Metal a vše kolem; škatulkování, debata

Co posloucháte, co doporučíte; rádia, koncerty, vlastní produkce

Moderátor: Moderátoři Pauza.cz

Odeslat příspěvekod ConPower 15. 3. 2007 21:39

Mám pocit, že tu takové téma chybí. Metal není chápaný až tak velkou skupinou populace (ovšem tady na fóru má docela velkou komunitu :) ), ale o to víc bych řekl, že má dalších podžánrů. Black, death, heavy, thrash... A plno dalších.

Třeba jsem se hádal s kámošema, co jsou In Flames. Všude se píše, že to je melodeath (nebo minimálně starší alba), já jim sice pustil novější, a prý, že to není, protože tam je blackový zpěv (a na to přišli jak?). Jak to teda je? Vím, že škatulkování je celkem naprd, ale kdo má pravdu? Když už jsme u toho, používá Anders ve slokách growling?

Dají se KoRn považovat za metal? Já bych řekl, že ani ne, třeba tam chybí kytarová sóla. :hm

A vůbec, co máte z metalu rádi a co ne? Pomíjíme-li nu-metal.
ConPower
Nadšenec

Odeslat příspěvekod blino 15. 3. 2007 22:15

ja osobne metal nejak nemusim...

co sa mi vsak celkom paci a rad si vypocujem je Nightwish alebo Stratosvarios (snad som to nedoplietol) :oops:

skatulkovat ho tiez nebudem pretoze sa v tych podskupinach a nazvoch neorientujem

co ma vsak zaujalo bolo nezavisle tvrdenie niektorych mojich kamaratov (dlhovlasy a cierno obleceny :) ) ,ze metal ma velmi blizsko ku klasickej hudbe :hm
R.I.P. Baky *16.3.1984 - +25.12.2007

i5 2500K, Noctua NH-U9B SE2, Asus Maximus IV GENE-Z, Asus HD5770 1GB, 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, Crucial M4 128GB, 850W Enermax Revolution 87+ , Fractal Core 1000
blino
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ťuhýk 15. 3. 2007 22:24

Muj postoj k metalu je tu asi uz vseobecne znamy :-) Ale skatulky bych neresil. Problem je v tom, ze spousta kapel nespada presne do jedne skatulky a proto potom vznika spousta hadek. Ja osobne mam radsi rekneme ty extremnejsi zanry (death, black), ale vyrostl jsem na rocku a hard and heavy obecne a nemam se k tomu problem vracet. Jedine co fakt nemusim je speed/power metal (az na velmi male vyjimky).

Minimalne starsi In Flames melodic death jsou, novejsi tvorba (hlavne Soundtrack) je na pomezi az numetalu. Friden nema sice klasicky deathovy murmur (growling), ale stejne tak ma i daleko do blackoveho skrehotu. Navic nikde neni dano, ze v death metalu se musi pouzivat hluboky growling. Mnohem vic je to zamereny na hudebni sktrukturu ty nahravky, riffy, melodie atd.

Korn za metal nepovazuju, stejne tak jako ostatni numetalove spolky. Vadi mi hlavne, ze kazdej usmrkanek, kteremu se zalibila jedna pisnicka od Kornu o sobe hrde prohlasuje, ze je veeeeliky metalista a bubububu.

blino: no s tim ze ma metal blizko ke klasicke hudbe bych i souhlasil. Je zajimave, ze pomerne hodne lidi, kteri poslouchaji metal, ma hodne blizko nejen treba ke klasice, ale i k folku (neplest s country).
Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku
Ťuhýk
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AndrewJ 15. 3. 2007 23:09

hmm. Já radši HC než metal, metal mi moc nevoní. No ale když už něco metalového, tak nějaký trash nebo crust
AndrewJ
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zelik 15. 3. 2007 23:12

blino píše: Stratosvarios (snad som to nedoplietol) :oops:

Stratovarius :)

Já posloucham skoro jen metal, snad všechny druhy, i když black moc nevyhledávam, ale co neni, může bejt:)
Poslední dobou jsem si hlavně oblíbil melodic death a death, nevadí mi heavy, speed, power, thrash, folk...

Taky miluju, když někdo poslouchá SOAD, Korn, Linkin Park a myslí si jakej neni tvrdej metalák:)

Nebo ty co si myslí, že metal je jen řvaní, to je docela k smíchu:)

A že má metal nejblíž k vážnej hudbě je pravda...
Zelik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Anonymous 15. 3. 2007 23:14

Můžete mi někdo rozumně vysvětlit čím má metal blízko ke klasické hudbě?
Anonymous

Odeslat příspěvekod Ťuhýk 15. 3. 2007 23:21

Tak jako priklad, dejme tomu symfonicko-metalove kapely. Nemam ted na mysli zrovna Metallicu, ale opravdove symfometalove kapely, jako treba Haggard, Hollenthon, Limbonic Art nebo Therion. Poji prvky metalu a klasicke hudby. A tyhle kapely tak delaji na takove urovni, ze obe dve casti jsou si rovnocene, neni to jen tupe naroubovani smyccu na kostru pisnicky jako (SM od Metallicy a dalsich radoby "symfo" projektu)
Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku
Ťuhýk
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod van vren 15. 3. 2007 23:25

Z metalu mám (až na numetal) rád téměř vše. Poslední dobou se mi čím dál tím víc začínají líbit české blackmetalové skupiny jako Svardenvyrd, Heiden, Avenger (i když ti jsou black/death) nebo Hyperborean Desire.
be obscene... be be agressive
van vren
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ConPower 16. 3. 2007 07:41

[quote="Ťuhýk"tKorn za metal nepovazuju, stejne tak jako ostatni numetalove spolky. Vadi mi hlavne, ze kazdej usmrkanek, kteremu se zalibila jedna pisnicka od Kornu o sobe hrde prohlasuje, ze je veeeeliky metalista a bubububu.[/quote]
Taky tak. Korny jsem sice poslouchal, ale už mi to spíš vadí. Prostě prošli mým přirozeným vývojem hudebního vkusu. :) Začlo to před 3 lety LP (pardon :oops: :mrgreen: ), pak to přešlo až na dnešní Children Of Bodom (BTW včera jsem si koupil tričko s COB), In Flames (že by oni byli nu, to snad ne? :hm BTW Ťuhýku, tys na jednom serveru celkem pěkně ohodnotil Come Clarity :) ), Amon Amarth, Into Eternity, Trivium, Soulfly a poslední dobou (teda od včerejška :D , kdy jsem poslouchal jejich poslední album) i Dark Tranquillity.

Myslím si, že po instrumentální stránce se metal líbí dost lidem, ale odrazuje je "řev", "ječení" nebo co ještě... Důkazem toho jsou Nightwish. Nemít oni Tarju a její operní hlas, asi by nebyli tam, kde jsou. Přitom hudebně se ani tak moc neliší třeba od COB (kromě toho, že jsou asi o něco pomalejší).
ConPower
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ťuhýk 16. 3. 2007 08:34

Con no jo, Come Clarity jsem ohodnotil dobre, vsak v tom postu nahore pisu, ze se mi nelibi hlavne Soundtrack to your escape (to je fakt priserny album, nelibi se mi ani jedna pisnicka). Come Clarity povazuju za takovej navrat ke starsi tvorbe.

Jinak podobnost Nightwish a COB urcite je. Nebo alespon starych desek Nightwish, kdy hrali opravdu jeste speed metal. Na druhou stranu ale je od CoB zasluzne za kvuli svym speedovym kytaram lakaji spoustu lidi, kterym pak ani tolik nevadi ten Laihuv skrehot :)
Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku
Ťuhýk
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod game_over 16. 3. 2007 09:49

co se tyce Korn tak jejich prvni alba byly celkem slusny jinak davam prednost spis heavy, trash metalu - black a death jde uz tak nejak mimo me i kdyz mel jsem take obdobi kdy jsem to poslouchal
game_over
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lu.kas 16. 3. 2007 09:54

Nevadi mi metal jako hudba takova, ale to, co s nim souvisi.
Zejmena jsou to metalovi interpreti a image, kterou si vytvari. Tedy vzhled jak zombie, cim hur vypadaj, tim je ta hudba prece "drsnejsi."
Pote taky metalove texty. Skutecne nechapu vyznam pisne, ve ktere se zpiva o kanibalismu a sexu s mrtvymy a podobnych brutalitach. Co vas na tom tak pritahuje?! To si to taky chcete zkusit nebo co?!
V metalu se nevyznam, asi se tato moje kritika tyka jen urcitych zanru nebo interpretu, ale metal jako celek na me tak proste pusobi. Az mi ukazete metalovou kapelus rozumny texty, kteri si nehrajou na hrozny drsnaky, budu se o metal zajimat vic.
Btw. je "nu-metal" jeste vubec metal? Myslim tim treba Evanescence nebo Limp-Bizkit, kteri tento zanr udajne hrajou. Ty si obcas poslechnu, tak nak jenom na relax, kdyz nepotrebuju hudbu moc vnimat.
Podpis -> klik na 'www'
lu.kas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trent 16. 3. 2007 09:57

Třeba včera v rádiu řekli, že Korn jsou postgrungeovou kapelou...takže další škatulka.
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
NightWriter
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blino 16. 3. 2007 10:05

ConPower píše:...Myslím si, že po instrumentální stránce se metal líbí dost lidem, ale odrazuje je "řev", "ječení" nebo co ještě... Důkazem toho jsou Nightwish. Nemít oni Tarju a její operní hlas, asi by nebyli tam, kde jsou. Přitom hudebně se ani tak moc neliší třeba od COB (kromě toho, že jsou asi o něco pomalejší). /quote]



prestne si to vystihol...co mi na vacsine metalovych kapiel vadi je ten "rev" ehm "spev"

- kamarat to raz prirovnal k rucaniu leva v ruji :)

- btw. neodisla uz nahodou Tarja? myslim, ze sa dala na solo karieru?
R.I.P. Baky *16.3.1984 - +25.12.2007

i5 2500K, Noctua NH-U9B SE2, Asus Maximus IV GENE-Z, Asus HD5770 1GB, 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, Crucial M4 128GB, 850W Enermax Revolution 87+ , Fractal Core 1000
blino
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ťuhýk 16. 3. 2007 10:08

lu.kas metalove texty. Ber je s nadsazkou. Dovedes si predstavit ze ty kluci budou drhnout kytary az budou mit prsty od krve a budou zpivat o tom, jak se s nima rozesla holka, ze je svet na prd, skola je nebavi a podobne? Ano, hodne kapel bere brutalitu jako urcitou formu reklamy, neco ve smyslu hele my zpivame o tomhle, to jsme drsnaci. Ale to neni zalezitost jen metalu, protoze pozeri jsou vsude. Navic metalisti uznavaji trochu jine hodnoty nez jine skupiny lidi a proto tak casto temna lyrika, plna temnoty, smrti, utrpeni, zoufalstvi a podobne. Ale metalovych kapel s dobrymy texty ti ukazu hodne, problem bude v tom, ze se ti treba nebude libit hudba.

Korn nejsou post-grunge ani omylem. Za post-grunge bych oznacil treba Creed nebo Nickelback, ale Korn nikdy.

EDIT:

Blino: Tarja byla vyhozena :-)
Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku
Ťuhýk
Přeborník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků