Sčítání lidu, domů a bytů 2011

Vrcholová i místní politika; vláda, zákony, soudy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Slonik 7. 3. 2011 23:16

Pokud vím, tak rodné číslo předvyplněno nebude - "pouze" jméno a trvalé bydliště.

Celá akce samozřejmě není pouhým statistickým zjišťováním tak jak se to snaží nabulíkovat propagační klipy. Ujišťování o anonymizaci je taky celkem směšné - o tom jak to s anonymizací je si lze přečíst třeba na http://scitani-lidu.wz.cz/. Jak vypadá skutečná statistika a census (dělaný podle těch samých evropských regulí) se lze přesvědčit na Slovensku, kde se do formulářů neuvádí ani jméno ani rodné číslo. ČSÚ pořád tvrdí, že to bez rodných čísel nejde, ačkoli se každý může přesvědčit, že Slováci to umí: http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=24273

Totální průšvih je realizace - zejména logistika. Svěřit něco takového České poště mohl jen opravdu chorý mozek. Možná i proto nebyla zadávací dokumentace výběrového řízení na logistiku zveřejněna, to samé platí i o výběru nejlepší nabídky (zajímavé je, že u výběrového řízení na technické zpracování bylo zveřejněno vše). Pošťáci byli do této práce navíc (celkem za almužnu) nahnáni často pod náznakem hrozby ztráty místa a podle toho vypadá i jejich úsilí a odhadované časy návštěvy.

Webová aplikace pro ověřování totožnosti komisařů byla spuštěna se zpožděním - jak říkal mluvčí Kubala v HydeParku opět vinou České pošty, která má bordel v seznamu komisařů. Možná na ní zapomněli i hoši z HP a někdo jí flikoval narychlo dneska večer - odezvy databáze s pouhými cca. 10 tis. záznamy připomínají nějakou demoverzi školního webu "moje první databáze" :-/

Na poštovním molochu je i totálně poddimenzované call centrum, které logicky nemohlo zvládnout bordel, který založili komisaři a očekávaný parametr minimálně pro 80% hovorů operátor dostupný do 20 sekund je tak iluzí.

Selhávala i technika - soudruzi z T-Systems nedostatečně nadimenzovali infrastrukturu, takže byla infolinka po většinu dne "obsazená" případně se hlásila jako neexistující číslo. Haproval zjevně i server s IVR (plechovou hubou), mám úžasnou nahrávku, kde téměř tříminutové poučení o ochraně osobních údajů při volání na infolinku (neboli "souhlasíte, že si vás nahrajeme a budeme si to archivovat") zní jako kolísající kazeťák.

I usměvavý mluvka musel v dnešním HydeParku, připustit, že pošta neplní požadované parametry.

Mimochodem, dárek pro státní podnik v podobě zakázky činí 720 milionů korun.
Naposledy upravil Slonik dne 8. 3. 2011 00:42, celkově upraveno 1
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 8. 3. 2011 00:03

Slonik: nic z toho co jsi napsal mě ani moc nepřekvapuje. Všechno je to řešení "po česku". Takže polovičatě, nebo vůbec a hlavně spousta keců kolem...
K té anonymizaci... Anonymní to není už jen toho důvodu, že tam bude vyplněno jméno a adresa trvalého bydliště. Pro mě anonymní znamená, že bude pro všechny stejný a nevyplněný dotazník, který nebude požadovat adresy, jména ani rodná čísla. Pak to bude anonymní.
Tak třeba další odkaz na toto téma.
http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c ... proti.html
Zřejmě se pohybuji ve špatných vodách, ale moc "nezávislých" argumentů proč sčítat jsem neslyšel.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myšpulín 8. 3. 2011 07:55

No kdyby to bylo úplně anonymní, tak spoustě lidem dojde, že se na to mohou vykašlat, nebo si z toho dělat legraci. Jak bys si chtěl dokazovat, že někdo dotazník nevyplnil či do něj záměrně lhal?
myšpulín
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Slonik 8. 3. 2011 12:10

Slováci to anonymně zvládají (seznamy sčítačných obyvatel mají akorát komisaři aby měli přehled kdo jim formulář odevzdal a kdo ne, ale do archů se nic takového nepíše). Na to jestli někdo záměrně lhal, sice může přijít ČSÚ při jakési formální kontrole, ale nemá moc prostředků co s tím dělat. Může "příslušníka lidu" (u nás se sčítá "lid", třeba na Slovensku "obyvatelstvo" ;-) ). vyzvat k doplnění v rámci tzv. "došetření". Toto došetření ovšem nemá oporu v zákoně ani v prováděcích předpisech k němu.

S avizovanými pokutami je to tak, že je neukládá ČSÚ - ten pouze podává podnět správnímu orgánu (obci) k zahájení přestupkového řízení. Výši pokuty jako takové uděluje obec. ČSÚ nesmí do tohoto správního řízení poskytnout sčítací arch "hříšníka" jako důkaz, jinak by se sám dopustil porušení zákona. Čili ani s těmi pokutami to tak horké nebude.

Osobně nemám příliš zájem na tom, aby s dokumenty, kde vyplním spousty údajů nakládaly firmy typu Česká pošta, Scanservice a podobné. Třeba Scanservice pracuje mimo jiné i pro penzijní fond Axa, leasingovku leaseplan a kdoví ještě pro koho. Celý set naskenovaných formulářů má mít asi 30 TBse dá se tak odnést na 600 bluray disích (na něž se mimochodem bude zálohovat). Horní hranice pokuty pro právnickou osobu za porušení principů ochrany osobních údajů je sice prezentována jako "vysoká" - jedná se až o 10.000.000,- Kč, ale i kdyby jí náhodou nějaká firma dostala (jakože je to dost hypotetická hrozba), tak tato suma představuje přibližně 40 odvysílání reklamního spotu v primetime v celostátní televizi.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aquarkko 9. 3. 2011 23:07

můžu tam napsat nějaký nesmysly typu "věřím jenom sama sobě"? to bych to potom vyplnila s úsměvem :)
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Snekac 11. 3. 2011 22:53

Mě jen fascinuje, jak zvláště v dnešní době sociálních sítí apod. nastává neskutečná paranoia a odpor proti sčítání. Jenže uvádět rozumné argumenty je zřejmě o ničem...

Když už, tak mnoho statistik se počítá na základě hodnot získaných posl. výsledkem sčítání, tudíž jejich přesnost klesá. Že si ale lidé neuvědomí, že jim to viditelný přínos nepřinese, ale společnosti ano, to je bohužel smutná realita.
> Jak pokračuje kampaň za svobodu informací?
>> Pardon, o tom nelze mluvit.
Snekac
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 12. 3. 2011 01:34

Do sociálních sítí se lidi registrují dobrovolně a za neuvedení údajů případně uvedení údajů nepravdivých hrozí maximálně zrušení "členství".

Stát není schopen ochránit osobní údaje občanů ani zjistit kdo je za konkrétní zneužití těchto údajů zodpovědný, není schopen takové činy trestat ani postiženého občana odškodnit (mimochodem, to nedělá třeba ani za neprávem uvalenou vyšetřovací vazbu)

Kolem sčítání stát mlží (když už nechci říct, že lže). Není pravdou, že rodná čísla, jména a čísla popisná JSOU NUTNÁ kvůli odstranění duplicit. Na Slovensku proběhne sčítání bez těchto údajů. Rovněž jsou dávány rozporuplné odpovědi na otázky ohledně anonymizace, ukládání a archivace naskenovaných dotazníků - z části odpovědí lze dovodit, že naskenované formuláře budou v elektronické podobě trvale archivovány.

Pokud bude formuláře skenovat firma, která pracuje pro penzijní fondy, banky, leasingové společnosti a podobně a data se kromě zabezpečených serverů budou zálohovat na bluray disky, lze se v poměrech ČR důvodně domnívat, že si někdo udělá kopii pro sebe a střelí jí. 10 Mega pokuty pro firmu vypadá sice impozantně, ale je to maximální teoretická výše a je to mimochodem asi tak 40 odvysílání propagačního spotu v primetime, čili nic moc.

Sčítání je spojeno s některými podivně zadanými případně vyhodnocenými veřejnými zakázkami - mám na mysli zejména utajovanou zadávací dokumentaci a zápis z výběru nabídky na práce, které zajišťuje Česká pošta (720 mil. Kč).

Při projednávání věcného záměru zákona měly některé úřady dosti drzé požadavky na vytěžování informací o jednotlivých občanech či domácnostech. Sice to naštěstí neprošlo, ale ty snahy nezmizí.

Dosavadní provedení akce je naprosto tragické zatím ze všech hledisek. Občan je opět stavěn do nerovnoprávného postavení vůči státu. Stát ani v úkonu prostého roznosu papírů nedodržuje vlastní pravidla (pro rýpaly - vím, že to kur_í Česká pošta, ale stát to objednává, stát mě bude eventuelně bonzovat přestupkové komisi, stát je tedy pro mě partnerem ohledně sčítání), stát opět komplikuje občanům život.
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jeffe 12. 3. 2011 14:30

Vidim to stejne jako Slonik, cele se to melo zorganizovat uplne jinak. Ted to hodne lidi zbojkotuje, nebo radsi vyplni bludy. Skoda penez...

Jeste to ani poradne nezacalo a uz je to v ...
http://www.novinky.cz/domaci/227585-lid ... nervy.html
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 12. 3. 2011 15:39

Poště dělá problém roznášet obyčejné zásilky, tak po nich nelze očekávat zázraky. Na druhou stranu, on je problém roznést sčítací formuláře do schránek? Když je to tak nezbytné, měli to dát soukromé firmě. Reklamní leták z penny marketu se snad ještě nikdy neopozdil.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jeffe 12. 3. 2011 17:19

Dekujeme, moudra vlado, za to jak se snazis prostemu lidu ulehcit zivot. O:-)

http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/ ... -fe65.html
Superforum - v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství :D
Jeffe
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Abox 12. 3. 2011 19:42

Pred chvilkou po prichodu do baraku jsem nahodou narazil na odchazejici dorucovatelku s formulari.
Strasne se divila, ze jsme do schranek nedostali zadne vyrozumneni.
Takze asi tak - posta jede porad ve stejne koleji.
Schvalne prohlizim pokazde vsechny reklamni cypoviny - uz jsem jednou takhle prisel o slozenku.
Takze opravdu na 100% nedorazila.
Abox
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Slonik 12. 3. 2011 20:05

Jeffe píše:Ted to hodne lidi zbojkotuje, nebo radsi vyplni bludy. Skoda penez...



Pokud mi budou doručeny formuláře (celkem intenzivně, leč bohužel marně se o to od začátku týdne snažím), tak je vyplním samozřejmě pravdivě podle vzoru poslanců parlamentu a ministrů české vlády. Pokud by mě někdo chtěl konfrontovat s mými odpověďmi, jsem schopný prokázat, že odpovědi byly úplné a pravdivé a úplné. Přesně tak jak mi ukládá zákon. Sice nebudou jakkoli použitelné, ale v tomhle přistupuji ke státu stejně jako řada jeho úřadů k občanům - "to že něco nedává smysl, nebudeme hodnotit, postupujeme přesně podle zákona".
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hobitt 12. 3. 2011 20:30

Abox píše:Pred chvilkou po prichodu do baraku jsem nahodou narazil na odchazejici dorucovatelku s formulari.
Strasne se divila, ze jsme do schranek nedostali zadne vyrozumneni.
Takze asi tak - posta jede porad ve stejne koleji.
Schvalne prohlizim pokazde vsechny reklamni cypoviny - uz jsem jednou takhle prisel o slozenku.
Takze opravdu na 100% nedorazila.

Mě taky ne. Takže na komisaře kašlu - ať si mě shánějí kde chtějí.
2010 Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi
hobitt
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod msimcard 12. 3. 2011 22:36

Je v tom desný bordel - ti lidé, kteří se označují za komisaře jsou obyčejní pošťáci, co nevychodili ani pomalu ZŠ, tak co po nich můžete chtít.

Zajímalo by mne, když má někdo více míst, kde přebývá - to znamená jedno trvalé bydliště + další byty a tak... Samozřejmě mu přijde tolik formulářů - pokud si je teda vyzvedne..
To jako má vyplnit všechny? Nebo jen tam kde má trvalé bydliště?
msimcard
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vaclavbarak 13. 3. 2011 18:07

Podle mě je sčítání důležité proto: že je potřeba získat důvod jak z poplatníka vytáhnout další peníze.
vaclavbarak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků