Jsem hloupý a nijak mi to nevadí

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Hlupák 20. 5. 2005 13:29

Ze základky mě pustili jen tak tak střední školu jsem nedodělal, takže mám jenom základní vzdělání. Teď mám ale pohodové zaměstnání s platem, který by mi naprostá většina lidí záviděla.

Možná mám jen štěstí, možná ale ne. Je vůbec vzdělání k něčemu, nezáleží spíš na tom, jak si člověk věří a jak má ostré lokty?
Hlupák

Odeslat příspěvekod Stadovic 20. 5. 2005 15:55

Můj známý je na tom přesně opačně. Vystudoval dvě vysoké školy, pracuje jako lékař, tráví v práci noci a výsledkem je podprůměrná mzda.

Problém je, že takto kvalifikovanou práci nemůže dělat ten, kdo má jen ostré lokty. Tady je vzdělání potřeba
Stadovic

Odeslat příspěvekod Asspenn 20. 5. 2005 22:32

Vzdělání rozhodně není zárukou kvalitního pracovníka.
Samozřejmě asi nelze se základkou projektovat mosty nebo dělat transplantace, ale je spousta zaměstnání kde určitě není rozhodující.
Prý je chytré učit se z vlastních chyb. Přijde mi chytřejší učit se z chyb jiných, nejlíp pak z chyb těch chytrých, a vlastní radši nedělat.
Asspenn
Nadšenec

Odeslat příspěvekod S-Tony 20. 5. 2005 22:43

Jak se znám tak bych si bez vysoké školy ani neškrtl. Nejsem moc průbojný a životem spíše proplouvám.
Původně jsem kuchař a kdybych nešel na vysokou tak bych jako kuchař určitě skončil (s paltem max 13 tisíc). Ale díky vysoké škole jsem měl jistotu nástupního platu 20 tisíc a teď mám jestě víc.
Nejsem nějak extra chytrý. Prostě se vyznám ve svém oboru+ nějaký všeobecný přehled. (jako koníček tvorba webu PHP+MYSQL+FLASH samozřejmě 8) ).
Udělat vysokou byla pohoda. Dělal jsem ekonomku se zaměřením management. Co se tam učilo za všeobecný plky, to byla fraška. Za 5 let studia tam byly možná čtyři těžké předměty,ale to tak vše. Ostatní levou zadní...........
Teď mám svých x0 000 tisíc jistých a jsem spokojený člověk.
:potichu
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod Daft 20. 5. 2005 22:46

Ale i Hlupák dokáže psát správně česky, od čehož má řada vysokoškoláků opravdu daleko.
Daft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S-Tony 20. 5. 2005 23:45

Daft píše:Ale i[i] Hlupákk/i] dokáže psát správně česky,
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod Daft 20. 5. 2005 23:48

Ta ale patří k základům a ID Hlupák, jakožto představitel hloupého, zvládá víc, než řadoví inteligenti.
Daft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bigdoc 21. 5. 2005 00:32

[quote="Hlupák";Ze základky mě pustili jen tak tak střední školu jsem nedodělal, takže mám jenom základní vzdělání. Je vůbec vzdělání k něčemu, nezáleží spíš na tom, jak si člověk věří a jak má ostré lokty?v/quote]

Škola není jenom vzdělání! Skoro bych i řekl, že škola ti dá úplně jiné důležité věci než vzdělání - máš-li štěstí na dobrou a na dobrý kolektiv okolo, tak je to (u výšky) pět dalších roků, během kterých se dále rozvíjíš, tříbíš, získáváš rozhled, vylepšuješ si i inteligenci (to není totožné se "vzděláním"). To, co mě dala škola, tedy to co do mě nahustili, už dlouhou dobu vůbec nepoužívám - ale to, co jsem nabral "po cestě", bez toho bych se asi dneska neobešel.

Nemyslím, že jsi hloupý: jsi možná jenom nevzdělaný, a to je podstatný rozdíl. Hloupý by člověk být neměl, či spíše by na to neměl být hrdý - to je pak ignorant a to je ještě horší než hlupák. Ale znám v okolí taky spoustu bezvadných, chytrých, morálních, zkrátka skvělých ... a nevzdělaných lidí.
bigdoc
Nadšenec

Odeslat příspěvekod tOplOaDer 21. 5. 2005 01:57

No vzdělání je dulezita vec, ale podle me je spis dulezitejsi, jake misto chytnete a jak mate ostre lokty a rohled pro danou oblast. To ze se nekdo honi za vzdelanim a pak nema odpovidajici misto, je bezne a vypovídá to spis o cloveka. Musi byt aktivni a ne jen se honit za co nejvice papirama.
tOplOaDer
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Mývalice 21. 5. 2005 22:06

Lidi, vždyť je to úplně jedno, jestli je nědo chytrý/hloupý, vzdělaný/nevzdělaný. Hlavně že prožije spokojený život dle svých představ.
Selhaly-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod.
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod Enzy 23. 5. 2005 17:24

Ale k tomu, aby mohl prozit spokojeny zivot podle svych predstav, potrebuje mit dobre zazemi - byt financne a majetkove zabezpeceny. A k tomu mu pomuze prave i skola. Plati zde prima umernost. Cim vyssi skola, tim vyssi plat.
Pro plneni vlastnich snu se v dnesni dobe neobejdete bez penez (a ne malych).

Sam to sice zatim nepocituji, nebot studuji prvnim rokem stredni skolu. Vim vsak, ze me to teprve ceka...
Nikon D90
Enzy
Čtenář

Odeslat příspěvekod Mývalice 23. 5. 2005 18:59

Já si dovedu představit prožití spokojeného života i bez peněz, ale někde v pralese, kde je celý rok teplo, jídlo zraje po celý rok, maso, to se dá ulovit. Tak trochu doba kamenná, ale nemáš problém se závistivými sousedy, se zabezpečením majetku před zloději...
Selhaly-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod.
Mývalice
Legenda fóra Pauza

Odeslat příspěvekod Enzy 24. 5. 2005 11:29

Ono možná kdybychom nebyli tak rozvinutí, žilo by se nám šťastněji. Osobně si myslím, že s přibývající inteligencí a možnostmi, rostou nároky. S přibývající moudrostí však nároky naopak klesají a v obyčejných a běžných věcích, se najedou najde něco nového, krásného, uspokojivého...
Jaká je doba, takové jsou zvyky :D
Nikon D90
Enzy
Čtenář

Odeslat příspěvekod Lemur 25. 5. 2005 01:46

[quote="Hlupák"; Je vůbec vzdělání k něčemu ... ? /quote]
Existuji i jine veci nez jsou penize nebo kariera. Je pravda, ze vzdelani cloveku pomuze lepe si najit praci, ve ktery je pak spokojeny (i kdyz plat vetsinou stoji za starou backoru).

Ale vzdelani je hlavne o otevirani obzoru. Pokud je poskytnuto cloveku vzdelani, mysli pak jinak a vnima svet jinak. Premysli o vecech, ktere nevzdelane ani nenapadnou. Muze si delat vlastni zavery, ma nezavisleji usudek a nenecha se tak masirovat reklamu, sektamy a ruznymi -ismy. A je jedno, jestli ono vzdelani ziska ve skole (cemus se casti lidi podari uspesne se vyhnout), z knih, od moudreho pribuzneho nebo zivotnimy zkusenostmi. Pak pochopi slavny Sokratuv vyrok "Vim, ze nic nevim ", ptoze teprve zvdelani vam pomuze pochopit, jak je svet ve skutecnosti slozity.

A naopak, jak rekl Cypher v Matrixu, "Ignorance is bliss", aneb "Blahoslaveni budiz chudi duchem, nebot jejich je kralovstvi nebeske".
Lemur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TomF 25. 5. 2005 22:21

Jestli jsi hloupý a vůbec ti to nevadí, je vidět, že nekecáš. Jsi opravdu hloupý.
TomF
Čtenář

Další stránka