Předpoklady pro studium informatiky?

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod wizpal 27. 1. 2009 19:29

Jak vidím, tak nechápavost lidí nezná mezí. Myslíte si snad, že se operovat naučíte z googlu? Odpověď je ne. Naučíte se prograovat z internetu a bez školy? Odpověď je ano. Proto říkám, že IT školy nejsou až tak důležité, ptž se v IT uchytíš i bez školy, kdežto chirurgem (právníkem etc) bez školy být nemůžeš.

Takže vážení pánové eRiper a mbing až ze sebe budete příště chtít udělat inteligentní tvory, tak neprve čtěte. Zatím jste se akorát ztrapnili (to je ale šok...).
Keep It Simple, Stupid!
wizpal
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 27. 1. 2009 19:35

Má pravdu ten chlapec :roll:
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eRiper 27. 1. 2009 19:38

Já jsem neřekl, že se programování nemůže člověk učit doma. Teď jde o to, jestli se naučí "programovat" či programovat. Proč vlastně ty informatické fakulty existujou? :hm Už to mám - aby mohli vychovávat neschopné lidi?
eRiper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod wizpal 27. 1. 2009 19:51

A myslíš si snad, že po úspěšném ukončení studia na IT fakultě je zajištěno, že daný jedinec bude umět programovat (nebo třeba spravovat servery...ptž IT není jenom o programování)? Nebuď směšný. :D Je to pouze v každém z nás, kdo je schopný se učit bez školy může být klidně lepší než absolvent IT fakulty. Máš problém toto chápat? Myslíš si snad, že vrcholový programátoři (administrátoři, ...)mají většinou VŠ? Proč znám osobně rovnou dva (a samozřejmě jich bude více, ale více lidí z IT neznám) s platem okolo 150k a ani jeden nemá VŠ? Jeden pracuje v Illusion Softworks (hry které tvořil (samozřejmě ne sám...aby si mě nechytal za slovo) si možná hrál i ty (třeba MAFIA, zachvíli máš dvojku)). Druhý v GE Money Bank, dělal např. internetové bankovnictví přes mobil etc. - prostě samé velké projekty. Jak pak vysvětlíš tohle všechno? Prostě přijmi jako fakt, že někdo se bez školy (rozuměj s praxí a samostudiem) naučí více.

Proč vlastně ty informatické fakulty existujou?

Jak už jsem psal, tak někdo se na nich může hodně naučit, druhý hodně ztratit. Takže existují proto, aby se tam určitá skupina lidí něco naučila.
Keep It Simple, Stupid!
wizpal
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eRiper 27. 1. 2009 19:59

Však jsem napsal "programovat" a programovat. Kdo na to má vlohy, bavího ho to a umí, tak školu nepotřebuje. Já třeba chodím na FI MUNI, ale programátor ze mě nebude, jelikož mě to nebere.
eRiper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Player. 27. 1. 2009 20:09

To je asi tak ako ked pocuvas tie famy, ze niekto bez VS riady neviem aku firmu a zaraba miliardy pohnutim prsta. Ano aj taky ludia su, ale tvoria asi tak 1% max. Vacsina z nas skonci ako programator-murar :)

Uz len kvoli tomu titulu sa VS oplati. Vela ludi pracujucich v IT nema VS, ale vacsina na vyssich poziciach ma a ver mi, ze ten titul dost brani v posune vpred. :) Teda pokial nie si mimoriadny talent alebo co :)
Player.
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jannnn 27. 1. 2009 20:16

wizpal je ale evidentně génius a žádnou školu nepotřebuje, i bez školy je nejchytřejší na světě. nechci nikoho urazit, ale přesně toto mi z toho co píše vychází.

A ještě dovětek aby bylo jasnp - nestuduji IT!
jannnn
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 27. 1. 2009 20:19

Ono se ale opravdu o většině studentů VŠ nedá říct, že by studovali :D :D :D

"Honba" za titulem je dneska velmi moderní. Stačí si najít nenáročnou školu, má-li někdo štědrou familii, tak stačí i soukromá a ejhhle titul je na světě. Většina lidí chce titul, což dnes znamená větší příjem peněz. Jestli budou skutečně něco umět je na vedlejší koleji. Neříkám že je to většina, ale existuje nejméně 50%, ktteří takoví opravdu jsou :D :D :D
Naposledy upravil mareq0 dne 27. 1. 2009 20:23, celkově upraveno 1
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slawall 27. 1. 2009 20:20

wizpal: Není programátor, jako programátor, někdo se to naučí doma, protože má na to vlohy, ale myslím si, že se doma v garáži nenaučíš mobilní a nanotechnologie, které spadají pod IT.

Ad. nevystudovaný IT...ale vem to zase z druhé stránky...auto se opravovat naučí Lojza doma bez školy, necháš si opravit auto u Lojzy nebo v autorizovaném servisu.

Taky znám někoho, kdo dšlal celou počítačovou síť v Tescu, ale narozdíl od tvých přátel je aspoň Bc. Nevím co se naučil sám, ale ohledně IT toho ví hodně, ale kompletní funkci datových síťí se taky doma moc dobře nenaučíš. Ano je CISCO akademie, kterou můžeš dělat externě, nemusíš mít školu, ale doma by jsi se to nenaučil tak, jako v té akademii.
Slawall
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 27. 1. 2009 20:59

Ono zalezi v jake firme. Existuji ruzne firemni kultury, v nektere se vice hraje na tituly, v nekterych mene.

Nicmene informaticka a obecne technicka VS neni o tom, aby vas naucila programovat v C++ nebo asembleru. Na to si muze kazdy koupit ucebnici daneho jazyka. Vysoka skola by mela naucit lidi rozumet predevsim principum, pristupu k technologiim v IT, vseobecnemu prehledu. Mela by naucit umet se v oboru dostavat dal, postupovat systematicky ci analyticky, aplikovat znalosti pri reseni novych problemu. Navic je tam vyjimecna moznost porovnat svoje schopnosti primo s jinymi lidmi, kteri budou treba v budoucnu pracovat u konkurence.

Nektere veci se daji opravdu naucit z ucebnic, jenze VS nemuze byt v dnesni dobe o ziskani nejake jedne konkretni znalosti ci dovednosti, to by byla docela draha sranda.
4honza
Datel roku 2009
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod christian 27. 1. 2009 21:13

Tak pod tohle bych se podepsal 8-)
die('Hacking attempt');

Kdo se chce zapojit do alpha testu nové verze aplikace SuperFórum pro Android, napište mi soukromou zprávu.
christian
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eRiper 27. 1. 2009 21:31

Tak přesně tohle si myslím, ale nikdy bych to tak nedokázal napsat :-)
eRiper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod wizpal 27. 1. 2009 21:40

jannnn píše:wizpal je ale evidentně génius a žádnou školu nepotřebuje, i bez školy je nejchytřejší na světě. nechci nikoho urazit, ale přesně toto mi z toho co píše vychází.

A ještě dovětek aby bylo jasnp - nestuduji IT!

Génius nejsem. Chápu toho hodně a chápu rychle, ale znám lepší lidi ve stejné věkové kategorii jako jsem já. Nicméně nejsem líný a pokud něco chci, tak makám na 100% a snažím se to dostat. A ono to vychází.

2mareq0: Přesně to co jsem psal. Většina lidí v dnešní době razí názor "co bych se učil, chodím do školy a to stačí" ale ono to nestačí.

Slawall:
Auto si nechám opravit od toho, kdo udělá práci kvalitněji. To je jasné. Ale z této věty nijak nevyplývá jestli to bude vyštudovaný automechanik nebo nevyučený samouk (Lojza). Takže pokud bude lepší nevyučený Lojza, tak si auto nechám opravit od něj. Třeba příklad(trochu blbý, ale přece): znáš tunning aut? Já do toho byl docela fanda jako malý. Myslíš že tito lidé jsou vyštudovaní automechanici (někdo vyštodovaný třeba bude, ale tozhodně ne všichni)? A auta dělají pěkná že? Od takovéhleho "Lojzy" bych si auto opravit klidně nechal. Ty ne?

Nemůžeš automaticky předpokládat, že vyučený člověk bude auta opravovat lépe. Stejně tak s programováním - nemůžeš očekávat, že vysokoškolák bude programovat lépe.

4honza: (No možná zrovna teď budu plácat blbosti, ptž skutečně nevím, co přesně od VŠ očekávat, takže mě kdyžtak včas zaraž.)
Mela by naucit umet se v oboru dostavat dal, postupovat systematicky ci analyticky, aplikovat znalosti pri reseni novych problemu.

Jenže tohle všechno můžeš získat i v praxi. A to ještě daleko rychleji.

Nektere veci se daji opravdu naucit z ucebnic, jenze VS nemuze byt v dnesni dobe o ziskani nejake jedne konkretni znalosti ci dovednosti, to by byla docela draha sranda.

Konkrétní jistě ne, ale je nutné si také uvědomit, že ten kdo toho chce umět hodně tak neumí většinou nic pořádně.
Keep It Simple, Stupid!
wizpal
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slawall 27. 1. 2009 22:26

wizpal: Říkáš, že jsi celkem chápavý, ale podle toho, co píšeš si myslíš že na VŠ se v oboru IT učí jen programovat. Věř mi, učí se tam spousta jiných zajímavých věcí.

Ad. tuning, originální tuningové firmy určitě mají vyučené servisáky. Mluvím o tuningu, který je homologovaný, né o tuningu, který je nebezpečný a udělaný doma na koleně.
Slawall
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 27. 1. 2009 22:48

Pravda je taková, že člověk s titulem má lepší startovní pozici. Spíše vemou člověka s titulem než bez něj. Když bude pracovat pro stát, bude mít vyšší plat za kratší dobu a otevřený dveře na místa, kde bez titulu člověka nevemou, ani kdyby byl sebelepší. Dále pak záleží, v jaký titul má. Nemůže být soudce s výučním listem, stejně tak nemůže být chirurgem. Pak jsou ale místa, kde titul nehraje hlavní roli. Bez titulu ale nebude mít člověk moc příležitostí, ukázat svoje schopnosti. V tomto ohledu se nejvíce dají smazat rozdíly právě v oblasti IT. Ovšem to je díky tomu, že dříve takových škol byl nedostatek.
Člověk se může velmi rychle zlepšit v tom, co dělá. Tedy Když budu několik let tvořit hry, pravděpodobně to budu umět líp, než kdejaký ucho, co právě získalo titul. Jenže i tady už není takový nedostatek lidí, jaký byl dřív. Už se nebere každý, kdo umí zapnout počítač. Prosadit se stává pro samouka stále složitější. To je fakt. Že jsou lidé, kteří to dokázali, je úplně jedno. Podmínky se od té doby změnily. Že jsou lidé, kteří to dokáží i dnes je pravda, ve sportce se dá také vyhrát.
Titul není vše, ale hodně znamená.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků