Sčítání lidu, domů a bytů 2011

Vrcholová i místní politika; vláda, zákony, soudy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Snekac 13. 3. 2011 18:33

Je mi smutno když to tu čtu... Až si třeba budete stěžovat, proč je ve vašem místě pobytu málo školek, škol, nejezdí dost spojů... Vzpomeňte si...
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hobitt 13. 3. 2011 18:41

Údaje, kdo chodí do jaké školy/školky stát má přístupné. Vytíženost linek znají dopravci. Co tam máš dál?
2010 Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi
hobitt
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 13. 3. 2011 22:17

Trvalé bydliště mého syna je na úřadě. Při troše snahy mohou takové sčítání provést obecní úřady. Na co třeba potřebuje stát znát místo výkonu mého zaměstnání? Nebo kolik metrů má byt ve kterém bydlím(opět tento údaj leží pro změnu na katastrálním úřadě)?
Mě především vadí, že je to příliš mnoho údajů, které mě celkem snadno mohou identifikovat i bez jména, na jednom místě. Nějak se mi z toho vytratila ta anonymita.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 14. 3. 2011 01:15

Snekac píše:Je mi smutno když to tu čtu... Až si třeba budete stěžovat, proč je ve vašem místě pobytu málo školek, škol, nejezdí dost spojů... Vzpomeňte si...


Ano, máme málo školek, máme příšernou silniční síť a řada regionů je dopravně obsloužena tak, že by jeden zaplakal a situace se spíš zhoršuje. A to i přesto, že spousta lidí, co si na tohle stěžuje vyplnila poctivě sčítací archy v roce 1991 a pak v roce 2001. Docela dobře si na to vzpomínám. Dvacet let zkušeností celkem jasně ukazuje, že ke zlepšení žalostného stavu zrovna v těchto segmentech sčítání nikterak nepomáhá.

Mimochodem, tak jako jsou letošní "hitovkou" školky, dopravní obslužnost a hasiči, tou minulou bylo, že sčítání bude výborným základem pro vybudování státních registrů tak aby už lidi nebyli dalším sčítáním obtěžováni.

-- 14. 3. 2011 01:35 --

aquarkko píše:můžu tam napsat nějaký nesmysly typu "věřím jenom sama sobě"? to bych to potom vyplnila s úsměvem :)


Zrovna náboženské vyznání je nepovinná otázka, čili jí s úsměvem můžeš nechat nevyplněnou. Vyplňuj s vědomím, že digitalizované formuláře budou uloženy do národního archivu a že nikdo neřekl, zda půjde o anonymizovanou nebo plnou verzi - všichni pořád mluví o skartaci formulářů papírových a odpovědi na otázku kolem téhle "zálohy dat" nějak nezaznívají.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 14. 3. 2011 19:21

Snekac: Kdyby nevyhazovali prachy za sčítání, tak by na ty tvoje spoje možná i nějaký peníz byl.
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 14. 3. 2011 21:04

Možná by zbylo i na ty školky.
Ale ono je lepší sečíst lidi, vyhodit za to 2,5 miliardy a pak říct, že tady a tady by se šikla školka a autobusová linka...kdyby na to byly prachy. Stačilo by nám jen 2,5 mld Kč.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Snekac 14. 3. 2011 21:05

Nejde o žádné moje spoje... Jasně, lidstvo odjakživa využívalo sčítání lidu, už tisíce let, a najednou to je hloupost. Jak říkám, neuvěřitelné co vše se začne šířit a zblbne lidi..
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 14. 3. 2011 21:53

Snekac ono mnoha lidem zřejmě nejde o to, že by sčítání pro ně byla hloupost. Jde jim o způsob provedení, zabezpečení, styl otázek a jejich zaměření...

Věc můžeš provést NĚJAK a dobře. U nás se - bohužel - dle mého velmi skromného názoru, řeší mnoho věcí NĚJAK ... zvykli jsme si flikovat. Důležitý je pro nás obal - image, nikoliv kvalita jádra věci, skutku, výrobku. Pak vše dovedně odkomunikujeme a jsme happy, protože se vždycky najde pár hlupáků, kteří, ač je to všechno na pytel ... nám zatleská, čímž je potvrzeno, že naše konání k něčemu bylo :-\
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martinsip 14. 3. 2011 22:09

Stane se něco, pokud některé kolonky (nemyslím Jméno nebo RČ) nevyplním ?
martinsip
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hobitt 14. 3. 2011 23:14

Snekac píše:Nejde o žádné moje spoje... Jasně, lidstvo odjakživa využívalo sčítání lidu, už tisíce let, a najednou to je hloupost. Jak říkám, neuvěřitelné co vše se začne šířit a zblbne lidi..

Nezlob se na mne, ale od oka takových 80 procent informací už stát na různých místech (např. katastr, matrika) má. Proto se mi zdá sčítání v dnešní době zbytečné. Jasně, čísla o zastoupení náboženských kultur se hodí do sociologického průzkumu...ale za ty prachy? To se raději měly použít třeba na tu důchodovou reformu (která je IMHO taky vymyšlená dost nesmyslné).
Naposledy upravil hobitt dne 14. 3. 2011 23:16, celkově upraveno 1
2010 Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi
hobitt
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 14. 3. 2011 23:16

Snekac píše:Jasně, lidstvo odjakživa využívalo sčítání lidu, už tisíce let, a najednou to je hloupost. Jak říkám, neuvěřitelné co vše se začne šířit a zblbne lidi..


Nechodil bych tisíce let zpět a byl bych s těmi historickými exkursy velmi opatrný.

První náznak sčítání na našem území byl v roce 1702 a mělo za úkol zmapovat pohyb soli coby podklad pro její přidělování, zdanění a podobně.

Sčítání skutečně může přinést řadu cenných údajů:

První opravdové sčítání bylo v roce 1754 a kromě zjištění stavu populace mělo za účel zjistit kolik mužů půjde povolat do armády a co vše půjde ještě zatížit nějakými odvody vůči vrchnosti. Lidé tehdy nebyli úplně hloupí a báli se zneužití těchto údajů, takže bylo toto sčítání mohutně sabotováno (formou zkreslování údajů).

Sčítání provedené v roce 1921 v Holandsku přineslo neocenitelná data - genocida židů prováděná Adolfem Hitlerem mohla být provedena daleko efektivněji. Koho z Holanďanů by to skoro dvacet let před tím napadlo?

Poválečné odsuny Němců a Maďarů byly z velké části založeny na údajích ze sčítání lidu, tentokráte toho z roku 1930 (to v plánované na rok 1940 se na našem území nepodařilo uskutečnit, protože bylo z obav před zneužitím úspěšně sabotováno). To je další pěkný příklad praktického využití dat.

Sčítání v letech 1961, 1970 a 1980 bylo realizováno na základě doporučení mezinárodních medotik, jen se to tehdy nejmenovalo EU, ale Stálá komise RVHP pro statistiku. Mimochodem, všechna tato tři sčítání měla za účel aby se tu žilo lépe a radostněji - jak se to povedlo, si ještě pamatuju, Ty asi už ne. Jo, census v roce 1980 měl ještě jeden nepříliš propagovaný cíl - zmapovat cikánskou populaci na našem území (to slovo cikánská populace je dobový výraz, tak mě tu za to nekamenujte). K čemu to mělo sloužit si lze domýšlet - viděl bych to na nějaké velkolepé plány dalších Chanovů.

Po pádu bolševika jsme absolvovali zatím dvě sčítání - v roce 1991 a 2001. Za těch dvacet let opravdu nedošlo k žádnému zlepšení co se týče dopravní obslužnosti vytvoření optimální sítě škol ani jiných služeb. A dvacet let je na tohle opravdu dost času.

Možná jsem určitě zaslepený a nerozumím tomu, ale rád se poučuji z historie a nechci, aby to třeba za dvacet let nějaký nový Lukašenko či Hitler měli zbytečně jednoduché.
Naposledy upravil Slonik dne 14. 3. 2011 23:32, celkově upraveno 3
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 14. 3. 2011 23:16

Snekac: No doba se mění. Nežijeme v době dřevěné. Některé informace stát má a do zbytku je mu kulový. Co mě na tom ale dost vytáčí, jsou například ty peníze, co to stojí. Pak třeba ta pošta, kterou si na to najali. Pochybná ochrana. Nesmyslná hrozba potrestáním. Že se mě stát pokouší dát další práci a to proti mé vůli. Atd. atd. je toho dost...
Jack111
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 15. 3. 2011 10:51

a ještě jedna perlička. Všechny tance kolem roznášení formulářů jsou víceméně svévolí ČSÚ. Zákon o sčítání jasně říká, že způsob doručení formulářů (tedy ony dvě návštěvy komisaře a pak vyzvednutí na některé z pošt) bude stanoven prováděcím předpisem, ale tahle věc v příslušné vyhlášce zcela chybí - prostě se na ní zapomnělo. Čili tato část sčítání není jakkoli ošetřena i když podle zákona ošetřena být má. To jen tak pro dokreslení.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jeffe 15. 3. 2011 12:23

Tim padem by nemala hrozit zadna pokuta za jejich nesplneni. :)
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 15. 3. 2011 13:54

To zase ne. Povinnost odevzdání je definována zcela jasně přímo v zákoně.

Jen jsem si dovolil upozornit, že provedení roznášky formulářů nemá žádnou oporu v legislativě, i když má být specifikováno vyhláškou.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků