Husitství

Oficiální náboženství a sekty, smysl života

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod jdszdkglihg 8. 1. 2018 23:35

Jaká byste řekli, že jsou pozitiva a negativa husitství? Jaký na husity máte názor?
jdszdkglihg
Čtenář

Odeslat příspěvekod reproman 11. 3. 2018 16:28

Husitství jako Husova nauka? Nebo Husitství jako konflikt s katolickým Německem?
Hus byl oddaný katolík, který nechtěl katolickou církev likvidovat, ale jen trochu měnit. Naši tendenční historici nám rádi podsouvali, že byl popraven za to, že chtěl kázat česky a za to, že kritizoval vyšší klérus. Pokud ale vím, byl prohlášen za kacíře jenom kvůli nějakým ryze nitrokatolickým teologickým neshodám (jimž jako nekatolík moc nerozumím a tudíž je nemíním komentovat).
Z tohohle pohledu mi následné husitské hnutí přijde jako naprosté nepochopení Husa. Husiti si řešili úplně jiné věci, z Husa si vypreparovali jen co se jim hodilo a vlastně ho měli nejspíš jen jako záminku pro vlastní cíle. Jejich revolta byla pochopitelná, ale stejně jako každá úspěšná revolta přerostla do nesmyslné a nezastavitelné destrukce všeho ne-husitského. Z toho hlediska se dá pochopit i reakce druhé strany.
Pozitiva a negativa bych snad ani neřešil. Celá historie je postavená na tom, že kdo má moc, snaží se ji udržet a rozšířit, a kdo nemá, snaží se o ni mocného připravit. Jinak to nebylo ani nebude.
Berte to jako můj osobní pohled, který nikomu nechci nutit.
reproman
Čtenář

Odeslat příspěvekod karel2121 12. 3. 2018 07:16

Ona různá lidová povstání nebyla nijak neobvyklá. Chudoba, zvůle panstva, roztažlivost církve "svaté"..... A pokud tedy, ehm, šlo o onu dobu šlo to jedno s druhým.
karel2121
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stoura 1 14. 3. 2018 15:39

reproman píše:Pokud ale vím, byl prohlášen za kacíře jenom kvůli nějakým ryze nitrokatolickým teologickým neshodám (jimž jako nekatolík moc nerozumím a tudíž je nemíním komentovat).


Ony ty "vnitrokatolické teologické neshody" měly poměrně významý vztah k běžnému životu. Projevily by se například v uzavírání manželství. Obecně Hus chtěl chudou acnosnou církev, což tehdejší ekonomický kolos s monopolem na mnoho služeb nechtěl připustit.
Stoura 1
Nadšenec
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků