Dejte mi jediny hmatatelny dukaz ze Buh existuje

Oficiální náboženství a sekty, smysl života

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Jack111 13. 3. 2009 22:38

ne
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod S-Tony 14. 3. 2009 00:17

Církev že je bůh? No pro nevzdělané lidi určitě ano.
Ostatní dokážou najít boha i bez církevní diktatury.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Přeborník

Odeslat příspěvekod sparrow75 14. 3. 2009 00:33

Já ho nehledám a hledat nemíním 8-)
Mello je jediný,Mello je naše internetové slunce,Mello je náš bůh
a proto modleme se společně Mello náš jediný na nebesích.
sparrow75
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Juanitos 14. 3. 2009 07:13

Zyzzy píše:Taky to tak chápu... :-) Výraz "stvořit" totiž dává smysl jen když existuje čas.

Juanitos: Je to prosté - pokud znám svou budoucnost, nemohu ji nijak změnit.
Znát všechny možnosti není to samé jako znát budoucnost. Svobodná vůle znamená, že stojím-li v tvém bludišti na křižovatce, mohu si cestu vybrat - mohu budoucnost zvolit zcela nezávisle. Převedu svůj příklad se sklenicí na tvé bludiště : Stojím v bludišti na křižovatce, mám dvě cesty (vpravo, vlevo). Bůh mi řekne, že půjdu vpravo (ať už sám, či skrze nějaké proroctví). Mohu se otočit a jít vlevo?

Nepřijde mi to jako nějaká spekulace. Narazil jsem na logický rozpor, podle kterého nemůžu mít zároveň zcela svobodnou volbu a zároveň znát budoucnost. Jaké je řešení, pokud bůh existuje? Buď bůh sám nezná budoucnost nebo nemám zcela svobodu volby nebo mi bůh budoucnost nemůže sdělovat. Uvítám jakékoliv jiné řešení problému (nebo opravu, pokud je má logika špatná).

Prečo by ti Boh mal hovoriť, či pôjdeš vpravo alebo vľavo? Asi to bude tak, že svoju budúcnosť v niečom tak konkrétnom ako s tým pohárom poznať nebudeš... Pozri si jedno proroctvo, ktoré je z nedávnej doby a pozoruj správy, čo sa už plní a ako... http://www.ulozisko.sk/143747/Proroctvi.doc
Juanitos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Juanitos 14. 3. 2009 07:19

spike18 píše:Když je Bůh vševevěd, proč se církev tak často mýlí (plochá Země, střed vesmíru tvoří Země etc.)?

Ak to niekedy Cirkev hlásala, tak to boli len názory ľudí, Boh nikde netvrdil, že zem je stred vesmíru ani, že je plochá. Ale v niečom je zem stredom vesmíru, odohráva sa tu najväčšia dráma, ktorej hercami sme aj my...
Juanitos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Juanitos 14. 3. 2009 07:22

sparrow75 píše:Já ho nehledám a hledat nemíním 8-)

Prečo nehľadáš? Si si taký istý, že po smrti neskamenieš hrôzou, keď zistíš, ako si sa mýlil?
Juanitos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sparrow75 14. 3. 2009 10:10

co bude po smrti je mě vcelku u pr.... ;-)
Mello je jediný,Mello je naše internetové slunce,Mello je náš bůh
a proto modleme se společně Mello náš jediný na nebesích.
sparrow75
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zyzzy 15. 3. 2009 20:42

Juanitos píše:Prečo by ti Boh mal hovoriť, či pôjdeš vpravo alebo vľavo?

Protože může? ;-) Učinil tak zřejmě již mnohokrát - sám jsi psal, že např. Jidášovu zradu předpovídal mnohem dřív. Nebo že by nemohl? :-)
Juanitos píše: Asi to bude tak, že svoju budúcnosť v niečom tak konkrétnom ako s tým pohárom poznať nebudeš...

Není moc rozdíl mezi "konkrétní" a "nekonkrétní" budoucností...
Juanitos píše: Pozri si jedno proroctvo, ktoré je z nedávnej doby a pozoruj správy, čo sa už plní a ako... http://www.ulozisko.sk/143747/Proroctvi.doc

Promiň, ale to proroctví se mi zdá absurdní a žádá si absurdní reakci. Co když se všichni lidé na světě zítra rozhodnou spáchat sebevraždu? Pak by se proroctví zřejmě nenaplnilo, že? Máme-li svobodnou vůli, pak tak učinit můžeme... Ale nezabývejme se prosím konkrétními věcmi...

Takže ještě jednou... :-)
Předpoklady: bůh zná budoucnost, může mi ji sdělovat a zároveň mi ponechává zcela svobodnou vůli při rozhodování.

Znovu myšlenkový experiment: Stojím v bludišti na křižovatce, mám dvě cesty (vpravo, vlevo). Bůh mi řekne, že půjdu vpravo (ať už sám, či skrze nějaké proroctví). Mohu se otočit a jít vlevo? (Schválně chci vždy udělat opak toho, co je mi předpovězeno)

Ano? Pak se bůh mýlil a nezná budoucnost. Ne? Pak nemám svobodnou vůli. Došel jsem ke sporu.

Toto je pro mě "hmatatelný" důkaz toho, že nemohou najednou platit všechny tři předpoklady současně. Který je tedy špatný? Buď bůh nezná budoucnost nebo mi ji nemůže sdělovat nebo nemám svobodnou vůli. "Funguje-li" na těchto předpokladech křesťanský Bůh, pak je to pro mě důkaz neexistence křesťanského Boha.

Očekávám od kohokoliv jasnou odpověď, který z předpokladů je mylný, případně v čem je špatná celá logika nebo jaké je jiné řešení. Kurnik, vždyť je to jednoduchý rozpor, který už přece musel být nějak vyřešen, snad už Akvinským či kým...

P.S. Jedno řešení by MOŽNÁ existovalo, pokud bych bohu dovolil měnit minulost :-)
Zyzzy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Juanitos 15. 3. 2009 21:12

Zyzzy píše:
Juanitos píše: Pozri si jedno proroctvo, ktoré je z nedávnej doby a pozoruj správy, čo sa už plní a ako... http://www.ulozisko.sk/143747/Proroctvi.doc

Promiň, ale to proroctví se mi zdá absurdní a žádá si absurdní reakci. Co když se všichni lidé na světě zítra rozhodnou spáchat sebevraždu? Pak by se proroctví zřejmě nenaplnilo, že? Máme-li svobodnou vůli, pak tak učinit můžeme... Ale nezabývejme se prosím konkrétními věcmi...

Kludne sa s tebou stavím, že sa zajtra všetci nerozhodnú pre samovraždu.. :o)

Zyzzy píše:Takže ještě jednou... :-)
Předpoklady: bůh zná budoucnost, může mi ji sdělovat a zároveň mi ponechává zcela svobodnou vůli při rozhodování.

Znovu myšlenkový experiment: Stojím v bludišti na křižovatce, mám dvě cesty (vpravo, vlevo). Bůh mi řekne, že půjdu vpravo (ať už sám, či skrze nějaké proroctví). Mohu se otočit a jít vlevo? (Schválně chci vždy udělat opak toho, co je mi předpovězeno)

Ano? Pak se bůh mýlil a nezná budoucnost. Ne? Pak nemám svobodnou vůli. Došel jsem ke sporu.

Toto je pro mě "hmatatelný" důkaz toho, že nemohou najednou platit všechny tři předpoklady současně. Který je tedy špatný? Buď bůh nezná budoucnost nebo mi ji nemůže sdělovat nebo nemám svobodnou vůli. "Funguje-li" na těchto předpokladech křesťanský Bůh, pak je to pro mě důkaz neexistence křesťanského Boha.

Očekávám od kohokoliv jasnou odpověď, který z předpokladů je mylný, případně v čem je špatná celá logika nebo jaké je jiné řešení. Kurnik, vždyť je to jednoduchý rozpor, který už přece musel být nějak vyřešen, snad už Akvinským či kým...

P.S. Jedno řešení by MOŽNÁ existovalo, pokud bych bohu dovolil měnit minulost :-)

Boh ti môže ale nemusí povedať, čo bude a hlavne nie je taký hlúpy, aby človeku, ktorý sa rozhodol robiť vždy naopak, povedal, čo bude. :o)
Ty nehľadáš hmatateľný dôkaz, keby si chcel, tak ich existuje dosť, stačí skutočne úprimne povedať Bohu, že Ho chceš spoznať alebo sa pozrieť okolo seba. Aj fyzici prišli na to, že vo Veľkom tresku sa s nulového bodu s nekonečnou energiou rozvinul všetok vesmír a že je za tým "Inteligentný dizajn". Aj termodynamika hovorí o tom, že všetko speje k neusporiadanosti, teda k opaku ako hovorí evolučná teória. Na mesiaci je iba toľko vesmírneho prachu, koľko ho, ak padal rovnomerne, spadlo maximálne za 6-10 tisíc rokov. Magnetické pole zeme sa postupne rovnomerne oslabuje, keby mala zem miliardu rokov, tak by jej magnetické pole bolo vtedy oveľa väčšie ako magnetické pole slnka. Keby ti šlo o dôkazy, a poznanie pravdy, tak ju nájdeš, ale tebe o to nejde...
Juanitos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zyzzy 15. 3. 2009 21:44

Juanitos píše:Kludne sa s tebou stavím, že sa zajtra všetci nerozhodnú pre samovraždu.. :o)

Jde o princip - máme-li svobodnou vůli, pak máme takovou možnost a existuje alespoň mizivá pravděpodobnost. :-)
Juanitos píše:Boh ti môže ale nemusí povedať, čo bude a hlavne nie je taký hlúpy, aby človeku, ktorý sa rozhodol robiť vždy naopak, povedal, čo bude. :o)

Takže podle tebe je řešením, že mi nemůže budoucnost sdělit, ano?

Nemám nic proti bohu, bůh je jedna z možných teorií... Mám ale výhrady vůči některým konkrétním podobám boha (např. tomu biblickému). Stále mi tu nikdo neodpověděl, jak věřící zmiňovaný paradox řeší. Neptám se na magnetické pole, prach na Měsíci, entropii apod. Používejme čistě logiku. Dočkám se tedy jasné odpovědi?
Zyzzy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jack111 15. 3. 2009 21:47

Zyzzy: Ty se ptáš zcela špatně. V tomto případě není možnost ti říct budoucnost jednoduše. Tohle nemá řešení.
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod Zyzzy 15. 3. 2009 21:55

Jack111 píše:...není možnost ti říct budoucnost jednoduše...

Já se ptal, který předpoklad je špatný. Takže podle tebe mi bůh obecně nemůže vždy sdělit budoucnost? To je příklad toho, co chci slyšet.
Zyzzy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Juanitos 16. 3. 2009 21:56

Zyzzy píše:
Juanitos píše:Kludne sa s tebou stavím, že sa zajtra všetci nerozhodnú pre samovraždu.. :o)

Jde o princip - máme-li svobodnou vůli, pak máme takovou možnost a existuje alespoň mizivá pravděpodobnost. :-)

Tá pravdepodobnosť ti tu nepomôže, nepresvedčil by si všetkých aby spáchali samovraždu. :o)

Zyzzy píše:
Juanitos píše:Boh ti môže ale nemusí povedať, čo bude a hlavne nie je taký hlúpy, aby človeku, ktorý sa rozhodol robiť vždy naopak, povedal, čo bude. :o)

Takže podle tebe je řešením, že mi nemůže budoucnost sdělit, ano?

Skôr by som povedal, že sa rozhodne ti ju nepovedať... Skús si to predstaviť, vidíš pred sebou vychytralého človeka, ako si myslí, že ťa dostane a urobí presný opak toho, čo by si mu predpovedal.. Čo by si urobil ty?

Zyzzy píše:Nemám nic proti bohu, bůh je jedna z možných teorií... Mám ale výhrady vůči některým konkrétním podobám boha (např. tomu biblickému).

Keby bol biblický Boh jednou z teórií, tak by bol tou najpravdepodobnejšou, ale On je skutočný, sám by si to mohol zažiť, keby si chcel...

Zyzzy píše:Stále mi tu nikdo neodpověděl, jak věřící zmiňovaný paradox řeší. Neptám se na magnetické pole, prach na Měsíci, entropii apod. Používejme čistě logiku. Dočkám se tedy jasné odpovědi?

Ako veriaci túto dilemu nemám prečo riešiť. Aj keby Boh obmedzil proroctvom moju slobodnú vôľu, čo som doteraz asi ani nezažil, viem, že všetko, čo robí, je pre moje dobro. On ma obmedzuje len tým, že nie vždy súhlasím s tým, čo chce odo mňa, ale necháva to na mne ako sa rozhodnem. A ja viem, že On má nakoniec pravdu, len sa to niekedy ťažko prijíma...
Juanitos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zyzzy 17. 3. 2009 00:14

Juanitos píše:Tá pravdepodobnosť ti tu nepomôže, nepresvedčil by si všetkých aby spáchali samovraždu. :o)
Domnívám se, že nechápeš nebo nechceš chápat princip, tento konkrétní případ tedy nemá cenu dále řešit...
Juanitos píše:Skôr by som povedal, že sa rozhodne ti ju nepovedať...
Rozhodne? Ne - on nemá jinou možnost! Musí mlčet nebo mi to říct, ale odebrat svobodu. Paradoxně je bůh při svém jednání v čase sám omezen svou vlastní předpovědí :-)
Juanitos píše:Ako veriaci túto dilemu nemám prečo riešiť.
Proč myslíš, že zrovna to tvoje chápání boha je to správné? Pochybnost není na škodu.
Juanitos píše:Aj keby Boh obmedzil proroctvom moju slobodnú vôľu, čo som doteraz asi ani nezažil, viem, že všetko, čo robí, je pre moje dobro...
To je rozumná věta. Vidím posun k odpovědi. Takže znova :-)

Hledáme, co by mělo platit, aby nedošlo ke zmiňovanému paradoxu (znám budoucnost=>nemohu volit jinak):

A] bůh nezná obecně budoucnost
B] bůh budoucnost zná, ale NEMŮŽE mi ji sdělit (obecně)
C] bůh svou předpovědí omezí svobodnou vůli
D] NEVÍM
E] jiné vysvětlení - napiš konkrétně jaké

Pochop, že tímto paradoxem nevyvracím boha obecně, ale např. Boha s velkým B. Pokud mi křesťané tvrdí, že jejich Bůh mi sděluje budoucnost, ale nebere svobodnou vůli, pak jsem předešlým sporem dokázal, že takto "definovaný" bůh Bůh nemůže existovat.
Když připustíš A,B nebo C, pak je to OK, jen mám za to, že potom tvé chápání boha, ač je logičtější, není totožné s tím, jak je prezentováno většinou křesťanů. Toť vše, není na tom nic špatného. Tvůj bůh je mi pak přijatelnější a rád se o něm pobavím (Zda-li nemá jiné "mouchy" :twisted: )

Řešili jste tady rozpory v bibli. Nabídl jsem vám rozpor zásadní. Ocenil bych i názor jiných. Takže co myslíte? A,B,C,D nebo E???
Zyzzy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 17. 3. 2009 07:17

do toho!! do toho!!
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník

Předchozí stránkaDalší stránka