život = fyzika, budoucnost = předvídatelná

Oficiální náboženství a sekty, smysl života

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod jan2 9. 7. 2011 14:30

Zdravím,
nikdy jsem netušil, že takovýdle forum vůbec existuje a to jsem skoro každý den chodil na forum živě apod. no to je jedno... Jsem rád, že zde můžu říct svůj názor ohledně života :D.
Co chci vlastně říct. Jestliže vycházíme z toho, že život, naše těla, mozek ale i vše ostatní kameny, zlato, koberec... jsou jen pouhé skupiny atomů (vytvářené z elektronů, protonů...) a ty se chovají podle různých fyzikálních vlastností...
Z toho vyplývá, že všechny děje, nejsou nic jiného než hra fyziky... Všechno co vymyslíme... za to může určitá poloha atomů, jejich chování a jejich vzájemné ovlivňování, všechno co uděláme... i to, že píšu tendle příspěvěk, za to může taky fyzika. Prostě nejsme nic jinýho než třeba kamen. Lišíme se jen v tom, že to z čeho jsme stvořeni, má jinou strukturu...
A ještě něco... jestliže za všechno může jen fyzika a byli by jsme schopni vytvořit ohromný superpočítač, do kterého by jsme byli schopni zadat polohu VŠECH základních stavebních částic (atomy), mohli by jsme vypočítat budoucnost ale i minulost. Podle týdle teorie vlastně existuje OSUD.

Sám nevím jestli jsem se vyjádřil jasně, možná je moje teorie naprostá blbost, ale... zkuste se nad tím zamyslel. Rád bych nad tímto tématem diskutoval (i za tu diskusi by vlastně mohla fyzika) :).
jan2
Čtenář

Odeslat příspěvekod mtmccox2 10. 7. 2011 11:43

A to já zase věřím tomu, že kromě téhle fyziky nás ještě ovládá cosi nehmotného, nevyčíslitelného, někdo tomu třeba říká duše, uvědomění si sama sebe, rozum, a to, že každou vteřinu můžu změnit svoje rozhodnutí do jakékoli podoby.
Kdyby všechny krásy, umění, muziku, lidi vytvořili jenom díky tomu, že byli jakýmsi náhodným způsobem složeni a z principu fungování vesmírných zákonů fyziky, času, prostoru to jenom tak nějak vyplynulo, to by byla strašná škoda.
Jesus Christ made changes to your life. Do you want to save it?

|Yes||No|
mtmccox2
Chachumbábův

Odeslat příspěvekod tibika 10. 7. 2011 17:19

To čo opisuje jan2 sa nazýva "Laplacov démon" http://en.wikipedia.org/wiki/Laplace_demon

Laplacov démon sa ale považuje za vyvrátenú hypotézu, najmä z pohľadu kvantovej mechaniky, ktorá už z princípu mnohým udalostiam vie priradiť len pravdepodobnosť (výskyt elektrónov, Heisenbergov princíp neurčitosti, ap.)
tibika
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nazdar (novy) 10. 7. 2011 18:23

Otázka života a fungování biologických jedinců je věčným tématem, nutno dodat, že nejen fyzika hraje roli, ale také chemie, její součást biochemie. Ale to není podstatou tohoto vlákna, pochopil jsem, že podstatou je otázka co s tím můžeme dělat, když už máme výpočetní techniku a celou řadu znalostí. Můžeme tvořit mutanty, což potvrily pokusy na DNA hmyzu, umíme vytvořit klony, umíme využívat tzv. kmenové buňky atd. Co ale neumíme, to je vytvořit živý organizmus laboratorně, naše superpočítače umí řešit velice složité úlohy, ale stále neumíme to, co příroda živá. Neživou přírodu máme prozkoumanou a tady umíme veškeré její součásti kdykoli vyrobit v podstatě ze základních atomů. V organické chemii toho umíme také hodně, ale stále je co objevovat či vynalézat a v biochemii jsme v podstatě teprve pootevřeli dveře do jejího prostředí. Takže měmit osudy neumíme, umíme částečně předvídat budoucnost rozborem DNA, kdy nám geny prozradí, jaké nemoci v tom kterém organizmu mohou vypuknout, to umíme a tady už lze říci, že jsme určitými sudičkami, i když jen v omezené míře, umíme tedy jen konstatovat a nikoli měnit. No a svoji budoucnost si každý člověk spoluvytváří sám. Může vystudovat určitý obor, vykonávat určitou profesi, nebo si drogami zadělat na problém. Takže můžeme ovlivňovat svoji budoucnost, ale náhody jsou také její součástí. Je to složité téma, ale určitě to není o tom, že jsme jen pasivní vykonavatelé něčeho, co nám život předurčil. Takže neberme život pasivně, není to tak, že co se má stát, to se stane. Neberme však život ani příliš vážně, živí z něj stejně nevyvázneme.
po trávě se nechodí,tráva se hulí
nazdar (novy)
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Bobroněnko 18. 7. 2011 09:11

ač sám (skoro) biochemik, musím podotknout, že i biochemické procesy se řídí fyzikálními principy. aneb jak se říká, biologie je v podstatě chemie a chemie je v podstatě fyzika... ;-]
Hell was full...so I came back!
Bobroněnko
Přeborník