Psát psace v 9. třídě?

Názory na současné školství & srovnání se zahraničím

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 10. 9. 2008 14:14

Profesorka na češtinu nás nutí psát psace v 9. třídě, respektive (o to hůř) ve kvartě na gymplu. Připádá vám to normální? Můžeme se nějak bránit? Díky za ohlasy. :-)
Naposledy upravil Kryštof Korb dne 10. 9. 2008 14:56, celkově upraveno 1
near field | Úplně všechno o NFC.
Kryštof Korb
Nadšenec

Odeslat příspěvekod michee 10. 9. 2008 14:40

Ja se vasi ucitelce nedivim, ze to po vas vyzaduje. Ja bych to take vyzadovala a studentiky do toho nutila. Ten skrabopis, co nazyvaji "pismem" je fakt des.Nekdy to po nich ani nemohu precist a musim si je zvat, at mi to laskave prelouskaji - nejlepsi je, kdyz to ani po sobe neprectou.
A branit se ucitelce?To snad ani nema cenu, jednou jste se to naucili, tak se toho drzte. U maturitni pisemky se vam to bude hodit.
Ja pisu tak 50/50% psaci/tiskaci - mam takovy zvlastni styl, ale to jen kvuli tomu, ze nemam cas se zdrzovat nejakyma klikyhakama.I vlastni podpis mam takovy podivny.
Kick the baboon....
michee
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 10. 9. 2008 14:55

Dobře, takže myslíš, že když budeme psát psace, tak to přečte lépe? To bych netvrdil, ti, co píší jinak, budou psace psát rozhodně výrazně hůře. To, že jsme se to naučili neznamená, že to umíme - když to prostě nevyužívám, tak to neumím, přinejmenším to nemám natrénované.
Kryštof Korb
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Michal P 10. 9. 2008 15:05

Já musel psát psace i na průmyslovce. Ne ve všech předmětech, ale u českého jazyka určitě. Od toho přece to psací písmo je?
...
Michal P
Přeborník

Odeslat příspěvekod Marty89 10. 9. 2008 15:47

Co to je zase za slovo, "psace"? Z prvního příspěvku bych to snad ani nepochopil. Jinak ale myslím, že psací písmo by se mělo minimálně v češtině používat, protože u maturitní písemky z češtiny by tě s tiskacím s největší pravděpodobností vyhodili.
Legen - wait for it... dary
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod Simon P40 10. 9. 2008 15:56

mno, a co ma student delat, pokud neni zvykly na psaci pismo a pise prumernou rychlosti, ale v polovine diktatu prestane stihat...
Znáte Google ? :)
Simon P40
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 10. 9. 2008 16:13

Marty89 píše:Co to je zase za slovo, "psace"?

Že by příslovce od spisovného slova psací? :)
Marty89 píše:tě s tiskacím s největší pravděpodobností vyhodili.

Tady ale nikdo nemluví o tiskacím. Tiskací písmo je to, co se tiskne > tedy fonty, pokud to vezmu přesneseně, Times New Roman. A troufám si tvrdit, že tím nikdo opravdu nepíše a ani to neumí.

Každý si časem vytváří svůj styl písma a nepíše každé písmeno přesně tak, jak ho to naučili v první třídě.
Kryštof Korb
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Kirkwood 10. 9. 2008 18:20

No já píši v čj psace a pokud píši v aj nebo nj, tak jedině tiskace. Když ses učil v 1. třídě psát psace, tak je jasné, že učitel to po tobě vyžaduje ;-) Jinak mně v šesté třídě málem dala učitelka nj facku, když jsem psala černou propiskou. Také jsem nechápala :hm
Kirkwood
Přeborník

Odeslat příspěvekod aquarkko 10. 9. 2008 18:29

hele, když se budete furt snažit se vyhnout psaní a gramatice, co z vás bude? negramoti, tudíž blbci. tendle přístup vážně nepochopím... není tady nějakej češtinář, kterej by potvrdil spisovnost slova "psace" a "tiskace"? samozřejmě odůvodněním. kiitos!
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod Snekac 10. 9. 2008 19:38

Vysoce doporučuji si zachovat "psací" písmo. Protože jestli se nic nezměnilo, tak na státní maturitu je nutností :(

Jinak já píšu mixem a každý mi chválí, jak hezky píšu :-[
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S-Tony 10. 9. 2008 22:21

Může mně někdo pořádně objasnit co to je to "psace". V životě jsem to neslyšel.
To je od rozdělení psací a tiskací?
Psace. Co to je za srandovní výmysl. :D

Píšete psace nebo tiskace? >> Trapné, směsně, nespisovné!
Píšete psacím nebo tiskacím? >> Správně, srozumitelně, spisovně. ;-]

Já píšu česky tiskacím a anglicky psacím. Nevím proč.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod cumel30 10. 9. 2008 22:34

S-Tony píše:Může mně někdo pořádně objasnit co to je to "psace". V životě jsem to neslyšel.
To je od rozdělení psací a tiskací?
Psace. Co to je za srandovní výmysl. :D

Píšete psace nebo tiskace? >> Trapné, směsně, nespisovné!
Píšete psacím nebo tiskacím? >> Správně, srozumitelně, spisovně. ;-]

Já píšu česky tiskacím a anglicky psacím. Nevím proč.

Kua mal by si im dať lekciu z češtiny :oboze ,lebo už tomu nerozumiem ani ja a to česky rozumiem dobre. :hmm:
Je ťažké byť pako,konkurencia je veľká.
Nad alkoholom ešte nikto nevyhral,len ja som remizoval.
cumel30
Poslední varování

Odeslat příspěvekod jannnn 10. 9. 2008 22:55

S-Tony píše:Já píšu česky tiskacím a anglicky psacím. Nevím proč.

tak to máš teda přesně naopak, než by mělo být. protože pokud se nepletu, v ang psací písmo neznají :-)
jannnn
Přeborník

Odeslat příspěvekod Deleted user 10. 9. 2008 23:11

aquarkko píše:není tady nějakej češtinář, kterej by potvrdil spisovnost slova "psace" a "tiskace"? samozřejmě odůvodněním. kiitos!

MS Word ani jedno z těhle dvou nezná, čímž bych to zamítl. :D Ale češtinář nejsem.

Jinak já někdy v Kryštofových letech zrovna přestal psací písmo úplně používat a od té doby ho po mně nikdo nemohl chtít; prostě jsem to úplně zapomněl. Přitom nemám problém to přečíst, jen to sám nenapíšu.

Odeslat příspěvekod S-Tony 10. 9. 2008 23:17

jannnn píše:
S-Tony píše:Já píšu česky tiskacím a anglicky psacím. Nevím proč.

tak to máš teda přesně naopak, než by mělo být. protože pokud se nepletu, v ang psací písmo neznají :-)

Cože? A to jako děti píšou diktáty tiskacím?
A co je potom tohle?
http://lh5.ggpht.com/_UnIKEMZnSaA/R9gV1 ... ff+014.JPG
Psací je to jak se rozlišují malé a velké písmena a navíc písmo navazuje. Tak to se používá v každé zemi.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod Deleted user 10. 9. 2008 23:26

Jannnn má pravdu. To psací písmo, co se u nás učí v první třídě ve školách, angličtina opravdu nezná a ty znaky jsou jiné. Však se na tu fotku podívej - písmenka samozřejmě navazují, ale psaná jsou docela jinak, než se vyučuje u nás, vpodstatě tiskací, jen s ohledem na rychlý rukopis svázaná k sobě. A není to nakonec jen specifikum angličtiny, už sousední němčina nepoužívá psací písmo tak, jak ho známe my.

Zrovna jsi dal skvělý příklad, jen se špatným linkem, tak to přesouvám na veřejný hosting, ať je na to lépe vidět.
Obrázek

Odeslat příspěvekod S-Tony 10. 9. 2008 23:38

Jo už to vidím. Máš pravdu....
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod aquarkko 11. 9. 2008 11:41

Snekac píše:Vysoce doporučuji si zachovat "psací" písmo. Protože jestli se nic nezměnilo, tak na státní maturitu je nutností :(

Jinak já píšu mixem a každý mi chválí, jak hezky píšu :-[

jenže to může znamenat, že píšeš úhledně, ne správně
//jinak "psace", "tiskace" - jo, zní to fakt uhozeně, ačkoliv jsem do pravidel nekoukala, můj téměř neomylnej cit mi říká, že je to blbost. všici kolem mě aji já vždycky říkali jenom "psacím" a "tiskacím"
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod Deleted user 11. 9. 2008 12:06

V pravidlech nejsou ani termíny "tiskací" a "psací". A nějaké určité tvary sloves to nejsou, sloveso "psát" je nepravidelné, sloveso "tiskat" nemáme vůbec. :-)

Odeslat příspěvekod Kirkwood 11. 9. 2008 13:00

Říká Vám něco slang? Třeba si to vymysleli školáci a do teď se to užívá ;-)
Kirkwood
Přeborník

Odeslat příspěvekod Marty89 11. 9. 2008 13:12

No já jsem ze školy (střední) teprve krátkou dobu, ale slova "psace" a "tiskace" jsem nikdy neslyšel.
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod Snekac 11. 9. 2008 15:16

No taková diskuze nad slovem psace :oboze :D

U nás se tento výraz používá úplně normálně - psací písmo - tedy příslovce psace. ;-)

aquarkko: JJ, to jsem myslel. Není důležité psát nějak uniformovaně, ale tak, aby to bylo k přečtení...
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ToMMyK 11. 9. 2008 22:49

Marty89 píše:Co to je zase za slovo, "psace"? Z prvního příspěvku bych to snad ani nepochopil. Jinak ale myslím, že psací písmo by se mělo minimálně v češtině používat, protože u maturitní písemky z češtiny by tě s tiskacím s největší pravděpodobností vyhodili.

Ale nevyhodili. Me taky nevyhodili! Jinak si myslim ze cestina by se nemela vubec pouzivat, ale to je jen muj nazor:). At si kazdy pise jak chce.Stejne doufam, ze se vetsina textu presune do el. podoby
Kdyz turbo tlaci, tri valce staci
ToMMyK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aquarkko 11. 9. 2008 23:20

Majkl vP. píše:V pravidlech nejsou ani termíny "tiskací" a "psací". A nějaké určité tvary sloves to nejsou, sloveso "psát" je nepravidelné, sloveso "tiskat" nemáme vůbec. :-)

ale přece musí existovat nějakej úzus...a když v pravidlech není "tiskacím", a přesto to učiteli používaj, tak co je teda spisovvně správně??
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod jannnn 12. 9. 2008 10:12

Není problém napsat na Ústav pro jazyk český a zeptat se. Odpovídají ochotně a srozumitelně :-)
jannnn
Přeborník

Odeslat příspěvekod Deleted user 12. 9. 2008 10:53

ToMMyK píše:Ale nevyhodili. Me taky nevyhodili! Jinak si myslim ze cestina by se nemela vubec pouzivat, ale to je jen muj nazor:).

ad vyhazování> Mně taky nevyhodili. Za celé 4 roky se nad tím nikdo ani nepozastavil. :-)
ad čeština> Úplně bych ji nevyloučil, bilingualita rulez. 8-)

Odeslat příspěvekod Marty89 12. 9. 2008 11:57

Tak už jsem teda napsal mail ohledně "psace" na Ústav pro jazyk český, tak uvidíme, co mi napíšou.
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod MarkFX 12. 9. 2008 11:57

U nás k maturitě písmo neřešili, taky píšu plusminus mixem ale myslím že na rozdíl od většiny celkem pěkně... A jestli vás to v 9. třídě nutí, tak je to dobře..

Majkl vP. píše:Obrázek

Tohle ale nepsal malý angličánek v první třidě ne? :shock:
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost...

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne.. Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zase něco říct, ale on zase něco řekne.

Mondeo 2.5 V6
MarkFX
Legenda

Odeslat příspěvekod suk 12. 9. 2008 21:36

na maturu psat psacim? tak to abych se to zase po peti rokach znova naucil a uz predem jim muzu dat pocmaranej papir protoze to stejne neprectou....
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod ToMMyK 12. 9. 2008 23:20

Majkl vP. píše:
ToMMyK píše:Ale nevyhodili. Me taky nevyhodili! Jinak si myslim ze cestina by se nemela vubec pouzivat, ale to je jen muj nazor:).

ad vyhazování> Mně taky nevyhodili. Za celé 4 roky se nad tím nikdo ani nepozastavil. :-)
ad čeština> Úplně bych ji nevyloučil, bilingualita rulez. 8-)

Ano ano. Bilingualita rulez! Treba kombinace AN - SPN , AN - DE, AN - RU, AN - CHN :D
Kdyz turbo tlaci, tri valce staci
ToMMyK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marty89 13. 9. 2008 09:22

Tak už jsem dostal odpověď ohledně slova psace a tady je:

Výraz psace s významem "psacím písmem" v češtině existuje, vedle něj se používá také příslovce tiskace "tiskacím písmem". Oba výrazy jsou substandardní, do spisovných projevů nepatří.
Cerveza o muerte
Marty89
Vicedatel roku 2009

Odeslat příspěvekod Slawall 14. 9. 2008 21:54

Jezis, jsi v devate tride...noa to ma byt jako: "jsem v devate tride, jsem nekdo, nikdo me nebude nutit psat psacim..." pis psacim, u maturity to budes potrebovat:)
Kdo si koupí hjundaje, nadosmrti kunda je.
Slawall
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jack111 15. 9. 2008 01:43

Slawall:U maturity jde o chyby a trochu o obsah. Na písmo se už nehraje.

Kryštof Korb: Jednoduchý řešení. Zajdi za odborníkem, přines do školy potvrzení, že jsi dyslektik, dysortografik nebo dysgrafik a pak ti učitelé rádi dovolí, psát jak uznáš za vhodný. Já první roky základky měl problémy s češtinou, dokonce mi učitelé trhali sešity :-D tak jsem zašel k psychologovi, ten mi dal papír, že některá písmena v psaném projevu nerozlišuji nebo jen málo (s,z,r ; h,k ; b,l,t ; p,j ; v,u ; a,o), pak už jsem měl dovoleno psát tiskacím písmem, kde tento problém nemám. Pokud si dobře pamatuji, určoval to jen podle několika řádků, které jsem musel napsat a jednoho sešitu. Podle mě je možné se před ním trochu snažit a má to člověk v kapse.

Simon P40: Jako dysgrafik máš mít výhody. Buď psát každou druhou větu nebo skončit dřív atp. Jen to učitelé musí vědět...
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod Kirkwood 15. 9. 2008 06:28

Jack111: u nás se na to hrálo ;-) a pokud si dyslektik apod., tak tuto Ti umožní napsat písemnou maturitu na PC ve Wordu..
Kirkwood
Přeborník

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 18. 9. 2008 18:42

Jack111 píše:Kryštof Korb: Jednoduchý řešení. Zajdi za odborníkem, přines do školy potvrzení, že jsi dyslektik, dysortografik nebo dysgrafik a pak ti učitelé rádi dovolí, psát jak uznáš za vhodný.

no tak to asi dopadne...

Kirkwood píše:Jack111: u nás se na to hrálo ;-) a pokud si dyslektik apod., tak tuto Ti umožní napsat písemnou maturitu na PC ve Wordu..

tak to je dobré :-)
Kryštof Korb
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xmms 26. 9. 2008 00:00

Jsem toho názoru, aby se děti na ZŠ učily psát na kompu. A aby se na hodině výpočetní techniky opravdu něco naučily a ne jen hrály hry pořád dokola. Navíc tím staženým warezem se škola vystavuje jistému riziku. A nejen ve školách. Např. na jednom úřadu v Dublinu jsem něco potřeboval vyřídit a zkopírovat mé dokumenty na flešku. Doma jsem pak na ní našel nové viry, které tam předtím nebyly...
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slawall 27. 9. 2008 19:24

Kdyz si skola nedokaze zabezpecit PC, tak je to jejich vina..Maji tam mit obnoveni nastaveni po zapnuti...tzn. vypne PC a vse, co tam nema byt jde pryc, nehlede na to, ze vetsinou na ZS jsou ucitele VT v tomto oboru malo vzdelani.
Slawall
Návštěvník

Odeslat příspěvekod suk 27. 9. 2008 21:07

Slawall: malo vzdelani? odhadem to je nahodnej vyber a kdo umi napsat ahoj tak je spravcem site... uz na zakladce jsem musel ucitelku ucit ja :)
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod cumel30 27. 9. 2008 21:35

suk píše:... uz na zakladce jsem musel ucitelku ucit ja :)

Ale ty si profík :tleskani :potichu ,dúfam že si tu učiteľku neprofík. :hm
Je ťažké byť pako,konkurencia je veľká.
Nad alkoholom ešte nikto nevyhral,len ja som remizoval.
cumel30
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Jack111 27. 9. 2008 22:21

suk: A učitelé ostatních předmětů z nich maj nobelovky? Ne. Umí to, co potřebují naučit.
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod suk 28. 9. 2008 09:36

Jack111: trosku nechapu z ceho by meli mit nobelovky. A jestli ucitelka, ktera se se mnou hada ze obnovovaci frekvence CRT monitoru je v MHz umi to co potrebuje naucit - tak ja koncim s pocitacema navzdycky.
----
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 28. 9. 2008 11:44

v tomhle se sukem celkem souhlasim, i na gymplu se casto stava, ze studenti uci ucitele..staci jen byt trosku vic zapalenej do svyho oboru a mit ucitele, kerej tvrdi, ze absolutni nula je 0°C (nevymyslim si)
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník

Odeslat příspěvekod Jack111 28. 9. 2008 16:46

Učitel má nějaký osnovy, co musí naučit. Jestli ví jen to a nebo něco navíc, to je jeho věc. Podle toho kde učí, má udělaný osnovy. Tedy učitel na matfyzu bude umět matiku líp než učitel na prvním stupni ZŠ. Ovšem to neznamená, že tam nemá co dělat. Že čas od času narazí na dítě, kterého matika baví, ve volném čase si bude počítat a matiku bude ovládat líp, neznamená, že učitel učí předmět špatně. Jiného žáka matika naopak vůbec nezajímá a probíraná látka je pro něj dostačující. Místo matiky si doplňte jakýkoliv jiný předmět.
Něco jiného je, když učitel učí kraviny a něco jiného je když se ho nějaký chytrák snaží doběhnout. (teď plácnu. V hodině fyziky řekne, že voda mrzne při teplotě pod absolutní nulou - chyba učitele)
Já třeba vůbec netuším, co je nějaká obnovovací frekvence CRT monitoru. Nikdy jsem to nepotřeboval. Jestli tohle je ten příklad, který mi má ukázat, jak jsou učitelé učící IT na ZŠ hloupí, u mě to neobstálo. Na ZŠ má člověk získat základní přehled, co ho baví, má jít studovat dál. Obnovovací frekvence CRT monitoru mi jako základ příliš nepřipadá.
Abych to shrnul. Učitel má umět to, co má v osnovách. Pokud to nezvládá, má se to řešit. Pokud ví, co potřebuje, ale už ani o kousek víc, je to v pořádku.
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod suk 28. 9. 2008 21:47

jack111: no ty to nevis. tebe to nezajima. ale me to zajima. tudiz to vim.
a ucitelka, ktera to uci by mela vedet aspon ty zaklady toho co uci a co ucit ma. Kdyz nam zacne cpat veci, ktery nejsou pravda (coz v osnovach pravdepodobne neni, nebo tam je at se zakum rekne radsi neco jinyho? ) tak je asi neco spatne...
----
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod Kryštof Korb 29. 9. 2008 16:57

S tímhle naprosto souhlasím. K tomu samotnému IVT: připadá mi, že ty osnovy musel dělat naprostý ***, ale budiž. Na druhou stranu, když má někdo něco učit, tak to musí umět. A dokonale. Ne, že se před začátkem hodiny dvakrát naučí něco nazpaměť a víc ani ťuk.
Kryštof Korb
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mbing 29. 9. 2008 17:27

Mám velice kladný vztah k češtině a dokonce i ke grafémice, ale psací písmo přímo nesnáším. Já bych si vedle psací varianty pro svoji potřebu psal tiskací variantu, protože je velice efektivní a líbí se mi. Všude, ve formulářích a dalších, se vyžaduje hůlkové písmo, tak k čemu psací písmo. To, že někdo zavedl psací písmo, neznamená, že ji budu jak osel taky používat.
Nemám problémy s alkoholem, mám problémy bez něj.
mbing
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod eRiper 29. 9. 2008 17:35

Přesně tak. Psací písmo je hnusné a hůře čitelné. Píšu jedině tiskacím.
eRiper
Nadšenec

Odeslat příspěvekod suk 29. 9. 2008 17:51

ale hlavne jak napsal mbing - naprosto k nicemu...
----
suk
Sherlock Noha 2010

Odeslat příspěvekod teplice 29. 9. 2008 21:11

Kryštof Korb píše:S tímhle naprosto souhlasím. K tomu samotnému IVT: připadá mi, že ty osnovy musel dělat naprostý ***, ale budiž. Na druhou stranu, když má někdo něco učit, tak to musí umět. A dokonale. Ne, že se před začátkem hodiny dvakrát naučí něco nazpaměť a víc ani ťuk.

naše učitelka na matiku...pohodářka, vysvětlí definici a počítá si sama (!) na tabuli..pak příklad škrtne, koukne do výsledků, opraví to a je konec hodiny...pořád do kola ;-)
Myšpulín: Nevím mě živě moc neříká, byl jsem tam jen párkrát. Když potřebuju něco kolem PC tak se stejně zeptám v garáži, tam se nebojím že mě sjede někdo ve věku mýho syna :-D
teplice
Ovčák 2009

Odeslat příspěvekod Slawall 16. 10. 2008 20:47

suk píše:Slawall: malo vzdelani? odhadem to je nahodnej vyber a kdo umi napsat ahoj tak je spravcem site... uz na zakladce jsem musel ucitelku ucit ja :)

Jj, o to tady jde, mam kamose, ktery se s ucitelem VT hadal, kolik ma kilo, ucitel tvrdil ze 1026 :D nebo spice :-|
Slawall
Návštěvník