Jsem opět zmaten
ad Island - v případě Islandu se nějak zvlášť nedivím, kdyby to byla pravda. Islanďané jsou lidé s mimořádně otevřenou náručí a navíc mají spousty místa ... . Na nějaké extrémí dávky ta země moc nemá, takže případní přistěhovalci budou muset pracovat, což zemi jen prospěje. Kromě toho jich fakt moc nebude, protože klimatické poměry na Islandu a půlroční tma není taky nic, co by většinu uprchlíků lákalo.
Nejsem si úplně jistý, že by USAID financovala něco takového, zvláště když mají Američané na Islandu celkem slušnou vojenskou infrastrukturu.
Nicméně to vše je spekulace nad novinovým článkem
.
ad azylový web Druhý odkaz na anonymní web je sice hezký, ale takových webů a facebookových profilů zvládne zdatný člověk zprovoznit za víkend pět či více. Takže to může být i soukromá iniciativa nějakého pomatence, provokace, sociologická studie, školní projekt nebo prostě jen fake udělaný pro zábavu.
ad článek o trestnosti kritizovat islám Co se týče třetího odkazu, tak mě maličko znepokojil. Na závěr emotivního článku je odkaz na návrh směrnice o provádění protidiskriminačních opatření. V článku není jediný citát, takže těžko odhadnout na základě čeho autor článku čerpal. Tipuji, že je to kapitola 1, článek 2, odstavec 3:
3. Obtěžování se považuje za diskriminaci ve smyslu odstavce 1, pokud dojde k nežádoucímu chování souvisejícímu s kterýmkoli z důvodů uvedených v článku 1, které má za účel nebo za následek narušení důstojnosti osoby a vytvoření zastrašující, nepřátelské, ponižující, pokořující nebo urážlivé atmosféry.a příslušná část důvodové zprávy:
Obtěžování se považuje za formu diskriminace. Nežádoucí jednání může mít mnoho různých podob, od verbálního po psaný projev, gesta nebo chování, ale musí být dostatečně závažné a vytvářet zastrašující, ponižující nebo urážlivou atmosféru. Tato definice se shoduje s definicemi uvedenými v ostatních směrnicích podle článku 13 SmlouvyNikde se zde neřeší jen islám, (stejně to platí pro křesťanství nebo třeba i ateismus), stejně tak se zde nikde neřeší homosexualita. Směrnice se týká rámce
pro boj s diskriminací na základě náboženského vyznání nebo víry, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace s cílem zavést v členských státech zásadu rovného zacházení v jiných oblastech, než je zaměstnání a povolání.. Směrnice zde hovoří o přístupu k veřejným službám a podobným záležitostem.
Článek je čtenářsky atraktivní titulek pod nímž se skrývá směsice dojmů autora a místy i vytrhávání věcí z kontextu. Autor článku zjevně ignoroval, že se směrnice obsahuje v článku 2, odstavci 8 text:
8. Tato směrnice se nedotýká obecných opatření stanovených vnitrostátními právními
předpisy, která jsou v demokratické společnosti nutná pro veřejnou bezpečnost, udržování
veřejného pořádku a předcházení trestním činům, pro ochranu zdraví a ochranu práv a svobod
ostatních osob.