Dejte mi jediny hmatatelny dukaz ze Buh existuje

Oficiální náboženství a sekty, smysl života

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod grava1 11. 12. 2006 18:47

Porovnavate tu opicu a cloveka...
Mna by zaujimalo, ze preco napriek vyvoju niektore opice zostali opicami a ine "zmutovali" na ludi :hm
Ako to ze evolucia sa tyka iba niektorych opic? Chudatka... Oni zostanu opicami, alebo snad o niekolko milionov rokov sa aj ich potomkovia stanu ludmi? :hm
C35i; N3510i; CX75; N6230i - 512MB MMC ADATA; SE K750i - 1GB MS SanDisk; N95 - 2GB MikroSD; SE P1i;
grava1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod niko 11. 12. 2006 19:49

[quote="Bobroněnko";niko, nezlob se na mě, ale co je moc, to je moc. respektuju tvůj názor, ale 98% podobnost genetického kódu nevyvrátíš, ani kdyby ses postavil na hlavu. nebo budeš tvrdit, že DNA je lidský výmysl, který nám bůh předhodil k tomu, aby zastřel svoji existenci? DNA je bohužel pro tebe naprosto reálně dokázaná.
tvoje teorie o mikro a makroevoluci má poněkud háček: když tvrdíš, že se člověk evolučně nemění, jak vysvětlíš, že virům se genetická informace je schopna překopat za tři dny? mikroevoluce je to maximálně tak ve velikosti organismů, ale když si uvědomíš, že tvoje tělo je složené z buněk, což je taky dokázané s neotřesitelnou platností, a že ty buňky jsou velikostně v pohodě srovnatelné s bakteriemi, kterými opovrhuješ, můžeš si uvědomit, že změna genetické informace a posléze evoluce je naprosto jednoduchá a logická! a třeba si mysli, že ji zařídil bůh, je to tvůj názor, ale prostě tohle nepopřeš! a jestli jo, tak si na mě vzpomeň (NEPŘEJU ti to) až budeš mít co dělat s rakovinným bujením - to je v jistém smyslu taky jen evoluce, pouze špatným směrem, k nekontrolovatelnému množení.
niko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod niko 11. 12. 2006 19:56

grava1 píše:Porovnavate tu opicu a cloveka...
Mna by zaujimalo, ze preco napriek vyvoju niektore opice zostali opicami a ine "zmutovali" na ludi :hm
Ako to ze evolucia sa tyka iba niektorych opic? Chudatka... Oni zostanu opicami, alebo snad o niekolko milionov rokov sa aj ich potomkovia stanu ludmi? :hm

Asi ti zástanci evolúcie povedia,že tie opice nie sú vhodné na evolúciu,alebo sa matička príroda rozhodla,že použije iba niektoré druhy opíc,z ktorých mali vzniknúť ľudia,zatiaľ čo iná vývojová línia zostala opicami. :wink:
Boli iné podmienky,tlaky,padol meteor,ktorý všetko zmenil a podobné nezmysly.Odkedy ľuda vedia písať a zaznamenávať,stále nachádzame v prírode len opice,z ktorých nie a nie ,aby vzniklo niečo iné.Na to však majú teóriu,že vývoj trval milióny rokov....
niko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod niko 11. 12. 2006 20:32

Killian píše:Inteligencia simpanza a cloveka je pomerne rovnaka do urciteho veku (ak porovnavame dieta cloveka a simpanza). Boli dokonca pokusy ked sa vychovaval simpanz spolu s dietatom (ale museli ten pokus prerusit, pretoze dieta sa po urcitom case spravalo ako simpanz :lol: ).
S tymi delfinami mas pravdu (aj velryby este tusim), a vsetko to su cicavce ako clovek, nie ryby..
Neviem ako by si to mohol niekto s evoluciou vymysliet, nemam rad taketo teorie. Ak by to iba jeden archeolog na svete vykopal, tak by som pochyboval ale na svete je nekonecne vela vedcov a archeologov co to skumaju - kto by ich vsetkych riadil (aby nam klamali)?

