevim z EK vubec nic.. smutný na tom je že za pár měsíců z toho maturuju.
Jink dik za info, kupodivu se mi to zda docela v pohodě víc než sem čekal. Teď ještě aby mi někdo poreferoval o něčem s těma jazykama :)
milan.smart
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MarkFX 18. 11. 2007 00:48

heh, taky jsem šel na střední elektro stím že mě baví počítače a chtěl bych být programátor...

Už v prváku sem ale pochopil že tam na té škole se moc v počítačích nehrabou a postupně mě to přetávalo bavit, sice jsem maturoval z vypočetky za 1 ale.. :D

Někteří spolužáci šli na výšku na informatiku, mě naštěstí to programátorské nadšení opustilo a tedka když se jdu podívat knim na přednášku a vidím ty mega algoritmy či jak se to jmenuje tak se mi dělá blbě...

Když ty máš takový životní sen, to je dobře, jen tak dál, ale já ti asi moc neporadím... :oops:
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod jannnn 18. 11. 2007 10:57

Teď mě ještě napadlo, že pokud bys chtěl na ten FEL, je možnost jít na STM (softwarové technologie a management). Tam je matematiky méně a více počítačů. Co vim, tak nemají třeba v prvním ročníku Uvod do algebry, místo toho je uvod do operacnich systemu a pak dilci zmeny, které vedou spíše právě k počítačům. E+I, o kterém jsem psal já, je spíše praktické.
jannnn
Přeborník

Odeslat příspěvekod Ťuhýk 18. 11. 2007 11:44

Pokud tě baví angličtina, tak v přímo Pardubicích na Univerzitě jsou otevřené dva obory - Angličtina pro hosp. praxi a Učitelství AJ pro 2. stupeň. Ja jsem na té hosp. praxi, je to docela v pohodě. Některé předměty sice náročné, ale zvládat se to dá... kdyby tě něco zajímalo, tak se ptej :)
Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku
Ťuhýk
Přeborník

Odeslat příspěvekod milan.smart 18. 11. 2007 13:13

2MarkFX: A co teda děláš teď? Jako můj sen to byl, ale nejsem si tak jistej jestli ještě pořád je, podle mě k tomu abych moh bejt programátor bych to musel dělat sám, a to jsem právě paradoxně na téhle školou přestal. Jelikož mám problémy s M myslím že ty algoritmy by mi taky moc vymejšlet nešly.
btw: maturovat z vypočetky snad ještě nějak pujde.. ale horší bude asi fakt ta elektronika, které se vyhnout nelze :-|

2jannnn: no to STM by mohlo bejt asi lepší, protože elektroniku to už fakt jako víckrát ne

2Ťuhýk: mohl by jsi prosimtě trochu konkretizovat tu hosp. praxi? Co se tam jako třeba například učíte?

A když bych teda šel do ty angličtiny, jaký jsou nějaký obory, zaměření nebo fakulty nebo tak něco?
milan.smart
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eRiper 18. 11. 2007 13:56

Já taky nevím jestli mě to bude opravdu bavit. Prostě si rozešlu přihlášky na Informatiku nebo na Komunikační technologie a uvidí první rok jak to půjde.
eRiper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MarkFX 18. 11. 2007 14:23

milan: vidíš, tak nakonec nejsme zas tak rozdílní... :D

Já jsem u maturity tu elektroniku vykomatil na 3 8), a za automatizace taky 3 ale to vy asi nemáte...

Tedka jsu na stavárně, takže uplně mimo obor a docela se to začíná podepisovat, tu masakr deskriptivu (rysování) docela nestíhám a další předměty...

Nevím jak dlouho se tu udržím ale moc nadějí si nedávám, ba skoro žádné. Přišti rok bych to skusil na nějakou grafiku :hm tam taky nevím, no a pak hurá pracovat :-P
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod milan.smart 18. 11. 2007 15:22

..s krumpáčem :P tak to zatim vypadá se mnou. Jinak maturujem z Elektronických počítačů, Automatizace, Elektronického měření, Elektroniky, do toho trochu PLCéček a mikroprocesoru. A pak klasicky ČJ + AJ nebo M.. a praktickej maturitni výrobek SW nebo HW.. jak to tu vypisuju koukam žo toho je nějak moc :-|
Nj, koukam, že sme na tom docela podobně, jen teda na stavarnu bych nelez. Deskriptiva a rysovani tuzi na ctvrtku mi stacilo v prváku s panem Chlebným.. brrr..
milan.smart
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Revan 18. 11. 2007 15:51

Jestli chces dobry IT, doporucil bych ZCU plzen - FAV. Zadna elektrotechnika, pouze matika, jazyky a programko. Matika je celkem jednoducha (Posloupnosti, fce, Der, integ. pocet a v Linearce Matice Vektorovy prostory apod) Programko jedem Javu. Vsechno vybaveni novy, ucitele v pohode. Javu uci Herout.
Revan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ťuhýk 18. 11. 2007 16:37

milan.smart no je to trošku patrné už z toho názvu. Hlavní důraz je kladen na jazyk. Ten je dělen na několik různých bloků - jazyková cvičení (tj. gramatika), pak blok jazykovědní (tj. předměty jako fonetika, lexikologie, morfologie atd) a pak praktický blok (odborný jazyk, překladatelské semináře) + musíš absolvovat nějaké "ekonomicky" zaměřené předměty (management, marketing, právo atd. - ale to jsou většinou jen jednosemestrové štěky, nic velkého, navíc na rozdíl od ostatních předmětů vyučované v češtině)
Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku
Ťuhýk
Přeborník

Odeslat příspěvekod Ani. 21. 11. 2007 21:10

Na FELu na STM jsem ja a uvod do algebry v prvnim semestru bohuzel je... Tenhle predmet a matika jsou stejny na obou oborech. Pak je tam taky algoritmizace (lehka), pak takova odlehcena elektronika (aby to zvladli i gymnazisti). A zminovany UOS coz je terminal linuxu a tukani prikazu (vi, grep, awk, sed...)... Celkove je to relativne lehky, kdyz ti jde matika... V dalsim semestru je min matiky. A pak si volis dalsi obor, kde je na vyber neco ve stylu elektro-matika, programovani-managment...
Ani.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milan.smart 3. 12. 2007 20:31

2Ťuhýk: a budeš tam mít třeba nějaký stáže v zahraničí? Ja totiž nevim jak jinak bych se měl naučit rozumět te rychle, plynule, rodile angličtině..
 MacBook Air 13"  iPhone X
Panasonic TX-65FX780 ● Panasonic TX-50AX800 ● Panasonic PT-AE3000 ● Sony PS4
milan.smart
Návštěvník

Další stránka