K jakému náboženství se přikláníte (nebo kterému věříte)?

Oficiální náboženství a sekty, smysl života

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod nitram47 27. 4. 2008 12:09

Verit by sa aj dalo, ale farari svojimi cinmi odradzaju ludi od cirkvi. Farar vyvazajuci sa na drahom aute perfektne dava priklad ludom o zivote v chudobe..
hard to the core

⇛Nie je umenie smiať sa keď sa ti chce plakať, ale vypiť keď sa ti chce grcať.
nitram47
Čtenář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vizitix 27. 4. 2008 15:33

Ťuhýk píše:Já věřím, že vesmír vysmrkla z nosu bytost zvaná Velký zelený Křečopažout.
:D :D :D :D :tleskani


Já se teda nehlásim k žádnému náboženství. A ani hlásit nebudu.

Samo náboženství mi nevadí, pokuď mi to někdo nestrká do nosu.
Unknown Pleasures
vizitix
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 12. 5. 2008 15:41

1)Každé náboženství je samo o sobě naprostý omyl.
2)Každá církev nebo organizace kodifikující náboženská pravidla je organizací demagogickou a proto potencionálně nebezpečnou.
3)Jedinou skutečnou hodnotou je pravda, kterou vám neřeknou v žádném kostele, ani se ji nenaučíte ve škole.

vysvětlivky:
1) Náboženství v klasickém slova smyslu jsou ideologické systémy nepřipouštějící popření sebe sama, tedy nejsou o hledání pravdy, ale o výkladu určitých jevů jediným možným předem daným způsobem nezaloženým na logice a bez nestranného ověřování fakt.
2) Církve se snaží rozšiřovat výše zmíněné ideologické systémy a prostřednictvím nich se snaží nějak (více či méně) kontrolovat lidi, ovlivňovat jejich mínění a činí je závislými na daném výkladu podstaty světa. V zásadě je tedy každá církev nebo náboženská organizace společností demagogickou a v určité míře tyranskou.
3) Jednoduché. Pochopení světa a řádu věcí, hledání té poslední příčiny všeho. Bez zatížení náboženskými, vědeckými (ve smyslu neulpívání na současných tvrzeních, co je možné a co ne) i jakýmikoli jinými předsudky a dogmaty. Prostě ta čistá prava.

Jakákoliv náboženství či jiné systematické ideologie zásadně odmítám, ale aby nedošlo k záměně, nepopírám možnost existence nějaké "vyšší síly/rozumu", jehož exiastence není moderní vědě známa (nejraději pro to používám řeckého výrazu logos).
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrew_R 12. 5. 2008 17:45

Zatím věřím v člověka. Ten, jako heroická osobnost, zformuloval fyzikální zákony a zkonstruoval veškeré ty úžasné stroje, které nás obklopují. Člověk je architektem svého blahobytu, svého světa. To může znít docela egoisticky. Ano, je to egoistické. To je samo o sobě totiž hodné obdivu. Lidská práce, její chvála a lidé sami o sobě, je to, co cením.

Náboženství pro mě neznamená nic nesmyslného, ani nelogického. Je to shluk písmen a slov kdesi v prázdnu, protože je nedokážu zařadit do nějakého kontextu. Ve světě, který já vnímám, jsem pro ně nenašel místo.

Musím ale říct, že se můj pohled na svět velice liší oproti jiným lidem. Moje osobnost (INTJ) se dá charakterizovat takto: "Mají sklon být velmi pragmatické a logické osobnosti, často s individualistickým nadáním a nízkou tolerancí pro nespoutaný emocionalismus. Nejsou obvykle ovlivnitelní zachytávacími frázemi a obvykle nerozpoznávají autoritu založenou na tradici, postavení či titulu." Uvedu to jinak - kdybych psychologovi zaslal výsledem mé osobnosti podle (třeba) MBTI, pak o mě dokáže říct velmi mnoho. Stejně tak mi je jasné, že kdybych se narodil jako jiná osobnost, pak vidím svět jinak a k těmto závěrům nikdy nedojdu, protože je nepochopím, nebo mi bude připadat jiná cesta daleko racionálnější.

Darth Stewe: termín "pravda", je v tomto případě dost vágní. Ano, existuje jedna realita a jeden svět, ale lidé jsou odlišní. Vždy jednají tak, aby maximalizovali svůj užitek, a to vzhledem k jejich rozdílné povaze dopadá vždy jinak.
To say 'I love you' one must know first how to say the 'I.'
Andrew_R
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 15. 5. 2008 15:52

Ano, existuje jedna realita a jeden svět, ale lidé jsou odlišní. Vždy jednají tak, aby maximalizovali svůj užitek, a to vzhledem k jejich rozdílné povaze dopadá vždy jinak.

Ano, ale z toho přesně vychází zásadní problém naší doby. Technologicky jsme již tak daleko, že bychom se mohli starat ne jen o maximalizaci zisku, ale také o to, zda je námi zvolená cesta správná. V našich rukou je ohromná moc a my jsme za její využívání stoprocentně odpovědní.
To je právě problém současného pragmatického způsobu myšlení. Stále se zajímáme jen o maximalizaci "užitku" a už nehledíme na to, jakou cestou jej dosahujeme a jaké naše činy budou mít následky. A důkaz? Všude kolem nás; ničíme si planetu pod zadkem, shromažďujeme zbytečně majetek, hádáme se o malichernosti, jsme podezíraví jeden k druhému,... prostě člověk je člověku netvorem, snaží se si urvat co největší kus, a přitom zapomíná, že už dávno má, co potřebuje. Jenom pro MAXIMALIZACI zisku. Je mi z toho zle :!: Je mi z toho zle proto, že hromadíme to, co nepotřebujeme, investujeme do blbostí namísto do toho, co je potřeba, nepřebíráme za své konání zodpovědnost a upřednostňujeme finanční stránku před následky. Logicky přemýšlí málokdo (většina lidí vyvozuje závěry z tak úzkého úhlu pohledu, že je hanba to nazvat logickým uvažováním).
Nebudu to teď dál rozepisovat, musel bych se strašně naštvat na to, jak pokračuje "vývoj".
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 15. 5. 2008 17:39

Zatímco ty uvažuješ logicky :-D Já už dávno mám, co potřebuji? Kde? Jedině za peníze si to můžu koupit nebo vyměnit. Nějaká příroda je mi při tom ukradená. Za můj život ji nezničím tolik, aby mě to zahubilo.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 15. 5. 2008 18:42

Zatímco ty uvažuješ logicky

Nikdo neuvažuje dokonale logicky, ale z "logiky" některých osob vstávají vlasy hrůzou na hlavě (zvlášť z logiky těch, co rozhodují o naší bucoucnosti - páni politikové).
Já už dávno mám, co potřebuji? Kde?

Nemluvím ani tak o jednotlivcích, jako o celku.
Jeden příklad za všechny: dnes jsem viděl hračkového dinosaura asi za 10.000.,- , který je celý mechanický, řízený počítačem, schopnost "učení" apod. Kdyby peníze, které jdou na vývoj podobných "vynálezů", šly do zdravotnictví/vývoji protiasteroidní obraně/apod., bylo by to rozumnější. Tohle je do nebe volající plýtvání.
Nějaká příroda je mi při tom ukradená.

Zato tvá logika je neprůstřelná. Až ti dojde, jak je všechno propojené, nebudeš tak mluvit.
Příklad: Mao-Ce Tung jednou v době hladomoru prohlásil, že čínská rýže patří Číňanům, takže každý špaček, který sezobne zrnko rýže, okrádá čínský národ. Začala ohromná akce: vybíjení špačků. Bylo pobito tolik špačků, že se další rok přemnožili komáři. Na epidemie nemocí přenášené přemnoženými komáry zemřelo víc lidí, než způsobil hladomor.
Za můj život ji nezničím tolik, aby mě to zahubilo.

Ty ne, ale ti, kdož mají ty možnosti, to opravdu dělají (vlády, jisté společnosti, lidé z přelidněných oblastí)
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 15. 5. 2008 21:54

Myslíš, že původní záměr byl vynález toho dinosaura? Ten jen využívá to, co se používá jinde a třeba s nějakou obměnou i ve zdravotnictví. Když se peníze budou dávat do vynálezů robotů, kteří umí chodit, mluvit, smát se atp., ale nic jiného, prakticky využít se nedají, tak přesto peníze nejsou vyhozeny oknem. Princip na kterém fungují se může třeba využít později jinde.
Do vynálezů nových léků jde dost peněz. To je jen taková povinnost si stěžovat, že se zase dostalo málo peněz. Vždycky to bude míň, než to který odvětví potřebuje.
Já vím, že je příroda důležitá pro to a ono. Ale za můj život ji lidstvo nezničí na tolik, aby mě to zabilo. Nežiji v Číně, ale v Čechách.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 16. 5. 2008 16:47

To s tou Čínou bylo přirovnání, aby byla vidět provázanost. Podobně se ekosystém disharmonizuje trvale a následky nedokážeme pořádně předpovědět a asi tak jediné, co se předvídat dá, je, že následky budou ve finále ještě horší, než jsme si původně představovali. Mimochodem, nevěř tak moc na vzdálenosti; pro "problémy" (klimatické, epidemie,...) jsou opravdu nepatrné.

K dinosaurovi: to byl jen příklad plýtvání, nehledej v tom mé zaměření na tento konkrétní případ. Mohl bych dávat příklady stovek a stovek dalších vynálezů (zvláště z Japonska), které nepřispěly k dalšímu vývoji a horentní částky vyložené na jejich konstrukci by se vyplatily úplně někde jinde. Takoví roboti a jiné japonské "hračky" jsou prostě naprosto na nic (ty technologie by se mohly vyvíjet jinde a používat na něco potřebného), toto odvětví je pouhý líbivý žrout peněz.
Příkladem, kam by měly finanční prostředky jít, je podle mě opravdu oblast protiasteroidové ochrany. Každou chvíli kolem nás prolétne nějaký ten "šutrák" a málem nám už líže atmosféru. Kdyby se do odvětví této obrany investovalo mnohem víc peněz, nebyl by žádný dolar vyhozený. TOTO je problém ještě závažnější, než terorismus, protože Usama a jemu podobní nezpůsobí fatální armagedon.
Pokud si lidé uvědomí, že měli investovat do protiasteroidové ochrany až ve chvíli, kdy bude nějaký ten "drobek" na kolizním kurzu se Zemí, bude pozdě.

PS: V 1. osobě množného čísla mluvím proto, že zodpovědnost za budoucnost a činy celého lidstva neseme všichni.
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 16. 5. 2008 21:40

Před chvílí jsem viděl v televizi, jak nějací lidé vylezli z jeskyně po x měsících, kde se ukryli a čekali na konec světa. Neznáš je?
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Anonymous 16. 5. 2008 22:28

Jack111 píše:Před chvílí jsem viděl v televizi, jak nějací lidé vylezli z jeskyně po x měsících, kde se ukryli a čekali na konec světa. Neznáš je?

Byu tam Karel, Miluna, Uďa, Libuna,...
Anonymous

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 16. 5. 2008 22:40

Jack111>> Co to meleš :?: :shock: Já tu nemluvim o fanatickym náboženskym poblouznění, ale o reálné hrozbě! Kdyby ke srážkám v minulosti nedošlo, tak bezstarostnost ještě pochopim, ale ono k nim DOCHÁZÍ, naštěstí se do nás poslední dobou netrefilo nic velkýho, ale to nepotrvá věčně. Slyšel jsem o NĚKOLIKA asteroidech, které v příštích několika letech/desetiletích minou Zem jen o vlásek (v kosmickém měřítku) a jeden by měl kolem nás proletět v menší vzdálenosti, než je vzdálenost Země-Měsíc :!: :!: :!: (což by mohl pochopit každý, že to je prakticky nic) A co by se stalo, kdyby nebyly naše propočty správné, a tedy klid falešný, hmm?
To je REALITA, která by měla být jednou z priorit!

Víš co takovej šutrák o průměru 500km udělá se zemí :?: Přemýšlej
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 17. 5. 2008 08:10

Já jsem slyšel o tání ledovců - musíme s tím něco dělat nebo se všichni utopíme! Já jsem slyšel o supervulkánu v USA, který se může každým dnem probudit (a nebo taky za 1000 let a nebo nikdy) - musíme ho nějak zašpuntovat! Tohle se také v minulosti stalo, jen se o tom netočí tolik filmů.
Ty jsi poblouzněn zachráněním světa, který sice pomoci potřebuje, ale trochu jinak. To mi připadá dost podobný, jako fanatici kteří čekaj na mimozemšťany, až je zachrání.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Darth Stewe 17. 5. 2008 19:17

Já jsem slyšel o tání ledovců - musíme s tím něco dělat nebo se všichni utopíme!

Otázka na tělo: To máš tak cynickej smysl pro humor, anebo tak zoufale mylné informace? Víš vůbec, co by ve skutečnosti udělalo tání ledovců, potažmo zvednutí hladinymoří?

Tohle se také v minulosti stalo, jen se o tom netočí tolik filmů.

Filmy jsou mi ukradený, s asteroidem se prostě něco udělat DÁ, takže je totální kravina nic nedělat (četls to o těch šutrech máleme olizujících atmosféru?).

Tvé názory mi opravdu připomínají princip "nebudu se rozhlížet při přecházení silnice, vždyť auta nesrazí zas tolik lidí, tak proč by mělo nějaké sejmout zrovna mě".

PS: špuntování sopky je fakt bomba :tleskani
PPS: Poblouzněn zachraňováním světa, opravdu? A mohl bys mi laskavě říci jak?
Pod záštitou svobodné vůle jsme přestali přemýšlet o důvodech našich rozhodnutí. Nelze se pak divit, že nejsme schopni pochopit jeden druhého.
Darth Stewe
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 17. 5. 2008 22:01

Myslím si, že tahle debata nikam nevede. Na stejné téma jich po světě byla už spousta, každá strana točí stále ty samé důkazy, ale protistranu nepřesvědčí.
Jednoduše nevidím ohrožení planety v tom, v čem to vidíš ty.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků