Cim dal tim vic drzejsi deti

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Benjamin 24. 3. 2007 01:18

MgX píše:I když se budu sebevíc snažit a uvádět příklady z praxe (což učinili i ostatní-třeba Calhoun velmi konkrétně), Ty budeš stát na svém a nepřipustíš, byť jen sebemenší pochybnost.

Je třeba si uvědomit, že pravda a skutečnost je jedna. V této chvíli nezáleží na tom, kdo bude pomyslným vítězem v této diskuzi. Nejde o to, kdo argumentuje lépe, kdo hůře.
,b]Ať vyhraješ Ty, Noovo, já, či kdokoliv, ve skutečnosti prohráváme všichni. To že si tento fakt nechceš připustit, je věc druhá. /b]

Uvedl jsem Ti ve svém minulém příspěvku příklady z reálného světa. Ty oponuješ statistikou. Tento výzkum je vždy zaměřen určitým směrem. Některé skutky se do něj ani nedostanou. Některé v něm nejsou, neboť na ně není zaměřen. I policisté, kteří se zabývájí těmito činy dětí a mladistvých, povětšinou tvrdí, že brutalita vzrůstá. Navíc i v TV zaznělo, že se některé trestné činy, které jsou trestným činem spáchaným dětmi, nelze objasnit. Roste totiž, rafinovanost těchto malých pachatelů. Policisté jsou lidé, kteří vidí praxi, skutečnost, realitu. Stejně tak učitelé, psychologové a v neposlední řadě rodiče.r/quote]Fiktivni rozhovor dvou lidi (budu jim rikat Pesimista a Snilek) o svetovych jazycich:
Pesimista: Nejrozsirenejsi jazyk je Svahilstina.
Snilek: Anglictina je rozsirenejsi.
Pesimista: Nene, hele: (...)
(Vypusteno nekolik huste popsanych stran, kde jsou vyjmenovani vsichni lide, kteri mluvi svahilsky.)
Snilek: Ale z tehle statistiky: (nakou si najdete) Vyplyva, ze anglicky mluvi lidi vic.
Pesimista: Dostals konkretni priklady, tak sem netahej statistiku, tam stejne neni vsechno

Me je opravdu lito kluka, z kteryho se stal v 19 zhulenej magor. A ani mi neni jedno, ze dceru tveho pritele nekdo dvakrat ve skole napadl (mimochodem ale tyhle pripady se daji resit. Pokud nekdo nedopadne beznadeji, ze proste doba je takova a neda se s tim ni delat, existuji instituce schopne obetem sikany ucinne pomoct i v pripade, ze na to ucitele a vedeni skoly kasle (coz se bohuzel nekdy stava)).

Ale proste v tehle zemi zije pres 1,5 milionu deti (do 15 let, zdroj:CSU), a nekolik konkretnich prikladu pro me proste skutecne nehraje takovou roli, abych na jejich zaklade zacal tvrdit, ze soucasne deti jsou amoralnejsi, nez jejich predchudci. Mimo jine proto, ze docela drsny veci se mezi detma dely vzdycky.

Mimochodem ten dokument, ktery jsem odkazoval neni jenom statistika ale jeho autori prostudovali mnoho soudnich spisu a do zaveru, mimo mnoha dalsich zajimavych veci napsali toto:

Mladiství pachatelé na prahu tisíciletí"uNaše analýza vývoje kriminality v CR v posledních letech ukázala, že je nepravdive traktovaným mýtem, že „kriminalita detí a mladistvých dramaticky stoupá“. I když musíme být opatrní pri interpretaci statistických údaju o kriminalite (ty zachycují pouze odhalenou a registrovanou kriminalitu, a soucasne tato data mohou být ovlivnena ruznými faktory uplatnované trestní politiky), mužeme beze strachu ríci, že úroven kriminality mladistvých je prinejmenším stabilizovaná.h/quote]
Opravdu nejsem ochoten tem nekolika konkretnim prikladum davat takovou dulezitost, jakou jim evidentne davas ty. Dnesni deti proste nejsou mene moralni, nez byly ty drivejsi.
Co se tyce drzosti - ano, dnesni deti jsou drzejsi (a pisu to uz ve svem prvnim postu v tehle diskusi)- daleko bezprostredneji jsou ochotne dat najevo, ze jim neco vadi a neco se jim nelibi. Nemuzu si pomoct, ale podle me je to dobre:
1) S prihlednutim ke vsem zahranicne-politickym okolnostem, jsem presvedcen, ze spousta spatnych veci, ktere se zde dely za minuleho rezimu byla dana proste tim, jak byli lide vychovani.
2) Trochu soucasnejsi priklad: V Lidovkach jednou v ramci serialu o ruznych profesich vysel clanek se zazitky jedne redaktorky coby clenky komparzu (tusim ze v Kdo chce byt milionarem). Ti komparzisti meli s pani z produkcni agentury po SMS dohodu o platu a o delce nataceni. Pote, co domluvena doba skoncila, jim (s nepravdivou vymluvou o dalsi poslane SMS) rekla, ze plati jina dohoda, a ze tam zustanou o dost dyl. Nenasel se nikdo, kdo by se skutecne ozval a trval na svem. Naopak, byl tam jeden clovek, ktery nemohl tak dlouho zustat, takze prestoze si sve odpracoval, odjel s prazdnou.

Dite se snadno nauci, ze misto: "Naval mi moje prachy, kravo," ma rict: "Prominte pani, ale musim trvat na splneni nasi dohody." Ale kdyz mu nekdo v ramci "dobreho vychovani" vstipi, ze se ma chovat jako ovce, ktera si necha vsechno libit, tak se to mozna uz nikdy neodnauci.

Mam pocit, ze nekteri lide prilis precenuji vnejsi formu. Tuhle mi nas farar po detske biblice (sam na ni nebyl, ale ty deti zna) rekl, ze asi musim mit hrosi kuzi. Jenomze ja z tech deti mam dobry pocit, protoze vim, ze se nechovaji o nic hur, kdyz se nikdo nediva (nebo kdyz si mysli, ze se nikdo nediva), a o to jde snad ve vychove predevsim - az budou dospeli, zadny vychovatel s bicem v ruce jim za zady stat nebude.

Celkove je obcas zajimave pozorovat deti, kdyz jim zrovna do jejich zalezitosti nekeca zadny chytry dospely (tohle pisu s tim, ze si samozrejmne uvedomuju, jak jsou detske kolektivy nachylne na ruzne patologicke jevy a vychovatel musi byt vzdycky pripraveny spravnym zpusobem zasahnout). Priklad:
Zazil sem to jeste se skautama. Tahle skupinka byla (zhruba) deti mezi 9 a 12 rokem, jedno z nich trochu "pomalejsi"-mirne retardovane. Hrali na schovku, ja zrovna delal neco jineho a z povzdali prihlizel. To retardovane dite brzo prohralo a pykalo. Tezko nekoho prekvapi, ze prohral, a mel pykat znova. Ale (bez vnejsiho zasahu) se ostatni shodli, ze by to nebylo fer, kdyz je retardovanej a vybrali misto nej nekoho jineho.
Tahle historka nereprezentuje nejakou "vyjimku" v chovani deti, ale spis pravidlo, coz by mohl videt kazdy, kdo by byl ochoten sundat sve "cerne bryle".

[quote="MgX píše:
BTW: vychovávej své děti dle knih a dívej se na svět dál přes své ,,růžové brýle". Přeji Ti, abys své myšlenky a představy o realitě nemusel nikdy měnit. s/quote]Zkus si tu knihu precist, nebo aspon tu ukazku o nezne a prisne lasce , mozna pak pochopis, proc jsem z ni tak nadseny, a proc bych povazoval za skvele (nerikam, ze je to realne), kdyby si ji precetl kazdy, nebo aspon rodice, kteri maji pocit, ze sve deti nezvladaji. Ja sem se o tyhle knihy zacal zajimat, kdyz sem s detma zacinal, a mel sem pocit, ze nezvladam. A jednoznacne mi pomohly. (Ackoliv jsou vetsinou zamerene spis prave na rodice a zdaleka ne vsechny rady jsou aplikovatelne i pro cizi vychovatele).
btw.: Vyraz "vychovavat deti podle knih" ste tady pouzivali jenom ty a Noovo, ja ji jenom doporucil, aby si nejakou z nich precetla.

MgX píše:Je škoda, že se této diskuze nemůže zúčastnit moje kamarádka dětská psycholožka, která do nedávna i učila, a to i v ,,problémových" třídách. Pravdou je, že by s Tebou nediskutovala. Nasázela by Ti sem pár přikladů z její dlouholeté praxe, z praxe jejich kolegů a nechala by Tě, ať si mluvíš co chceš. /quote]Taky mi prijde skoda, ze se nemuze zucastnit, co se ji stalo?

MgX píše:Povětšinou zde diskutují mladí lidé, nemající děti. Byl bych velmi rád, aby ve chvíli Vašeho výchovného působení na (budoucí) potomky, jste si vzpomenuli na tuto diskuzi. Na skutečnosti a fakta. Abyste své děti vychovávali tak, že z nich budete mít skutečnou radost. A hlavně - že z nich radost bude mít i Vaše okolí, lidé se kterými se budou setkávat (učitelé, policisté, rodiče jejich spolužáků....)s/quote]Pod tohle se klidne podepisu.

