Je nutné změnit systém voleb a zákon u volbách !

Vrcholová i místní politika; vláda, zákony, soudy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod jan.vykotlany 24. 5. 2005 19:22

Já jsem pro změnu volebního systému na většinový, a rovněž jsem pro povinné volby, tak jak to funguje v řadě jiných evropských zemí včetně zemí jako je Austrálie. Ten kdo by se voleb nezúčastnil, by platil státu nějakou tu pokutičku, dejme tomu 5 000,- Kč.

A to proto, že účast u voleb je pořád nižší a nižší, a mám k tomu i pádný argument. Včera jsem si na internetu přečetl informaci, že v Českém Těšíně se zúčastnilo malé procento lidí u referenda. Tam měli příjmout či odmítnout privatizaci obecních domů obálkovou metodou. Je zajímavé, že právě ti, kterých se to nejvíc dotýká, se nezúčastnili voleb. A tak byly volby označeny za neplatné, bylo potřebné určité kvórum. Jenže starosta Č. Těšína se přiklonil na výsledky voleb, kde lidé zvolili, že nechtějí privatizaci domů obálkovou metodou a tak se uvidí, co bude dál.

Mne moc mrzí, že lidé na volby kašlou, protože si neuvědomují, že nahrávají populistickým a extrémistikým stranám. A je to pro demokracii velice špatné.
Proto jsem pro povinné volby. A já si myslím, že příští volby, které se budou konat v roce 2006 budou opět patové. To jest opět menšinová vláda, možná ODS za podpory KDU-ČSL. Ale je docelá možné, že komunisté budou mít na vrh a tak se opět bude hledat složitá cesta k vytváření koalic. Dokud se u nás nezmění volební systém, tak to bude jenom horší. Ikdyby se z ústavy měl stát "trhací kalendář ", jak tvrdí poslanec Dolejš ( KSČM )
Až dosloužím, chci do sběru !!!
jan.vykotlany
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod zelda 8. 6. 2005 10:22

jan.vykotlany píše:Já jsem pro změnu volebního systému na většinový, a rovněž jsem pro povinné volby.... /quote]

Já jsem zase pro zavedení volebního poplatku. Z počtu voličů a nákladů na volby lze odvodit, že by každý měl za umožnění hlasovat zaplatit 100,-Kč.

Volit by totiž měli jen ti, kdo mají na věc nějaký názor a chtějí něco změnit. Ti, co k volbám chodí jen z jakési navyklé povinosti, by měli zůstat doma.
zelda

Odeslat příspěvekod bigdoc 9. 6. 2005 04:49

Ano, povinnost jít k volbám považuji za rozumnou - je to sice taková výchova k demokracii násilím, což se s tím ne moc slučuje, ale přijde mně, že v daných podmínkách nám skoro nic jiného nezbývá.

Jinak ale většinový systém má hodně rizik a nemyslím si, že si jej situace vynucuje. Ty mediální přestřelky v koalicích jsou tak trochu na efekt, ve skutečnosti různé koalice a spolupráce stran fungují celkem dobře, naplňují demokracii, tedy onu širší vládu více zúčastněných, ve které si nikdo nemůže jen tak dělat, co chce, dokonce i když je u vlády.
bigdoc
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fido+ 9. 6. 2005 11:54

Poplatek za moznost volit? Zblaznili jste se. Uz ted tam vetsina lidi vubec nejde. Myslite ze tam pujdou kdyz za to budou muset zaplatit?

Mimochodem lidi, co se na volby vys*** pak nejvic nadavaj na toho, kdo je zrovna u moci. Proc se aspon nepokusej to ovlitnit jen tim, ze pujdou volit?
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod bigdoc 9. 6. 2005 12:06

Fido+ píše:Poplatek za moznost volit? Zblaznili jste se.

Nee, naopak. Poplatek, když nejdeš volit. Když jdeš volit, tak nic neplatíš. Nebo tomu říkej pokuta, to je jedno :)
bigdoc
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fido+ 9. 6. 2005 14:24

Aha. Tak v tom pripade to zni rozumne. :)
Fido+
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Asspenn 9. 6. 2005 14:57

Proč potřebujeme volit strany? Jako blbec zaškrtávám preferenční hlasy pro lidi, od kterých lze na první pohled aspoň něco očekávat, ale v klíčových věcech pak při hlasování vítězí stranická disciplína.
Vás neštve ta šaškárna, kdy jedna strana (klub) hlasuje proti rozumnému návrhu zákona jen proto, že ho nepředložila ona sama? Zrušme strany. Chceš být poslancem? Sežeň si 1.000 jmen, adres, rodných čísel a podpisů a stokorunu od každého a jsi na krajské kandidátce: jméno, příjmení, věk, povolání, obec trvalého pobytu. Každý volič má 200 hlasů, které při volbách rozdělí na kandidátku. Použije nejmíň jeden, nejvíc 200 hlasů. Jednotlivému kandidátovi dá nejmíň jeden, nejvíc 200 hlasů.
Prvních 200 kandidátů s největším počtem hlasů tvoří parlament, vybrané stokoruny vyúčtují při provozu svého poslaneckého mandátu, nezvolení je odevzdají na financování voleb.
Prý je chytré učit se z vlastních chyb. Přijde mi chytřejší učit se z chyb jiných, nejlíp pak z chyb těch chytrých, a vlastní radši nedělat.
Asspenn
Nadšenec

Odeslat příspěvekod zelda+ 10. 6. 2005 08:24

Asspenn píše:Proč potřebujeme volit strany? . /quote]

vede jen k tomu, že každý poslanec se bude snažit pouze o jediné - nafutrovat se co nejvíc, po mě potopa.

Strana totiž musí dbát o svou pověst a dlouhodobou volitelnost. Bezpartijní poslanec hlasuje ve prospěch kohokoli a že se znemožní, to mu nevadí. Zbudou mu peníze. jen musí dát pozor, aby se nic neprokázalo.

Proto navrhuji, aby se volily jen strany, bez uvedení jmen. Hlasování v Parlamentě by mělo být stejné jako v akciovce - podle počtu hlasů. Byli by tam třeba jen čtyři poslanci, socan by zvedl kartičku s nápisem 30%, k němu by se přidal poslanec KSČM s kartičkou 25% - a schváleno.
zelda+

Odeslat příspěvekod Asspenn 10. 6. 2005 14:15

Nafutrovat se a po mně potopa? Snadné řešení: pořád mají všichni plnou hubu toho, jak politiku berou jako službu vlasti, národu ...

Tak ať slouží. Zadarmo. Zaplaťme jim kancelář, sekretářku, asistenta, noťas, služební auto na cestu v pondělí z a v pátek do trvalého bydliště a dejme jim průkazku na veškerou veřejnou dopravu zdarma. K tomu jim přidejme plat ve výši pozice, kterou kvůli politice opustili a na kterou po skončení mandátu musí být za zákona přijati zpět. Žádné dozorčí rady, nic, žádné další příjmy.
Prý je chytré učit se z vlastních chyb. Přijde mi chytřejší učit se z chyb jiných, nejlíp pak z chyb těch chytrých, a vlastní radši nedělat.
Asspenn
Nadšenec

Odeslat příspěvekod zelad+ 11. 6. 2005 07:13

To: Asspenn
Skutečně „snadné řešení“.
O tom, že se najde dost a dost lobby, které „vstřícného“ poslance královsky zaplatí, vůbec nepřemýšlej. Energetická, tabáková. Drogová.
Takový poslanec ti za to, že může chodit do Parlamentu a přijímat „potřebné“ zákony, ještě rád a dobře zaplatí.
zelad+

Odeslat příspěvekod Asspenn 11. 6. 2005 12:17

Řekl jsem žádné další příjmy. Jak tomu zabránit ať ohlídá policie a soudy.
Pokud chceš argumentovat tím, že to nedokážou, nemáme co řešit.
Nepochybuju o tom, že stávající poslanci jsou tím nejlepším, co může národ nabídnout. S tím, že nabídka je omezena na ty, kteří chtějí do parlamentu. Kvalitní lidi máme, ale jaksi se nám věnují něčemu jinému. Žeby lukrativnějšímu? Užitečnějšímu? Nevím ...

ty jsi píše:Proto navrhuji, aby se volily jen strany, bez uvedení jmen. Hlasování v Parlamentě by mělo být stejné jako v akciovce - podle počtu hlasů. Byli by tam třeba jen čtyři poslanci, socan by zvedl kartičku s nápisem 30%, k němu by se přidal poslanec KSČM s kartičkou 25% - a schváleno.2/quote]

Ti čtyři budou obtížněji uplatitelní než 200?
Asspenn
Nadšenec

Odeslat příspěvekod zelda+ 11. 6. 2005 21:43

To: Asspenn
Je jasné, že za těch Tvých podmínek by se na politickou dráhu dal jenom darebák nebo idiot. Každý se na politiku dává především ze svého osobního zájmu. Pokud říká něco jiného, je to lhář nebo blb.
I tak si myslím, že poslanecké platy jsou natolik ubohé, že ti skutečně schopní se věnují něčemu zajímavějšímu, výnosnějšímu a méně viditelnému.

Ti čtyři budou obtížněji uplatitelní než 200. Třeba pokud byl Gross poslanec a ministr vnitra, udělal řadu faulů, které se ale přehlédly. Když byl premierem, bylo na to najednou dobře vidět.
Při čtyřech poslancích by se také dost ušetřilo na platech.
zelda+

Odeslat příspěvekod Asspenn 11. 6. 2005 22:23

No, tak jsme zjistili, kudy cesta nevede a přístí rok zas můžem jít vybrat novou várku nenasytů.
Asspenn
Nadšenec

Odeslat příspěvekod spacir (novy) 11. 7. 2005 14:05

Podle mne dal bych jim plat ktery jim nalezi z mista drivejsiho,a pokud budes prcovat dobre dostanes doplatek X nasobku sveho platu.Banky nesmi zatajovat jakykoli pohyb na konte a kazde nove konto,a to i u vsech rod.prislusniku.5 az 10 roku povinnost prokazat nabyti majetku.Pak by se opravdu prokazalo jak kdo chce delat politiku aby prospeli zemi a lidu a nebo by se uzivili v civilu lepe jak rikaji nekteri.Dozorci rady nekompromisne zakazat,tak jako podnikani a jine aktivity ktere by mohli ovlivnovat vykonnost politika,aby nevyrabel bedilni zakony.
spacir (novy)
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xoj 11. 7. 2005 20:31

Ja bych to resil tak ze platy politiku jsou podle volebni ucasti tzn. 30% ucast u voleb tak jen 30% platu a at se politici snazi prijmet lidi aby meli koho volit
hp nx6125, ~~~ ~~ ~~ ><(((°> ~~ ~~~ ~~ ~~~ ~~~ ~~~ ~~ ~~ ~~ ~~ ~~~
xoj
Čtenář

Další stránka