George Orwell - 1984

Co číst a co nečíst; nejlepší knihy a časopisy & další kultura

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod Xoddam 26. 7. 2006 17:02

Nazdar, prave som tuto skvele napisanu knihu docital a ak mam byt uprimny som uplne zmeteny a nesvoj z toho konca. Chapem ze musel umriet necakal som Happy End typu on a Juila porazia stranu, ale preco kristepane autor knihy nakonci nechal Winstona pomysliet si vetu ze MILUJE VELKEHO BRATA! PRECO??? Paneboze malo to byt inak, mal v tom zlomku sekundy ako mu strelili gulku do hlavy povedat, zakricat alebo si pomysliet nieco typu "A PREDSA SU 2 + 2 STYRI !!!!!!, alebo SLOBODA NIE JE OTROCTVO." Viem ze ho zlomili a zmenili jeho osobnost, ze ho nechali zradit Juliu ale takto aby sa to skoncilo? Aby autor zobral citatelovi nadej na porazenie STRANY??? Preco to urobil?? Viem ze Strana nemohla byt porazena v blizkej dobre, ale niekedy, niekedy v buducnosti daleko .. . MALA TAM OSTAT SANCA JEDNOTLIVCA, ale nieee Orwell nechal vyslovit hlavneho hrdinu, cloveka ktory bol ocividne jeden z naj-protistrannickych osob vtedy v LONDINE, ze miluje to co bolo pre neho zlom, tym co sposobovalo utrpenie a obmedzovalo prava cloveka ... Ze miluje velkeho brata ... Normalne do placu mi je z toho konca a z pocitu ktory vo mne nechal autor, ze strana je neporazitelna. Je to skvela kniha a svojim sposobom aj skvely koniec, ale iny ako som cakal .... Co vy na to? Povedzte mi o vasich pocitoch nech viem ako to vidia iny ... A pre tych ktori to necitali,citajte, je to uzasna kniha a stoji za to (Daval som si zalezat aby som nic podstatne vyzradil, nebojte, tych par informacii tu a moje pocity je nic, oproti kihe) .... Dakujem Xoddam
Xoddam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mapupsa 27. 7. 2006 11:12

V tom to asi celý je, prostě chtěl říct, že je Strana nezničitelná - aby ze čtenáře vymýtil i poslední naději :lol: . Mé pocity byly, že ze začátku Strana a celý systém vypadal jako "amatérský" a že se nikdy nemůže udržet, ale když Winstona (snad se tak jmenoval) chytli a převychovávali, tak to vypadalo už docela profesionálně :) . Takže Strana je tak dokonalá, že ani nemůže být svržena :hm .

Jinak o konci jsem už věděl (že umře), protože jsme se o 1984 učili ve škole a teprve pak jsem to četl.

Je to fakt skvělá knížka, nejlepší, kterou jsem četl (a to jsem jich četl asi pět :lol: ). Nevím, jestli se mám vrhnout na Farmu zvířat - je stejně dobrá jak 1984 :?:
mapupsa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Weslo 27. 7. 2006 19:19

po prvním přečtení jsem pochopil že nejsem nic..po druhém že svoboda je stav mysli...
Weslo RepRezent® vegetarián a odpůrce týrání zvířat ©
Weslo
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavel Mareš 27. 7. 2006 19:47

Tento kus jsem viděl jako divadelní představení v Praze.Ale pro ty,co o tom nic nevědí doporučuji kouknout třeba večer na zprávy a je to totéž. :(
Pavel Mareš
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ewing 27. 7. 2006 20:17

Weslo: ty si chytry chlapik ;)

inak tiez som to nedavno cital a ten koniec ma dost sokoval. neprial som to winstonovi a uz vobec nie julii...no skoda toho. mozno aj kvoli tomu sa mi tak pacil film V for vendetta....pretoze IDEAS ARE BULLETPROOF :)
tam znova vykvitla ta nadej ze strana moze byt porazena... ;)

kniha to bola pekna, ale smutna...asi si ju tak skoro znova neprecitam
"Imagination is more important than knowledge."
Albert Einstein
ewing
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Xoddam 28. 7. 2006 15:25

Tak dik za vasne nazory , hej kniha je to skvela ale to ze ho strana prevychovala tak PERFEKTNE ma uplne zronilo, a ta veta na konci ma zabila. Asi si to tiez znova precitam :D .... Mno a co se tych Farmy Zvirat, resp. Animal Farm (cetl sem to po onglicky) tak je to taky VELICE DOBRE NAPISANE A ZAJIMAVE. Tematika je podomba, jde hlavne o Temu povojnoveho sveta a reality na zemy v obsadeni zvierat na jednej farme. Je to hlboka tematika a pochopit vsetky zvierata ake postavy/narody predstavuju je niekedy dost problem. Ja osobne som si knihu precital a objasnil potom na nete presne co a ako. ... stoji to za to
Xoddam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Weslo 28. 7. 2006 18:13

doporučuju ještě jednu pekelně depresivní utopii a to ALDOUS HUXLEY - KONEC CIVILIZACE a taky jednu optimistickou taktéž od ALDOUSE HUXLEYHO - OSTROV

Obě dvě jsou dokonalé a Huxley je nositelem Nobelovy ceny za literaturu což jako doporučení snad stačí
Weslo RepRezent® vegetarián a odpůrce týrání zvířat ©
Weslo
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hondaq 28. 7. 2006 19:17

jo tohle je moje nej knížka při prvním přečtení jsem to bral spíš tak nějak s nadsázkou a nebral sem to moc vážně i když na mě působila hodně depresivně a v té době co sem ji čet sem ješte moc (nebo spíš vůbec) nesledoval politiku. Pak sem si ji přečetl podruhé a zjistil že takhle funguje dnešní svět.
Prostě informace se tají, zveřejněné se přepisují tak aby vyhovovaly a vyhovující zneužívají pro zisk.
Jen mě napadlo jak vlastně poznám že už žiju v totalitě když to bude přicházet postupně aniž bych si toho všimnul :|

ad farma zvířat: taky doporučuju....druhá moje nejoblíbenější knížka :)
od Orwella sem ještě čet Hold Katalánsku ale to mě nějak nebavilo, nevim asi tam popisoval hodně podrobností ve kterých sem se ztrácel.

Edit: jo a ještě k tomu závěru... myslím že tam sedl dokonale... dodalo to na věrohodnosti prostě sám člověk nemůže udělat nic jinýho než se podřídit...
Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla...
Hondaq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Xoddam 28. 7. 2006 19:45

Ano je sice pravda ze system strany v knihe byl dokonalej a taky vim ze tam ten konec sed ale vadi me to :)) cist tuhle knizku pred '89, tak se asi zastrelim na miste. Diky bohu na slovensku na studenty a herce. Zasveteni vedi o cemj mluvim. A co se tyce ALDOUS HUXLEY jedu se hned na to kouknout, dik za typ .... xoddam
Xoddam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hondaq 31. 7. 2006 17:53

nemate někdo prosím ten Ostrov v elektronický podobě CZ nebo SK? Páč papírový knížky nečtu a celkem by mě to zajímalo.
mail: nepismi<zavináč>seznam.cz
Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla...
Hondaq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Narcissus 10. 8. 2006 06:10

Orwell je frajer. V 1984 přesně předpověděl stav, který tady bude. A to už v roce cca 1949. Špatný konec neodsuzuju, podle mně nebyl účelem knihy příběh, který je "nastavený", aby ho čtenáři lépe zkousli, ale jako nástin situace a varování. A lidí kteří v onom režimu (už ne v knize) končili podobně nebylo pár. A to je třeba vědět a připomínat, aby se situace příště neopakovala. Jednoduše - 1984 je přesně tak, jak má být, a ani kapku jinak.
A Farma zvířat - též geniální kniha. Opět naprosto přesně popisuje chování těch nahoře před rokem 1989. Farma není tak ubíjející jako 1984, ale vypovídací hodnotou je na stejné úrovni.
Nemám rád angličtinu v podpisech. Nestyďte se za svůj jazyk...
Narcissus
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod quichote2000 28. 4. 2007 19:13

Knihu jsem dnes dočetl - skvělé to čtení!!!

A co nám kniha říká,
strana je neporazitelná, což podle mého znamená systém je neporazitelný.
Vládnoucí třída si může dělat co chce.
O člověku může strana vědět vše
(v dnešním světe bankovních účtů, mobilních telefonů, počítačů, internetu to platí dvojnásob.)
Strana může člověka zničit, potupit, oslabit, převychovat, a nakonec z něj udělá dokonalou ovečku do svého stáda a ostatní ovce se nepozastaví, nepomůžou a nezamyslí.
Ale ta nejsmutněší pravda popsaná v knize zní:
Člověk zapomíná, člověk potřebuje svého nepřítele na kterého může svalit své problémy, a proto je propaganda tak efektivní nástroj k dokonalému ovládnutí člověka.

Konec knihy je naopak naprosto úžasný a dokonce bych řekl, že reálný, po sedm let byl Winston mučen, ponížen, zničen, po té vzkříšen, učen, převychován a nakonec vytvořen jako krásná ovečka, kterou pásl její milovaný pasáček v podobě Velkého bratra, kterého Winston tak miloval. Jeho pasáček mu přece dával najíst, šatil ho, dal mu střechu nad hlavou. Kdo by nemiloval svého pasáčka.

Jen tak pro zajímavost, nevíte o nějaké podobné knize?
Nejlepší OS = MAC OS X TIGER
quichote2000
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aonym 29. 4. 2007 09:18

Narcissus: Pod to bych se podepsal, 1984 jsem četl před nějakým rokem, ale pamatuju si přesně ten popis, jak úplně všechno šlo promítnou do toho co se tu dělo v tomto století samotném.

Je hrozně težké vytvořit něco co může popsat nebo se odrazit v budoucnosti, a v tomhle byl Orwell genius, tohlě me teď nějak napadlo, protože jsem nedávno znovuobjevil starou Lynchovu Dunu(mimochodem, rok 1984 :)), a je krásně vidět jak naše přítomnost rychle dohání smyšlenou budoucnost z minulosti(jak krkolomný :))
Aonym

Odeslat příspěvekod Calhoun 29. 4. 2007 16:18

quichote2000 píše:Jen tak pro zajímavost, nevíte o nějaké podobné knize?n/quote]


Vyborny je "This perfect day" od Ira Levina. IMHO minimalne o tridu lepsi nez 1984. V CR vyslo pouze jedno vydani s prekladem jako "Ten bajecny den" nekdy v 93-94 a kniha je beznadejne rozebrana. Da se ale sahnat po knihovnach a urcite bude k sehnani i v el. formatu.

Podobne jako 1984 popisuje knizka boj cloveka proti totalitnimu systemu ale neni tak temna a depresivni jako 1984. Co se tyce deje tak se odehrava v blize neurcene budoucnosti. Kontrolu na lidstvem prevzal pocitacovy system. Neexistuje hlad, nemoci, valky nebo bida a v podstate neexistuji zlociny. Neexistuji majetkove nebo tridni rozdily a biologicke rozdily jsou postupne odstranovany genetickou manipulaci (vsichni jsou "slechteni" na normalizovany vzhled). Narozeni noveho cloveka, jeho vychova, vzdelani, pracovni uplatneni, jeho zajmy, pohyb po svete i smrt je pod neustalou kontrolou systemu. Nepratele systemu jsou oznacovani jako "nemocni" a pomoci psychoterapii a drogovych terapii jsou "normalizovani" a vraceni zpet do bezneho zivota (zadne muceni ala 1984 se nekona). Hlavni hrdina Chip je "nemocny" a spolu se skupinou dalsich lidi se pokousi bojovat proti systemu. Vsichni jsou dopadeni a "vyleceni" ale Chipovi se nahodou podari "lecbe" zabranit. Pod zasterkou normalniho zivota se mu podari zjistit ze na Zemi jsou mista ktera nejsou pod kontrolou systemu a nakonec se mu podari na jedno takove utect a zorganizovat odboj jehoz cilem je zniceni centralniho pocitace. Dal uz dej prozrazovat nebudu ale kniha ma na konci velice zajimavy dejovy zvrat a samotny konec je .... rekneme zvlastni :) .

Dobra recenze je tady
Calhoun
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lu.kas 28. 6. 2007 17:24

Taky jsem to cetl a moc zajimava, pekna a smutna knizka. Ten konec celkove me docela prekvapil, vic jsem cekal, ze Winstona zradi spis Julie, celou dobu jsem si nebyl uplne jistej, jestli neni spis ona agentka Ideopolicie. To, ze to nakonec byl O'Brien a majitel starozitnictvi me dost prekvapilo.
Popisovani toho, co se delo na Ministerstvu lasky mi prislo takovy nejaky jiny, nez jsem cekal, predpokladal jsem, ze tam bude hruzosrasne liceno, jaka je to silena bolest pri tom muceni a ono to bylo, jako cela kniha, spis o popisovani myslenkovych pochodu cloveka v tech situacich :tleskani
Zaver mi pripada pomerne realy, verim, ze cloveka a jeho myslenky je skutecne mozno zlomit, znicit, donutit ho si neuvedomovat, co je realita a co mu bylo do hlavy vpraveno jinymy. Ale nejde to se vsemi, pokud se to nepovede, cloveka popravi.

Akorat me na ty knize zarazilo, jak O'Brien vysvetluje, co je cilem strany. Ne bohatsvi. Ne vira, ze je mozno dosahnout blahobytu vsech lidi, jako to minili treba komunisti. Ale pouze moc. To jsem nak nepochopil, k cemu je samotna moc nad clovekem?
Podpis -> klik na 'www'
lu.kas
Přeborník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků