Státní maturita

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Jste pro státní maturitu ?
Ano 23 %  26%  [ 23 ]
Ne 54 %  61%  [ 54 ]
Nevím, je mi to jedno 11 %  12%  [ 11 ]
Celkem hlasů : 88

Odeslat příspěvekod goob 11. 5. 2007 23:37

Většina z vás jak koukám, jste ještě cucáci na střední škole :-) Já na střední nastupoval před deseti lety a už tehdy nám začali vyhrožovat státní maturitou a hlavně povinnou maturitou z matematiky. Všichni jsme se toho báli, hlavně té matematiky. Já tedy pak paradoxně maturoval jak z matiky, tak i z fyziky, protože jsem šel na techniku ;-)

Štve mne na tom ale následující věc:
Jaktože nebyl nikdo potrestán za to, že za deset let nebyli schopni udělat státní maturity, ačkoliv to sežralo 200 milionů korun?!? :shock: Bohužel se paní Buzková příliš věnovala plastice svých prsou, dosazováním svých kamarádíčků do vysokých fcí a nesmyslným utrácením peněz za přestavbu věcí na ministerstvu školství, které vůbec výměnu nepotřebovaly.
Osobně si myslím, že bych dokázal udělat státní maturity za rok a to s desetinou peněz, které za to byly doposud zaplaceny. Tím myslím, že bych dokázal dát dohromady tým lidí, kteří by to za rok zvládli.
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Čtenář

Odeslat příspěvekod MartinezZ 11. 5. 2007 23:55

Main násor:

Teď je v tom školství takový bordel, že to snad nemá obdoby - kolem státních maturit jakbysmet.

Pokud chtěji už SM (státní maturity) udělat, musí to nejprve připravit (což těm mamlasům potrvá tak 2 roky) a potom na to žáky cíleně připravovat už od prváku !!! Tzn. SM zavést tak od roku 2009/2010 - jinak to nemá cenu!

Já už mám tuhle maškarádu naštěstí už taky 2 nebo 3 roky za sebou (už nevím, čas pro mě nic neznamená), ale dělat maturu povinně z matiky, kopu teď "za Telekom".
To, co jsem měl z přípravy Sm možnost vidět (otázky), to byla hrůza - ty "voly", kteří to měli (a majíú na svědomí, by měli zavřít za příživnoství (to tu kdysi bývalo ;) )

Osobně lituji těch, kteří si tento 200 miliónový vtip paní ex-ministryně školství Petry "kvalitní státní školství pro všechny a hurá na francouzské lyceum" Buzkové "vyžerou.

Hawk...
Optimismus je pouze důsledek nedostatku informací. Je lepší býti pesimistou, můžete tak být jen příjemně překvapeni.
MartinezZ
Čtenář

Odeslat příspěvekod WarCZ 11. 5. 2007 23:58

Jsem proti statní maturitě. Navic mě dostava jak chtěli nahradit zkoušky na VS statni maturitou... LOOL :tleskani
https://zabovreska.webnode.cz/
Hodinky: Pebble Steel
Registrován od 19. 2. 2006
WarCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goob 12. 5. 2007 00:10

Jinak bych klidně nebyl proti maturitě z matematiky. Dostává mne, jak se každý v tomhle státě stydí za to, že by uměl náhodou trochu počítat. Přijde mi směšné, když mne někdo přepočítává v autobuse a při tom všechny ujišťuje, že neví, zda to zvládne, protože v matematice nebyl nikdy moc silný.
A zatím je matika v životě docela prospěšná a potřebná věc. Na co mi je kalkulačka, když nevím, co do ní nabušit. A divili byste se, kolik lidí neví základní věci typu trojčlenka, kolik je z kolika procent, atd.
goob B-]

ZÁKLADY PRAVOPISU: ne "já sem", ale "já jsem". Ne "standart", ale "standard". Ne "hold", ale "holt". Ne "ženy, mobily, ryby, atd. byli", ale "byly". Nebo jste tak neschopní, že neumíte pár jednoduchých pravidel...?
goob
Čtenář

Odeslat příspěvekod Machi 12. 5. 2007 06:21

Já jsem ve druháku a jestli budu dělat klasické nebo státní maturity je mně upřímně jedno. Stejně se na ně začnu připravovat až měsíc před začátkem. Státní maturity musí být postaveny na tu nejnižší úroveň (SOU) a ti ostatní (SOŠ, GYM) se na tom jenom povezou...
A tím končí tato epizoda.
Machi
Čtenář

Odeslat příspěvekod wojta 12. 5. 2007 06:56

No já už mám sice dávno po maturitě (už 5 let), ale docela jasně si vzpomínám, jak nám někdy tři roky před maturitou slibovali, že budeme mít státní maturity. Teď o 8 let později ještě stále nejsou. Myslím, že je to dobrá věc, takže jsem pro. Pokud budou dobře připravená zadání a ne taková, která budou plná faktických chyb a nepřesností, jako byla ta nedávná.
C:\>ver
MS-DOS Version 5.00
wojta
Čtenář

Odeslat příspěvekod cotijepotom 12. 5. 2007 08:21

Jsem v prváku gymplu a je mi celkem jedno jestli budou státní nebo zůstanou ty co jsou. Možná by mi spíš vyhovovala státní, která je mnohem lehčí, takže by maturita nebyla takový opruz. Hlavně by si měli uvědomit, že pokud chcou maturitě vrátit její prestiž, tak nesmí být nějaké nesmyslné obory jako: klempíř s MATURITOU, tiskař s MATURITOU apod. Na co jim to je? Hlavně ať jsou zruční. Z toho plyne, že státní maturita by měla být těžší než to, co se teď testuje. Nemusí mít 90% lidí maturitu ... Na státní maturitě mě spíše štve chybovost. Viděli jste někdo maturitu z INF? HRŮZA. V některých otázkách NELZE odpovědět správně.
cotijepotom
Čtenář

Odeslat příspěvekod Jimmx 12. 5. 2007 08:37

Státní maturita je dobrá věc, ale rozhodně ne v tomhle podání, jak ho servíruje ministerstvo školství. Letos mělo proběhnout tzv. kolo nanečisto, ale testy už měly být přibližně podobné, jako další roky. To co v nich ale letos bylo, to je obrovský paskvil. Také tomu absolutně chybí nějaká jednota - např u AJ se musely psát 2 slohy na nějaké téma, zatímco u ČJ místo slohu bylo jen nějaké převedení textu do jiného času/osoby.
Podle "kvality" těchto testů je vidět, kdo v CERMATu sedí - 1. osoby neschopné, které ze školství odešly, 2. ti, co o školství neví nic a nikdy v něm nepracovali, 3. ti, co šli akorát po teplém místečku a ti jsou nejhorší.
Nechápu, proč se např nevyužije zkušeností Scia - na gymplu jsme ty jejich srovnávací testy psali asi 3x. Nebo taky pořádají národní srovnávací test (tam jsem se přihlásil) - pokud máte velmi dobrý výsledek, tak některé školy k tomu přihlíží.
Kdyby to bylo na mě, tak bych zachoval současnou školní maturitu a přidal bych k tomu ty testy scia z předmětů, ze kterých maturujete. Takhle by ty testy měly vypovídací hodnotu pro mnoho vysokých škol a navíc by jste ještě měli známky ze školní maturity jako doteď.
Jimmx
Čtenář

Odeslat příspěvekod Mawe47 12. 5. 2007 08:55

Tuhyk > no je pravda, ze hodne lidi nevi, co bylo... ale vetsina lidi dejepis absolvovala aspon v nejake zakladni mire, takze sme u toho, ze si to stejne nepamatujou kdyz nechcou i kdyz se o tom ucili... takze u matury by to bylo naprd... mozna nakombinovat ceske dejiny s ceskou literaturou, by melo mozna vetsi smysl...

Jojo, ty scio testy nuti cloveka premyslet... letos sem byla opet na TSP (test studijnich predpokladu) na Masarykovu univerzitu a bylo to o dost tezsi nez loni...
A pritom i loni to bylo docela na premysleni, jen tam byli ty jednotlive casti mnohem lepe vyrovnane... ze na prostorovou predstavivost, slovni hricky, logicke otazky, matematicke otazky, znaostni otazky byli vyrovnane... a letos tam bylo vseho po "par kusech" a tech logickejch typu (petr, pavel, jan, pes kocka.... tri vety a urcete, ktera z tvrzeni je spravne, spatne atd) tam z tech 64 otazek bylo snad 40...
U toho se mozky zavarili dost a vlastne tyto prijimacky predpokladaji jen schopnost myslet... plus teda nejaky mensi prehled se hodi az dojde na nekterou z tech 3 znalostnich otazek:)

Ja si na moji maturu nestezuju, v odbornejch predmetech po me chteli chapani a ne jen papouskovani, matiku sem horko tezko nejak zvladla... (jasne, trojclenku by mel znat kazdy, ale derivace, integraly, k cemu to cloveku v zivote bude??)
Mawe47
Přeborník

Odeslat příspěvekod AndrewJ 12. 5. 2007 09:15

Jsem pro státní maturitu, týká se mě to, jsem připravovaný na státní maturitu, nemám s tím problém.
AndrewJ
Přeborník

Odeslat příspěvekod Benjamin 12. 5. 2007 10:31

Nevim, jestli uz to sem nekdo neposilal, ale prijde mi to jako tak dulezity prispevek k tematu, ze to nemuzu vynechat: :D :D
Statni maturita
Mam to i v pekne upravene PDF verzi, ale nevim, kam bych to ted rychle nahral
Umělá inteligence není soupeř pro přirozenou hloupost.
Benjamin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lukecz 12. 5. 2007 12:14

[OT]
Mawe47 píše:jasne, trojclenku by mel znat kazdy, ale derivace, integraly, k cemu to cloveku v zivote bude??

Nejde přece o to, že by Fero mohl vyjádřit pohyb krumpáče v čase k popisu nějaké křivky a o pisspauze si pohrávat s křivkovým integrálem :mrgreen: ,ale o to, že matemetika rozvíjí myšlení, abstrakci a přesnost :wink:

[/OT]

:mrgreen:
Barman v Nočním klubu* Pauza.cz

šťastně vdaný za Snížka
Call of Duty :UO player
Lukecz
Barman v Nočním klubu

Odeslat příspěvekod Mawe47 12. 5. 2007 13:16

no to mozna rozviji, ale nekdo proste rad pocita a druhej rad kresli... budes ty nutit nematematicky nadany lidi, at maturujou z matiky a naopak ty by si chtel treba k maturite nakreslit portret? proste jen povinna matura z matiky je blbost
Mawe47
Přeborník

Odeslat příspěvekod spora 12. 5. 2007 13:52

Lukecz píše:...ale o to, že matemetika rozvíjí myšlení, abstrakci a přesnost :wink:
/quote]

A jiné disciplíny to nedokáží? Matika je nebetyčná nuda...
spora
Čtenář

Odeslat příspěvekod jojaveja 12. 5. 2007 17:07

Jsem po maturitě 13 let, a jsem pro. Důvod? Na VŠ jsme byli na koleji tři gympláci. První měl u matury z matiky množiny, druhý soustavu 2 lineárních rovnic o 2 neznámých, a já vypočítával objem tělesa, které vznikne rotací goniometrické funkce kolem osy x. Neměl jsem dojem, že jsme všichni gympláci... Neříkám, že mají být maturity lehčí nebo těžší, jen pro všechny stejné. Pokud teď mají maturity stejnou váhu bez rozdílu školy, kde jste ji získali, mají mít pro všechny i stejnou obtížnost.
Gigabyte GA-P35 DS4, Intel C2D E8200, Arctic Cooling Freezer 7 Pro, A-DATA 2x2GB DDR2 800, GigaByte GF 8800 GT 521 DDR3, 2x WD 320 AAKS, DVD RW LiteOn DH20A4P, case THERMALTAKE Matrix černá, zdroj Corsair HX520, Logitech LX710
jojaveja
Čtenář

Předchozí stránkaDalší stránka