Este existuje jeden celkom zaujimavy dokaz, ze clovek mal svojich predchodcov. Ked je este clovek len embryo v prvych stadiach, tak vidiet ako sa pomaly meni a prechadza vsetkymi stadiami vyvoja (ryba,plaz,..). Ma na urcity cas ziabre, chvost a podobne. Z akeho ineho dovodu by prechadzal tymito stadiami? Mne sa zda, ze to je pozostatok z nasej davnej minulosti...

Mam na teba jednu otazku - ty tvrdis, ze clovek bol na Zemi stale, a nevyvijal sa, bol stale rovnaky - tak potom pobehoval clovek po Zemi spolu s dinosaurami? A kde boli vsetky potom tie cicavce, ktore sa vyvinuli az po tom ako vymreli dinosauri (kedze vtedy pre nich miesto na Zemi nebolo). Samozrejme sa to da potvrdit, ze vtedy ziaden clovek ani cicavec neexistoval, napriklad ak "kopes" do hlbky, tak vo vrchnych vrstvach budu cicavce a az ovela nizsie budu dinousari, a vo vrstve dinosaurov nenajdes ziadneho cicavca.

Také pokusy sa robili aj s vlkmi,medveďmi a inými zvieratami.Tie deti sa totiž učili od zvierat a preto sa prisposobili.Ohľadom inteligencie,keď máš psychiatrického človeka - debil-imbecil-idiot,myslím psychiatrické termíny,kde má inteligenciu ?
A predsa biologicky,DNA je to človek.Človek má schopnosť prisposobiť sa zmeneným podmienkam,ale biológiu neoklameš.
Dieťa vychovávane opicami sa chová ako opica,ale nie je to biologicky opica,a o to tu ide.Inteligencia ako termín je problém,čo do chápania,máš napríklad emočnú inteligenciu,schopnosť asertivity,prípady autistov s matematickými schopnosťami a pod...
Evolúcia podľa Darwina je snaha o negovanie akéhokoľvek Boha a teda náboženstva.Doteraz však nie je vedecky dokázaná,napriek všetkej reklame a podpore médií.
Prečo je teda podporovaná,to je politická záležitosť a nemám chuť to rozvádzať.
Ontogenéza- ako chceš,aby sa vyvýjal zárodok-embryo.Je to bunkový organizmus a vyvýja sa v kvapalnom prostredí.Nemožeš predsa čakať,že hneď po oplodnení tam mikroskopom uvidíš miniatúrneho dokonalého človeka.Výsledkom je však človek a nie ryba.
DNA riadi vývoj tak,aby vznikol človek,pokiaľ to pokladáš za evolúciu ja nie,lebo nevzniká niečo trvalé medzidruhové.

K tvojej otázke:Nie som si tak celkom istý,či máš pravdu s tými cicavcami a dinosaurami.
Podľa biblie stvoril Boh všetko za šesť dní ( ešte raz uvádzam,že to treba brať obrazne,lebo to neznamená 6x24 hod... :) )
Zvieratá skorej a na záver človeka.
Lenže v čase vzniku zvierat,neznamená to,že všetky boli stvorené v jednom okamihu,nikto nevie aký dlhý časový údaj to je.
Vyhynulo už viac druhov rastíln,či zvierat,ako ich na Zemi je v súčasnosti.Či boli stvorené cicavce s dinosaurami naraz v rovnakom čase neviem,alebo či to bolo časovo veľmi vzdialené.
Ale ešte sa pozriem na nete,či sa nechádzajú s dinosaurami aj cicavce v rovnakých vrstvách... :wink:
niko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mabosk 11. 12. 2006 20:47

@Niko:

- Dakujem za pokus o vysvetlenie (aj som si neni isty ci som ho spravne pochopil)
- Aj ked VERIM v evoluciu tak treba uznat ze sa jedna len teoriu ktora ma sice viac dokazov ako biblia (ta ma len jeden jediny dokaz a to je ona sama :/)

Myslim ze co sa tyka evolucie sa ti nepodarilo udat "kvalitne" spochybnujuce myslienky
1. kostry ako akykolvek bio-material sa rozkladaju takze preto ziadne kostry
2. Ano sance ze mutacia (zaklad evolucie) bude v pozitivnom zmysle je velmi mala a to ze prezije alebo sa presadi je este mensia ale vyhrat v sportke je tiez velmi malo pravdebodobne a predsa sa to stava.

PS. Este by ma zaujmalo ohladom toho obetovania Jezisa ako je to s ludmi ktory sa sice narodili aj zomreli po jeho "obeti" ale nikdy nemali sancu vediet ze zil (napr. obyvatelia Australie alebo Ameriky)?
Naposledy upravil mabosk dne 12. 9. 2007 21:37, celkově upraveno 1
mabosk
Čtenář

Odeslat příspěvekod Killian 11. 12. 2006 21:56

grava1 píše:Porovnavate tu opicu a cloveka...

odpoved je NAHODA!
Predpoklada sa, ze v Afrike isteho casu nastala klimaticka zmena, ktora prinutila opice v urcitej oblasti zist zo stromov a premiestnit sa niekam dalej, na lepsie miesto - prvy krok ku chodeniu na "dvoch nohach". Ine opice proste ostali. A potom sa to uz rozbehlo...
To je len jedna z mnohych moznosti
HP NX6125
Killian
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Killian 11. 12. 2006 22:08

Zial Niko nepodlozil si to moc dobre - hlavne sa mi nepacil ten priklad, ze ked das mrtvolu do prirody, ze ci ozije. No tak neozije, mozno neozije ako celok. Ale je tam strasne strasne mala moznost, ze niekde sa nieco skombinuje a zacne sa nekonecny retezec zivota.
Predstav si, ze Zem je uz stara miliardy rokov, ze tu isteho casu bolo teplo, bola voda a mineraly - zapocitaj do toho vsetko ziarenie (kozmicke, UV, a neviem ake este). Daj tomu cas napriklad miliardu rokov - ja si myslim, ze na celej Zemy boli tych kombinacii asi 4xnekonecno, a aj strasne mala sanca, ze vznikne "zivot" je zrazu velmi realna.
Pravedobnost je celkom zaujimava - napriklad, existuje pravdepodobnost ze ked nahadzes haraburdy do kosa a kos vysypes, tak z neho vypadne poskladany mobil :). Je to extremne mala pravdepodobnost, ale predsa tam je :).
Ja samozrejme neviem ako vznikol zivot, i ked taketo "spontanne" vzniknutie sa mi nezda az take nerealne (najprv by to zacalo na baze molekul, ktore by sa spajali do seba, coraz viac... zvysovali by svoju komplikovanost). Zaujimava je aj myslienka, ze zivot sa dostal na Zem meteoritom - to samozrejme nevysvetluje ako vznikol zivot inde, ale mozno v inych castiach vesmiru, su veci ktore si nevieme este ani predstavit.
Zaujimave je napriklad, ze boli najdene metority, ktore obsahovali aminokyseliny! (zaklad DNA) Dokonca take aminokyseliny, ktore sa na Zemi vobec nevyskytuju.
Ale tu nejde vobec o vznik zivota, dajme tomu ze mame tu jednu bunku (neviem ako vznikla), tak tuto bunku hodime na Zem a vsetko uz pojde pekne samo!
Toto ak neveris, tak v buducnosti ludia urcite vyuziju na kolonizaciu inych planiet - vola sa to terraforming. Hodime napriklad na Mars nejake specialne modifikovane bakterie a tie urobia celu tu pracu za nas (vytvoria atmosferu chemickou premenou urcitych prvkov a tak dalej). A myslis, ze ked tam hodime jeden druh bakterii, ze nedojde k mutaciam? Ze nezacnu vznikat rozdiely? Jasne, ze zacnu vznikat rozdiely. A tieto rozdiely sa zacnu zvacsovat, a vzniknu nove druhy. Ale to je velmi daleka buducnost.
Zivot sa prisposobuje, to je evolucia - neviem co sa ti na nej nepaci. Vlastne mozes si nahovorit, ze neexistuje ale deje sa rovno pred tvojimi ocami. V prirode preziju len najsilnejsie jedince a tie sa dalej mnozia, takto dochadza ku miesaniu tych najlepsich genov - zdokonalovanie!

No a ked uz tolko toho pisem, mam pre teba hmatatelny dokaz, ze moze dochadzat k makroevolucii. Dnes sa vedci "hraju" s DNA a dokazu uz jej casti menit, mozem vytvorit hocijake krizence zvierat, prasata so svetielkujucimi nosmi a neviem co este :-). Je to sice zasah z vonku - ALE preco to je mozne? Nepotvrdzuje to, ze organizmy su menitelne a postavane ako stavebnice, kde mozes par kociek prehodit? Preco by sa dali tieto stavebne kocky prehadzovat, nejaky zmysel to hadam ma? Toto musis uz potvrdit.
HP NX6125
Killian
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 11. 12. 2006 22:53

niko, nechtěl jsem nějak útočit, nejde mi prakticky o nic víc, než tobě, tedy obhájit si vlastní myšlenky.
Předně, ten tvůj dlouhý elaborát má pár trhlinek. Z DNA není složené všechno živé. DNA má ten jediný úkol, že je v ní zakódováno pořadí aminokyselin ve specifických proteinech, které se pak mohou státi stavebními látkami (nebo taky hormony, enzymy...atd...) - prostě je v nich pouze zakódováno všechno, co se ti v těle děje.
Dále, to, o čem jsem se bavil v souvislosti s bakteriemi, viry, a podobnými dalšími hnusy, bylo principielně to, že princip evoluce - tedy modifikace DNA a přizpůsobení se prostředí, to znamená bez DNA modifikací - prostě třeba to, že se ti zúží zorničky při přebytku světla - na tomhle principu - a já se pouze snažil ukázat, že modifikace genetického kódu je jednoduchá. Ohledně těch virů - ano, jsou jednoduché, proto ty dva body splývaj v jeden: přizpůsobují se vnějším změnám tak, že donutí svoji DNA (RNA) příští generaci vštípit jiné vlohy. Tedy, v principu se skutečně stávají silnějšími a schopnějšími.
Vznik živého z neživého - ano, vzpomínám si, někde tam zaznělo Louis Pasteur. Jenže zapomínáš na bakterie, takže pokud pohodíš mrtvolu do lesa, nevstane a neodejde. Pravda. Ale rozkládají ji bakterie. mikroorganismy. ŽIVOT. Nevím, jak se tu bakterie octly, nevím, z čeho vznikly. Proto bych rád podotkl, že je mi jedno, zda si někdo věří v Boha. Aťsi. Ale není třeba zpochybňovat něco, pro co existují ALESPOŇ NĚJAKÉ důkazy. Pro pána Boha, s prominutím, důkaz NEEXISTUJE.
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník

Odeslat příspěvekod niko 11. 12. 2006 23:25

mabosk píše:@Niko:

- Dakujem za pokus o vysvetlenie (aj som si neni isty ci som ho spravne pochopil)
- Aj ked VERIM v evoluciu tak treba uznat ze sa jedna len teoriu ktora ma sice viac dokazov ako biblia (ta ma len jeden jediny dokaz a to je ona sama :/)

Myslim ze co sa tyka evolucie sa ti nepodarilo udat "kvalitne" spochybnujuce myslienky
1. kostry ako akykolvek bio-material sa rozkladaju takze preto ziadne kostry
2. Ano sance ze mutacia (zaklad evolucie) bude v pozitivnom zmysle je velmi mala a to ze prezije alebo sa presadi je este mensia ale vyhrat v sportke je tiez velmi malo pravdebodobne a predsa sa to stava.

PS. Este by ma zaujmalo ohladom toho obetovania Jezisa ako je to s ludmi ktory sa sice narodili aj zomreli po jeho "obeti" ale nikdy nemali sancu vediet ze zil (napr. obyvatelia Australie alebo Ameriky)?

Čo sa týka Biblie,tak archeologické nálezy dokazujú,že má pravdu napr.Werner Keller : A Biblia má predsa pravdu,mnohé publikácie s archeologickými nálezmi.Viem,v médiach tomu nerobia reklamu... :wink:
Sú aj iné dokazy,ale nemá zmysel to rozoberať.Nemám chuť niekoho presviedčať a na dlhú argumentáciu ani nemám dosť času.

Tie tvoje dve body sú fakt dosť nezmyselné.

1.kostry a iný biomateriál sa rozkladajú,takže preto žiadne kosti.

Sorry,ale toto je úžasný argument.Keď sa tie kosti rozkladajú,ako je možné,že sa zachovali kosti roznych zvierat,dinosaurov...Ako je to možné ? A keď sa teda zachovali,odhliadnúc od času,tak potom prečo medzidruhy nie sú ? Neboli z kostí ? :)
Veď mali byť odolnejšie,lebo prežili v konkurenčnom boli o život -zákon silnejšieho...Na to odpovedz...

Ďalej podľa Darwina sú dinosauri starší ako cicavci a predchodcovia človeka.Takže,keď v zemi prežili STARŠIE kosti dinosaurov,prečo neprežili MLADŠIE kosti predchodcov človeka a miliónov medzidruhov....

Ale ja ti to vysvetlím a obávam sa,že to nehraje darwinovej evolúcií do karát.
Kosti,teda biologický materiál sa rozkladajú,ale aj tak v Zemi vydržia dosť dlhú dobu,ďalej je podstatné,aké je prostredie.
Napríklad zamrznuté mamuty sa nachádzajú na Sibíri v dobrom stave,ale medzidruhy tam nie sú.
V hnilobnom,teplom vlhkom prostredí prežijú kosti kratšie.Ale mamuty sú aj inde,nielen na Sibíri.
Mamuty sú cicavce ako človek a medzidruh nikde.
Realita je taká,že tie mamuty nie sú také staré ako tvrdí evolučná teória,preto sa kosti zachovali aj mimo ľadu v teplejšom prostredí.
Keby tam ležali pár miliónov rokov,tak by z nich nič nezostalo,lebo sa rozložia,ako si poznamenal... :wink:

2.Porovnávať športu s evolúciou je zaujímave,ale je to len nelogická teória,pretože štatistika,pravdepodobnosť a evolúcia sú rozne pojmy.Evolúcia tvrdí,že z neživej hmoty vzikla živá,a na to dodnes nie je vedecký dokaz,zatiaľ,čo výherca športky je fakt,ktorý nastal.
niko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mabosk 11. 12. 2006 23:51

@niko

To ze v biblie popisane udalosti su ciastocne dolozene archeologiou je pravda ale nemusi to znamenat ze zvysok biblie je pravda.

1. Kosti. To je vtip? Niko ak by som cisto teoreticky uznal ze boh stvoril dinosaurov preco sa dochovalo len par kosti ked ich urcite zilo par stoviek milionov? Casti v davnych dobach zijucich tvorov sa zachovali len velmi sporadicky pretoze to je vysoka statisticka nepravdepobnost ze okolite podmienky umoznia prezit tymto kostiam ovela dlhsie ako priemer. Ocakavat ze by sme nasli reprezentativny vzorok kazde stadia vsetkych zijucich organizmov je absotne detinske.

2. Praveze evolucia sa zaklada na pravdepodobnosti (konkretne na mutacii (od coho si myslis ze mame v matematike perMUTACIE => rekombinacie existujucich vzorov))
Ano na to ze z mrtvej hmoty vznikla ziva hmota dokaz neni (tak ako neni dokaz ze existuje boh (odhliadnuc od toho dokaz ze boh existuje ani z principu nabozenstva byt nemoze lebo tym padom by VIERA okamzite zanikla)).
Naposledy upravil mabosk dne 12. 9. 2007 21:36, celkově upraveno 1
mabosk
Čtenář

Odeslat příspěvekod niko 11. 12. 2006 23:58

[quote="Bobroněnko";niko, nechtěl jsem nějak útočit, nejde mi prakticky o nic víc, než tobě, tedy obhájit si vlastní myšlenky.
Předně, ten tvůj dlouhý elaborát má pár trhlinek. Z DNA není složené všechno živé. DNA má ten jediný úkol, že je v ní zakódováno pořadí aminokyselin ve specifických proteinech, které se pak mohou státi stavebními látkami (nebo taky hormony, enzymy...atd...) - prostě je v nich pouze zakódováno všechno, co se ti v těle děje.
Dále, to, o čem jsem se bavil v souvislosti s bakteriemi, viry, a podobnými dalšími hnusy, bylo principielně to, že princip evoluce - tedy modifikace DNA a
niko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod niko 12. 12. 2006 00:12

mabosk píše:@niko

To ze v biblie popisane udalosti su ciastocne dolozene archeologiou je pravda ale nemusi to znamenat ze zvysok biblie je pravda.

1. Kosti. To je vtip? Niko ak by som cisto teoreticky uznal ze boh stvoril dinosaurov preco sa dochovalo len par kosti ked ich urcite zilo par stoviek milionov? Casti v davnych dobach zijucich tvorov sa zachovali len velmi sporadicky pretoze to je vysoka statisticka nepravdepobnost ze okolite podmienky umoznia prezit tymto kostiam ovela dlhsie ako priemer. Ocakavat ze by sme nasli reprezentativny vzorok kazde stadia vsetkych zijucich organizmov je absotne detinske.

2. Praveze evolucia sa zaklada na pravdepodobnosti (konkretne na mutacii (od coho si myslis ze mame v matematike perMUTACIE => rekombinacie existujucich vzorov))
Ano na to ze z mrtvej hmoty vznikla ziva hmota dokaz neni (tak ako neni dokaz ze existuje boh (odhliadnuc od toho dokaz ze boh existuje ani z principu nabozenstva byt nemoze lebo tym padom by VIERA okamzite zanikla)).

mabosk :
1.Nie je to vtip,ale nepochopil si to,čo píšem.Kosti sa najviac zachovali tam,kde boli podmienky.Na Sibíri sú zamrznuté tisíce mamutov,nie desiatky,čiže sú tam dobré podmienky.Mamut je cicavec,Predchodca človeka je cicavec,mali žiť podľa Darwinova v tom čase spolu na tom územi a v ľade sa tento medzidruh spolu s mamutmi nenachádza.Takže ako sa to vysvetlí ?
Takže tu tvoja štatistika zlyháva a tiež sú aj iné miesta na Zemi s podobnou bohatou nádielkou kostí,ale medzidruhy nikde.
No,ver si čomu chceš.Chápem,dinosauri sú starší je ich pomenej.

2.Evolúcia sa zakladá na pravdepodobnosti a mutáciách,ale zas len teoreticky ako hypotéza,lebo sa nikdy nedokázalo,že život vznikol z neživej hmoty,takže je otázkou,či teória je správna.

Na existenciu Boha sú aj iné dokazy ako archeologické nálezy,ktoré potvrdzujú Bibliu,ale nie sú to dokazy,ktoré by boli pre mnohých podľa všetkého dostačujúce.

PS : absenciu medzidruhov si neobjasnil,asi sú také vzácne a také staré,že aj mamut je mladší...
niko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mabosk 12. 12. 2006 00:20

@Niko

1. Chces odo mna odpoved typu sused vyhral v sportke a preco ja nie? (preto bolo to porovnanie so sportkou)

2. Presno to som povedal a vlastne tvrdil uz v povodnom prispevku (ze evolucia je tiez len teoria s viacerymi dokazmi).

Na tvojom mieste by som sa "modlil" aby nikdy neboli ziadne dokazy ze boh existuje lebo podla ludskej logiky by sa vsetci veriaci stali neveriacimi (stali by sa "vediacimi" - viz Constantine ;))

PS. Tie medzidruhy su "objasnene" tym ze este ich pozostatky bud neboli najdene alebo mali tu "smolu" ze sa po nich nezachovali ziadne zostatky.
Naposledy upravil mabosk dne 12. 9. 2007 21:35, celkově upraveno 1
mabosk
Čtenář

Odeslat příspěvekod niko 12. 12. 2006 00:26

mabosk : Tiež už končím.Tie medzidruhy sú problém,bolo to nepríjemné aj Darwinovi,ešte že je štatistika a športka. :wink:

Keby sa ľudia stali vediacimi, je to ich vec.A čo má ako byť,že by už nemuseli veriť ? Vedeli by,čo je ešte lepšie... :)

PS : Ešte,že sú teórie,že sa nájdu.Aj uznávač evolúcie musí byť VERIACI,čo sa týka existencie medzidruhov.Nič iné mu nezostáva... :?
Poprieť darwinizmus by bolo ťažkým hriechom.
niko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mabosk 12. 12. 2006 00:32

Hej hej, len evolucia narozdiel od biblie nevyzaduje byt veriaci aby bol jedinec spaseny ;)
Naposledy upravil mabosk dne 12. 9. 2007 21:34, celkově upraveno 1
mabosk
Čtenář

Předchozí stránkaDalší stránka