MgX píše:[b]EDIT: omlouvám se za přehlédnutí skutečnosti, kdy jsi odpověděl Noovo na otázku, zda máš děti, či nikoliv.
Umělá inteligence není soupeř pro přirozenou hloupost.
Benjamin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noovo 24. 3. 2007 13:59

Benjamin:

tohle me dostalo do kolen, ale smichy

Mne dnesni deti prijdou fajn. Nekdy si rikam, jestli sme byli taky takovy super decka, jako sou ty dnesni. Very Happy
Obecny "upadek" respektu pred autoritama, ktere jsou respektovane proste kvuli sve funkci, mi prijde jako pozitivni jev. V tom, jak jsou dnesni deti "drze" (ja bych to nazval spis bezprostrednou uprimnosti), vidim dobrou nadeji pro budoucnost. Jedina skutecne spolehliva zaruka, ze se k nam nekdy v budoucnosti nevrati v nejake podobe totalita, je v tom, ze tady bude dost lidi, kteri bez vahani poslou do haje kohokoliv, kdo jim bude vnucovat neco, co nechtej.Pozor Pozor :

Zvlaste ta posledni veta, to neni demokracie, kdyz ti spratci poslou kazdeho do nekam...to je cista nevychovanost a klackovitost..

tak si prosim neplet pojmy z dojmy :wink:
A jednoho teplého červnového dne se narodila Noovo:))

Love is a Losing Game

VENUS=Noovo :)

BYLO TO SILNĚJŠÍ NEŽ JÁ...Valmont (a já to také ráda používám:))
Noovo
Přeborník

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 24. 3. 2007 14:11

a můžete mi říct, co se snažíte vyřešit? já teda nevím, je mi jen blbých 18 a asi nemám co kecat dospělým do diskuse, ale jaký je účel hádek, zda jsou dnešní děti pouze sebevědomější nebo spratkovitější? zlepší se něco tím, že to vyřešíte? budou děti hodné? tak, jak si každý představuje (každý jinak)? :roll:
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník

Odeslat příspěvekod Benjamin 24. 3. 2007 14:13

2 Noovo:
Jak to myslim s tou drzosti, vysvetluju pomerne jasne ve svem poslednim prispevku.

btw: tag "quote"

2 Bobroněnko: Nevim, jestli diskuse skutecne neco vyresi, ale vzdycky je zajimave konfrontovat svoje nazory s nekym, kdo si mysli neco jineho.
btw, pokud jse o me, plet se do ceho chces.
Naposledy upravil Benjamin dne 24. 3. 2007 14:20, celkově upraveno 1
Benjamin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 24. 3. 2007 14:48

to je sice pravda, ale tohle už spíš než konfrontaci připomíná zoufalou bitvu.
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník

Odeslat příspěvekod Benjamin 24. 3. 2007 14:55

Ja si zoufaly nepripadam
Benjamin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rockstar 24. 3. 2007 16:27

[quote="Bobroněnko";a můžete mi říct, co se snažíte vyřešit? já teda nevím, je mi jen blbých 18 a asi nemám co kecat dospělým do diskuse, ale jaký je účel hádek, zda jsou dnešní děti pouze sebevědomější nebo spratkovitější? zlepší se něco tím, že to vyřešíte? budou děti hodné? tak, jak si každý představuje (každý jinak)? :roll:l/quote]

to je jasny ze nevyresime vubec nic. jde spis jen o princip. od toho je tohle forum aby lidi diskutovali a ne k tomu aby se resily problemy republiky. on toho jsou tady jini. a i kdyz mala cast lidi si tenhle problem pripusti tak je to jen dobre
rockstar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noovo 24. 3. 2007 19:41

[quote="Bobroněnko";a můžete mi říct, co se snažíte vyřešit? já teda nevím, je mi jen blbých 18 a asi nemám co kecat dospělým do diskuse, ale jaký je účel hádek, zda jsou dnešní děti pouze sebevědomější nebo spratkovitější? zlepší se něco tím, že to vyřešíte? budou děti hodné? tak, jak si každý představuje (každý jinak)? :roll:l/quote]

uz ti je 18, tedy patris do rad dospelych alespon podle veku, takze muzes diskutovat s nami :wink: nejhorsi mozna kombinace je sebevedome spratkovite dite...nic se tu nevyresi, protze to se vyresit neda, jak vidis kazdy z nas mame jiny nazor na mladez...je to jen diskuse :wink:

Love is a Losing Game

Noovo
Přeborník

Odeslat příspěvekod MgX 24. 3. 2007 22:30

Benjamin píše: Fiktivni rozhovor dvou lidi (budu jim rikat Pesimista a Snilek) o svetovych jazycich:
Pesimista: Nejrozsirenejsi jazyk je Svahilstina.
Snilek: Anglictina je rozsirenejsi.
Pesimista: Nene, hele: (...)
(Vypusteno nekolik huste popsanych stran, kde jsou vyjmenovani vsichni lide, kteri mluvi svahilsky.)
Snilek: Ale z tehle statistiky: (nakou si najdete) Vyplyva, ze anglicky mluvi lidi vic.
Pesimista: Dostals konkretni priklady, tak sem netahej statistiku, tam stejne neni vsechno

Tak nějak nevím co Ti k tomuto napsat. Je to Tvůj pocit – tak si ho měj. Já nepatřím svým pohledem a názory mezi tzv.: pesimisty, jsem (i svým okolím, které mě zná) považován za realistu. Ale nechci Ti brát názor na moji osobu, který sis vzhledem k této diskuzi vytvořil.

Musím přiznat, že jsi vynikající diskutér. Tím samozřejmě nechci říct, že máš pravdu.
Jen si pro mě moc ,,suchý“.
Každý člověk vyrůstá v určitém prostředí a toto mu dává základ pro další vnímaní světa. Ten, který vyrůstá v drsném nemilujícím světě, bude mít jistě svůj ,,práh bolestivosti“ posunut výš. Pak jsou také silně flegmatičtí jedinci, kterých se dotkne jen máloco. Vidíš, že i Tvůj farář naznačil, že máš hroší kůži.

cquote="Benjamin"] Mimochodem ten dokument, ktery jsem odkazoval neni jenom statistika ale jeho autori prostudovali mnoho soudnich spisu a do zaveru, mimo mnoha dalsich zajimavych veci napsali toto:

Mladiství pachatelé na prahu tisíciletí"uNaše analýza vývoje kriminality v CR v posledních letech ukázala, že je nepravdive traktovaným mýtem, že „kriminalita detí a mladistvých dramaticky stoupá“. I když musíme být opatrní pri interpretaci statistických údaju o kriminalite (ty zachycují pouze odhalenou a registrovanou kriminalitu, a soucasne tato data mohou být ovlivnena ruznými faktory uplatnované trestní politiky), mužeme beze strachu ríci, že úroven kriminality mladistvých je prinejmenším stabilizovaná.h/quote]

Ano, i autoři dokumentu naznačují, co jsem trochu jinak uvedl já. Píší, že ….musí být opatrní při interpretaci statistických údajů o kriminalitě (ty zachycují POUZE ODHALENOU A REGISTROVANOU KRIMINALITU, a současně tato data MOHOU BÝT OVLIVNĚNA různými faktory uplatňované trestní politiky)……
Navíc se tam samozřejmě neuvádí kázeňské prohřešky a jejich počet. Nejsou tam uvedeny slovní útoky na učitele a skutky, jež nelze kvalifikovat jako trestný čin. Autoři uvádí, že kriminalita mladistvých je stabilizovaná – prosím povšimni si KRIMINALITA. To, že žák páté třídy, po té, co mu učitelka dá pětku za nepřinesený domácí úkol, ji nazve zku*venou krávou a odejde z vyučování, se do Tvých statistik určitě nedostalo.

nquote="Benjamin píše:Opravdu nejsem ochoten tem nekolika konkretnim prikladum davat takovou dulezitost, jakou jim evidentne davas ty. Dnesni deti proste nejsou mene moralni, nez byly ty drivejsi.
Co se tyce drzosti - ano, dnesni deti jsou drzejsi (a pisu to uz ve svem prvnim postu v tehle diskusi)- daleko bezprostredneji jsou ochotne dat najevo, ze jim neco vadi a neco se jim nelibi. Nemuzu si pomoct, ale podle me je to dobre:
1) S prihlednutim ke vsem zahranicne-politickym okolnostem, jsem presvedcen, ze spousta spatnych veci, ktere se zde dely za minuleho rezimu byla dana proste tim, jak byli lide vychovani.
2) Trochu soucasnejsi priklad: V Lidovkach jednou v ramci serialu o ruznych profesich vysel clanek se zazitky jedne redaktorky coby clenky komparzu (tusim ze v Kdo chce byt milionarem). Ti komparzisti meli s pani z produkcni agentury po SMS dohodu o platu a o delce nataceni. Pote, co domluvena doba skoncila, jim (s nepravdivou vymluvou o dalsi poslane SMS) rekla, ze plati jina dohoda, a ze tam zustanou o dost dyl. Nenasel se nikdo, kdo by se skutecne ozval a trval na svem. Naopak, byl tam jeden clovek, ktery nemohl tak dlouho zustat, takze prestoze si sve odpracoval, odjel s prazdnou.

Dite se snadno nauci, ze misto: "Naval mi moje prachy, kravo," ma rict: "Prominte pani, ale musim trvat na splneni nasi dohody." Ale kdyz mu nekdo v ramci "dobreho vychovani" vstipi, ze se ma chovat jako ovce, ktera si necha vsechno libit, tak se to mozna uz nikdy neodnauci.

Dnešní děti IMHO jsou méně morální, více drzé, bez úcty k hodnotám, k lidem …. Jsem rád, že alespoň uznáš, že dnešní děti jsou drzejší – smutné je, že Ti to vyhovuje. Když dítěti jako normální vštípíš, že je normální říct ,,Krávo naval prachy“ a navíc jej v tom samozřejmě podpoří jeho okolí (zvláště kamarádi) bude to brát jako normální-běžné. Bude velmi složité jej tohoto zbavit. V tomto se opravdu totálně mýlíš a Tvé vyjádření je scestné. V této chvíli jsi řekl něco, co bys nikdy nevyslovil za předpokladu, jestliže bys měl vlastní děti, byl bys dlouhodobě pedagog, dětský psycholog apod. Pravdu máš, že druhý extrém ve směru … že si nechám vše líbit…. také není správný – ovšem pro dítě je méně škodlivý.
Dětskou drzost si uvedl jako dobrou záruku pro nemožnost návratu totality. Věř, že v případě, kdy budeme z dětí vychovávat amorální jedince, se jich opět může chytnout nějaká politická strana (iniciativa), které tyto ovečky (zlobivé) přijdou vhod a zneužijí je opět pro své potřeby.

Člověk, který odjede ze ,,zakázky“ a nenechá si ji zaplatit, či si nedovede v rámci pravidel vymoct to, na co měl nárok je hloupý, ,,mouchy snězte si mě“…. (adekvátní, avšak slušné slovo si můžeš doplnit i sám). Promiň, ale tento příklad nemá nic společného se slušně vychovaným dítětem. Slušně vychovaný jedinec neznamená, že není schopen použít slušné verbální prostředky pro vykomunikování si spravedlnosti. Ve chvíli kdy je jakýmkoliv způsobem potlačována jeho svoboda, či právo – má nárok použít přiměřené prostředky na získání situace pod svoji kontrolu, a to tak aby byly splněny závazky plynoucí ze smlouvy (dohody ….). Domožení se svých práv a ona vnitřní síla k tomuto určená, se samozřejmě liší jedinec od jedince, a to i v závislosti na věku.

Z představy, že by žák měl říct učitelce …. Kur*va tady to mám dobře, proč mám dvojku? … mě jímá hrůza. To, že tento extrém skoro podporuješ, je ještě horší. Jen dodám, že když se jí slušně zeptá proč má za dva, když má vše OK – je samozřejmě v pořádku.
Děti jsou dnes velmi ochotné dávat najevo svůj názor, že jim něco vadí, ovšem forma tohoto podání je často zcela nevhodná a mnohokráte i sprostá. I při korektním vysvětlení jsou neochotny pochopit o co jde a znovu přecházejí do (někdy až) agresivního útoku. Útoku vedenému proti učitelům, kamarádům, rodičům ……

dquote="Benjamin"] Celkove je obcas zajimave pozorovat deti, kdyz jim zrovna do jejich zalezitosti nekeca zadny chytry dospely (tohle pisu s tim, ze si samozrejmne uvedomuju, jak jsou detske kolektivy nachylne na ruzne patologicke jevy a vychovatel musi byt vzdycky pripraveny spravnym zpusobem zasahnout). Priklad:
Zazil sem to jeste se skautama. Tahle skupinka byla (zhruba) deti mezi 9 a 12 rokem, jedno z nich trochu "pomalejsi"-mirne retardovane. Hrali na schovku, ja zrovna delal neco jineho a z povzdali prihlizel. To retardovane dite brzo prohralo a pykalo. Tezko nekoho prekvapi, ze prohral, a mel pykat znova. Ale (bez vnejsiho zasahu) se ostatni shodli, ze by to nebylo fer, kdyz je retardovanej a vybrali misto nej nekoho jineho.
Tahle historka nereprezentuje nejakou "vyjimku" v chovani deti, ale spis pravidlo, coz by mohl videt kazdy, kdo by byl ochoten sundat sve "cerne bryle".

Máš pravdu je neskutečně zajímavé mít nějakou (co nejvíce nezúčastněnou) možnost pozorovat děti, když si hrají atp. To co jsi uvedl jako příklad … jde o to, zda se Tvůj nereprezentativní vzorek dětí rozhodl, že jedinec nemá pykat, protože je retardovaný a vždycky prohraje. Nebo protože je retardovaný, vždycky prohraje a je by ta hra, tudíž brzo přestala bavit.

Nemám ,.černé brýle“, ale chápu, že se snažíš nalézt nějaké pojmenování pro jedince mého typu. Zvláště pak, když jsem já hovořil u Tebe o ,,růžových brýlích“. Nechtěl jsem Tě však tímto urazit. Šlo jen o všeobecný pojem, kterým v rámci slušnosti, vyjádřím svoji představu o Tvém pohledu na svět.

S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod blino 25. 3. 2007 00:08

Mqx & Benjamin + all: zbytocne to teraz rozpitavate, rozdiely v nazoroch na to ake su skolo-povinne deti sa lisili/lisia/budu lisit....

kazdemu z nas sa zda ze deti co prichadzaju po nas su horsie a nevychovanejsie - to je vsak realita

ty co si aspon matne spominaju na casy komunizmu alebo ty co v nom skutocne zili su zhrozeny a maju pravdu...ako tu uz bolo nespocetne krat vyjadrene - pri vychove deti treba mat aj pevnu ruku inac sa nase ratolesti nikdy nenaucia co je to slusnost...

odvolavat sa na demokraticku vychovu mi pripada v tychto pripadoch trochu zvlastne - nemusime hned a vsetko napodobnovat - staci sa pozriet ako to dopada u nasich zapadnych susedov

malo by to byt skor varovanim

btw. aj tak by ma by ma vsak zaujimalo co by na takuto dislusiu povedal clovek ktory si ju precita o desat rokov neskor :eh
R.I.P. Baky *16.3.1984 - +25.12.2007

i5 2500K, Noctua NH-U9B SE2, Asus Maximus IV GENE-Z, Asus HD5770 1GB, 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, Crucial M4 128GB, 850W Enermax Revolution 87+ , Fractal Core 1000
blino
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Benjamin 25. 3. 2007 03:22

MgX píše:Každý člověk vyrůstá v určitém prostředí a toto mu dává základ pro další vnímaní světa. Ten, který vyrůstá v drsném nemilujícím světě, bude mít jistě svůj ,,práh bolestivosti“ posunut výš. Pak jsou také silně flegmatičtí jedinci, kterých se dotkne jen máloco. Vidíš, že i Tvůj farář naznačil, že máš hroší kůži.e/quote]
Ty jo, clovek se pusti do diskuze a zadarmo dostane rozbor osobnosti. Mozna by to Pauza mohla pouzit pro svou propagaci. Bohuzel (bohudik) jsou tve zavery jsou mylne. Rozhodne jsem nevyrustal v drsnem a nemilujicim prostredi.
Pravda je takova, ze obcasne detske provokace se me nedotykaji proste proto, ze nejsem povrchni. Deti byvaji neposlusne ze tri duvodu:
1) Dostaly nejaky prikaz, ale nejasny nebo vagni. Nevedi, co maji delat. Reseni je jednoduche - zadavat prikazy jednoznacne formulovane a jednoduse pochopitelne.
2) Nudi se. To je asi nejobtiznejsi situace, protoze sice se ji da predchazet, ale ne vzdy je to mozne, a ne vzdy je to vhodne, protoze deti se musi naucit, ze obcas delaji i veci, ktere je nebavi. Zadny jednoduchy trik neexistuje, je potreba proste uplatnit autoritu.
3) Hledaji hranice: Proste staci dat najevo, kdyz ji prekroci. Prikladek z praxe: Tohle se stalo na vyprave do zoo v ramci naborove akce, slo tedy o deti, ktere sme videli poprve. Byli tam dva kluci, kteri meli plastove pistolky. Ze zacatku si s nima hrali, aniz by nejak rusili, pak zacli blbnout a nakonec uz byli otravni, jeste chvilku byli otravni, a pak sem jim ty pistolky sebral - zcela bez odporu. Skutecne to vypadalo, jako by celou dobu cekali, az to udelam. Hranice byla stanovena, a muze zacit nove kolo nekonecne hry na vychovu. Neni potreba kvuli tomu nadavat na nevychovanou mladez.

Pointa je, ze za detskyma provokacema vzdycky vidim jeden z techto duvodu. Problem je, pokud nekdo neovlada "jazyk deti", a za takovyma vecma vidi osobni utok.

MgX píše:Ano, i autoři dokumentu naznačují, co jsem trochu jinak uvedl já. Píší, že ….musí být opatrní při interpretaci statistických údajů o kriminalitě (ty zachycují POUZE ODHALENOU A REGISTROVANOU KRIMINALITU, a současně tato data MOHOU BÝT OVLIVNĚNA různými faktory uplatňované trestní politiky)……
Navíc se tam samozřejmě neuvádí kázeňské prohřešky a jejich počet. Nejsou tam uvedeny slovní útoky na učitele a skutky, jež nelze kvalifikovat jako trestný čin. Autoři uvádí, že kriminalita mladistvých je stabilizovaná – prosím povšimni si KRIMINALITA. To, že žák páté třídy, po té, co mu učitelka dá pětku za nepřinesený domácí úkol, ji nazve zku*venou krávou a odejde z vyučování, se do Tvých statistik určitě nedostalo.*/quote]

Tve cerne bryle (nemoh' sem si to odpustit, sorry :wink:) zjevne odfiltrovaly slovo "prinejmensim". Uroven kriminality mladeze je prinejmensim stabilizovana.
Jinak o kriminalite si prvni zacal ty. Bez toho bych ji sem netahal.

MgX píše:Dnešní děti IMHO jsou méně morální, více drzé, bez úcty k hodnotám, k lidem …. Jsem rád, že alespoň uznáš, že dnešní děti jsou drzejší – smutné je, že Ti to vyhovuje. Když dítěti jako normální vštípíš, že je normální říct ,,Krávo naval prachy“ a navíc jej v tom samozřejmě podpoří jeho okolí (zvláště kamarádi) bude to brát jako normální-běžné. Bude velmi složité jej tohoto zbavit. V tomto se opravdu totálně mýlíš a Tvé vyjádření je scestné. V této chvíli jsi řekl něco, co bys nikdy nevyslovil za předpokladu, jestliže bys měl vlastní děti, byl bys dlouhodobě pedagog, dětský psycholog apod. Pravdu máš, že druhý extrém ve směru … že si nechám vše líbit…. také není správný – ovšem pro dítě je méně škodlivý.
Dětskou drzost si uvedl jako dobrou záruku pro nemožnost návratu totality. Věř, že v případě, kdy budeme z dětí vychovávat amorální jedince, se jich opět může chytnout nějaká politická strana (iniciativa), které tyto ovečky (zlobivé) přijdou vhod a zneužijí je opět pro své potřeby.m/quote]Ja sem nerek, ze by se mu melo vstipit aby rekl "Kravo naval prachy." Ja sem rekl, ze se ma naucit misto toho rict "Prominte pani, ale musim trvat na splneni nasi dohody." Ze je pro dite min skodlive nechat si vsechno libit, nez byt drze, jsi jen tak placnul, nebo ocekavas brzky navrat nevolnictvi?

Rozhodne nemuzu souhlasit s tvym rovnitkem mezi drzosti a amoralnosti. "Slusne vychovani" je nalepka, ktera se da snadno naucit. Kazdy trochu inteligentnejsi grazl se dokaze navlect do slusneho obleku, a mluvit jako papez. Delaji to nejenom dospeli grazlove, ale i deti. Lide, kteri se zabyvaji sikanou mluvi o tom, ze je
az prekvapive, jak casto jsou jejimi hlavnimi iniciatory slusne vychovani premianti tridy, ktere jejich rodice, ucitele a vubec vsichni dospeli povazuji za andilky. Proste se naucili spravne mimikry a nikdo nepozna, jaci sou to ve skutecnosti mali hajzlici.

MgX píše:Člověk, který odjede ze ,,zakázky“ a nenechá si ji zaplatit, či si nedovede v rámci pravidel vymoct to, na co měl nárok je hloupý, ,,mouchy snězte si mě“…. (adekvátní, avšak slušné slovo si můžeš doplnit i sám). Promiň, ale tento příklad nemá nic společného se slušně vychovaným dítětem. Slušně vychovaný jedinec neznamená, že není schopen použít slušné verbální prostředky pro vykomunikování si spravedlnosti.
Benjamin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noovo 25. 3. 2007 11:48

Benjamin: opet musim souhlasit s MgX...nemuzu si proste pomoct, ale jediny on tu ma kvalitni a hlavne realny nadhled...
Tato diskuse by se opravdu mela ukoncit, protoze stejne se nikdy neshodneme (jak uz sem nejednou rikala a je to zcela evidentni) a tudiz by to tu byl nekonecny pribeh...i kdybych tu hazela dalsi a dalsi priklady ze zivota, s kterymi jsem se setkala...

Zduraznuju, ze neustupuju z "boje"....samozrejme mam k poslednimu prispevku, ktery si napsal par poznamek, ale necham si je radeji pro sebe pro dobro veci...

Diky za diskusi..

Love is a Losing Game

Noovo
Přeborník

Odeslat příspěvekod MgX 26. 3. 2007 10:21

Benjamin píše: Ty jo, clovek se pusti do diskuze a zadarmo dostane rozbor osobnosti. Mozna by to Pauza mohla pouzit pro svou propagaci. Bohuzel (bohudik) jsou tve zavery jsou mylne. Rozhodne jsem nevyrustal v drsnem a nemilujicim prostredi.
Pravda je takova, ze obcasne detske provokace se me nedotykaji proste proto, ze nejsem povrchni. Deti byvaji neposlusne ze tri duvodu:
1) Dostaly nejaky prikaz, ale nejasny nebo vagni. Nevedi, co maji delat. Reseni je jednoduche - zadavat prikazy jednoznacne formulovane a jednoduse pochopitelne.
2) Nudi se. To je asi nejobtiznejsi situace, protoze sice se ji da predchazet, ale ne vzdy je to mozne, a ne vzdy je to vhodne, protoze deti se musi naucit, ze obcas delaji i veci, ktere je nebavi. Zadny jednoduchy trik neexistuje, je potreba proste uplatnit autoritu.
3) Hledaji hranice: Proste staci dat najevo, kdyz ji prekroci. Prikladek z praxe: Tohle se stalo na vyprave do zoo v ramci naborove akce, slo tedy o deti, ktere sme videli poprve. Byli tam dva kluci, kteri meli plastove pistolky. Ze zacatku si s nima hrali, aniz by nejak rusili, pak zacli blbnout a nakonec uz byli otravni, jeste chvilku byli otravni, a pak sem jim ty pistolky sebral - zcela bez odporu. Skutecne to vypadalo, jako by celou dobu cekali, az to udelam. Hranice byla stanovena, a muze zacit nove kolo nekonecne hry na vychovu. Neni potreba kvuli tomu nadavat na nevychovanou mladez.

Pointa je, ze za detskyma provokacema vzdycky vidim jeden z techto duvodu. Problem je, pokud nekdo neovlada "jazyk deti", a za takovyma vecma vidi osobni utok.

Osobnostní profil, či psychologický rozbor jsem Ti doposud nesestavil ;-) Pakliže bych to chtěl udělat, předpokládám, že bych jej poslal přes SZ, a ne takto veřejně.
Vážený Benjamine, Tebe se z mého proslovu, týkala pouze ona věta, kde zmiňuji faráře, tvrdícího, že máš ,,hroší kůži“. Teoreticky by se dalo říct, že tím pádem na Tebe může být použita i věta o flegmatických jedincích. Zbytek sis přisvojil sám - máš na to samozřejmě právo, dělej-jak myslíš.
Začínáš stále více uvádět některé v jádru pravdivé informace a fakta, avšak rozředíš je, svým zcela svérázným způsobem. Musím přiznat, že se mi nechce filtrovat ,,zrno od plev“.
Přesto mně dovol, projevit názor na Tvůj tzv. Tříbodový systém. V zásadě s ním lze souhlasit. Nebudu uvádět, zda by měl mít více bodů, nebo jestli ony Tebou zmíněné tři stačí. Předpokládám, že ses k této informaci dostal spíše čtením knih, než vlastním zkoumáním, ale to vůbec nevadí. Je dobře, že máš tyto informace a ještě lépe bude, pokud je skutečně dobře využiješ.
Bod 1. je jedním z nejkritičtějších míst, při vyučování a zadávání úkolů. Mnoho učitelů nechápe (ani někteří tvůrci učebnic), že jejich studentem je dítě a je třeba s ním jako s dítětem mluvit. Složitá souvětí, kombinace cizích výrazů a nejasná formulace zadání úkolů je potom ubíjejícím faktorem, který dítě skutečně stresuje.
Bod 2. je zcela jasný – není třeba jej komentovat. On i nudící se dospělý jedinec, umí být pořádně protivný.
Bod 3. také patří k věci a hledání ,,hranic“ je běžnou součástí (povětšinou) každého mladého jedince.
Příklad s pistolkami je situací viděnou silně z Tvé strany. Trošičku mám pocit, že zde dokazuješ, svoji výchovnou autoritu. Zajímavé by bylo vyslechnout si (nezávisle a nerušeně) oba dva chlapce po té, co jsi jim jejich hračky zabavil. Zajímalo by mě, zda jejich dětská uvědomělost byla na takové úrovni, že si navzájem řekli ,,patří nám to-zlobili jsme“, nebo spíš Tvé jednání zkritizovali, a to ještě se špetkou řádně peprných výrazů. Netvrdím, že neexistují slušné děti, a tudíž je možné, že si zrovna tito dva chlapci, svůj prohřešek uvědomili.

quote="Benjamin"]
MgX píše:Ano, i autoři dokumentu naznačují, co jsem trochu jinak uvedl já. Píší, že ….musí být opatrní při interpretaci statistických údajů o kriminalitě (ty zachycují POUZE ODHALENOU A REGISTROVANOU KRIMINALITU, a současně tato data MOHOU BÝT OVLIVNĚNA různými faktory uplatňované trestní politiky)……
Navíc se tam samozřejmě neuvádí kázeňské prohřešky a jejich počet. Nejsou tam uvedeny slovní útoky na učitele a skutky, jež nelze kvalifikovat jako trestný čin. Autoři uvádí, že kriminalita mladistvých je stabilizovaná – prosím povšimni si KRIMINALITA. To, že žák páté třídy, po té, co mu učitelka dá pětku za nepřinesený domácí úkol, ji nazve zku*venou krávou a odejde z vyučování, se do Tvých statistik určitě nedostalo. v/quote]

Tve cerne bryle (nemoh' sem si to odpustit, sorry :wink:) zjevne odfiltrovaly slovo "prinejmensim". Uroven kriminality mladeze je prinejmensim stabilizovana.
Jinak o kriminalite si prvni zacal ty. Bez toho bych ji sem netahal.

Ano, ono slovo jsem opravdu neopsal. Jsem rád, že sis toho všiml, svědčí to o tom, že mnou napsané texty studuješ opravdu zásadním a pečlivým způsobem. Musím však uvést, že v té chvíli nebylo zásadní. Důležitý – pro můj názor a tvrzení – byl onen zvýrazněný (zvětšený) text.
O kriminalitě dětí a mládeže jsem možná začal mluvit já, beru ji však jako nedílnou součást našeho tématu o vzrůstající drzosti dětí. Přičemž samozřejmě kriminalita je společensky daleko nebezpečnějším prohřeškem, než pouhé sprosťáctví apod. Povětšinou se někde ono semínko agresivity, která postupně vyklíčí až na povrch, musí nejdříve zasadit. Postupně vzrůstá až nakonec vyroste a pak se divíme všichni (nebo skoro všichni, abych byl přesný).

S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod Anonymous 26. 3. 2007 11:55

MgX a Benjamin do sebe se pustili,
konce nemá válka jejich,
argumenty ostré jak mexické chilli,
mizím, nerad bych přes čenich.

I vy, zmizte, kluci naši,
jo jo, pravdu střevo má
jinak udělám Vám z toho řídkou kaši,
zlo ve mě dřímá.

Neberte to zas tak vážně,
lehčím toto téma jen,
chce to tady trochu kázně,
je to drzost nebo sen?

Dnešní mládež je dost drzá,
báseň toho dokladem,
v mozku už mi asi vrzá,
zvládám to však s přehledem.

Prosím oceňte teď moji snahu,
jinak setněte mi rovnou hlavu.

:wink:
Anonymous

Odeslat příspěvekod MgX 26. 3. 2007 12:00

Jersey II.

díky za svérázně vyjádřený názor na věc a tuto diskuzi.

Do ,,čenichu" Ti nedám a ani hlavu nesetnu :wink:

Z čehož plyne, že oceňuji Tvoji snahu :)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Předchozí stránkaDalší stránka