Státní maturita

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Jste pro státní maturitu ?
Ano 23 %  26%  [ 23 ]
Ne 54 %  61%  [ 54 ]
Nevím, je mi to jedno 11 %  12%  [ 11 ]
Celkem hlasů : 88

Odeslat příspěvekod Mawe47 12. 5. 2007 18:59

jenze tohle jde udelat u stejnych typu skol, tezko muze byt stejna obtiznost z matematiky u gymplaku, kteri maj 4hodiny tydne, nebo u sos, kde maj 3 hodiny tydne...
Mawe47
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jojaveja 12. 5. 2007 19:22

Tak ať udělaj 3 druhy maturity, kde trojka na gymplu je stejná jako jednička na SOU :D Já se na vejšku dostal mj. díky bodům za průměr maturitních známek, tady by byla diskriminace, nebo ne?
Gigabyte GA-P35 DS4, Intel C2D E8200, Arctic Cooling Freezer 7 Pro, A-DATA 2x2GB DDR2 800, GigaByte GF 8800 GT 521 DDR3, 2x WD 320 AAKS, DVD RW LiteOn DH20A4P, case THERMALTAKE Matrix černá, zdroj Corsair HX520, Logitech LX710
jojaveja
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheFlyingman 12. 5. 2007 20:52

Právě že tady ona jednotná obtížnost bude na obtíž - nemůžete chtít po studentech SOU a SOŠ a podobných škol, aby znali v češtině to co gympláci. Státní maturita v současné podobě se snaží sjednotit něco naprosto nesjednotilného, něco, co ani stejné má být nemá. Jednotná úroveň, složitost a náročnost, státních maturit bude sloužit akorát k jejich degradaci a v konečném důsledku ještě menšímu uznání ze strany VŠ, než mají dnes. Proč? Protože buď bude jejich obtížnost nastavená tak, aby je zvládli studenti učebních oborů s maturitou, tím pádem je studenti gymnázií zvládnou levou zadní bez přípravy, či tomu může být naopak, kdy bude jejich úroveň stanovena pro studenty gymnázií, tím pádem by studenti ostatních škol neměli šanci (nepodceňuji je, ale jsou zaměření na něco jiného, mají jiné hodinové dotace).
Na druhou stranu zde stejnak zůstane školní kolo maturit, kde si každá škola pojede podle svého již zavedeného standardu, takže pro studenty gymnázií by se nic nezměnilo.
Faktem zůstává, že pravidla by se neměla měnit v průběhu hry a dle státních maturit by měli maturovat až studenti, kteří už budou na školu nastupovat s vědomím skládání státní maturity.

Dalším věcí je ona (ne)kvalita testů vymyšlených CERMATem, který spíše nefunguje, než funguje. V jeho vedení by měli stanou lidé, kteří mají zkušenosti s prací ve školství, znají jeho problémy pod. I když tento problém je mnohem hlubší a týká se celého MŠMT, kde na důležitých místech sedí lidé, jejichž poslední zkušenosti se školstvím jsou z doby, kdy školu opouštěli.
Proto jsem proti zavení státních maturit v době, kdy školství nefunguje tak jak má, protože pak se to bude rovnat pokusu, kde bude králíky tvořit naše mladá generace.
Když je nepřítel na kolenou.....musíte ho dorazit.
zastánce teorie pohlcovačů tmy
TheFlyingman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jojaveja 12. 5. 2007 21:26

TheFlyingman píše:Právě že tady ona jednotná obtížnost bude na obtíž - nemůžete chtít po studentech SOU a SOŠ a podobných škol, aby znali v češtině to co gympláci. /quote]

A vysoké školy PRÁVĚ toto nepožadují při příjmačkách? Ty jdeš z gymplu, musíš znát všechna vyjmenovaná slova, ty jdeš z průmky, tobě stačí jen ta po B,M,P a tobě, automechaniku s nástavbou, bohatě stačí ta po Z??? Maturita je jakýsi standard, limit platný pro všechny, kteří jej chtějí podstoupit.
Trochu nepřesně bych to přirovnal k situaci, kdy na závěrečky v autoškole budou stačit ženám testy o 5 bodů lehčí, protože ženám to "od přírody" nejde. Ale auto budou v provozu řídit stejné jako muži.
Gigabyte GA-P35 DS4, Intel C2D E8200, Arctic Cooling Freezer 7 Pro, A-DATA 2x2GB DDR2 800, GigaByte GF 8800 GT 521 DDR3, 2x WD 320 AAKS, DVD RW LiteOn DH20A4P, case THERMALTAKE Matrix černá, zdroj Corsair HX520, Logitech LX710
jojaveja
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mawe47 13. 5. 2007 07:32

No to ja bych nesouhlasila, mam 6 let gymplu a 4 roky odborný školy. Mě se gympl nikdy moc těžkej nezdál, akorát me nikdy nešla fyzika, kterou sme na SOŠ měli jen dva roky.
Nevim, kde vy lidi pořád berete, že SOŠ je horší než gympl. Na gymplu máte dějepis a biologii a na SOŠ místo toho zase nejeden odborný předmět a kdo se neučí, ten má smůlu všude. Já můžu říct, že matika na SOŠ byla mnohem lepší než na tom gymplu, protože sme schytali blbou učitelku a odbornejm předmětům sem musela věnovat mnohem více energie, než na gymplu například té biologii, protože to bylo mnohem více provázané a nestačilo se naučit na tuhle písemku tohle a na tuhle tohle, ale kombinovat věci, které ze sebou souviseli...
Čestinu sem měla výbornou na obou školách, ale na gymplu sme museli mít čtenářský deník, jinak v tom nevidím žádný rozdíl. Angličtina byla asi tak na stejné úrovni.

Něco jiného je to u těch SOU, tam to přece jen není koncipované na maturitu a ty nástavby mnohdy za ty dva roky nemůžou stihnout všechno, i když se snaží. Ale maturita je přece o tom, že si schopný se toho hodně naučit a u tý maturity s těmi znalostmi nějak naložit.
Nikoho pak nezajímá, zda si mel vyznamenání nebo samé 4.

Ale zažila sem u maturity 4 z milosti... jen proto, že dotyčná byla slečna v klučičí třídě a tak to "měla tězší" na klučičím oboru. Tohle mě opravdu vadilo, už proto, že sme v tý třídě byli 2 a já celou dobu bývala z té třídy mezi nejlepšími. Tohleto by se mělo spíše omezit a nenechat odmaturovat lidi, kteří na to prostě nemaj a z milosti jim tu maturu dávaj, aby se jich zbavili a nemuseli se s nima otravovat další rok.
Tohleto ta státní maturita snad vyřeší, protože tam to jsou prostě jen "nejaký lidi" a hodnocení bude pro všechny stejné.
Mawe47
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Farley 13. 5. 2007 15:19

No tak to já jsem teď v prváku.
My budem první generace, který se státní maturity dotknou. ... jakej můžu mít asi názor...
Čeština se na gymnáziích učí o hodně víc než u nás na SOŠ... Naopak předmět, kterej Průmyslováci umí - výpočetka - je ve státních maturitách jen z uživatelskýho hlediska a to je primitivní...

prostě v tom bude guláš...
:-)
Farley
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Johny[CZ] 13. 5. 2007 17:27

@ Farley: Nemysli si, s tou informatikou, tak lehký to neni... Když u některejch otázek ani neni jednoznačná odpověď:-D
Johny[CZ]
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Farley 13. 5. 2007 17:34

Nevim, mám to z doslechu.
Stejnak si ale myslim že Automechanik usilující o maturitu co sedí u testu a namáhavě vzpomíná "co to je Guliver" asi neni ten nejideálnější obrázek...
:-)
Farley
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suk 13. 5. 2007 20:35

ono zrovna cestina-literatura je docela blbost pro vetsinu. pochybuju o tom ze to nekdo vyuzije a ten "Obecny prehled" nebo jak se to nazyva je proste k nicemu... jinak tead gulivera si jeste pamatuju ;)
suk
Sherlock Noha 2010
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Farley 13. 5. 2007 20:37

...To me jen tak napadlo. :-D
Vubec je tenhle napad s tema maturitama trochu prastenej...
:-)
Farley
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheFlyingman 14. 5. 2007 21:54

Mawe47 píše:Nevim, kde vy lidi pořád berete, že SOŠ je horší než gympl. /quote]

No, máš pravdu, maturoval jsem na gymplu. Ale nemyslím si, že by gympl byl lepší než průmyslovka, rozhodně ne obecně - každý typ školy slouží k něčemu jinému, připravuje studenty na něco jiného. Největším problémem je právě ona hodinová dotace jednotlivých předmětů - praxe gymnazistům chybí, průmyslováci mají právě nedostatek (oproti gymnazistům) hodin některých předmetů, jako je třeba čeština, fyzika apod. (nebo se neučí tak dlouho atp.). Právě z tohoto hlediska mi přijde, jak to říct, zbytečné? hloupé? kontraproduktivní?, srovnávat je mezi sebou.

Co se týče těch přijímaček na vysoké školy - myslím si, že lidé studující průmyslovky volí ty obory, jež studují, tím pádem mají srovnatelné šance se na VŠ dostat, stejně jako gymnazisté, kteří se připravují téměř na vše (samozřejmě záleží na škole, jestli umožňuje volbu seminářů apod.).

Další věcí je příprava, školy zaostávají, z velké míry kvůli činnosti MŠMT a CERMATu, které nejsou schopny nic pořádně připravit...Jakmile bude jasný přesný rámec a bude jasné, že testy budou bez chyb, pak by se o státních maturitách dalo uvažovat. Jenže na druhou stranu za 4 roky na středních školách startují ŠVP, které odstartují nový styl výuky. Výuka bude probíhat jinak než dnes -> tím pádem se bude muset maturita opět přepracovat, jinak jen málokdo bude schopen odmaturovat...

Vím o čem mluvím, otec již léta pracuje ve školství jako pedagog, stejně tak ve školství pracovala babička, mám známé a přátele mezi učiteli i studenty pedagogických škol (kteří mimo jiné nejsou na nový styl výuky připravováni...).

Celou snahu o zavedení státních maturit v současné podobě považuji za absolutně zbytečně promrhané peníze, který by se daly použít mnohem účelněji a smysluplněji, jelikož se jedná o investici do něčeho, co bude schopné kvalitně plnit svoji funkci možná tak 4 roky, pak bude nutné další peníze investovat a udělat reformu znovu. Proto říkám, proč během 4 let systém změnit dvakrát, když by bylo možné to udělat jen jednou a mezitím ji kvalitně připravit a dotáhnout do konce?
Když je nepřítel na kolenou.....musíte ho dorazit.
zastánce teorie pohlcovačů tmy
TheFlyingman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kokos 14. 5. 2007 21:59

to vam povim.... maturitu nanecisto(coz je takova prozatimni podoba statni maturity) jsem si vyzkousel a je to pekna pakarna... nic debilnejsiho jsem v zivote nevidel(no mozna videl, ale tohle je nejcerstvejsi:-)) kdyz tento projekt spolkne tolik penez, tak nechapu, ze spolecnost CERMAT muze vyplodit neco tak hrozneho! zkouzka z cestiny obsahovala nesmyslny text o zachodech a sprchach a vubec...myslim, ze v tehle "maturite" se odrazi veskera prace nasich politiku. Neskutecna byla take zkouska z matiky, ve ktere jsem udelal asi jen jednu chybu(byla hrozne lehka a tykala se prevazne uciva ze zakladni skoly!!!!) takze muj vysledny percentil byl 1,4....(ano, cermat pise percentil opacne nez vsechny ostatni spolecnosti, nebo skoly. normalne by to vypadalo jako 98,6) no proste na *****:-D
is it nut? no, it is coconut!
kokos
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Farley 14. 5. 2007 22:52

Jj. Souhlasím. Tyhle státní maturity. Temer nikdo to nechce, ale ty penize se do toho vrazit musej. Stejně jako třeba do radarové základny a podobně...
Ty brďo, to je vláda... :-D
:-)
Farley
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod technosmazka 19. 5. 2007 17:52

kokos: no ten dopis byl naprosto nepochopitelny.....to musel napsat s prominutim magor
technosmazka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Johny[CZ] 19. 5. 2007 19:49

Ono z těch dvou vět, které byly v článku na téma KČT, zplodit článek na asi deset řádků bylo taky v pohodě:-).... Podle mě celá ta čeština (nejen čeština) byla celkem o prdu.
Johny[CZ]
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků