Tolkien a jeho knihy - kde začít?

Co číst a co nečíst; nejlepší knihy a časopisy & další kultura

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Ťuhýk 28. 11. 2007 22:18

No, taky nad tím uvažuju, ještě jsem to nečetl... (ale u maturity jsem o tom s přehledem dobrých pet minut v kuse mluvil :-D )
Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku
Ťuhýk
Přeborník

Odeslat příspěvekod Tučňák 28. 11. 2007 23:29

Ok, zítra jdu pro hobita do Librexu, jenom doufám, že tam budou mít tuto verzi

btw. jak na to vše navazují Huriónovy děti a Nedokončené příběhy, logicky mě napadá, že nedokončené příběhy budou asi poslední knihou..

Ťuhýk: Já o tom mluvil 10 minut na zkoušce z angličtiny celkem obstojně, pak mě ale dostala ta zkoušející, která mi odvykládala celý Tolkienův životopis a jeho tvorbu společně s různými zajímavostmi o jeho životě atd..pak mě zdupala, že jsem to ještě nečetl, když je to lepší než film..Nakonec z ní vylezlo, že je to fanda do Tolkiena a věděla o tom fakt hodně, ještě k tomu to prý četla všechno v originále..Zkouška, ale stejně nakonec byla za 1 :-P
The choises we make, not the chances we take, determine our destiny
Tučňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noclaf 29. 11. 2007 00:03

Tucnak Nechapej Tolkiena jako radu presne na sebe navazujicich knih. Tak to vubec neni. Na zacatku byl Hobit, ktery napsal pro sve deti a ktery nemel mit pokracovani. Na jeho zaklade napsal LOTRa - presto ale LOTR a Hobit jsou oddelene pribehy spojene pouze nekolika postavami a udalostmi. V prubehu LOTRa vznikal Silmarilion, protoze ten obsahoval mytologii a historii Stredozeme, na ktere byl postaveny LOTR - kniha ale vysla po LOTRovi, prestoze by mu mela predchazet. Zaroven ale cteni Silmarillionu je mnohem lepsi, kdyz clovek zna LOTRa, protoze pak je mnoho veci jasnejsich. Hurinovy deti by patrily bud do Silmarillionu, nebo za nej - je to rozvinuti pribehu (legendy), ktera uz v Silmarillionu je, ale v kratke verzi. Takze prestoze Hurinovy deti vysly jako posledni, dejove patri mezi prvni. A konecne Nedokoncene pribehy jsou vec pro fajnsmekry a nedoporucuju je cist pred VELMI DOBROU znalosti LOTRa + Silmarillionu, protoze NP obsahuji vetsinou alternativni, nebo primo uplne odlisne konce pribehu(pripadne rozpracovane ale nepouzite pribehy).

Proste Tolkiena nechapej jako sled na sebe navazujicich knih. To plati jenom minimalne - spis se deje jednotlivych knih vice ci mene prolinaji. A uz vubec se nerid datem vydani.
Naposledy upravil Noclaf dne 29. 11. 2007 13:15, celkově upraveno 1
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blino 29. 11. 2007 09:32

ako uz spominal Noclaf ... Hurinove deti (aspon v tej podobe ako sa predava u nas) je pribeh opisany uz v Silmarillione ... je to popri pribehu Berena a Luthien asi najrozsiahlejsia cast Silmarillionu... a teraz vychadza osobitne (radsej ale kup rovno Silmarillion :wink: )

Nedokoncene pribehy ber uz len ako doplnkove citanie k predchadzajucim dielam... najde sa tam vsak par ucelenejsich pribehov (Tuor, Aldarion a spol) no je to uz trochu tazsie citanie (vela alternativ... poznamok pod ciarov atd) - daj si ale pozor na vydanie... pred casom sa mi dostalo do ruk nejake este zo 70 rokov (presne neviem) a co do rozsahu stran aj pribehov bol daleko rozsiahlejsi nez sucastne vydanie (Slovart)...

+ v poslednom case som niekde zacul cosi o Nedokoncenych pribehoch 2 :roll:
R.I.P. Baky *16.3.1984 - +25.12.2007

i5 2500K, Noctua NH-U9B SE2, Asus Maximus IV GENE-Z, Asus HD5770 1GB, 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, Crucial M4 128GB, 850W Enermax Revolution 87+ , Fractal Core 1000
blino
Nadšenec

Předchozí stránka