Hon na banky jako na čarodejnice

Vrcholová i místní politika; vláda, zákony, soudy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod soukromý podnikatel 21. 6. 2005 18:30

V poslední době mám dojem, že politici odvádějí pozornost od důležitějších věcí doslova k " hovadinám ", místo aby řešili státní dluh, nezaměstnanost, tak řeší hon na " čarodejnice" tím jsou naše české banky. Hlavně pan ministr Sobotka, který si připravuje rákosku na " mocné " bankéře, kteří chtějí vyždímat peníze z obyčejných " chudých " lidí " proletářů ". A je jasné, že soudruhům v ČSSD se to nelíbí.

Já si myslím, že tlačit na banky, aby slevnili své služby pod tlakem státu a soudruhů ČSSD je v tržní ekonomice nepřípůstné. Můj dojem je takový, že u nás banky nejsou až tak drahé jak se nám snaží namluvit soudruh Sobotka. Navíc ti, kteří křičí po zavedení rákosce proti bankám si musí uvědomit, že to byli právě soudruzi, kteří v 90. letech spackali privatizaci bank. Některé banky byly podivně zprivatizovány viz IPB a její nástupce ČSOB, tato privatizace byla výhodná pro soudruhy, ale nebyla výhodná pro daňové poplatníky. Nomura nás nyní chce žalovat o miliardy korun.

Já jsem rád, že banky máme konečně zprivatizované, že nejsou dojnou krávou státních úředníků, jsem rád, že banky již státu nepatří, a je to jen dobře. Panu soudruhovi Sobotkovi se evidentně stýská po natažené ruce státu, která měla velký vliv v bankovnictví, byli to převážně politici a příbuzní politiků, kteří měli velký vliv na bankovnictví, ale privatizací je to už pryč. Pan Sobotka tedy soudruh Sobotka, když už chce hájit zájmy chudých proletářů, proč povolil ČEZu zdražení elektřiny ? Proč neměří všem stejným metrem ? Rozdíl je v tom, že v bankovnictví máme velkou konkurenci, člověk si může dnes vybrat u které banky svěří svoje peníze, kdežto elektrickou energii si ještě nemůžeme vybrat od koho budeme dostávat. Navíc dnes jsou banky převážně privátní, jenže ČEZ je pořád dojná kráva státu a když mu soudruh Sobotka povolí zdražení, stát tím víc vydělá, kde je ta sociální spravedlnost soudruzi ?

Nakonec mám radu pro všechny, kteří nadávají na drahé bankovní služby : Jseš nespokojen, tak odejdi od banky, přestaň používat bankovní služby, preferuj peníze na dřevo a když to udělá tak 100 000 lidí ve státě, banky se možná chytnou za nos a určitě se to změní, protože je to klasické chování zákazníků v tržní společnosti. Když se ti zdá, že ten produkt je drahý, tak neváhej a běž ke konkurenci a pokud ani tam neuspěješ, bak klidně bojkotuj banky, zruš si své účty, zruš si kreditky a tak se sníží poptávka po bankovních službách. A rozhodně tato akce klientů bude mnohem účinější než nějaké praktiky ministra Sobotky.
soukromý podnikatel
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Fido+ 21. 6. 2005 23:16

No fakt je ze by to mel resit trh a ne stat ale mam dojem, ze u nas se jedna o nejakou kartelovou dohodu a trh je v tomhle pripade bezmocny. Vselijake poplatky v zahranici nemyslitelne totiz tady vyzaduji i zahranicni pobocky bank, ktere si doma nic takoveho nedovoli.
A ze banky nejsou drahe. No nevim. Jen za minuly mesic jsem to spocital. Vedeni uctu necele dve stovky, zmena trvaleho prikazu (prijemce zmenil cislo uctu) za 50, nekolik desitek prichozich plateb pricemz za kazdou si banka uctuje poplatek, podobne odchozich plateb u kterych je poplatek jeste vyssi a nekolik dalsich drobnosti. Poplatky bance za mesic cinily pres devet stovek. Ja teda nevim ale me se to nezda zrovna malo. Jsem soukroma osoba a ne firma.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod adams 21. 6. 2005 23:35

Je to na hnědku a myslím, že někdo těžce rýžuje na tom, že bez banky to prakticky nejde. Dvě stovky za to, že tam jednou za měsíc dojde výplata a ještě si naúčtují poplatek za každý ze všech pěti poslaných příkazů měsíčně, to je paráda. A to se vyplatí.

Je to jako s paušálem u Telekomu. Taky jsou všichni, co maj doma ADSL celý žhaví platit tři kila za to, že mají takovou vymoženost, jako je zadrátovaný telefon, a určitě z něj provolají hodiny a hodiny měsíčně, když je to tak výhodné.

Ne každý zaměstnavatel je ochotný vyplácet výplatu keš. A peníze na dřevo? Není to něco, to tahleta vláda zakázala. aby mohla kontrolovat tok větších peněz? Kolik má banka na takovém půlmilionovém převodu?

EDT: Vím, soukromý podnikatel, provokačka. Co jiného. Ale proč chvilku neflejmovat. :lol:
-
adams
Nadšenec

Odeslat příspěvekod luk 22. 6. 2005 08:33

Fido+: Nemyslím si, že by byla kartelová dohoda. Spíš je to jen využití toho, že je poptávka tak nepružná. Jinak, co to máš za účet, že je tak drahý? Mimochodem, účtování jiných cen občanům a firmám (pro firmy více) se mi hrubě nelíbí, protože to není nic jiného než křížové dotování, a člověk to pak platí v ceně výrobků a služeb.

adams: Mnozí zaměstnavatelé sice nechtějí vyplácet peníze v hotovosti, ale pochybuji, že by kvůli tomu někoho vyhodili (výjimky se najdou, ale spíš by to byla záminka). To mi spíš vadí, že zákon větší platby v hotovosti zakazuje.

Navíc, když člověk nemá účet, stejně neušetří, protože pošta chce za složenku 20 Kč, podobně to vypadá, když se ty peníze vloží přímo na účet příjemce.

Nicméně si myslím, že snaha ministerstva je kontraproduktivní a situaci nevyřeší. Jen posílí v lidech myšlení, že se má stát starat za ně a budou tedy ještě laxnější při čtení smluv atd.
<--- Odpůrci aut fkombíku by si měli uvědomit, že...
luk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bigdoc 22. 6. 2005 10:59

Jsou tu dvě věci:
a) "kartel", výše poplatků. Dnes to skutečně převážně určuje trh - podívejte se, když například ebanka inzerovala, že je bez poplatků, a nové klienty jí to nepřineslo. LIdé zkrátka platěj jako ovce - tak ať platěj.

b) je ale potřeba říci, že některé poplatky bank jsou nemorální spíše než výší, jako tím, že vůbec existují - například to, že se klientům znepříjemňuje život poměrně vysokými poplatky a jinou agendou při rušení účtu. To je samozřejmě proti volné hospodářské soutěži a mělo by to být potrestáno.
bigdoc
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fido+ 22. 6. 2005 20:49

Luk: Normalni ucet v ebance. Bohuzel zatim zadna jina banka nevyhovuje mym potrebam. Mam jeste servis24 u ceske sporitelny ale to se vubec neda srovnat.
Dalsi vec, ktera me neskutecne stve je vyse poplatku za prevody do a ze zahranici. Aspon v ramci EU by to mohlo byt rozumnejsi. Ono zaplatit zalohu za ubytovani 500 Sk a bance poplatek za prevod do zahranici 300 Kc opravdu neni to prave. U prichozich plateb je to totez. Proste zlodejna. Jenze neni konkurence. I kdybych si jen kvuli tomu zalozil ucet jinde, poplatky jsou prakticky stejne takze neusetrim.

Bigdoc: Ne tak docela. Ono staci se podivat poradne a zjistis ze to "zdarma" vlastne zaplatis uplne stejne akorat se to jinak jmenuje.

V Cesku nepomuze zmenit banku protoze je to vsude velice podobne. A ucet v zahranici nevyresi taky nic protoze poplatky za zahranicni platby jsou nehorazne. Proste podle bank (at uz nasich nebo zahranicnich) nejsme v EU.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod luk 22. 6. 2005 21:46

Fido+: eBanka je zrovna docela drahá. Vedení účtu je sice za určitých podmínek zdarma, ale ostatní poplatky jsou dost vysoké. Původně jsem o této bance uvažoval také, ale z různých důvodů jsem nakonec zůstal u KB, i když ta také není moc levná a řada věcí mi tam vadí.
<--- Odpůrci aut fkombíku by si měli uvědomit, že...
luk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fido+ 22. 6. 2005 22:48

Luk: Ja vim. Je drazsi nez ostatni ale jinak to nejde srovnavat. Takove moznosti zadna jina banka nenabizi a hlavne je vse rychle. Napr. prijdou penize a okamzite s nimi muzu delat co chci. U sporitelny treba se sice objevi ale jako nezauctovana polozka a nez dojde k zauctovani (coz je obvykle jeden den), nejde delat nic.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fido+ 22. 6. 2005 22:50

Tim jsem chtel rict. ze zrovna u ebanky ty vyssi ceny oproti ostatnim chapu ale nic to nemeni na faktu, ze poplatky jsou u nas vseobecne vysoke a plati se za kazdou pitomost, ktera je v jinych zemich zdarma.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Návštěvník 23. 6. 2005 08:26

Ja mam ebanku a cs u ebanky mi nejak vysi poplatku absolutne nevadi protoze je to vyvazeno komfortem a kvalitou
Mam ten osobni ele. klic a jsem spokojen, podpora je velka takze vse ok
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fido+ 13. 7. 2005 12:38

Taky mate posledni dobou dojem, ze banky umyslne zpomaluji prevody z uctu na ucet.
Nevim jestli se neco zmenilo, driv platilo, ze maximalni doba na prevod je 3 dny a v praxi to byvalo ve vetsine pripadu druhy den.

Cerstve zkusenosti z poslednich dni:
Prevod z eBanky do KB - 6 dni.
Prevod z CS do KB - 5 dni.
Prevod z KB do eBanky - 5 dni.
Prevod z CS do CS (tedy v ramci jedne banky) - 4 dny.
Prevod z KB do CS - 6 dni.
Prevod z eBanky do CS - 5 dni.
Prevod z eBanky do CSOB - 4 dny.
Prevod GE do CS - 5 dni.
Prevod z Raiffeisen do eBanky - 2 dny. (Snad jen tohle se da povazovat za normalni.)

Mate podobne zkusenosti?
Me to pripada, ze cim drazsi poplatky, tim horsi sluzby.
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 13. 7. 2005 21:55

ja mam Ebanku rok a nemam jediny problem absolutne si nestezuji
mam jeste osobni klic :-)
Thomas Alva Edison je chlap kvůli kterému musíme dělat na tři směny.
IcemanCZ
Přeborník

Odeslat příspěvekod bigdoc 13. 7. 2005 23:17

Banky občas podrží pár dní peníze na účtu při převodu - je to nečestné a nesportovní, ale asi je za to nelze nějak popotahovat či žalovat. Nicméně převod z jedné banky do té samé by měl být okamžitý, v rámci stejného dne!
bigdoc
Nadšenec

Odeslat příspěvekod IcemanCZ 14. 7. 2005 21:16

bogdoc u ebanky to mam behem par minut a bezproblemu mel jsem take CS a to je takovy neskutecny humus.... fuj
Thomas Alva Edison je chlap kvůli kterému musíme dělat na tři směny.
IcemanCZ
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fido+ 14. 7. 2005 22:36

Ebanka je super ale je draha. Prece jenom chtit poplatky i za prichozi platby je dost drzost.

Nejvic me ovsem stvou poplatky pri zahranicnich platbach. To je fakt humus a je to u vsech bank bez vyjimky. Ebanka je v tomhle taky jedna z nejdrazsich.
Stala se mi vec, ze jsem posilal zalohu 500 za ubytovani na Slovensko. Nakonec to padlo vinou slovenske strany a penize mi poslali zpatky. Jenze za odchozi platbu si banka strhla 300 a za prichozi dalsich 200. Takze cela ta zaloha nakonec padla na poplatky.
To si fakt mam zarizovat ucty ve vsech okolnich zemich jen kvuli tomu, ze obcas muzu potrebovat (a nebo taky nikdy nebudu) poslat nebo prijmout penize ze zahranici?
Fido+
Nadšenec

Další stránka