Japonsko - katastrofické události roku 2011

Co nám přináší EU; politika USA a dalších zemí

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod MgX 15. 3. 2011 21:53

Nevím, zda jsem špatně hledal. Nicméně jsem nezaznamenal na tomto fóru žádnou diskuzi ohledně dramatických událostí týkajících se zemětřesení a tsunami v Japonsku.

Za sebe musím říct, že jsem byl šokován rozsahem této katastrofy...a jak (třeba) stav jaderných elektráren napovídá, ještě není všem problémům konec.

Lidské životy a zdraví jsou, samozřejmě, na prvním místě. Přesto se na internetu objevují úvahy, do jaké míry tato událost zasáhne Japonsko, na jak dlouho a jak vše ovlivní i světovou ekonomiku, cenu některého zboží atd.

Z jiného soudku jsou zprávy, které naznačují, jak některé firmy zneužívají výše popsané tragédie k vylepšení výdělku. Je to sobecké a krvežíznivé zaměření směrem zisk za každou cenu. Moderní společnost by, IMHO, měla tyto snahy neutralizovat nevyužitím nabízených služeb, či nezakoupením příslušného výrobku.

Za sebe bych přál této zemi brzké „uzdravení“ ve všech směrech. Přiznávám, že obdivuji disciplínu a vysoce jakostní chování Japonců i v takto vypjaté situaci.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 16. 3. 2011 08:16

Já mám obavu, že to na nějakou dobu odnese jaderná energetika. Nebo alespoň její rating mezi běžným obyvatelstvem. Je třeba se smířit, že díky požadavkům na energii nás nemůže uhlí, větrníky a ani fotovoltaika vytrhnout.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 3. 2011 20:01

Z jedné strany je dobré - vyhodnotit současnou bezpečnost všech jaderných elektráren a podobných zařízení. Ze strany druhé by se vše mělo dělat s rozvahou a hlavně trochou klidu. Bezpečnostní testy udělané narychlo mohou, dle mého názoru, bezpečnost spíše ohrozit, než naznačit, zda je zařízení v pohodě.

Skutečností je, že když vybouchne jakákoliv elektrárna - je to katastrofa pro blízké okolí. Ovšem výbuch jaderného zařízení může znamenat dlouhodobé nebezpečí pro širokou oblast kolem a zásadní zatížení lidského zdraví mnoha jedinců.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 16. 3. 2011 20:59

Ano, to je pravda. Docela jsem se pousmál, když jsem včera v ČRo 1 zaslechl, že díky havárii v Japonsku budou chtít udělat testy všech jaderných elektráren v EU. Hned jsem si vzpomněl na elektrárnu u města Pripjať. Ta také dopadla jak dopadla během testu. I když samozřejmě je dobré vědět, že to nebylo tak černobílé, ale byla to první věc, co mě napadla při hromadných testech.
Další co mě pobavilo, byl koment jednoho rozumbrady z novinek, kdy napsal, že na tektonicky činných území by se neměly stavět jaderné elektrárny. V případě Japonska by to znamenalo, že by si tam svítili svíčkami.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 16. 3. 2011 21:54

Tak jsem si právě přečetl, že se snad již definitivně podaří zprovoznit chladící zařízení. Myslím, že by bylo na čase - hrůzy už bylo dost ... na mnoho let dopředu.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jeffe 16. 3. 2011 23:10

Jen aby to za hodinu nedementovali. Je kolem toho tolik protichudnych informaci ze je tezke necemu uverit.
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 17. 3. 2011 07:34

Trent: Reaktor u Pripjati měl úplně jinou technologii, takže tam začal hořet přímo primární okruh, což se u těch japonských reaktorů stát nemůže. I jeho zabezpečení bylo taky někde jinde (a nikdo neví, kde ho zapomněli).

Současné události v Japonsku způsobí přehodnocení balance mezi bezpečností a náklady na ní. Kromě utrpení obyvatel přímo v Japonsku bude mít tato katastrofa daleko širší dopady. S propadem japonských akcií se trhy nejspíš rychle vyrovnají, ale tím, že se třeba Německo preventivně odstavilo tuším že 6 elektráren okamžitě vyskočila cena elektřiny pro dubnové dodávky o 18% (cena obchodovaná na burze v Německu). Tohle spolu s raketovým růstem cen ropy kvůli událostem v Lybii může zle zamávat s počínajícím růstem světové ekonomiky po krizi.

Nechci být přehnaným pesimistou, ale myslím, že klíčové komodity pro budoucnost budou jen tři:
- energie
- voda
- potraviny

Všech se totiž začíná povážlivě nedostávat, jejich cena výrazně stoupá a co víc - nedá se bez nich žít (na rozdíl "ikon" luxusu či dobré životní úrovně jakými jsou velké televize, nové mobily, herní konzole, luxusní auta a podobné). Kdybych chtěl být plašan, tak bych řekl, že nás v budoucnu čeká hlad, žízeň, zima a tma :-|
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 17. 3. 2011 11:00

Co se týká sovětského reaktoru, to samozřejmě vím, ale tam se také testovalo a bylo to první co mě napadlo, když se zmínili o "hromadném" testování.
Po pravdě moc postup Německa nechápu. Přijde mi to trochu jako hysterie. V Japonsku dojde k havárii a v DE si uvědomí, že asi něco není v pořádku, tak odstaví elektrárny? To to nevěděli dříve?
Ohledně tvého pesimismu... to není pesimismus. Co jiného by nás mohlo položit, než nedostatek jídla, pití a energie?
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 17. 3. 2011 15:26

Budu teď trochu cynik, ale i Fukušima 1 byla odstavená víceméně plánovaně. 26.3. 2011 měla skončit její oficiální životnost a měla být odstavena (viz http://www.icjt.org/npp/podrobnosti.php ... kacija=818 - ten zdroj je sice starší, ale to co tam je napsáno pořád platí; s výjimkou údaje kolik let je elektrárna v provozu)

V únoru 2011 byl společnosti Tepco schválen plán, který znamenal prodloužení provozu tohoto reaktoru o 10 let. (pro zájemce - dokument v japonštině http://www.tepco.co.jp/nu/f1-np/press_f ... 1201-j.pdf)

Z hlediska toho co víme dnes, bylo celé úsilí o prodloužení provozu poněkud ztrátou času.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 17. 3. 2011 20:37

Slonik píše:Z hlediska toho co víme dnes, bylo celé úsilí o prodloužení provozu poněkud ztrátou času.

A myslím, že tímto by se mělo začít, když se bude zvažovat co a jak. Neprodlužovat životnost zařízení, která kdysi vznikala a již nemusejí odpovídat nejnovějším bezpečnostním standardům.

Jinak jsi mě v tomto vážném tématu nechtěně lehce rozesmál. Jakoby nic předložíš - pro zájemce - dokument v japonštině :-)

Energie, voda, potraviny a místo pro bezpečné přežití ... ano to může být strohá budoucnost lidstva.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Player. 17. 3. 2011 23:43

11.9.01 - utok na dvojicky
+
10.3.11 - zemetrasenie v japonsku
-------
21.12.12 - koniec sveta

Nahoda?
Player.
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 18. 3. 2011 04:01

Player: chceš-li, najdu souvislost mezi interakcí šípků s čípky a globálním oteplováním ... :D

Mimochodem, když si vezememe skutečné datum zemětřesení v Japonsku, tak ten součet bude 22.12.12, protože země se otřásla ne desátého ale až jedenáctého.

MgX: já to myslel napůl jako černý vtípek - něco ve smyslu, že je smůla, když si třeba uděláš novou fasádu a za pár dní ti barák spadne ....

S tím neprodlužováním životnosti bych nesouhlasil - ono každé to prodloužení znamená právě vylepšení mimo jiné i bezpečnostních opatření.

O bezpečnosti mluvila docela pěkně šéfka SÚJB v HydeParku - jde vždy o kompromis mezi pravděpodobností nějakého maléru a náklady. A právě ony náklady strmě rostou. Fukušima, co jsem se dočetl byla konstruována tak, aby vydržela bez jakékoli úhony zemětřesení a následnou vlnu 6 metrů. Elektrárna jako taková by ustála i tu desetimetrovou vlnu, ta ale bohužel poškodila podpůrné systémy a všechny záložní zdroje energie (byly tuším 3x jištěny). Pokud tedy nyní začneme mohutně budovat čtvrté jištění, tak se lze ptát a co když nám NĚCO zničí i tu čtvrtou zálohu? Postavíme pátou? Analogicky - mám na ulici neustále nosit přilbu jen proto, že na druhém konci republiky spadnula taška ze střechy a někomu rozbila hlavu?
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 18. 3. 2011 20:14

Slonik píše:Player: chceš-li, najdu souvislost mezi interakcí šípků s čípky a globálním oteplováním ... :D
:D

Slonik píše: MgX: já to myslel napůl jako černý vtípek - něco ve smyslu, že je smůla, když si třeba uděláš novou fasádu a za pár dní ti barák spadne ....

S tím neprodlužováním životnosti bych nesouhlasil - ono každé to prodloužení znamená právě vylepšení mimo jiné i bezpečnostních opatření.

OK ... ale ono u toho prodlužování životnosti půjde o několik zásadních věcí. Jedna z nejhlavnějších je, jestli prodloužení životnosti určité jaderné elektrárny znamená POUZE jedno kulaté razítko, či skutečnou prověrku, předělání a doplnění o nové ... či další bezpečnostní prvky. Vhodné by také bylo použití příslušného paliva, které není až tolik nebezpečné ... myslím na Japonce a jejich třetí reaktor, kdy mix palivo považují za daleko větší hrozbu, než je tomu u další jejich reaktorů.

No a co se týče dalšího ... upřímně jsem si myslel, že konkrétně Japonci mají své podpůrné systémy totálně odladěné a dovedené k dokonalosti i v rámci jejich odolnosti vůči různým dramatickým vlivům. Nemusíme mít deset jištění, stačí čtyři, ale musejí odolat několika nástrahám zároveň. .... a v případě oblasti, kde je běžné zemětřesení, kde hrozí tedy i tsunami atd. atd. - by toto, z mého pohledu (a v roce 2011) mělo být skoro samozřejmostí.

Ne, nechci zde tvrdit, že elektrárna byla špatně udělána, že její bezpečnostní charakteristika byla špatná. Ne, jen chci podotknout, že je lepší počítat s větší hrůzou a vše o něco více předimenzovat, než si bláhově namlouvat, jak se zemětřesní „spokojí“ se sílou 6.

... tu helmu si neber :-D
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 19. 3. 2011 07:07

Já bych si jí raději vzal. A ještě chrániče na kolena. :-)
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 21. 3. 2011 20:37

Je to jako s tím džbánem s uchem, se kterým se chodí pro vodu tak dlouho až... ;-)

Doufám že Němci přehodnotí své hysterické chování a taky doufám, že to Japonci jakž takž zvládnou, abychom kvůli zeleným zrůdám nemuseli lézt po stromech a svítit loučemi ! (viz. Bursík v Otázkách Václava Moravce)
Obešel já polí pět!
mareq0
Přeborník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků