Jste pro povinnou vyuku cizích jazyků?

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Rose Red 4. 1. 2006 13:14

Náš národ je hloupý, nevzdělaný a špatně se domluví při cestách po zemích EU, tak nějak tuto situaci ohodnotil jeden český významný politik a má pravdu.Velké procento lidí kteří mají více jak 40 let, jsou rádi, že si matně vzpomenou jak se řekne rusky Soudruh učitel, nám na krku uvázal pionýrský šátek na tož, aby ještě porozuměli angličtině. A lidé, kteří ještě za dob Hitlera perfektně ovládali němčinu, tak těch je už dost málo, někteří už vymřeli.
Já jsem tedy pro, aby se na školách povinně vyučovaly cizí jazyky. Z hlediska Evropské integrace bych byl pro dva jazyky Angličtina a Francouština. A dokonce bych byl i pro povinnou maturitu z těchto jazyků nebo složením nějaké státní jazykové zkoušky.

Říkám to proto, jelikož já mám rád angličtinu a lidé by se měli učit na školách cizí jazyky. Bohužel pedagogická kvalita některých učitelů je doslova vypovídající. Sice na školách jsou hodiny angličtiny, ale samotní učitelé mají problémy s vyukou, protože samí příliš té angličtině nerozumí a jediným řešením je zavedení povinného jazykového studia. A pokud čeští kantoři by nebyli schopni kvalitně učit cizí jazyky, jediným řešením by byly tzv. investiční pobídky pro tzv. anglicky rodilé mluvčí, kteří by vyučovali angličtinu na našem území a měli by daňové úlevy. Již dnes na některých školách a univerzitách učí rodilí mluvčí a žijou tady jen proto, že se jim ČR líbí, ale co takhle je investičně pobídnout nízským mzdovým zdaněním. Jediná překážka by asi byla to pedagogické vzdělání.Průměrná znalost angličtiny by v budoucnu měl být rozhodující prvek pro nalezení nové práce, pro komunikaci s úředníky či vypisování životopisů při hledání práce. Ten kdo neumí anglicky by si ani nemohl najít práci. To je úkol na 10 let dopředu.

Jestli nechceme v Evropě vypadat jako chudí příbuzní, tak aspoň umějme cizí jazyky a buďme na stejné úrovni jako švédové, fínové, ti totiž se na školách učí dva cizí jazyky. I takoví Poláci nás strčí do kapse.Ikdyž naše ekonomická a politická úroveň nedosahuje úroveni EU, tak aspoň po té jazykové stránce bychom to měli zvládnout.
Naposledy upravil Rose Red dne 4. 1. 2006 13:26, celkově upraveno 1
Rose Red
Návštěvník

Odeslat příspěvekod a 4. 1. 2006 13:26

vynimocne s harrym potterom suhlasim
a
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zamis 4. 1. 2006 13:28

no jo, uvaha pekna. sice je pravda, ze ve srovna se zbytkem evropy na tom nejsme uplne nejlip, ale jazyky se povine uci uz od zakladni skoly. a komu to nestaci, tak ma na vyber z bezpoctu jazykovych kurzu. obecne jsme trochem zbrzdeni diky komunismu, ale pomalu to dohanime, takze bych to nevidel az tak dramaticky.

jinak bych to zaradil do jine sekce :wink:
Když spočítat znáš hromadu svých zisků a na jediný hod vše riskovat, zas po prohře se vracet k východisku a nezavzdychnout nad mořem svých ztrát, pak vítěz na širé jsi zemi.

Já jsem ten člověk, před kterým Vás rodiče varovali.
zamis
Legendární avatar Pauzy

Odeslat příspěvekod iwigirl 4. 1. 2006 13:31

na skolach je povinna vyuka jazyku.Zalezi jen na studentech,co si z hodin odnesou.Pokud je mizerny ucitel,neni problem chodit na jazykove kurzy,na internetu jsou i bezplatne.
Ale jinak souhlas. Na nekterych strednich skolach dodnes neni povinna maturita z jazyka.
iwigirl
VIP uživatelka

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 4. 1. 2006 14:00

ano jsem pro to...
iwigirl proto je statni maturita ;)
Thomas Alva Edison je chlap kvůli kterému musíme dělat na tři směny.
IcemanCZ
Přeborník

Odeslat příspěvekod djlooper 4. 1. 2006 14:09

Jsem pro povinnou japonštinu, čínštinu, korejštinu...
///|||||\\\
8(¨°/.°¨)8 .......... < iRiver T60 4GB + Sennheiser PX 100 >
(---------) .......... < Samsung S7350 Ultra S >
......................... < Samsung LCD LE40A756 + 2.1 HT-X720T + PlayStation 2 >
djlooper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod includes 4. 1. 2006 15:02

Mně je to docela jedno...pokud budou chtít umět cizí jazyky tak se je budou učit sami ...
Naposledy upravil includes dne 8. 8. 2006 23:49, celkově upraveno 1
includes
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod iwigirl 4. 1. 2006 15:15

rekla bych, ze zaklad je umet poradne cestinu ;)
iwigirl
VIP uživatelka

Odeslat příspěvekod ES0 4. 1. 2006 15:27

mel jsem dohromady na zakladce a na stredni asi 10 let germanizace a umim akorat "Wahrendes aufenhaltes auf den bahnhofem ist die benutzen des nicht gestattet"

.... "Nepouzivejte zachodu pokud je vlak ve stanici"
:-)
Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
RED DWARF RULEZZZZ!!!
ES0
Přeborník

Odeslat příspěvekod big.alda (novy) 4. 1. 2006 15:45

zamis píše:no jo, uvaha pekna. sice je pravda, ze ve srovna se zbytkem evropy na tom nejsme uplne nejlip, ale jazyky se povine uci uz od zakladni skoly...

Zas tak na tom špatně nejsme, třaba Francouzi, co k nám jezdí na výměnné pobyty umí angličtinu tak na úrovni ZŠ. Ale ti to zas tolik nepotřebují.

Největší problém je v učitelích. U nás jich jen pár na nás mluví anglicky a s naší učitelkou jsme toho víc zapomněli, než se naučili.
To boldly go where no man has gone before.
big.alda (novy)
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zamis 4. 1. 2006 15:55

jo, francouzi nemaji anglicnu moc radi. s par francouzama jsem paril a umeli anglicky asi jako ja :mrgreen: :mrgreen: ale po par pivech a trose slivovice uz bylo jedno, kdo odkud je.
Když spočítat znáš hromadu svých zisků a na jediný hod vše riskovat, zas po prohře se vracet k východisku a nezavzdychnout nad mořem svých ztrát, pak vítěz na širé jsi zemi.

Já jsem ten člověk, před kterým Vás rodiče varovali.
zamis
Legendární avatar Pauzy

Odeslat příspěvekod TheFlyingman 4. 1. 2006 20:25

Výuka cizích jazyků na školách povinná je...
A co se týče kvality učitelů cizích jazyků - vy se divíte? Momentálně jde do škol učit hodně malý procento mladých lidí. Ten, kdo umí jazyk, si asi těžko zvolí kariéru učitele, když nástupní plat učitele na státních školách je 15 tisíc, po 20 letech praxe 20 tisíc...Uči jen ti, které to opravdu baví, chtějí něco předat mladším generacím, nebo ti, kteří josu za vodou (znám učitele ze všech případů)...
Když je nepřítel na kolenou.....musíte ho dorazit.
zastánce teorie pohlcovačů tmy
TheFlyingman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gekoncik 4. 1. 2006 21:53

Určitě. Sice je to někdy otrava, ale znalost jazyka třebas anglina si myslím že je teď hodně nutná. Nevím co bych dělal za pár let bez angličtiny. Hlavně teď když většina věcí které se učím na PC tak většinou jsou v angličtině. A překlady jsou velice "kvalitně" udělané. Když jsem si prohllížel knížku JS tak tam bylo napsané:
onFocus........Nastavuje focus na objekt
Ne-ne-ne
gekoncik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alejandro Peréz 4. 1. 2006 22:30

Ano.
Alejandro Peréz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lemur 5. 1. 2006 21:51

gekoncik píše:... Nevím co bych dělal za pár let bez angličtiny. Hlavně teď když většina věcí které se učím na PC tak většinou jsou v angličtině. ... /quote]

Za par let? Uz dnes je anglictina v nekterych oborech naprosta nutnost, u pocitacu obzvlast. Je pravda, ze vetsina beznych aplikaci pro "normalni uzivatele" je jaktaks lokalizovana, ale specializovany software, programovaci jazyky, vnitrnosti systemu a podbne byvaji dokumentovany vetsinou jen v anglictine. Pokud je dokumentace i v cestine, byva neuplna nebo spatna (tj. stejne se musim koukat do anglickeho originalu, protoze to v cestine nedava smysl). Navic, v IT je anglictina to same jako latina pro doktory, kneze a pravniky, francoustyina pro gurmany a italsina pro klasicke hudebniky.
Lemur
Návštěvník

Další stránka