Dejte mi jediny hmatatelny dukaz ze Buh existuje

Oficiální náboženství a sekty, smysl života

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod icotech852 5. 1. 2013 21:00

Bůh je tak prostě jiné označení pro přírodu,vesmir a vsetko to,co sa okolo nas deje.
Zober si cloveka ako cisto tvora - tvora,pre ktoreho je potrebne iba prezit a rozmnozovat sa.Odober mu vsetky emocie,naco sa smejes,places,trpis? ved si len kopa atomov,tak sa podla toho spravaj.
To by ludia vyzerali ako v tom filme z buducnosti kde nejestvovali emocie (Equilibrium)
forsaken...
icotech852
Přeborník

Odeslat příspěvekod Jack111 5. 1. 2013 21:20

jednou je to poskladano do kamene, jindy je to zase clovek. Zaklad je stejny. Treba mozna pochazim ze stejne hvezdy jako ty boty, co mam zrovna na mohou.
Emoce nejsou jen vysadou cloveka.
Jack111
Přeborník

Odeslat příspěvekod Zyzzy 5. 1. 2013 21:27

Emoce jsou jen stavem. Vesměs je myslím příčinou produkce či absence nějaké sloučeniny v organismu (např. endorfiny a jiné). Z hlediska evoluce mají emoce zajisté nějakou výhodu. Např. typicky takový strach je určitě pro přežití výhodný. Některé emoce mohou mít výhodu z hlediska přežití ve společnosti jiných tvorů atd...

Takže vlastně jsme tady, protože máme emoce. Nebýt jich, tak by nás asi už dávno něco sejmulo nebo bychom se raději sejmuli sami.
Zyzzy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod icotech852 5. 1. 2013 23:14

Keby ludia boli bez emocii a plnili by si len svoju potrebu mnozit sa a jest bez emocii vsetko by slo ako po masle.Ziadne vojny,hadky atd.Pestovali by si v spolocnosti obzivu,lovili zver,ryby.Ziadne nasilie tu netreba.Ibaze nase duse tvoria hnev,nenavist,zavist atd,cize nasa historia je odrazom nasho spravania sa.
Netreba sa hnevat na vojny,peniaze,dlhy.To vsetko sme si vytvorili samy vdaka nasemu zmyslaniu.
forsaken...
icotech852
Přeborník

Odeslat příspěvekod Zyzzy 5. 1. 2013 23:42

Na rozdíl od tebe si nedokážu představit člověka bez emocí :hm
Pokud bychom měli pouze náš rozum bez emocí, měli bychom dříve či později usoudit, že nemá žádný smysl množit se a jíst a i díky absenci strachu ze smrti by nám nečinilo problém si hodit mašli...
Mimochodem třeba zabíjení druhého by bez emocí nemohlo být vyhodnoceno ani jako dobré, ani jako špatné - pro obě strany. Čili veškeré hodnocení (dobré/zlé) je podmíněno emocemi. Nebo se mýlím?
Zyzzy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod icotech852 6. 1. 2013 00:07

Ja uz s tebou nemam zaujem ani komunikovat.Ludstvo by sa malo spravat tak,aby na svoju existenciu nepotrebovalo zakony,ktore mame dnes.Zi si svoj materialny zivot pokial ta spravi stastnym.
forsaken...
icotech852
Přeborník

Odeslat příspěvekod Zyzzy 6. 1. 2013 00:27

O jakých zákonech je řeč? Lidé rozlišují "dobré" od "zlého" díky tomu, že mají emoce. K tomu rozlišení nepotřebují vyšší bytost/autoritu (i zarytí ateisté došli k desateru morálnějšímu než to biblické).
I bez víry v nějakého boha se lze radovat, být šťastný, prožít lásku, chovat se k druhým pěkně apod. Zlé skutky nijak nesouvisí a ateismem nebo nevírou v něco nadpřirozeného (=materialismem)
Zyzzy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LammerOutsider 6. 1. 2013 00:40

Zyzzy, právě teď jsi mi pomohl zformulovat myšlenku kterou se tak nějak celou dobu snažím dát dohromady :D

Třeba právě pro mě je Bůh ta věc umění rozlišit dobro/zlo a morálka (což není pud jako např pro zvířata kteří se řídí jinak).

Jak jsem někde výše psal, Bůh je vlastně náš vnitřní morální kodex, abstraktní definice toho co nejde materiálně vyjádřit. Každý ho má jinačí, proto se každý chováme jinak. Proto by de facto šlo i (podle mě) prohlásit, že Bůh je vševědoucí a všímprocházející, pokud jsi pochopil jak to myslím.

Tam nejde o to, jestli věříš v Boha jako nějakého Pána kterému se musíš modlit. Už jen to POVĚDOMÍ o něm, o Dobru a Zlu, o Pravdě, Kráse a Štěstí je vlastně víra v Boha - nadřazený výraz pro tyto věci.

Nikdy nijaký národ, ať už starý nebo nový, není úplně bez jakési jejich víry ve vyšší sílu, vyšší princip. (teda aspoň já jsem nikdy neslyšel o národu nebo kmeni který by byl zároveň člověk a zároveň se choval jako zvíře jen podle pudů - sníst něco, rozmnožit se a umřít).

Mohl bys namítnout že třeba v ČR je okolo 70% ateistů co v nic nevěří. Ale jsme potomci věřících a to povědomí a ta víra v náš morální kodex přetrvává.

Zákony jsou vlastně moderní alternativní náboženství, Desatero Přikázání v2.0 :D , ale ten základ je v principu dobro/zlo... morálka je podle mě ta Boží síla :)
Naposledy upravil LammerOutsider dne 6. 1. 2013 02:13, celkově upraveno 1
LammerOutsider
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Protoneus 6. 1. 2013 01:26

Zyzzy píše:Protoneus: Hmm, tak přiznávám, že jsem se v tobě zmýlil. Už jsem tě měl v podstatě za ateistu se specifickým názvoslovím. Ty jsi však přišel s Biblí, spásou, Bohem s velkým B, atd...

trent, icotech852:
"bůh = jen a pouze svět kolem nás (včetně nás)" bylo myšleno v podstatě z "materialistického" pohledu. Bůh je tak prostě jiné označení pro přírodu. Nebo chcete-li pro základní elementární částice a fyzikální zákony, kterými se řídí. Takový "bůh" nemá nic co do činění s lidskými abstraktními výmysly - morálkou, spásou, s pokyny jak jednat a žít apod.

Nezmýlil, jen na blbosti někdy odpovídám blbostmi, nic víc ;-) .
Ateista opravdu nejsem, jsem VĚŘÍCÍ, BOHA mi prosím neber, nic jiného z tohoto světa by mi už nezbylo, DÍK.
Naposledy upravil Protoneus dne 6. 1. 2013 01:39, celkově upraveno 1
Protoneus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zyzzy 6. 1. 2013 01:36

LammerOutsider: Super, jsem rád, pokud mé tlachy k něčemu přispěly.

Takže pro tebe je bůh schopnost rozeznat dobré od zlého, přičemž to neznamená, že to má každý nastaveno stejně. To je dost zajímavá myšlenka! To mě nenapadlo a přitom se to vybízí...

Otázkou je, proč to nazývat bohem a ne právě onou schopností. S bohem se zpravidla spojuje spoustu jiných věcí, jako např. stvoření všeho, posmrtné životy, spasení, někdy zázraky apod. Záleží na tom, jaké je bůh značky :-)

A taky proč by nemohla ta schopnost mít nějakou reálnou, "více materiální" podstatu spojenou s těmi emocemi? V tom smyslu, že by ji šlo teoreticky nasimulovat. :hm
Zyzzy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LammerOutsider 6. 1. 2013 02:09

Tyjo, já jsem zase rád že můj příspěvek někdo četl. :)

To s tím nazýváním máš pravdu. Setsakra pravdu. ... Ale zase jak bys to nazval? Svědomí? možná. Zdravý úsudek? Ale kdo určil který je zdravý a který špatný? ... Zase se ve svých uvahách dostávám zpátky k tomu, že Bůh je jen jakési zastřešovací slovo k Pravdě, Lásce, Kráse, Zlu, atd. atd.

Že slovo Bůh většina lidí spojuje se zázraky, spasení apod., to už je jakoby zase jejich věc. Každý si svého Boha vytvořil pro sebe, někdo se k němu modlí, někdo se nechává přibíjet na kříž (filipíny), někdo se vzteká že neexistuje (a tím přispívá k síle slova Bůh), jiný sice nevěří ale každý den řekne "O muj bože!", "Bože můj"
(Nevím kam tímdle odstavcem směřuju, zase mám v hlavě bordel... :D )

-------------
Nasimulovat tu situaci asi jde, jde nejspíš o směs pudů, "logického" řešení a emocí, popř. domýšlení následků a budoucnosti... ale nevím jakou situaci konkrétněji myslíš takže nevím jak přesně se k tomu vyjádit.

Kdyby to bylo třeba krádež či lež, líbí se mi ta myšlenka Sokrata o Daimoniu, vnitřním hlasu (svědomí), což je podle něj právě Bůh. Mé svědomí rozhodne, jestli ukradnu ten notebook co si vedle mě někdo nechal. Nebo se rozhodnu nechat si čisté svědomí, udělat dobro (mimochodem nespáchat podle desatera hřích) a doběhnout za majitelem a vrátit mu ho...

Osobně jsem právě proto jednou zažil v nákupním centru, kde jsem si povšimnul tašky s notebookem co si vedle mě omylem nechal nějaký spěchavší študent ležet, něco si tam dával do jinýho báglu a odešel pryč. Po cca 15 sekundách jsem si té brašny s NB všiml. Jsem taky student, takže by se mi zajisté nějakej notebook hodil. Co kdyby tam byl MacBook nebo nějakej Thinkpad? V té chvíli jsem měl cca 20 sekund na rozmyšlenou jestli "vydělat" 20k Kč nebo spolknout chtíč, čapnout to a zkusit doběhnout za ním.

Co byste udělali vy? Co myslíte že jsem udělal já?

-----------
LammerOutsider
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zyzzy 6. 1. 2013 04:03

Tak mě napadly dvě takové skoro-myšlenky...

1) Všechno, co jsi schopen (byť jen myšlenkově) v laboratoři vytvořit, to nenazývejme slovem bůh nebo božím zásahem, ale běžnou součástí reality. (Protoneus promine)

Takže pokud vytvoříš třeba umělou inteligenci, která si nějak vytvoří svůj vlastní žebříček hodnot učením, pak ta schopnost není bohem (jelikož byla vytvořena/nasimulována).

2)Ten notebook jsi beztak vrátil.
Třeba máme nějak v genech stádovitost - že "sdílíme" pocity s lidmi kolem. Když jsi ve skupině smutných lidí (třeba na pohřbu), pak zpravidla nebudeš veselý, i kdyby šlo o naprosto neznámé lidi. Když budeš ve veselé společnosti, pak budeš mít tendenci se také smát.
Takže pokaždé, když si vzpomeneš na toho okradeného, vybaví se ti jeho smutek nebo radost, což částečně zevokuje tvůj smutek nebo radost (byť malý). Svědomí.

Já bych vrátil, protože nevidím důvod někomu činit to, co si nepřeje a sebe nepovažuji za něco podstatného...
Zyzzy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod icotech852 6. 1. 2013 10:06

LammerOutsider 6. 1. 2013 00:40 :tleskani klobuk dole,pekny prispevok ;-)
forsaken...
icotech852
Přeborník

Odeslat příspěvekod trent 6. 1. 2013 11:13

icotech852 píše:Ja uz s tebou nemam zaujem ani komunikovat.Ludstvo by sa malo spravat tak,aby na svoju existenciu nepotrebovalo zakony,ktore mame dnes.Zi si svoj materialny zivot pokial ta spravi stastnym.

Ujistuji te ze lidstvo by prezilo i bez dnesnich zakonu. Dnesni zakony jsou jsou z casti rozsireni nejakych zasad slusneho chovani a z casti buzeraci vlasnouci tridy. Ovsem vse je to relativni, protoze stejne je to o tom, co se dlouhodobe prohlasilo za spravne a co ne.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter

Odeslat příspěvekod icotech852 6. 1. 2013 11:49

Ked si zoberies aké zverstva sa dejú v dnešnej dobe a to i napriek zákonom (stačí si pozrieť správy) tak keby sme tieto zákony dali bokom to by nastala dalsia Sodoma Gomora.
forsaken...
icotech852
Přeborník

Předchozí stránkaDalší stránka