Máte rádi poplatky ?

Vrcholová i místní politika; vláda, zákony, soudy

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod leopold 29. 11. 2008 08:41

Uvádí se, že do zdravotnictví je třeba přidat peněz, proto se zavedly (v ČR) třicetikorunové poplatky a teď všichni musí u lékaře, v nemocnicích a v lékárnách platit tyto poplatky, které mají prý něco zlepšit... Jak všichni víme, nezlepšily samozřejmě nic, jen to otravuje lidi... a nakonec i ty lékaře a všechny.

I důchodcům je prý třeba přidat peněz (nakonec by se hodily všem, ne ?), v lednu se důchody zase o něco zvýší (v ČR) a tak mne napadlo, jak by to asi vypadalo, kdyby místo výnosu=zákonu, který to zvýšení uzákoňuje, vydal parlament zákon, který důchodcům nařizuje jít na ulici s pokladničkami a od kolemjdoucích požadovat třicet korun příspěvku (poplatku) na zvýšení svého důchodu...
A teď ty dopady - musely by se zavést speciální pokladničky, které by dovolily vybrat jen maximálně dovolený limit - nedej bože, co kdyby si některý důchodce dokázal vyptat (či vyžebrat ?) víc, než některý jiný, že ? Kasičky by stály miliony, stejně jako stály ty automaty v nemocnicích na výběr těch poplatků u lékařů atd...

Tak to by se nám potom nesmáli jen Němci, či celá Evropa, ale jezdili by si to sem filmovat všichni z celé planety a přilehlého vesmíru. Mělo by to aspoň jeden pozitivní dopad, zvedl by se tím cestovní ruch...
Kdybych byl členem parlamentu, tak bych o tom podal vážný návrh. Kdož ví, jak by to dopadlo...
leopold
Čtenář

Odeslat příspěvekod 2Pix 29. 11. 2008 08:58

no, tak volici KSCSSSD ... :)

regulacni poplatky byli velice dobrej napad - jen si za tim nedokazali poradne stat, takze to dopadlo tak jako dpada vetsina veci u nas v bananistanu :)
Ďžojn dhe ármy of kočičkas a čičintas.. džojn dhe bradrhůd.. ól jů nýd is tu konvert jour avatar tu a kočička ór čičinta.. Kočičkas and Čičintas strajks bek.. Kočičkas and Čičintas růls dhe vórd .. end ví vil strajk on dhe ívl činčilás end kil dhem ól !
2Pix
Přeborník

Odeslat příspěvekod jannnn 29. 11. 2008 14:09

co to je za blabol? :roll:

jinak souhlasim s 2pixem, ze napad je to dobry, jen neni poradne dotazeny do konce.
jannnn
Přeborník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 11. 2008 14:32

Problémem našeho zdravotnictví je nerovnováha mezi požadovaným rozsahem péče a sumou peněz, která na tuto péči je.
Řešení je několik:
1) více peněz nalitých do tohoto systému, tedy výrazné zvýšení zdravotního pojištění, ideálně ne formou daně (tedy dle příjmu), ale formou pojistného (tedy dle rizikovosti - pak by ale nejvíce platili důchodci a malé děti), to je bohužel nereálné - právě skupiny, které by měly platit výrazně více než nyní si to nemůžou dovolit - i když "nemůžou", lidi jsou dneska ochotni zaplatit tisíce za ošetření psa a když mají něco zaplatit za ošetření svoje nebo dítěte tak se jim to zdá hodně
2) omezení na straně pacienta
a) direktivně - je stanoven limit, který nemůže překročit, popř. za kterým se musí na svých nákladech podílet
b) jinak - spoluúčastí, vyjmenovanými úkony, které hrazeny nejsou, a právě poplatky
3) omezení na straně lékaře - nyní nejvíce využíváno a dle mého názoru nejhorší možná cesta. Výhodou tohoto řešení je to, že není tolik na očích - pacient zpravidla neví, že by mohl dostat ještě nějakou jinou péči, než je mu poskytována a lékař mu to neřekne, když mu jí stejně poskytnout nemůže. Toto prostředí vytváří prostor pro korupci a peníze, které mohly plynout do zdravotnictví, plynou mimo něj - pokud má lékař 10 pacientů a určitý druh péče může poskytnout pouze 9 z nich, jak asi vybere toho, kterému jí neposkytne - nejjednodušší je neposkytnout jí tomu, kdo mu nic nedá.
Poplatky jsou dle mého názoru celkem rozumná věc a to i v případě, že většina z vybrané částky padne na režijní náklady s nimi spojené. Snižuje to totiž využívání zdravotní péče a to je cíl, kterého bylo třeba dosáhnout.

Poplatky jsou i na Západ od našich hranic, osobně mi více vyhovuje varianta, kterou zvolili v Německu. Každé 1/4 letí, ve kterém člověk navštíví lékaře mu musí zaplatit 30 EURo, pokud přijde v daném 1/4 letí víckrát, neplatí nic, pokud v dalším 1/4 nepřijde, rovněž nic neplatí.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Nadšenec

Odeslat příspěvekod aquarkko 29. 11. 2008 19:28

rád je nemůže mít snad nikdo...podle mě to byl dobrej nápad, ale jako skoro všecko tady blbě provedenej, takže měl špatnej efekt (ale nevidím do toho moc, možná se pletu)
Think for your fucking yourself. (Mark Barney Greenway)
aquarkko
Legenda

Odeslat příspěvekod Slonik 29. 11. 2008 21:09

Leopold: to byl opravdu mimořádný blábol co jsi napsal
Určitě možná s váma tak jakoby nesouhlasím!
Slonik
Expert

Odeslat příspěvekod Lukino 29. 11. 2008 21:30

Souhlasim. Se Slonikem.
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slawall 29. 11. 2008 21:48

Nemam rad poplatky u lekare, proc mam platit za jednu vec dvakrat? Kdyz jdu k holici, taky zaplatim jen jednou...
Kdo si koupí hjundaje, nadosmrti kunda je.
Slawall
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Michal P 29. 11. 2008 22:34

Mě osobně ty poplatky nevadí, protože jsem je ještě neplatil. Můj lékař je nevybírá a jinde jsem nebyl.
...
Michal P
Přeborník

Odeslat příspěvekod jannnn 29. 11. 2008 22:48

Slawall píše:Nemam rad poplatky u lekare, proc mam platit za jednu vec dvakrat? Kdyz jdu k holici, taky zaplatim jen jednou...

ty si mi vtipalek. takze navrhujes zrusit zdravotni pojisteni a primou platbu za vsechno? ne ze bych ti pral neco zlyho, ale kdybys pak potreboval transplantaci nebo cokoliv drazsiho... no uz abys zacal setrit. a nediv se, je to presne tak jak si psal s tim holicem - zaplatis si za vykon, kterej ti ten holic odvede, stejne jako tady si zaplatis taky jen za ten jeden vykon :-)) .
jannnn
Přeborník

Odeslat příspěvekod Lukino 29. 11. 2008 23:25

Slawall píše:Nemam rad poplatky u lekare, proc mam platit za jednu vec dvakrat? Kdyz jdu k holici, taky zaplatim jen jednou...

Ty jsi zrejme nepochopil samotny smysl poplatku, coz?
Lukino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slonik 30. 11. 2008 01:16

No alespoň je vidět, že ta americká firma odvedla dobrou práci.
Slonik
Expert

Odeslat příspěvekod Psycho vlk Wolf 2. 12. 2008 11:46

Nemám je rád. Od čeho si teda platíme zdrav. pojištění? :eh
Psycho vlk Wolf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jannnn 2. 12. 2008 11:51

od toho, abys nemusel za složitý operace platit desetitisíce-statisíce-miliony??
jannnn
Přeborník

Odeslat příspěvekod Slonik 3. 12. 2008 00:38

wolf: viz to co říkal jannnn. Zdravotní pojištění by nemělo být určeno na úhradu 9,- za paralen (poplatek za položku na receptu způsobí, že si ho každý raději koupí sám), stejně tak jako není havarijní pojištění auta určeno k úhradě nakřáplého blinkru za 500,- (proto bývá spoluúčast minimálně 5 tisíc).

Mimochodem, za bolševika, když bylo "zdravotnictví zadarmo" se platilo za recept 1,- koruna respektive 5,- korun za recept z pohotovosti. Za korunu jsi tehdy přejel metrem celou Prahu, pětikačka stačila na lísek do kina.
Slonik
Expert

Další stránka