Vzdej se, neplatiči aspirinu!

Vrcholová i místní politika; vláda, zákony, soudy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod vendulka11 11. 9. 2007 19:27

Vzdej se, neplatiči aspirinu!

Od ledna příštího roku budeme všichni za návštěvu u lékaře platit. Nic nového. Jenže. Kdo by si myslel, že na této reformě vydělá jen státní pokladna, ten se mýlí. Společnosti, které v současné době vymáhají po dlužnících nesplacené pohledávky, si už brousí zuby také na neplatící pacienty...

Ozývají se první firmy, jež jsou ochotny od lékařů dluhy způsobené nemocnými odkoupit. "Systém na vymáhání pohledávek od pacientů máme připraven. V současnosti už například získáváme pro nemocnice dluhy od cizinců," sdělil týdeníku EURO Tomáš Táborský, finanční ředitel společnosti DEREDES (http://www.checkout.cz).

"Když nám lékař prodá pohledávku za 30 korun, dá se předpokládat, že my budeme od dlužníka požadovat 500 korun. A jestliže včas nezaplatí, bude suma dále růst, klidně až na patnáct tisíc," počítá Táborský.


Od stovek po tisíce

Už dnes bývá u příspěvkových a zdravotnických organizací, jako jsou záchytky nebo nemocnice, kde pacient zůstane dlužen například za nadstandardní pokoj, celkem běžnou praxí spolupráce s firmami zabývajícími se správou pohledávek.

To potvrzuje Martin Horák ze společnosti Credit Management. "Lékaři ani nemocnice nemají na vymáhání dluhů aparát. Peníze pak chybějí nejčastějšímu poskytovateli těchto organizací - kraji nebo obci. Ti s námi mohou podepsat smlouvu a my poté pohledávky vymáháme," objasňuje Horák.

A dodává: "V těchto případech podléhá navýšení dlužné částky vyhlášce a v této kategorii by měla narůst přibližně o 200 až 300 korun. Pakliže dlužník nezaplatí, případ povede před soud a dotyčný může být odsouzen k zaplacení minimálně 6800 korun."


Žádné slitování

Neplatící pacienti už nemají být pro společnosti něčím extra. "Bude s nimi jednáno jako s ostatními neplatiči. Je to sice citlivá záležitost, ale chronicky nemocní a sociálně slabí by u lékařů platit neměli. Jde nám o ty, kteří platit mohou. A nečiní tak," říká Táborský.

To je však omyl - i chronicky nemocní platit musejí. Pro ně byla pouze stanovena hranice pěti tisíc korun. Pavel Vepřek, člen správní rady VZP, však nepočítá se vznikem megadluhů. "Připadá mi mimo realitu vymáhat od lidí třicetikorunový dluh. Lékaři nejsou dopravní podnik. Navíc si nemyslím, že by nějaké velké dluhy vznikaly. Veřejnost je připravena," ubezpečuje Vepřek.

Vzhledem k náročnosti inkasního procesu a potížím při poskytování důkazů není jednoznačný ani pohled právníků. Šimon Kubišta, šéf advokátní kanceláře Chase Pullman, říká: "Jen stěží si umím představit, jak by případný nabyvatel pohledávky unesl důkazní břemeno před soudem, kde by pohledávku musel uplatnit, aby získal exekuční titul."

Kubišta pochybuje, zda vůbec budou lékařům pohledávky vznikat, nebo zda jejich počet a výše bude zásadní. Zatím v klidu. Exekutorská komora se na reformu rovněž nijak nepřipravuje. Její mluvčí Pavel Kočiš týdeníku EURO sdělil: "Myslím, že je ještě brzy. Nikdo neví, jak přesně bude systém fungovat. Z oblasti zdravotnictví jsou našimi častými klienty zdravotní pojišťovny, dále spolupracujeme s nemocnicemi, které mívají problémy s cizinci. Chtěl bych se ale důsledně ohradit proti spojování naší komory s firmami typu DEREDES."

K situaci se vyjádřil také mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. "To, jakým způsobem bude vymáhán dluh na pacientovi, závisí na konkrétním zařízení. Měl by existovat postih pro ty, co ignorují zákon a neplatí poplatky. Nemyslím si ale, že by to mělo nějaký závažný sociální dopad. Člověk s hmotnou nouzí je od placení osvobozen," ujišťuje Cikrt.


Internetoví spekulanti

Firma DEREDES na sebe už upozornila letos v červnu, kdy si zaregistrovala internetové adresy potenciálních vládních resortů: ministerstva pro evropské záležitosti a pro venkov (mpez.cz, mpezcr.cz a mpvcr.cz). Majitel společnosti Aleš Slabý uvažoval o dražbě domén, ale nyní se je prý rozhodl vládě darovat. Nikdo se mu však zatím neozval.

Slabý vlastní rovněž webovou adresu paroubek.eu, kde si můžete mimo jiné prohlédnout předsedu ČSSD ve slušivé kombinéze supermana. "V případě, že pan Paroubek slušně požádá o přesměrování domény paroubek.eu, bude mu bezplatně vyhověno," slibuje Slabý. Soudě dle obsahu stránek, Paroubek ještě zřejmě nepoprosil.


Anna Boháčová, EURO
10.9.2007 | EURO

http://ukazto.com/?img=vzdejsevm8.jpg

//bombul: Odkaz na obrazok upraveny.
vendulka11
Čtenář

Odeslat příspěvekod Weslo 11. 9. 2007 19:38

no a?
Weslo RepRezent® vegetarián a odpůrce týrání zvířat ©
Weslo
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ally 11. 9. 2007 19:39

Nešlo by to zmenšit? kdo to má takhle číst

//bombul: Ano slo by to :wink:
~ Proti blbosti i bohové bojují marně. Jan Werich
~ Once upon a time ...
~ Pauza: *11.2.2006 - †10.11.2009
Ally
VIP uživatelka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radim_ 11. 9. 2007 20:35

Jo no a, akorád z toho DEDERESu mám přece jen trochu obavu z Aleše Slabého (zasvědcení vědí o koho jde, nezasvěcení si to mohou zjistit) asi není ten člověk co je na tuto práci nejlepší.
radim_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MartinT 12. 9. 2007 14:56

Řekl bych, že se s tím nedá nic dělat, spekulanti a příživníci jsou vedlejším efektem systému. Všude, kde je nějaký tok peněz, se dříve nebo později najde někdo velmi "nepostradatelný" a "duležitý" - rozuměj: příživník stojící s nataženou dlaní, který se snaží si odlít část pro sebe.

Weslo << no a to, že je to věc veskrze špatná (ty spekulace a čachry s pohledavkami). Peníze se točí a žádná hodnota za nimi není. Jen to podporuje inflaci.

_radim << já bych neměl odvahu tomu říkat práce.
MartinT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 17. 9. 2007 09:07

Pokud bych potreboval z dluznika dostat penize, tak se obratim tam, kde me pomohou, ne na ty, ktere si na vymahace pouze hraji a nakonec jeste zkasiruji veritele - tak jak tomu bylo videt i v poradu Cerne Ovce:

:arrow: http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10 ... ahaci.html
:arrow: http://blok.rozanek.cz/?p=1814
:arrow: http://antihulan.bloguje.cz/530985-vyma ... eshopu.php
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 17. 9. 2007 12:31

vendulka11: no a co. Přeclipboarděný článek z Eura. Možná by stačilo dát link na příslušný článek nebo do dvou odstavců napsat jeho podstatu (nebo obojí). Nedočetl jsem se nikde tvůj názor. Nevím jak na to reagovat.

O zmíněné firmě jsem leccos četl. Nepůsobí na mě věrohodným dojmem.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Weslo 7. 10. 2007 08:37

MartinT: to se děje v hodně odvětvích - nevím o tom že by se to nějak významě projevilo.
Já vím že tenhle systém je tvrdý ale je jasné že čím později se zavede tím bude tvrdší
Weslo RepRezent® vegetarián a odpůrce týrání zvířat ©
Weslo
Nadšenec
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků